PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή από χαλίκι σε άμμο


Carebean pirate
13-07-07, 22:09
Κάπου είχα ρωτήσει πως μπορώ να αλλάξω το χαλίκι που έχω τώρα στο ενυδρείο μου σε άμμο, αλλά επειδή ακόμα να πάρω απάντηση ξεκινάω νέο θέμα εδώ για να πάρω καλύτερες απόψεις.
Λοιπόν, ποιά θα πρέπει να είναι η διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθήσω...;;

Firfirikof
14-07-07, 09:21
πρωτα βγαζεις τα ψαρια και το φιλτρο και τα βαζεις σε εναν κουβα με αεραντλια και νερο απο το ενυδρειο . μετα βγαζεις βραχια ριζες φυτα η οτι αλλο υπαρχει μεσα . μετα βγαλε ολο το νερο , αλλα κρατησε ενα 40% του σε ενα κουβα μετα βγαλε το χαλικι με χερια , ποτηρι η οπως σε βολεβει . μετα βαζεις την καλα πλημενη αμμο , γεμιζεισ το ενυδρειο με το νερο π κρατησες βαζεις Ξανα τα διακοσμητικα , φυτευεις και το γεμιζεις με νερο , βαζεις αντιχλωρια κτλ κανεις μια προσαρμογη στα ψαρια αν υπαρχει διαφορα 8ερμοκρασιας και μπλουμ μεσα


ετσι το αλαξα και εγω απο χαλικι σε αμμο και μετα απο αμμο σε χαλικι παλι

crazyio
14-07-07, 10:45
κανεις μια προσαρμογη στα ψαρια αν υπαρχει διαφορα 8ερμοκρασιας και μπλουμ μεσα

Προσαρμογή δεν κάνουμε μόνο αν υπαρχει διαφορά θερμοκρασίας.
προσαρμογή γίνεται για να εξισορροποιηθούν και οι υπόλοιπες τιμές του νερού ..

Firfirikof
14-07-07, 11:07
ναι το ξερω αυτο αλλα στο ενυδρειο 8α μπει ενα μεγαλο ποσοστο απο το παλιο νερο + νερο δυκτιου με αντιχλωριο οποτε 8α ειναι σαν μια μεγαλη αλαγη νερου και οι τιμες 8α ειναι ιδιες

Carebean pirate
14-07-07, 13:28
Ευχαριστώ.

Το νερό ήταν θολό ή όχι..?

Και κάτι που είδα τώρα..εσένα το ενυδρείο σου ήταν 28 λίτρα μόνο..εμένα είναι 400 περίπου..!?

Firfirikof
14-07-07, 14:02
tο νερο ειναι λογικο να 8ολοσει στην αρχη ,

την αλλαγη την ειχα κανει σε ενα 80λτ που λογο ελειψης χωρου δεν λειτουργει τωρα , τεσπα μου πηρε η ολη διαδικασια 2ωρες

Carebean pirate
14-07-07, 14:09
tο νερο ειναι λογικο να 8ολοσει στην αρχη ,

την αλλαγη την ειχα κανει σε ενα 80λτ που λογο ελειψης χωρου δεν λειτουργει τωρα , τεσπα μου πηρε η ολη διαδικασια 2ωρες

Εμένα που είναι μεγαλύτερο θα τα καταφέρω..?
Κάποιος εμπειρότερος ας πει και αυτος τη γνώμη του..:)

Yiannis59
14-07-07, 14:17
πολύ το ψειρίζεις γιατί να μην τα καταφέρεις ; όρμα του εκτός και γράφεις για να γράψεις:rolleyes:

Tolis
14-07-07, 14:22
Θελει μια προετοιμασια. Αν χρησιμοποεις φτιαγμενο νερο απο οσμωσεις η τυρφη, ετοιμασε σε καποιο δοχειο οσα λιτρα υπολογιζεις να χασεις κατα την αλλαγη. Μια δυο μερες πριν κανεις την αλλαγη, μην ταισεις καθολου.

1. Βγαζεις ολα τα διακοσμητικα (ξυλα πετρες)
2. Βγαζεις προσεκτικα ολα τα φυτα και τα τακτοποιεις σε κουβαδες με νερο του ενυδρειου.
3. Ψαρευεις τα ψαρια και τα βαζεις κατα προτιμηση σε μια πλαστικη μπανιερα (πωλουνται παμφθηνα) με νερο του ενυδρειου, και με το φιλτρο του ενυδρειου να δουλευει μες στη μπανιερα. Καλο ειναι να σκεπασεις τη μπανιερα με μια μεγαλη πετσετα για να μη πηδηξει κανενα ψαρι εξω και οντας σκοτεινα να ειναι πιο ηρεμα τα ψαρια.
4. Βγαλε οσο πιο πολυ νερο μπορεις και φυλαξε το καπου.
5. Βγαλε το παλιο χαλικι. Αν δεις οτι το νερο θολωνει παρα πολυ, πετα και το υπολοιπο νερο.
6. Βαλε την αμμο.
7. Ξαναβαλε οσο νερο φυλαξες (4)
8. Ξαναστησε το φιλτρο, και ξαναβαλε τα ψαρια μεσα.
9. Φυτεψε τα φυτα και βαλε ξανα τα διακοσμητικα.
10. Συμπληρωσε καινουργιο νερο

Μην αναψεις φωτα για μια δυο μερες για να ηρεμησουν τα ψαρια.
Μην ταισεις επισης για κανα δυο μερες.
Μετα μια δυο μερες ελεγξε τον υαλοβαμβακα του φιλτρου μηπως εχει ψιλομπουκωσει απο την αναποφευκτη μπιχλα που θα εχει σηκωθει με ολες αυτες τις δουλειες.
Θολωμα θα εχεις σιγουρα για μια δυο μερες.
Καλη επιτυχια.

Carebean pirate
14-07-07, 15:07
Σας ευχαριστώ για την απάντηση σας Τόλη.. όπως πάντα κατατοπιστικότατη ;)