PDA

Επιστροφή στο Forum : Μυρωδιά ενυδρείου


heiko27
21-08-07, 15:29
Βρε παιδία έχω εδώ και 2 μήνες μια έντονη μυρωδιά από το ενυδρείο ‘’ ψαρίλα ‘’ η οποία θεώρησα ότι προέρχεται από την εξάτμιση που έχω ( θερμοκρασία και ανεμιστήρες ) αλλά νωρίτερα διαβάζοντας κάποιο παλαιότερο post ανησύχησα διότι κάποιος απαντούσε σε αντίστοιχο πρόβλημα ότι είναι από την αμμωνία ( τεστ δεν έχω αμμωνίας μόνο το καρτελάκι με την βεντούζα ) .
Ακόμα όμως και 10 λεπτά μετά την αλλαγή νερού χθες ( 30% ) πάλι μύριζε έτσι το ενυδρείο .
Τελικά να αρχίσω να ανησυχώ ή όχι ;;

liquid
21-08-07, 15:55
Αν οι μετρήσεις σου (αμμωνία κλπ) είναι καλές και η μυρωδιά παραμένει τότε δοκίμασε να βάλεις λίγο άνθρακα στο φίλτρο. Εγώ από τότε που χρησιμοποιώ άνθρακα, ακόμα και στην επιφάνεια του νερού δεν μυρίζει απολύτως τίποτα.

puravlos
21-08-07, 20:10
Ανθρακα και λιγότερη τροφή,τσέκαρε κιόλας ότι δεν έχεις χάσει κάποιο ψάρι -γαρίδα-σαλιγκάρι καθώς και σάπια φυλλα

PascM
21-08-07, 23:22
Βρε παιδία ( τεστ δεν έχω αμμωνίας μόνο το καρτελάκι με την βεντούζα ) .
Ακόμα όμως και 10 λεπτά μετά την αλλαγή νερού χθες ( 30% ) πάλι μύριζε έτσι το ενυδρείο .
Τελικά να αρχίσω να ανησυχώ ή όχι ;;


Να φροντίσεις να προμηθευτείς υγρά τεστ !!!!

heiko27
24-08-07, 10:11
Ευχαριστώ πολύ βρε παιδία για της άμεσες απαντήσεις σας δεν είχα τόσες μέρες internet και βλέπω σήμερα της απαντήσεις .

Να φροντίσεις να προμηθευτείς υγρά τεστ !!!!


Σίγουρα θα πρέπει να παω να αγοράσω τεστ αμμωνίας διότι από καθαρή βλακεία το τεστ που δεν έχω είναι της αμμωνίας .



Ανθρακα και λιγότερη τροφή,τσέκαρε κιόλας ότι δεν έχεις χάσει κάποιο ψάρι -γαρίδα-σαλιγκάρι καθώς και σάπια φυλλα


Μόνο κάποια σάπια φύλλα έχω , παίζουν τόσο πολύ ρόλο ;

netblues
24-08-07, 10:19
Αυτη τη μυρωδια ψαριλας την εχω παρατηρησει και γω ειδικα οταν ανεβαινει η θερμοκρασια. Ειναι οριακα ευχαριστη, και σιγουρα θυμιζει θαλασσα. Αλλα μονο σε ενυδρεια που εχουν χαμηλη ροη αερα απο πανω και κλειστο καπακι.
Υποψιαζομαι οτι λογω εξατμισης, αυξημενης θερμοκρασιας καυ υψηλης υγρασιας αναπτυσσονται μικροοργανισμοι στα μερη του ενυδρειου πανω απο το νερο οι οποιοι και δινουν αυτη τη μυρωδια..
Απλα μια υποψια.

crazyio
24-08-07, 10:21
κοίταξες αν εχεις χάσει κάποιο ψάρι ?
αν έχεις χάσει ψάρι και έχει θαφτεί και σαπίζει τότε λογικό να έχεις μυρωδιά αλλά θα σου ανεβάσει και την αμμωνία κατακόρυφα ...
Κοίταξέ το ...
Η ζέστη αυξάνη την μυρωδιά απο όσο έχω παρατηρίσει στα δικά μου ενυδρεία ..

heiko27
24-08-07, 10:40
κοίταξες αν εχεις χάσει κάποιο ψάρι ?
αν έχεις χάσει ψάρι και έχει θαφτεί και σαπίζει τότε λογικό να έχεις μυρωδιά αλλά θα σου ανεβάσει και την αμμωνία κατακόρυφα ...
Κοίταξέ το ...
Η ζέστη αυξάνη την μυρωδιά απο όσο έχω παρατηρίσει στα δικά μου ενυδρεία ..

Όχι ψάρι δεν έχω χάσει διότι σχεδόν κάθε μέρα έχουμε καταμέτρηση και έλεγχο .
Απλά έχω πολύ εξάτμιση και αρκετά φυτά τα οποία αιωρούνται ίσως και αρκετά σάπια φύλλα .

stav
24-08-07, 11:43
Μαζεψε και πετα τα σαπια φυλλα.

heiko27
24-08-07, 11:44
Μαζεψε και πετα τα σαπια φυλλα.

Αυτό θα κάνω άμεσα .