PDA

Επιστροφή στο Forum : Στροφή...


anasios
07-08-07, 16:18
Έπειτα από 8 χρόνια μόνο με δίσκους , αποφάσισα σε ένα ενυδρείο 80Χ40Χ45 Μ-Π-Υ ,το οποίο για 3 χρόνια είχα για καραντίνα και με μια κρυφή ελπίδα μήπως γίνει δισκομαιευτήριο - ατύχησα - σκέφτηκα να το φτιάξω για κιχλιδες malawi. Ξέρω τα λίτρα του είναι λίγα, 144 μόνο και γι αυτό πέστε μου και σεις τι να βάλω.Λίγα ψαράκια ,έτσι κι αλλιώς δεν μπαίνουν και πολλά.Έχω βάλει λευκή ψιλή άμμο , μαύρα βότσαλα και μια ρίζα. Έχει δύο λάμπες 2Χ 18 , μία arkadia κόκκινη μπροστά και μία JUWEL λευκή πίσω .Μετρήσεις μη ρωτάτε γιατί μόλις το έστησα και το νερό είναι θολό ακόμη.Το φιλτράρισμα ανέλαβε για βιολογικό και μηχανικό καθαρισμό ένα εξωτερικό φίλτρο EHEIM 2215.
Μια και φεύγω μεθαύριο για διακοπές και θα επιστρέψω μετά από 13-15 μέρες, πιστεύω τότε θα είναι έτοιμο για να βάλω ψαράκια.Έβαλα και λίγο νερό από το δισκοενυδρείο .Δεν έβαλα περισσότερο γιατί στο μεγάλο ενυδρείο το ΡΗ είναι πολύ χαμηλο.
Κάτοικοι είναι δύο σαλιγκάρια και ... λέτε και σεις γιατί από malawi ... μαύρα μεσάνυχτα, και ποιος διαβάζει με τέτοια ζέστη .....
Και μια -δυο φωτό.

klaz
07-08-07, 16:21
καλη αρχη με το νεο σου ενυδρειο αγαπητε φιλε θαναση,αλλα νομιζω οτι μετα απο τοσα χρονακια με δισκους.....αυτο το ενυδρειακι θα ηταν σουπερ για ενα ριφακι......:rolleyes:...λεω εγω τωρα......;)
ΥΓ.καλα να περασεις καλε μου φιλε:p:p

anasios
07-08-07, 16:27
αυτο το ενυδρειακι θα ηταν σουπερ για ενα ριφακι......:rolleyes:...λεω εγω τωρα......;)
:p:p

Εδώ από malawi μαύρα μεσάνυχτα , από ... ραφάκι πως το είπες; Μήπως εννοείς καραφάκι΄;

klaz
07-08-07, 16:29
dont drink and drive.....
εις υγειαν θανασαρα.!!!!!!

george
07-08-07, 16:59
Μια και φεύγω μεθαύριο για διακοπές και θα επιστρέψω μετά από 13-15 μέρες, πιστεύω τότε θα είναι έτοιμο για να βάλω ψαράκια.


Πως θα στρώσει ;

anasios
07-08-07, 17:50
Πως θα στρώσει ;΄
Σκέφτομαι να βάλω τον μονομάχο του γιού μου για αυτές τις μέρες.

george
07-08-07, 20:20
Γιατί να τον ταλαιπωρείς ;;;;; Άσε που με ένα μονομάχο περιμένεις να στρώσει ;

Πάρε μπόλι από το δισκοενυδρείο....μετρήσεις...και μπλουμ....μέσα τα κιχλιδόπουλα ;)

anasios
07-08-07, 22:16
Πάρε μπόλι από το δισκοενυδρείο....μετρήσεις...και μπλουμ....μέσα τα κιχλιδόπουλα ;)

Θα το κάνω αύριο που θα ετοιμάσω του δίσκους. Για να ανέβουν οι τιμές των παραμέτρων τι κάνω;

george
07-08-07, 22:20
Kαλύτερα να το κάνεις όταν επιστρέψεις.
15 μέρες χωρίς τροφή τα βακτηρίδια....πάνε !

anasios
07-08-07, 22:23
Kαλύτερα να το κάνεις όταν επιστρέψεις.
15 μέρες χωρίς τροφή τα βακτηρίδια....πάνε !

Γι αυτό λέω να βάλω τον μονομάχο μέσα .Αυτόματη ταίστρα έχει, οπότε σκέφτηκα κάτι θα γίνει.

george
07-08-07, 22:24
Κρίμα είναι.....

anasios
07-08-07, 22:28
Κρίμα είναι.....

Αυτή τη στιγμή είναι σε ένα 10λιτρο. Και έχει αντέξει όλη... την περιποίηση του γιου μου. Ελπίζω να τα καταφέρει.Θα δείξει.

george
07-08-07, 22:36
:smt102:smt102:smt102

tsikis
07-08-07, 23:12
΄
Σκέφτομαι να βάλω τον μονομάχο του γιού μου για αυτές τις μέρες.
144 λίτρα όπως λές φίλε μου να στα στρωσει ένας μονομάχος?
Η εστω να στα διατηρήσει?

Δεν το βλέπω..
Και όπως είπε και george γιατί να τον ταλαιπωρείς τον μικρό???

Κρίμα είναι...

Μήπως να κάνεις ότι είναι μετά τις διακοπές??

Επίσης αν ο μονομάχος τρώει ολη την ποσότητα που θα ρίχνει η ταιστρα για 13 ημερες θα παει απο παχυσαρκια

anasios
08-08-07, 22:05
Μήπως να κάνεις ότι είναι μετά τις διακοπές??



Ας το αφήσω για μετά γιατί με... κόψατε. Ξέρετε όταν στήνεις ενυδρείο ..βιάζεσαι αν και δεν πρέπει.Και παρόλο που το ξέρεις ανυπομονείς.

Άντε καλές διακοπές και εδώ τα ξαναλέμε...

klaz
08-08-07, 22:06
φιλακια,να περασεις καλα...!!!!!!!!

anasios
29-08-07, 15:00
Αφού έφτιαξα το νερό έβαλα 1 αρσενικό και 3 θηλυκά melanochromis auratus, φωτό δεν μπόρεσα να τραβήξω γιατί δεν ...στέκονται.Καμιά σχέση με τα δισκομοντέλα. Κάποια στιγμή θα ανεβάσω.

anasios
01-09-07, 19:26
Και φωτο...

andreas K
07-09-07, 22:58
Περισσοτερες πετρες...λιγοτερη συμμετρια!!!

anasios
07-09-07, 23:26
Περισσοτερες πετρες...λιγοτερη συμμετρια!!!

Μου φαίνονται και μένα λίγες. Αλλά και τα auratus ... αόρατα είναι.Διάβασα κάπου ότι χρειάζονται 25 λίτρα το ένα. Πολλά δεν είναι;

georgetax
08-09-07, 12:05
Περισσοτερες πετρες...λιγοτερη συμμετρια!!!

θα συμφωνήσω απόλυτα βάλε και άλλες πέτρες φίλε μου

και δες εδώ http://www.cichlid-forum.com/articles/m_auratus.php

http://www.malawicichlidhomepage.com/aquarium/mbuna_auratus.html