PDA

Επιστροφή στο Forum : ph


Ryu
22-08-07, 12:22
εχω υψηλο ph στο ενυδρειο 8.4.στο pet shop μου δωσαν proper ph 6.5.ειναι καλο?το ξερει κανειs?εψαχνα για το minus τηs serra αλλα ειχε μονο αυτο.

klaz
22-08-07, 12:26
εχω υψηλο ph στο ενυδρειο 8.4.στο pet shop μου δωσαν proper ph 6.5.ειναι καλο?το ξερει κανειs?εψαχνα για το minus τηs serra αλλα ειχε μονο αυτο.γιατι θελεις χημικα να ριξεις για να κατεβασεις το πεχα σου...????
τι ψαρια εχεις μεσα ..??

Ryu
22-08-07, 12:51
εχω τρια γκουραμι 4 γατοψαρα 1 pleco και 2 δολαρια τα οποια θα δωσω σημερα.πωs αλλιωs μπορω να το κατεβασω????????

Eustratios
22-08-07, 12:56
Με την προσθηκη Τυρφης μεσα στο φιλτρο σου,χρησιμοποιωντας ριζες απο Μοπανι,οπως και με τη χρηση co2.

Tolis
22-08-07, 13:33
H χρηση τετοιων ζουμιων κανει το νερο ασταθες, αποφυγε τα. Που εισαι στην Αττικη κι εχεις τοσο ανεβασμενο pH? Ειναι μονο στο ενυδρειο, η και στο νερο της βρυσης? Βαλε σε ενα δοχειο νερο βρυσης και μετα απο καμμια δεκαρια ωρες μετρησε το pH και τα ξαναλεμε.

ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου
22-08-07, 22:57
εχω υψηλο ph στο ενυδρειο 8.4.στο pet shop μου δωσαν proper ph 6.5.ειναι καλο?το ξερει κανειs?εψαχνα για το minus τηs serra αλλα ειχε μονο αυτο.
Το Proper PH 6.5 είναι buffer δηλαδή σταθεροποιητής και όχι ρυθμιστής του ΡΗ. Για να χρησιμοποιήσεις σταθεροποιητή πρέπει πρώτα να χρησιμοποιήσεις ρυθμιστή για να κατεβάσεις το ΡΗ στη μέτρηση που θέλεις και μετάνα το σταθεροποιήσεις.
Τώρα, αν και το συγκεκριμένο είναι ένα σχετικά καλό προϊόν, θέλει συνεχείς μετρήσεις και χωρίς σαφείς οδηγίες απλά προσθέτεις σκόνη και μετά μετράς μέχρι να δεις αν γίνεται κάτι. Γενικά όμως κάτι γίνεται...
Το πρόβλημα όμως είναι πως αντενδείκνειται για τα φυτά, καθώς τα καταστρέφει.
Υπάρχει το Waterlife PH 6.5 Buffer που είναι συμβατό με τα φυτά ή και ακόμα καλύτερα το Acid Buffer της Seachem.
Αυτά σε περίπτωση που χρειαστεί να δουλέψεις με κάτι τέτοιο και δεν αποφασίσεις να βάλεις τύρφη υγρή, στερεά ή σε μορφή κόκκων, ξύλα ή CO2.
Κοινώς, να επιστρέψεις αυτό που πήρες και να εξηγήσεις σε αυτόν που σου το πούλησε, τι ακριβώς κάνει...

Tolis
23-08-07, 01:23
Θα μου επιτρεψετε να επιμεινω. Τα χημικα αυτα ενδεχομενως να σταθεροποιουσαν νερο που βρισκεται σε αδειο ουδετερο δοχειο. Σε νερο ενυδρειου, που ενα καρο συντελεστες επηρεαζουν τις χημικες ιδιοτητες του (ψαρια τροφη και τα οργανικα αποβλητα τους, φυτα, ασβοστελιθικες - ισως - πετρες, ξυλα κλπ), και τις σταθεροποιουν (σε οποια τιμη), το μονο που κανουν ειναι να δημιουργησουν ενα μονιμα ασταθες περιβαλλον, και στο αποτομο και βιαιο της αλλαγης παραμετρων οταν πεφτουν μεσα, και μετα λογω εξατμισης η αλλαγων νερου, με αποτελεσμα πολυ πιο βιαιο σοκ για τα ψαρια. Το λεμε-λενε παρα πολλοι χομπιστες ανα τον κοσμο εδω και πολλα χρονια.
Αν προσθεσεις σε αυτο οτι μιλαμε σε εναν αρχαριο...
Επιμενω στη μετρηση νερου της βρυσης γιατι τοσο υψηλο pH στην αττικη μου φαινεται καπως.

