PDA

Επιστροφή στο Forum : Περι σαρωνικου βυθου


netblues
24-07-07, 16:40
Απο τα ελαχιστα ελληνικα αρθρα περι του μεσογειακου βυθου...
Και μαλιστα απο κρατικη πηγη.
http://www.minenv.gr/4/41/4110/saronikos_text.html

Lsourtzo
24-07-07, 20:35
τελικά το μεσογειακό ενυδρείο δεν θα είχε και πολλά να ζηλέψει από ένα τροπικό!

NPS
25-07-07, 05:54
Πολύ καλό και αξιόλογο άρθρο, για μία εισαγωγή στο Μεσογειακό βυθό!!!!
-------------------------
τελικά το μεσογειακό ενυδρείο δεν θα είχε και πολλά να ζηλέψει από ένα τροπικό!
Δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτα απολύτως.
Αυτό είναι μια κοινή διαπίστωση, που μόνο εμείς οι Έλληνες δεν μπορούμε να αντιληφθούμε.
Οι γείτονές μας Ιταλοί έχουν αναπτύξει το Μεσογειακό ενυδρείο σε εξαιρετικό βαθμό, το ίδιο και οι Ισπανοί, ενώ Μεσογειακά συστήματα δεν απουσιάζουν από τη Γερμανία και την Αυστρία.

Και για του λόγου το αληθές σας επισυνάπτω μερικές φωτογραφίες από Μεσογειακά συστήματα.

Το πρώτο ενυδρείο ανήκει σε ένα Φίλο από την Αυστρία. Που βρίσκει τους Μεσογειακούς οργανισμούς ο τύπος, ενώ εμείς δεν μπορούμε?????

jimfytakis
25-07-07, 09:42
Δεν θελω να θιξω κανεναν τροπικο αλλα κατ εμε αυτα τα μεσογειακα ειναι πολλακις καλυτερα του τροπικου.Γνωμη μου!Και ειναι και η θαλασσα μας!!

deMetrIs
25-07-07, 11:21
τα τροπικά ψάρια είμαι πιο όμορφα απο τα μεσογειακά:rolleyes:

jimfytakis
25-07-07, 15:34
Υπαρχουν ομως μεσογειακα ανταξια των τροπικων

deMetrIs
25-07-07, 16:23
Παράδειγμα?

Lsourtzo
25-07-07, 16:58
ωραία σου φένονται τα τροπικά γιατί είναι ιδιέτερα ... άμα πας να ρωτήσεις έναν κάτηκο σε καμία ατόλη ποιό ψάρι είναι ομορφότερο ο κλόουν ή η πέρκα ... δεν είμαι σίγουρος ότι θα απαντήσει ο κλόουν ...

Obelix(Reifen)
25-07-07, 23:49
αυτο?


http://img381.imageshack.us/img381/5905/img1445mc7.jpg

Raven
26-07-07, 00:51
Σωστοοος !! :smt023 Υπεροχο ψαρι. Ειχα πριν 15 περιπου χρονια εναν τετοιον γυλο στο μεσογειακο μου.Θυμαμαι ειχα παει να πιασω κανα ψαρι για το φρεσκοστημενο ενυδρειο και ο συγκεκριμενος κουκλος ηταν το πρωτο ψαρι που επιασα. Οταν τον εβαλα στο ενυδρειο εκανε ενα πραφ και χωθηκε μεσα στην αμμο! τον ξαναδα μετα απο καμια βδομαδα που βγηκε να φαει. Επισης παιδια εχει δει κανεις γονο καλογριας στα ρηχα ; ειναι μπλε ελεκτρικ, τυφλα να χουν τα νεον!! ειχα ενα κοπαδακι αλλα δεν μου εζησαν για πολυ.Ακομα υπαρχει ενα πολυ ομορφο ψαρακι που ζει στην αμμο.Λεγεται παπαγαλος η κατσουλα.ξερει κανεις τιποτα γι αυτο;

enzo
26-07-07, 01:50
αν και τα γουστα ειναι υποκειμενικα, νομιζω οτι αντικειμενικα το αμιγως ενυδρειο τροπικου υφαλου δεν συγκρινεται με το αμιγως μεσογειακο ενυδρειο...
οι photo του φιλου Νικου ειναι πολυ ωραιες, αμφιβαλω ομως αν δειχνουν αμιγως μεσογειακα συστηματα, καποιοι πιο εμπειροι ας πουν...
για να ασχοληθει καποιος με μεσογειακο για μενα σημαινη οτι εχει προηγουμενη μεγαλη εμπειρια με τροπικο..
κι αυτο γιατι στο τροπικο υπαρχει ετοιμη βιβλιογραφια,αρα σχετικα κατι ευκολο να προχωρηση, ενω στο μεσογειακο οχι...
αρα αυτος που φτιαχνει μεσογειακο πειραματιζεται, καταγραφει, και φτιαχνει βιβλιογραφια...
κατι που κατα την γνωμη μου απο τον μεσο χομπιστα δεν μπορει να γινη, τουλαχιστον οχι χωρις πολυ σημαντικες απωλειες σε ζωντανα, που αν και ευκολο να αντικατασταθουν, αξιζουν και αυτα το σεβασμο μας....
απλα σκεψεις...

accnt
26-07-07, 07:54
Έχουμε και εμείς στην Μεσόγειο, όμορφα ψάρια, αλλά δε συγκρίνονται με τα τροπικά. Αυτό ισχύει και για τα ασπόνδυλα.

