PDA

Επιστροφή στο Forum : Γέννα αγγελόψαρων.


skourkou
21-07-07, 20:25
Καλησπερα σε ολους.
Να σας αναφερω για μια ακομα φορα ότι στο ενυδρειο μου κατοικουν (πλεον, μετα από καποιους ξαφνικους θανατους) 4 αγγελοψαρα (2 μικρα 2 cm, 2 μεγαλητερα 5 cm), 1 γκουραμι, 1 κλοουν, 5 μαλλον τετρα, 2 πλατυστομοι.

Οι τιμες του νερου μου είναι:

αμμωνία: 0
GH: 7
KH: 4
PH: 7
NO2: 0
N03: 15 mg/lt.
φωτισμος: 2 x 30 w
Αλλαγές νερού: 30% κάθε εβδομάδα.
Τα λίτρα του ενυδρείου είναι 160 (140 καθαρά).
Θερμοκρασια: 27 (τις τελευταίες μερες 28-29)

Λοιπόν εχουμε τα εξεις αγγελοψαρα:

Α: μεγαλο αγγελοψαρο (αρσενικο)
Θ: μεγαλο αγγελοψαρο (θυλικο)
Γ: μικρο αγγελοψαρο (φυλο αγνωστο)
Δ: μικρο αγγελοψαρο (φυλο αγνωστο)

Ελπιζω να μην σας μπερδεψω πολύ αλλα θα σας τα αναφερω ετσι για να καταλαβεται και να μου πητε και εμενα τι φύλο είναι το Γ και το Δ.

Λοιπον, οι σχεσεις των ψαριων τρεις μηνες τωρα είναι:

* Το Α και Θ ζευγαρι τα οποια τους δυο πρωτους μηνες που και που τσιμπολογουν το Γ.
* Αρχες του τριτου μηνα το Γ τσιμπολογαει και κυνηγαει ολη την ωρα το Θ.
* Ξαφνικα (μετα από μια βδομαδα περιπου) τα πραγματα αλλαζουν και το Θ σε συνεργασια με το Α τσιμπολογουν το Γ.
* Την τελευταια εβδομαδα γινόταν ένα μπαχαλο. Το Γ κυνηγουσε το Θ και το Θ σε συνεργασία με το Α, το Γ.
* Ολο αυτό το διαστημα το Δ ειναι αμετοχο αν εξαιρέσετε ότι το Γ που και που το τσιμπολογαει.


Τις τελευταιες μερες ειχα παρατηρήσει ότι το ζευγαρι καθαριζε συνεχεια ένα φιλο ανουμπιας.

Σημερα το πρωι ξυπνησα αναψα τα φωτα και τι να δω, το φιλο της ανουμπιας γεματο αυγα!!!!!
Το θυλικο εκανε σαν τρελο. Δεν άφηνε να πλησίαση κανενα άλλο ψαρι εκει κοντα. Οποιο πλησιαζε του ορμουσε. Ακομα και στο έτερον ήμισυ του!!!! Ξαφνικα, μετα από 5 λεπτα βλεπω το αρσενικο να πλησιαζει τα αυγα και να αρχιζει να τα τρωει!!!! Το θυλικο να το τσιμπαει ασταματιτα (ακομα και στο ματι) αλλα εκεινο τιποτα. Αφου ειδε και απόειδε το θυλικο ξεκινισε να τρωει και αυτό τα αυγα του….. μεσα σε λιγα λεπτα τα αυγα αφαντα.
Το ολο σκηνικο κρατησε μολις 10 λεπτα.
Τα πραγματα τωρα είναι ήσυχα μεσα στο ενυδρειο.

1.Τα Γ και το Δ τελικα τι είναι?
2.Πια από αυτά να αφαιρέσω από το ενυδρειο (λεω να αφησω μονο το ζευγαρι)? Γεννηστρα δυστηχως δεν εχω.
3. Επιδη ειμαι νεος στο χομπι θελω να ρωτησω εαν το ότι γεννησαν σημαίνει ότι τα ψαρακια μου περναν καλλα στο βιοτοπο μου.

Οποια συμβουλη και σχολιο δεκτο.

Υ.Γ. θα ξαναγεννήσει παλι αυτές τις μερες?

Ευχαριστω.
-------------------------
Μηπως να εχω τα φωτα κλειστα?
Όταν τα αναψα ξεκινισαν όλα…

Yiannis59
21-07-07, 20:34
Εγω θα απαντήσω μονο στο τελευταίο γεναν καθε 10-15 μερες εμενα τωρα που ανέβηκε η θερμοκρασία σταματήσαν,
Και αν ο Κλοουν ειναι μεγαλούτσικος ετσι και αλιως θα τα έτρωγε το βράδυ πολυ σκοτεινός τύπος:D

skourkou
21-07-07, 23:33
Μπα ο κλοουν ειναι πολυ μικρος ακομα.....