PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχετικά με τον κύκλο του Αζώτου


marios
01-08-07, 16:28
Από τις 12 Ιουλίου έστησα βεβιασμένα το μικρό μου ενυδρείο 138 περίπου λίτρων με 27 κιλά ζωντανό αραγωνίτη και 17 κιλά περίπου ζωντανό βράχο.(προορίζεται αισιοδοξώ για reef).Σήμερα έκανα το πρώτο τεστάρισμα για αμμωνία -αμμώνιο και η μέτρηση έδειξε 0 με τεστ της Serra .Ti να υποθέσουμε ότι τα αζωτοαντιδρώντα βακτηρίδια ακόμα κοιμούνται και δεν ξεκίνησε ακόμα ο κύκλος του αζώτου ή μάλλον ξεκίνησε και γιαυτό οι παραπάνω μετρήσεις είναι 0?Επίσης ψάχνω το πλήρες τεστ για θαλασσινό ενυδρείο και δεν το έχω βρεί ακόμα και μάλιστα σε μαγαζιά που ασχολούνται αποκλειστικά με το θέμα και σε petshop. Ενδιαφέρομαι για salifert που μέσα από το φορουμ το παινεύεται.:confused:

Lsourtzo
01-08-07, 17:48
Από τις 12 Ιουλίου έστησα βεβιασμένα το μικρό μου ενυδρείο 138 περίπου λίτρων με 27 κιλά ζωντανό αραγωνίτη και 17 κιλά περίπου ζωντανό βράχο.(προορίζεται αισιοδοξώ για reef).Σήμερα έκανα το πρώτο τεστάρισμα για αμμωνία -αμμώνιο και η μέτρηση έδειξε 0 με τεστ της Serra .Ti να υποθέσουμε ότι τα αζωτοαντιδρώντα βακτηρίδια ακόμα κοιμούνται και δεν ξεκίνησε ακόμα ο κύκλος του αζώτου ή μάλλον ξεκίνησε και γιαυτό οι παραπάνω μετρήσεις είναι 0?Επίσης ψάχνω το πλήρες τεστ για θαλασσινό ενυδρείο και δεν το έχω βρεί ακόμα και μάλιστα σε μαγαζιά που ασχολούνται αποκλειστικά με το θέμα και σε petshop. Ενδιαφέρομαι για salifert που μέσα από το φορουμ το παινεύεται.:confused:
ο βράχος που πείρες ήταν κουραρισμένος ???
γενικά τα τεστ της sera δεν είναι και τόσο αξιόπιστα ... αλλά αν είναι καινούργιο τότε λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα με αυτήν την μέτρηση ...
καλό είναι να το αλλάξεις πάντως με ένα της API ή της RED SEA.
το ότι έχει 0 αμμωνία, σημαίνει ότι λογικά η βιολογία σου έχει ξεκινήσει να δουλεύει ...
οι τρις εβδομάδες είναι αρκετές για αρχή ... αν ο βράχος ήταν κουραρισμένος (που μάλλον θα ήταν), τότε σιγα σιγά μπορείς να βάλει και το πρώτο ψαράκι μέσα για να αρχίσει να παράγει και αμμωνία ... έτσι σιγά σιγά οι αποικίες από τα βακτηρίδια θα αρχίσουν να μεγαλώνουν και σιγά σιγά θα μπορείς να αυξήσεις και άλλο το φορτίο σου ...
καλή αρχή ...

accnt
01-08-07, 17:49
Φίλε Μάριε,
Τα πράγματα δεν είναι ίδια όπως με ένα ενυδρείο γλυκού νερού. Μην περιμένεις να ξεκινήσει κύκλος με το ίδιο τρόπο.
Ήδη στο ενυδρείο σου έχεις έτοιμη βιολογία, τόσο με τον ζωντανό βράχο, όσο και με την ζωντανή άμμο.
Απλά οι κινήσεις σου στην προσθήκη ζωντανών, να είναι μετρημένες γιατί η βιολογία θα ανταποκρίνεται ανάλογα, με τις προσθήκες αυτές.

marios
01-08-07, 22:19
Με πολλή συγκίνηση και ιδιαίτερη χαρά διαβάζω τις ανταποκρίσεις σου φίλε Γιάννη στις πολλές απορίες μου και συμφωνώ μαζί σου, δεν είναι και ότι καλύτερο να διατυπώνονται γραπτώς. Η άμεση και πάντα παρούσα ανταπόκρισή σου, μου δίνουν την ώθηση να συνεχίσω Αυγουστιάτικα παρακαλώντας να περάσει γρήγορα ο χρόνος για να μαζευτώ στο σπίτι και στον φωτεινό και μαγικό κόσμο που ξεκίνησα να δημιουργήσω. :)
-------------------------
Θα ήθελα να ρωτήσω το νερό που εξατμίζεται να το αναπληρώνω με νερό σκέτο από συσκευή όσμωσης που πρόσφατα προμηθεύτηκα?
Από πλευράς φιλτραρίσματος νερού έχω το μηχανικό σπογγώδες φίλτρο με ικανότητα 1000 λίτρα ανά ώρα και το σε συνδιασμό με το Σκίμερ Βιολογικό φίλτρο Βiostar Flotor της Aqua Medic.Δεν θα πρέπει άμεσα να ενισχύσω την φίλτρανση με εξωτερικό δυνατό φίλτρο με ενεργό άνθρακα και αντιφώσφορο όπως κατ'επανάληψη διαβάζω μέσα από το forum?
Tέλος, να ρωτήσω και κάτι πιό πεζό.Όλο τον Αύγουστο θα απουσιάζω από το σπίτι θα βρίσκομαι όμως εντός Αττικής και θα περνάω 2 φορές την εβδομάδα.Κρίνεται σκόπιμο να βάλλω τον πρώτο κάτοικο ,και θα χρειαστώ την σχετική ταίστρα ?:)