NPS
26-07-07, 15:41
Οι διαφορές των οργανισμών των διαφορετικών αυτών βιοσυστημάτων, είναι πολλές, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν κοινά σημεία, τα οποία, κατά τη γνώμη μου, είναι περισσότερα.

Παράδειγμα?
Η αισθητική είναι κάτι εντελώς σχετικό.
Θα συμφωνήσω μόνο ότι η τροπική ποικιλία δεν συγκρίνεται με την αντίστοιχη Μεσογειακή.
Παρακάτω επισυνάπτω φωτογραφίες Μεσογειακών ψαριών, τα οποία για πολλούς είναι εντελώς άγνωστα.

NPS
26-07-07, 15:49
αρα αυτος που φτιαχνει μεσογειακο πειραματιζεται, καταγραφει, και φτιαχνει βιβλιογραφια...

Θα συμφωνήσω με τα περισσότερα, που αναφέρεις.
Στην πιο πάνω παράγραφό σου, όμως, θέλω να επισημάνω, πως η συγκεκριμένη διαπίστωση, ισχύει, μόνο στην χώρα μας, γιατί οι περισσότεροι Μεσογειακοί χομπίστες (?), θεωρούν τα ενυδρεία αυτά σαν μια ευκαιρία απόκτησης "τζάμπα" πραμάτειας και δεν μπαίνουν καθόλου στον κόπο να μελετήσουν τι είναι αυτό που προσπαθούν να φτιάξουν και ποιοι είναι οι κανόνες που το διέπουν.

Αντίθετα οι γείτονές μας Ιταλοί για παράδειγμα, έχουν αναδείξει κατά πολύ τα Μεσογειακά συστήματα, έχουν πειραματιστεί πριν πολλά χρόνια και έχουν θέσει κανόνες, ενώ η αντίστοιχη βιβλιογραφία δεν απουσιάζει.

jimfytakis
26-07-07, 16:08
Παράδειγμα?


Δεν ξερω απο ονομασιες πολλα.Αυτος ο γυλος παντως που βλεπουμε συχνα στα βραχακια ειναι υπεροχος.Κατι σκορπινες αι ενα αλλο που ειχα δει αγγαθωτο ολοιδιο με βραχο,συγκρινονται ανετα με lionfish
Σπαροι παλι πολυ ομορφα ψαρακιαΕχουμε και εμεις γοβιους
Ενα αλλο ψαρακι παλι με μαυρη ουρα μαυρο κεφαλι και σταχτυ σωμα ειναι τελειο.Εχουμε ζαργανες.....
Απο κοραλια και τετοια δεν ξερω καλα,αλλα ανεμωνες εχουμε οσες θες,σφουγγαρια,κατι κοκκινα πανω σε βραχια
Μαλακια εχουμε αυθονα,οπως και οστρακοδερμα,πχ πεινες(τα δικα μας giant clams!!!).Εχουμε και μπλε αστακο στη σαντορινη!Τι αλλο να πω!Μια χαρα υφαλους εχουμε.Γιατι να παρουμε τα ξενοφερτα και να μη τιμησουμε τα δικα μας?(αν και ta chiller $$$$$zw zw )

andreas72
12-10-08, 23:55
πω πω που το βρήκα αυτό το post (26-07-07, 17:08 ).αν και μετά από ένα χρόνο, απλά να πω ότι στα δικά μας νερά έχει υπέροχα ψαρια και κοραλία-anemones- βράχους...απλά εμείς-εσείς βλέπετε-βλεπω στην διπλανή ξαπλώστρα.:D:D:D

όσο για το τα chiller βρίσκεις τα χρήματα γιατί γλιτώνεις τον βράχο-ψαρια-κοραλία-άμμο.μέχρι και το αλάτι,μιλάω πάντα για την περιοχή μου, που είναι μια χαρά τα νερά.

δεν είναι κόπος να πεταχτής διπλα στην θάλασσα και να πάρεις 40 λίτρα νερό μια φορα το mina ante 2 φορες όλα γίνονται,απλά μας τραβάει το κάτι διαφορετικό ας πούμε για το nemo που μου αρέσει πολύ-όμορφο ψαράκι που δεν μπορώ να το δω στα δηκέλλα.

υ.γ αυτό το post μου θυμίζει παλιά ξινά σταφύλια.
το έγραψα τώρα όμως και δεν το άκυρονο.!:p:p:p:p

netblues
13-10-08, 07:51
Αυτοι που μπορουν να "πεταχτουν" στη καταλληλη θαλασσα και να παρουν 40 λιτρα δυο φορες το μηνα ειναι δυστυχως πολυ λιγοι.
Απο κε και περα το κοστος του αλατιου δεν ειναι και τοσο τεραστιο, ενω το ρισκο της εισαγωγής ανεπιθυμητων οργανισμων απο το φυσικό αλλα μη ελεγχομενο περιβαλλον παραμενει...