PDA

Επιστροφή στο Forum : Ριο 300


maikl
08-08-07, 10:16
-Nα λοιπον και το καινουριο.Προς το παρον τρεχει με τις συνθεσεις των αλλων 2 120λιτ.τα οποια πηγαν αποθηκη(για αργοτερα ισως;)?)
Παρακαλω τα σχολια σας να μην ειναι επιεικη.Αλωστε απο τα λαθη μας μαθαινουμε ;)

Οριστε λοιπον


Πληροφορίες

Διαστάσεις: 120χ51χ62
Όγκος: 360λιτ μεικτα-300 καθαρα
Κατηγορία: Φυτεμενο-κοινωνικο

Φυτά: microsorum pteropus, Bacopa caroliniana, Bacopa monnieri,Cabomba caroliana,Cardamine lyrata,Egeria densa,Gymnocoronis spilanthoides,Hygrophila corymbosa,Ludwigia repens,

Ψάρια / Άλλα είδη: 6 Pterophyllum scalare,5 Gymnocorymbus ternetzi(black skirt tetra),3 Hemigrammus rhodostomus,5 Corydoras paleatus,5 Corydoras aeneus,2 Corydoras spp.(albino),1 Glyptoperichthys gibbiceps,4 otto's,Aρκετα Pomacea bridgesi(golden apple snails) απο γεννα & αμετρητα Melanoides tuberculata
Διακοσμητικά υλικά:,


(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.) Δυο ριζες mopani,μια σαβανα
Φόντο: Μαυρο χαρτονι
Φωτισμός: High lite 1χ54watt nature,1x54watt day(περιμενω να μου'ρθει μια Colour-πιστευω θα ειναι καλυτερα με αυτη
Διάρκεια φωτισμού: 11 ωρες
Φιλτράρισμα: Juwel Filter System Standart H με κυκλοφορητη 1000λιτ/ωρα, Eheim professionell II 2028
Θερμοστάτης:
Λίπανση: Seachem Flourish Excel,Seachem Flourish Iron,Seachem Flourish Nitrogen,Seachem Flourish Potassium,ταμπλετες βυθου Sera flore plus
Παροχή CO2: Diy με 2 2κιλα μπουκαλια

Παράμετροι:

pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3): -0
Νιτρώδη (ΝΟ2): -0
Νιτρικά (ΝΟ3): -10
Αλλαγές νερού: Καθε 8-10 μερες το 30%
Θερμοκρασία: 27οC
Άλλες πληροφορίες: Το ενυδρειο τρεχει εδω και 10 μερες περιπου.Το εσωτερικο μαμισια φιλτρο δουλευει ως μηχανικο με τα σφουγγαρια του(αργοτερα και ως βιολογικο οταν θα πιασει βιολογια) χωρις το μαυρο-ανθρακας.Το εξωτερικο με 1λιτ Eheim Ehfimech,2λιτ Eheim SUBSTRATpro (στρωμενο υλικο)
Φωτογραφία:

jimfytakis
08-08-07, 11:08
Τα αγγελοψαρα που βλεπω στην 3φωτο ειναι ακριβως ιδια με τα δικα μου!!!Αισθητικα το βρισκω ομορφο.Θα δειξει πολυ περισσοτερο αν καλυψεις σταδιακα το χαλικι μπροστα μπροστα η με καμια ριζουλα ακομα.Επισης σπασε λιγο το πρασινο με κανα κοκκινοπο φυτο.Σε κανα 2μηνο που θα χουν αναπτυχτει κιαλλο τα φυτα θα δειχνει κουκλι!

alan boy
08-08-07, 12:16
κοκκινοπο φυτο ελα να σου δωσω.
πολυ ωραιο το ενυδρειο βεβαια θα γινει ακομα καλυτερο με ΔΙΣΚΟΥΣ..........αντε σιγα σιγα........πρωτο βημα εγινε

_antonis_
08-08-07, 14:45
Όπως είπαν και τα παιδιά, πιστεύω ότι οπωσδήποτε πρέπει να βάλεις κάτι κοκκινοπό μέσα...Γενικά είναι ωραίο πάντως και πάλι θα συμφωνήσω με τους προλαλλήσαντες ότι μόλις μεγαλώσουν τα φυτά θα γίνει πολύ καλό!

alan boy
22-08-07, 17:59
ρε μιχαλη τωρα που ειδα τις φωτο το σπρει μπαρ (φλογερα) απ το εξ.φιλτρο δεν το παιρνει στο πλαινο τζαμι?
ετσι δε θα φαινεται.......(τοσο πολυ)

maikl
22-08-07, 18:12
ρε μιχαλη τωρα που ειδα τις φωτο το σπρει μπαρ (φλογερα) απ το εξ.φιλτρο δεν το παιρνει στο πλαινο τζαμι?
ετσι δε θα φαινεται.......(τοσο πολυ)

-Γιωργο εχεις δικιο...φαινοταν γι'αυτο και το εβγαλα πλεον,μονο που ειναι στο εσωτερικο φιλτρο του Ριο...