accnt
01-08-07, 23:37
Για την εξάτμιση θα χρησιμοποιήσεις βέβαια το νερό από την αντίστροφη όσμωση.
Ενεργό άνθρακα και αντιφώσφορο σαφώς και πρέπει να έχεις. Ειδικά το αντιφώσφορο συνεχώς, ενώ τον άνθρακα μπορείς να τον χρησιμοποιείς μια βδομάδα ανά μήνα. Δεν χρειάζεται ιδιαίτερα δυνατό φίλτρο για το χημικό.
Είμαι υπέρ (όσο το δυνατόν), της φυσικής φίλτρανσης. Δηλαδή –όπως έχεις- ζωντανό βράχο και ζωντανή άμμο. Άρα το 1000άρι εξωτερικό φίλτρο δεν θα σου χρειαστεί για την βιολογία.

Τέλος καλύτερα είναι να κάνει υπομονή, για να βάλεις τον πρώτο σου κάτοικο. Άλλωστε δεν είναι μόνο το τάισμα, είναι και οι μετρήσεις που θα πρέπει να κάνεις, για να διαπιστώσεις ότι όλα πάνε καλά.

marios
02-08-07, 05:56
Καλημέρα Γιάννη
Συνεχίζω να έχω την απορία με τα φίλτρα.Το 1000άρι είναι εσωτερικό οπότε χρησιμεύει και ως κυκλοφορητής.Το εξωτερικό της Biostar flotot είναι πακέτο με το σκιμερ και εργάζονται μαζί δεν μπορεί να καταργηθεί.Οπότε μου συστήνεις αν κατάλαβα καλά ένα επιπλέον εξωτερικό φίλτρο που θα δουλεύει με αντιφώσφωρο και άνθρακα.:)

accnt
02-08-07, 08:08
Όχι. Κάνε το εσωτερικό χημικό, με άνθρακα και αντιφώσφορο.

marios
02-08-07, 22:26
Σήμερα προμηθεύτηκα αντιφώσφορο και προσπάθησα να το στριμώξω στην θήκη του εσωτερικού φίλτρου μαζί με το κυλινδρικό σφουγκαράκι.Μπόρεσα και έβαλα μια μικρή ποσότητα από την συσκευασία των 350 μλγ.Μήπως, πρέπει να αφαιρέσω το σφουγγάρι και να βάλω μόνο αντιφώσφορο και άνθρακα?

Lsourtzo
02-08-07, 22:33
Σήμερα προμηθεύτηκα αντιφώσφορο και προσπάθησα να το στριμώξω στην θήκη του εσωτερικού φίλτρου μαζί με το κυλινδρικό σφουγκαράκι.Μπόρεσα και έβαλα μια μικρή ποσότητα από την συσκευασία των 350 μλγ.Μήπως, πρέπει να αφαιρέσω το σφουγγάρι και να βάλω μόνο αντιφώσφορο και άνθρακα? καταρχάς και τον αντιφώσφορο και τον άνθρακα θα τον βάζεις σε ιδικά σακουλάκια - δικτάκια που πουλάνε στα petshop για αυτήν την δουλεία ... αλλιώς την πάτησες ...

τώρα όσο αναφορά τον βράχο ... από πού τον πείρες ???
δεν φαίνεται και πολύ καλά στην Φώτο ... αλλά δεν μου φαίνεται και τρελά ζωντανός εμένα ...
μάλλον για καραψόφια φαίνονται τα περισσότερα κομμάτια ...
μου είναι τρομερά δύσκολο να διακρίνω ακόμα και κοράλλινη σε κάποιο από αυτά ...

marios
02-08-07, 22:35
Άλλη μία φωτογραφία

enzo
02-08-07, 23:49
Tωρα εγω δεν καταλαβα..:D
αφου υπαρχει ενα υποχρεωτικα εξωτερικο φιλτρο, γιατι να μην ξηλωθει το εσωτερικο και για χημικο να χρησιμοποιηθει το εξωτερικο?
γενικα φιλε Μαριε τα σφουγγαρια θα τα βγαλεις...
επισης μου κανει εντυπωση που δεν ανιχνευσες καθολου αμμωνια με τον βραχο, οσο κουραρισμενος και να ηταν..
μετρα νιτρωδη και νιτρικα και δωσε τιμες, πριν βαλεις τον οποιοδηποτε κατοικο μεσα...
και εμενα ο βραχος δεν μου φαινεται και πολυ καλης ποιοτητας...
επισης αποτι βλεπω ο βραχος εχει πλησιασει πολυ το τζαμι, κατι που μελλοντικα δεν θα σε βολεψει πολυ για τοποθετηση των lps στην αμμο..
υπομονη, σωστα βηματα, και διαβασμα..;)
καλη αρχη....:cool:

