PDA

Επιστροφή στο Forum : ΧΑΛΙΚΙΑ ΣΕ ΜΑΓΝΗΤΗ


bill
12-07-07, 18:49
Θελω την γνωμη σας στο εξης προβλημα.
Το χαλικι που εχω στο ενυδρειο με τους δισκους με γεμισε αποριες οταν επεσε ο μαγνητης μεσα και προς εκπληξη μου προσεξα πως κολλησαν μερικα χαλικακια επανω.
Ρωτησα διαφορους απο πετ-σοπ και αλλοι λενε βγαλτο αλλοι δεν εχει προβλημα.
Επειδη δεν ειναι και οτι καλυτερο να αλλαξω το χαλικι(ταλαιπωρια ψαριων)θα ηθελα με σιγουρια να ξερω και αναλογως να πραξω.
Σημειωση:Σε παραμετρους νερου δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα,που σημαινει οτι δεν ειναι ασβεστολιθικο.
Ευχαριστω.

msigouros
12-07-07, 19:46
Το πρόβλημα δεν ειναι το χαλίκι ούτε ο μαγνήτης.
Το πρόβλημα ειναι το χαλίκι στον μαγνητη - θα γραντζουνιστουν τα τζάμια σου.
Πρέπει να καθαρίσεις τον μαγνήτη σου πριν τον χρησιμοποιήσεις με προσοχή.

bill
12-07-07, 20:19
Αυτο εννοειτε!
Σκεφτηκα να παρω ενα μαγνητη μεγαφωνου και να κανω περασμα τον βυθο ωστε να τα μαζεψει.Αλλα αξιζει τον κοπο?

underwater
12-07-07, 20:37
Sorry που επεμβένω αλλά έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα.. αν πέσει ο μαγνήτης που καθαρίζω τα τζάμια στην άμμο κολλάνε πολύ μικρά ρινίζματα απο σίδηρο ή κάπιο αλλο μεταλλο που δεν γνωρίζω.. έχουν μάυρο χρώμα.

Γιατί τα έχει η άμμος μήπως ειναι βλαβερά για τα ψάρια?

Σκέυτικα οτι ίσως η άμμος να προέρχετε απο χαλαζία που πέρασε απο σπαστήρα για να γίνει λεπτή άμμος και το εξάρτημα που αλέθει άφησε υλικά μετάλλου στην άμμο.

netblues
12-07-07, 20:40
Ο σιδηρος ειναι απο τα πιο κοινα στοιχεια στη φυση και απλα το χαλικι σας περιεχει λιγο και γιαυτο το μαζευει ο μαγνητης. Δεν υπαρχει καποιο προβλημα, εκτος ισως απο το να γρατζουνιστει το τζαμι αν χρησιμοποιειτε μαγνητες..