PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα φώτα σας: θαλασσινό υλικό σε γλυκό νερο?


alexispi
20-07-07, 16:24
Λοιπόν: είμαι Χαλκιδική διακοπές... Βρήκα φοβερά ξύλα (από δέντρα που κατέβασα παρακείμενος χείμαρος τον χειμώνα και έχουν ξεραθεί εντελώς), βότσαλα και κοχύλια σε μοναχική παραλία όπου και αραζουμε οικογενειακώς. Δυστυχώς - ή ευτυχώς - λόγω δουλειάς έχω τον φορητό και συνδέομαι στο internet με κάρτα κινητής τηλεφωνίας (δεν υπάρχει τηλέφωνο εδώ), όπερ και πληρώνω τον internet ένα ενυδρείο την εβδομάδα !!! Για να μην ξοδεύω λοιπόν kb ψάχνοντας οδηγίες στο GAB για το πώς - και αν - μπορώ να "καθαρίσω" τα παραπάνω υλικά (+ άμμο) για να διακοσμήσω ενυδρείο γλυκού νερού, θα παρακαλούσα όσους έχουν την διάθεση να μου στείλουν links με σχετικά threads του GAB. Τουλάχιστον να ξέρω ποια υλικά μπορώ να χρησιμοποιήσω για να μην κουβαλάω άδικα

klaz
20-07-07, 16:30
αν ειναι για γλυκο νερο,τα ξυλα ξεχασε τα.αργα η γρηγορα θα χαλασουν και θα σου μολύνουν το νερο.
απο βοτσαλα και κοχυλια,εξαρταται αν θα παιξεις σε κιχλιδες των γνωστων λιμνων,οπου και χρειαζεσαι σκληρο νερο,εχει καλως αν τα βρασεις και τα πλυνεις παρα πολυ καλα,αλλιως αν θα τα βαλεις με αλλα ψαρια τροπικα..ξεχασε τα ειναι ακαταλληλα...

alan boy
20-07-07, 16:34
Εγω στη θεση συμπολιτη δεν θα εβαζα τιποτα.
τα ξυλα σαπιζουν και τα κοχυλια σε γλυκο νερο δεν πανε.
εκτος απ αυτο που σου ειπε ο klaz και το ειδα τωρα

alexispi
20-07-07, 17:00
Ευχαριστώ! Περιεκτικότατοι... Φτιάχνω ένα 30lt και σκέφτηκα να βάλω κι εγώ τις μικρές κιχλίδες neolamprologus.