Obelix(Reifen)
03-08-07, 03:45
εάν το εσωτερικό σου φίλτρο είναι εκείνο στην αριστερή γωνιά αστό σαν κυκλοφορητή έτσι και αλλιώς κυκλοφορητής είναι.
Το σφουγγάρι από το σκιμμερ λογικά βγαίνει.
Ο βράχος είναι λίγο πατάτα έως πολύ θα έλεγα ούτε σημάδι χρώματος .Τον βράχο το βρίσκω λίγο πολύ αν θέλεις να βάλεις περισσότερα Κοραλία η να τα αφήσεις να μεγαλώσουν καλυτέρα να βγάλεις ίδιος στο ύψος το έχεις παρακάνει .
Σε περίπτωση αλλαγής τα κομμάτια που πατανε στην άμμο βαλτά ώστε να ακουμπά όσο λιγότερο επιφάνεια πάντως για πρώτο στήσιμο τα κατάφερες πολύ καλά.

marios
03-08-07, 11:23
Επειδή σοκαρίσθηκα από τις διαπιστώσεις των έμπειρων φίλων τουForum για την ποιότητα του βράχου που προμηθεύτηκα από έμπορο που ασχολείται αποκλειστικά με ενυδρεία θέλω να προσθέσω ακόμα μία φωτογραφία που έβγαλα σήμερα το πρωί και επιπλέον:
α. Ο βράχος είναι πορώδης με πολλές τρύπες, όπως διάβασα στο Forum σε άρθρο για την ποιότητα των ζωντqνών βράχων.
β. Μετά από 3 εβδομάδες περίπου και με φωτισμό 3-4 ώρες ημερησίως έχει αρχίσει να αναπτύσει μάλλον άλγη καφέ κάπου να πρασινίζει ελαφρά και έκαναν εμφάνιση κάποια καφέ κολημένα σαν φυτά που αιωρούνται.
γ. Έχει αρχίσει να βγάζει πολύ διακριτικά άλγη.
δ. Ήταν μέσα σε σκοτεινό ενυδρείο για πόσο καιρό δεν ξέρω, με προέλευση τα νησιά Fitji!!.
Τέλος, αν όντως είναι καραψόφιος είναι πολύ λυπηρό επαγγελματίες του είδους να κοροιδεύουν τους αδαείς hobistes!!!!:confused:

Tricky
04-08-07, 07:07
Ποσα κιλα ειναι ο βραχος ? τον αγορασες ολο για ζωντανο ?

Σιγουρα μερικα κομματια ειναι ψοφια , δεν το συζηταμε ...το να μην εχει κοραλινη (κοκκινη αλγη) πανω του ειναι μερικες φορες φυσιολογικο.Το να ειναι κατασπρος , δεν δικαιολογειται.

Βλεπεις τιποτε ζωντανο μεσα στο ενυδρειο σου ? κανα σαλιγγαρακι , σκουληκακια ? με το που ανοιγεις τα φωτα το πρωι , βλεπεις κανα ζωυφιο πανω στα τζαμια ?

klaz
04-08-07, 10:58
να ρωτησω και εγω κατι σχετικο....??
απο τη στιγμη που μπει ζβ,ποτε υπαρχει περιπτωση να δουμε κατι το ζωντανο πανω του η γενικα μεσα στο τανκ.....??:rolleyes:

Obelix(Reifen)
04-08-07, 12:13
Θα βλέπεις κάθε μέρα και κάτι καινούργιο όσο μάλιστα καθυστερείς να βάλεις ψαρί η αποφύγεις ερημίτες αυτά θα αυξάνονται.
Ακόμα μετά από ένα χρόνο ο βράχος θα σου βγάζει το τελευταίο μου απόκτημα πεταλίδες .

marios
04-08-07, 15:26
Ποσα κιλα ειναι ο βραχος ? τον αγορασες ολο για ζωντανο ?

Σιγουρα μερικα κομματια ειναι ψοφια , δεν το συζηταμε ...το να μην εχει κοραλινη (κοκκινη αλγη) πανω του ειναι μερικες φορες φυσιολογικο.Το να ειναι κατασπρος , δεν δικαιολογειται.

Βλεπεις τιποτε ζωντανο μεσα στο ενυδρειο σου ? κανα σαλιγγαρακι , σκουληκακια ? με το που ανοιγεις τα φωτα το πρωι , βλεπεις κανα ζωυφιο πανω στα τζαμια ?

Βλέπω κολλημένη να αιωρείται μάλλον καφέ άλγη και σε κάποιον βράχο που έχει κοραλίνη βλέπω μία πάχνη και κάτι μικρά σωληνοειδή κολημένα

Obelix(Reifen)
04-08-07, 17:36
Φωτο άμεσα.