Στο πλαινο ειναι του Eheim,φαινετε στις φοτο

Υ.γ. δεν ηθελα να εχω εντονη κυκλοφορια και ειχα βαλει και στην εξοδο του εσ.φιλτρου...

netblues
22-08-07, 18:14
Μηπως το χαλικι παρα ειναι χοντρο?

Τσιόνογλου Σταύρος
22-08-07, 18:20
Άντε καλορίζικο το ενυδρείο γείτονα όλα με το καλό και αργότερα με πολλούς δίσκους.:D :D :D

maikl
22-08-07, 19:17
Μηπως το χαλικι παρα ειναι χοντρο?


Το συγκεκριμενο χαλικι ειναι ποταμισιο (απο τον Αλιακμονα) συγκεκριμμενα..;)

Περασε απο 2 κοσκινα ενα πιο ψιλο οπου και ξεπλυθηκε σε σημειο να βγαζει καθαρο νερακι και ενα πιο χοντρο ωστε να εχω μια κοκκομετρια απο 2-7,8
mm.
Κατοπιν το εβρασα (μιλαμε για αρκετες ωρες βρασιματος σε σημειο να με κυνηγησει το ετερο ημιση...:smt084)

Σιγουρα δεν ειναι και οτι καλυτερο απο πλευρας μεγεθους αλλα με αυτο ετρεχαν 2 120λιτ τον τελευταιο χρονο με πολλες-αμετρητες γεννες corrydoras aenaus, ετσι και αποφασισα να το χρησιμοποιησω και στο νεο μου ενυδρειο.
-------------------------
Άντε καλορίζικο το ενυδρείο γείτονα όλα με το καλό και αργότερα με πολλούς δίσκους.:D :D :D

Ευχαριστω....αλλωστε με αυτο το σκοπο αγοραστηκε :D

Λιγο +-4 πρεπει να κανω μονο, αλλα και να :smt056 το ετερο ημιση γιατι :smt067στο τελος..:grin:

underwater
22-08-07, 20:02
Πολύ ωραίο το ενυδρείο!!! Φανταστικά τα αγγελόψαρα! έχουν και μακριά πτερίγεια!!

Το μόνο που δεν πάει ειναι το χαλήκι.. ίσως να έβαζες ενα χαλαζιακό σε μπέζ χρώμα και πιο λεπτόκοκκο, βέβαια γούστα ειναι αυτά...

Πρόσεξε μήπως το χαλήκι ειναι ασβεστολυθικό..(τεστ με υδροχλωρικό οξύ) ή εαν έχει μέταλλα..(ένας έμπειρος θα σου πεί) ...μιας και το μάζεψες απο ποτάμι.

Pritanis
22-08-07, 20:37
σου εχω ετοιμη τη λυση....... Βγαζεις το ενα 120αρι απο την αποθηκη αδειαζεις απο το ενυδρειο το χαλικι τα φυτα και τα σκαλαρια και το βαζεις στην κρεββατοκαμαρα , δωρο στη γυναικα σου....... Τα τετρα τα κανεις δωρο στο ανηψι της γυναικας σου για να τα χεις καλα και με το σοι..... Το μεγαλο τωρα........ το απλωνεις μια ωραιο χοντοκοκκη λευκη αμμο και βαζεις μεσα μια τεραστια ριζα...... Κρατας τα κορις τα οττος και τα ροδα και βαζεις και 5 ωραιοτατα δισκακια και χαζευεις......ΑΥΤΑ!!!!!

maikl
30-09-07, 21:53
- Nα το λοιπον το 300αρι μετα απο 2 μηνες περιπου.Να πω οτι πλεον εχουν προστεθει κι αλλα φυτα (alan boy thnks για το κοκκινο-ειδες ποσο μεγαλωσε?) καθως και 2 anubia.
- Επισης προστεθηκε αλλο ενα σετ φωτισμου juwel οποτε τωρα ειμαι στα 0.7watt/lit περιπου καθως επισης εδω και 10 περιπου μερες δουλευει και το συστημα CO2 του aquaristic με χρηση χρονοδιακοπτη(προς το παρoν και μεχρι να παρω τον PH controler).;)

alan boy
01-10-07, 09:27
αντε μπραβο να κοκκινισει λιγο ο τοπος :D:D
ωραιο μιχαλη
αντε controller και οι δισκοι περιμενουν :cool::cool:

τελικα διαχυση πως κανεις?

maikl
02-10-07, 08:33
-Προς το παρον με τον διαχυτη-μετρητη φυσσαλιδων που ειχε το πακετο αγορας...
-Πιστευω οτι γινετε αρκετα καλα αφου οι φυσσαλιδες που βγαινουν ειναι πολυυυυ μικρες και απειρες...Επισης εχω τον διαχυτη κατω-κατω κοντα στο βυθο και κατω απο το σπρει-μπαρ οποτε μεχρι να φτασουν επανω εξαφανιζονται...;)

Υ.γ.περιμενω να μου'ρθει ο διαχυτης της JBL...