PDA

Επιστροφή στο Forum : Synodontis Eupterus συμπεριφορά


heiko27
15-07-07, 19:52
Τον έχω 7 – 8 μήνες είναι περίπου 10 εκατοστά και με προβληματίζει λίγο η συμπεριφορά του , δηλαδή ενώ μέχρι πριν από κανένα μήνα ήταν πάντα στην κρυψώνα του κάτω από μια ρίζα που έχω και έβγαινε Κανά δυο βόλτες κατά την διάρκεια της περιόδου με φως τώρα έχει βρει μια θέση 5 πόντους κάτω από την επιφάνεια του νερού ανάμεσα σε 2 φύλα και είναι εκεί σχεδόν όλη την περίοδο με φως . Δεν υπάρχει κάποια άλλη αλλαγή στην συμπεριφορά του .
Είναι απλά μια εξελίξει λόγο συνηθείας του χώρου ( άρα δεν φοβάται ) ή κάτι θέλει να μου πει .

Kostas G.
18-07-07, 09:02
Αν η οξυγόνωση του ενυδρείου σου είναι καλή και ο Synodontis δεν αναπνέει γρήγορα αλλά φυσιολογικά,και οι υπόλοιπες συνθήκες είναι καλές,τότε ναι,αυτή είναι μια συνηθισμένη συμπεριφορά από τον συγκεκριμένο και άλλους ποταμίσιους Synodontis καθώς μεγαλώνουν...Χάνουν τον φόβο που έχουν όταν είναι μικρή και κυκολφορουν πιο πολύ και πιο άνετα και βρίσκουν μέρη παρόμοια με αυτό που βρήκε ο δικός σου για να περνάνε τη μέρα τους...Απλά επειδή είναι 5εκ. από την επιφάνεια,γιαυτό σου λέω να κοιτάξεις και τους άλλους παράγοντες για να είμαστε 100% σίγουροι οτι απλώς ξεθάρρεψε...;)

heiko27
21-07-07, 01:26
Αν η οξυγόνωση του ενυδρείου σου είναι καλή και ο Synodontis δεν αναπνέει γρήγορα αλλά φυσιολογικά,και οι υπόλοιπες συνθήκες είναι καλές,τότε ναι,αυτή είναι μια συνηθισμένη συμπεριφορά από τον συγκεκριμένο και άλλους ποταμίσιους Synodontis καθώς μεγαλώνουν...Χάνουν τον φόβο που έχουν όταν είναι μικρή και κυκολφορουν πιο πολύ και πιο άνετα και βρίσκουν μέρη παρόμοια με αυτό που βρήκε ο δικός σου για να περνάνε τη μέρα τους...Απλά επειδή είναι 5εκ. από την επιφάνεια,γιαυτό σου λέω να κοιτάξεις και τους άλλους παράγοντες για να είμαστε 100% σίγουροι οτι απλώς ξεθάρρεψε...;)

Κώστα αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση και sorry αλλά δεν είχα internet τόσες μέρες για να δω τι έγινε .
Όχι η ανάσα του είναι κανονική και μάλιστα από την ημέρα που έγραψα έχει αρχίσει να ανακαλύπτει και νέα λημέρια όπως ακόμα με το που σβήσουν τα Φώτα του ενυδρειου αλλά πριν σβήσου του σαλονιού αρχίζει εδώ και μερικές μέρες της βόλτες παντού .



:smt120 Για άλλη μια φορά επιβεβαιώνεσαι . Τι θα γίνει με εσένα βρε παιδί μου .;)

Kostas G.
27-07-07, 10:28
:D ;)

Όσο μεγαλώνει όλο και πιο κοινωνικός θα γίνεται...Αυτό είναι το μεταβατικό στάδιο που αρχίζει και αλλάζει τελείως η συμπεριφορά τους από γρήγορα και φοβιτσιάρικα μικρά σε ήρεμα και άφοβα ενήλικα:)
Θα σου γίνει ένα πολύ ωραίο γατόψαρο που θα το ευχαριστιέσαι πάρα πολύ...Και με ελάχιστη προσπάθεια αργότερα θα τρώει και από το χέρι σου...;)