sofia
23-08-07, 10:50
Επιμενω στη μετρηση νερου της βρυσης γιατι τοσο υψηλο pH στην αττικη μου φαινεται καπως.Καλημέρα σε όλους. Σχετικά με το θέμα που άνοιξε ο συμφορουμίτης να αναφέρω πως το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω κ εγώ (είχα ανοίξει στις αρχές τις εβδομάδος ανάλογο θέμα).
Την Τρίτη μετά την ίδια προτροπή (να γίνει μέτρηση του νερού βρύσης) από μέλη που ανταποκρίθηκαν, η μέτρηση του νερού βρύσης στην Ηλιούπολη όπου βρίσκομαι έδειξε (με νέα τεστ tetra που αγόρασα αλλάζοντας τα sera):
ph 8.5 !!
gh 11!!
Τα μέλη που διάβασαν το θέμα μου, μου πρότειναν χρήση φίλτρου substrat που δυστυχώς σε 2 καταστήματα που έψαξα δεν βρήκα, κ σύστημα Α/Ο το οποίο για την ώρα δεν δύναμαι να αποκτήσω (μετά τις διακοπές προγραμματίζεται όμως) -κ το οποίο δείχνει να είναι ο καλύτερος τρόπος αντιμετώπισης υψηλών τιμών Ph στο νερό το οποίο πίνουμε κιόλας.
Οπότε παρέμεινα στην χρήση τύρφης, που όμως μάλλον έχει μακρόχρονη απόδοση στην μείωση του ph, αφού 4 μέρες που "παίζει" δεν έχει πέσει καθόλου το ph (αντιθέτως το gh έφτασε τα 6!!!!!)

Yiannis59
23-08-07, 11:14
Για δοκίμασε αυτό (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18339)απλή και φτηνή λύση

netblues
23-08-07, 11:25
Επειδη το Ph ειναι αμεσα συνδεδεμενο και με το ΚΗ, για μετρα και ΚΗ..
Και ως προς τα τεστ για τη σκληροτητα (που ειναι ευκολα σχετικα) ολες οι μαρκες το ιδιο ειναι..

Ryu
23-08-07, 15:07
το ph στην βρυση ειναι ιδιο!!!!!!!ΘΑ βαλω τυρφη.

Steve
23-08-07, 15:30
περιμενε.......
δοκιμασε την ιδεα του Γιαννη ειναι πρακτικη....
μονο με 6 ευρω!
αν ψαξεις θα βρεις....καταβαζει το ph και αποχλωριωνει ;) ....
τυρφη χρησημοποιω εγω της sera super peat ...
ειναι αποδοτικη..
απλα προσεχεις να μην πεσει το ph πιο πολυ απο οτι θελεις....

Ryu
23-08-07, 15:58
ΟΚ.ΘΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΕΑ ΜΟΥ.

ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου
23-08-07, 20:52
Θα μου επιτρεψετε να επιμεινω. Τα χημικα αυτα ενδεχομενως να σταθεροποιουσαν νερο που βρισκεται σε αδειο ουδετερο δοχειο. Σε νερο ενυδρειου, που ενα καρο συντελεστες επηρεαζουν τις χημικες ιδιοτητες του (ψαρια τροφη και τα οργανικα αποβλητα τους, φυτα, ασβοστελιθικες - ισως - πετρες, ξυλα κλπ), και τις σταθεροποιουν (σε οποια τιμη), το μονο που κανουν ειναι να δημιουργησουν ενα μονιμα ασταθες περιβαλλον, και στο αποτομο και βιαιο της αλλαγης παραμετρων οταν πεφτουν μεσα, και μετα λογω εξατμισης η αλλαγων νερου, με αποτελεσμα πολυ πιο βιαιο σοκ για τα ψαρια. Το λεμε-λενε παρα πολλοι χομπιστες ανα τον κοσμο εδω και πολλα χρονια.
Αν προσθεσεις σε αυτο οτι μιλαμε σε εναν αρχαριο...
Επιμενω στη μετρηση νερου της βρυσης γιατι τοσο υψηλο pH στην αττικη μου φαινεται καπως.
Τόλη εγώ δεν είπα τίποτα διαφορετικό από αυτά που είπες εσύ...
Απλά εξήγησα (ακριβώς επειδή μιλάμε σε αρχάριο), τι κάνει αυτό το προϊόν που πήρε, λέγοντάς του μάλιστα να το επιστρέψει!
Βέβαια του είπα τί άλλα ζουμιά μπορεί να χρησιμοποιήσει, για ενημέρωση και όχι για να πουλήσω... και αναφέρω στο τέλος ότι αυτά θα του φανούν χρήσιμα μόνον αν δεν χρησιμοποιήσει τις φυσικές μεθόδους.
Καλύτερα, πιστεύω, να ξέρει ο άνθρωπος τι κάνουν τα ζουμιά, παρά δογματικά και με άγνοια να μην τα πλησιάζει...
Ευχαριστώ.