PDA

Επιστροφή στο Forum : Να δοκιμασω κριμπενσις?


bubbles8
19-08-07, 23:58
Η μονη κιχλιδα που ειχα τελευταια ηταν αγγελοψαρο διοτι ειχα ξενερωσει με το τεξας και το τζουελ που ειχα δοκιμασει παλιοτερα,πολυ επιθετικα.Τωρα θελω να ξαναβαλω κιχλιδες και λεω να βαλω κατι που να μη βγαζει τα ματια των αλλων ψαριων(αγαπημενη ασχολια του τεξας) και κατεληξα-νομιζω-στα κρμπενσις.Σε ενα 180αρι με 2 κορυ(που θα γινουν 5)και 2 ροζι μπαρμπ(θα γινουν 5 επισης) ποσα ζευγη να βαλω ,1 ή 2?Αν ξαναβαλω καποιο μικρο πλεκο(μαλλον βιτατα,δεν ειμαι σιγουρη) θα τα παν καλα?
Γενικα,οσοι τα ειχατε, εχετε καλη αποψη ή να δοκιμασω κατι αλλο?
Αν βαλω 1 ζευγαρι,τι αλλο θα μπορουσα να βαλω που να μπορουσε να ταιριαξει μαζι τους και με τα υπολοιπα?

jimfytakis
20-08-07, 00:19
Εχω την προσωπικη μου αποψη για τα κριμπενσις.Τρωνε τα παντα,πανευκολα στην αναπαραγωγη.Οσο ομως το ζευγαρι θα φυλαει αυγα κορυ πλεκο και αλλα ψαρια ακομα και σκαλαρια δεν θα τολμανε να πλησιασουν.Κατα ταλλα ενδιαφερουσα συμπεριφορα.Μιας και ομως εχεις τα κορυ και θα παρεις(?) ιδιο πλεκο και ολα αυτα ειναι αμερικανικα γιατι δεν παιρνεις καποια αμερικανικη νανοκιχλιδα πχ ραμιρεζι η απιστο
Apistogramma agassizii ,Apistogramma cacatuoides, Mikrogeophagus ramirezi
Και ειναι και μια αλλη αμερικανικη νανοκιχλιδα που μου διαφευγει

Tolis
20-08-07, 12:55
κριμπενσις 1 ζευγαρι οχι παραπανω

Giorgos
24-08-07, 12:37
Διάβασε εδώ, θα σε βοηθήσει:
http://www.aquarist.gr/mambo/index.php?option=com_content&task=view&id=91&Itemid=35

bubbles8
08-09-07, 15:08
Ακουσα οτι ολα τα ραμιρεζι αντεχουν 1χρονο το πολυ,γι'αυτο κολλαω.Εχετε αντιθετη εμπειρια?

Giorgos
10-09-07, 11:36
Αν και εκτός θέματος, τα ραμιρέζι ζουν μέχρι 3-4 χρόνια... εννοείται μόνο όταν έχουν τις απαιτούμενες συνθήκες.