PDA

Επιστροφή στο Forum : υλικα φιλτρου απο γλυκο?


alan boy
24-07-07, 12:06
καλημερα :)
θελω να ρωτησω αν το βιολογικο υλικο που δουλευει σε ενα φιλτρο ενυδρειου γλυκου νερου πχ μακαρονι και σουμπστρατ μπορει να μπει σε θαλασινο ενυδρειο?

και αν γινεται και το αντιθετο.
υλικα που δουλευουν σε αλμυρο (αφου ξεπλυθουν) να μπουν σε γλυκο?
ευχαριστω

Isidoros
24-07-07, 13:06
Γενικά καλό είναι η βιολογία του θαλασσινού ενυδρείου να στηρίζεται στο ζωντανό βράχο και αραγωνιτη.;)Οτιδήποτε άλλο μπορεί να εξελιχθεί σε ατομική βόμβα για το ενυδρείο.
Τι έχεις, reef ή fish only?Παντως αν ψάξεις λίγο στον τομέα του θαλασσινού θα βρεις πολύτιμες πληροφορίες.

Tricky
24-07-07, 13:39
καλημερα :)
θελω να ρωτησω αν το βιολογικο υλικο που δουλευει σε ενα φιλτρο ενυδρειου γλυκου νερου πχ μακαρονι και σουμπστρατ μπορει να μπει σε θαλασινο ενυδρειο?

και αν γινεται και το αντιθετο.
υλικα που δουλευουν σε αλμυρο (αφου ξεπλυθουν) να μπουν σε γλυκο?
ευχαριστω

Ολα γινονται ...εφοσον τα υλικα ειναι σε καλη κατασταση , με ενα καλο πλυσιμο μπαινουν παντου.

alan boy
24-07-07, 18:19
Τι έχεις, reef ή fish only?Παντως αν ψάξεις λίγο στον τομέα του θαλασσινού θα βρεις πολύτιμες πληροφορίες.


προς το παρον τιποτα.........
απλα σκεφτομαι για F.O. και καλο ειναι να γνωριζουμε μερικα πραγματα μιας και το κοστος ειναι μεγαλος παραγοντας στην αλμυρα :smt009

Isidoros
24-07-07, 21:14
Φιλε μου κάποτε ίσχυε αυτό ,τώρα οι τιμές έχουν πέσει πολύ και στο θαλασσινό.;)
Πες μας καλυτερα τι ενυδρειο εχεις και τι εξοπλισμο.

θοδωρης
26-07-07, 01:32
προς το παρον τιποτα.........
απλα σκεφτομαι για F.O. και καλο ειναι να γνωριζουμε μερικα πραγματα μιας και το κοστος ειναι μεγαλος παραγοντας στην αλμυρα :smt009Αν ειναι για fish only το κοστος ειναι κατά πολύ χαμηλότερο απο ενα reef ;)

alan boy
26-07-07, 15:26
αυτο που εχω ειναι ενα ενυδρειο 275 λιτρων ενα εξ.φιλτρο 2213 ενα ph controller και αντ. οσμοση.
δηλ. και στο F.O. η βιολογια μπορει να στηριχτει σε ζωντανο βραχο και αραγονιτη? χωρις κανιστρα?


υ.γ.βασικα για αργοτερα το εχω στο μυαλο μου αλλα καλο ειναι να γνωριζουμε μερικα

Tricky
26-07-07, 15:44
δηλ. και στο F.O. η βιολογια μπορει να στηριχτει σε ζωντανο βραχο και αραγονιτη? χωρις κανιστρα?


Ναι γινεται και ειναι το προτιμοτερο , ειδικα σε ενυδρεια που φιλοξενουν κοραλια και αλλα ασπονδυλα.

Φυσικα , υπαρχει και το αναλογο τιμημα :

Ο βραχος δεν θα παει ενα προς ενα με το βιολογικο υλικο ...δηλαδη για παραδειγμα : στα 275 λιτρα θα ησουν ''βιολογικως ενταξει'' με 3-4 λιτρα σιποραξ μεσα σε κανιστρο.Αν πας σε ζωντανο βραχο μονο , θα χρειαστεις 20-25 κιλα.
Ο βραχος για να δουλεψει σωστα ως βιολογικο φιλτρο θελει καλη και σωστη (πολυδιαστατη) κυκλοφορια ....θελει νερο να τον ''βαραει'' απο πολλες πλευρες ωστε να παραμενει καθαρος και ενεργοςΡιξε μια ματια εδω ;):
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15393

accnt
27-07-07, 09:45
...και εδώ...http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14192 ;)

alan boy
27-07-07, 10:33
δηλαδη σε περιπτωση που εχουμε sump και μεσα στο ενυδρειο ζωντανο βραχο,
τοτε τι υλικα βαζουμε μεσα στο sump?

accnt
27-07-07, 11:39
Δες εδώ....http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16969 :p