PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΑΝΑΡΙΝΙ


Ryu
22-08-07, 02:17
ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΚΑΝΑΡΙΝΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΒΑΛΑ ΘΗΛΙΚΟ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΚΛΟΥΒΙ ΔΕΝ ΚΕΛΑΗΔΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΤΣΙΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ!ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΓΥΝΑΙΚΑ????

maikl
22-08-07, 05:13
Ειναι φυσιολογικο!! :grin:

Παντα οταν μπει θυληκια στο κλουβι ενος αρσενικου τοτε ελλατωνετε το κελαηδημα το οποιο συμβαινει μοναχα οταν ο αρσενικος επιθυμει να ζευγαρωσει οπως λεμε...;)

Αν θες να ακουσεις κελαηδημα βγαλε την θυληκια απο μεσα και βαλτην σε αλλο κλουβι ωστε να μην τη βλεπει.

stav
22-08-07, 10:02
Αλλωστε δεν ειναι η εποχη για ζευγαρωμα.Να τα εχεις χωριστα.

maikl
22-08-07, 11:49
Αλλωστε δεν ειναι η εποχη για ζευγαρωμα.Να τα εχεις χωριστα.

Σωστος ο stav και επισης να συμπληρωσω οτι αυτη την εποχη εχουν "πτεροροια" ριχνουν δηλαδη το φτερωμα τους με αποτελεσμα να υποφερουν ως ενα βαθμο..:(.

Οποτε και ελλατωνετε εως και σταματαει πολλες φορες το κελαηδημα...;)

Ryu
22-08-07, 11:49
ειναι ενα χρονο μαζι

Ryu
22-08-07, 12:03
δεν ειμαι ασχετι απο καναρινια.ξερω οτι ελλατωνεται το κελαηδησμα οταν ειναι με θηλικο.και οντοs αυτη την εποχη πεφτουν τα φτερα.αλλα ουτε την ανοιξη δεν κελαηδουσε.λετε να εχει ασμα?

kostaskich
22-08-07, 12:28
:smt102 μήπως τρόμαξε από κάτι?η μήπως είναι ηλικιωμένο?

Ryu
22-08-07, 13:03
αυτο δεν το ειχα σκεφτει.πρεπει να ειναι γηρω στα 7.οταν το πηρα ηταν ενηλικω και δεν ξερω την ακριβη του ηλικια.δεν το πηρα απο μαγαζι αλλα μου το χαρισε γνωστοs μου εκτρεφε καναρινια.μικρο δεν ειναι ακομα.?το προηγουμενο καναρινι μου κελαηδουσε μεχρι και τα 13 χρονια που εζησε.

Eustratios
22-08-07, 13:04
Αφου τελειωσει η πτερορια χωρισετα και θα δεις,αν ειχε ασμα θα το καταλαβαινες απο την αναπνοη του,ειδικα αν το πιασεις στα χερια.

Ryu
22-08-07, 13:05
οκ.thanks

Faerel Nedielei
22-08-07, 13:41
Όντος αν έχει ασμα θα το καταλάβεις αν τον πάρεις στο χέρι.
Ο ένας από τους δικούς μου σταμάτησε να κελαϊδάει μετά από μια τρομάρα που πήρε όταν από λάθος :mad: έπεσε κάτι πάνω στο κλουβί του.
Κάναμε να τον ξαναακούσουμε σχεδόν ένα εξάμηνο.

stav
22-08-07, 14:11
Σωστη διατροφη,μην το στρεσαρετε,υπομονη και το πουλι θα ειναι μια χαρα.
Οταν θα ειναι ετοιμος την Ανοιξη τοτε θα τον βαλεις με την θηλυκια.Καλη
επιτυχια.