PDA

Επιστροφή στο Forum : καφε και πρασινη αλγη


marinaaaa
09-07-07, 22:39
Σήμερα αγόρασα το σετ CO2 της nutrafin όπως επίσης και τα εξής λιπάσματα: iron και trace της seachem και florena της sera. Το πρόβλημα το οποίο παρουσιάστηκε είναι ότι έχει αναπτυχθεί μια τρειχοειδή άλγη στο πίσω τοίχωμα του ενυδρείου όπως επίσης και καφέ επάνω στα φυτά. Τις προηγούμενες ημέρες δεν υπήρχε και το ενυδρείο είναι στημένο πάνω από 1 χρόνο. Τα φώτα σας please!!!!!!

PascM
09-07-07, 22:40
Κάνε μια αναζήτηση για BBA θα βρεις πολλά ποστ! Εγώ προσωπικά την εξαφάνισα με flourish excel overdose.

Apostolis
09-07-07, 22:41
Σήμερα αγόρασα το σετ CO2 της nutrafin όπως επίσης και τα εξής λιπάσματα: iron και trace της seachem και florena της sera. Το πρόβλημα το οποίο παρουσιάστηκε είναι ότι έχει αναπτυχθεί μια τρειχοειδή άλγη στο πίσω τοίχωμα του ενυδρείου όπως επίσης και καφέ επάνω στα φυτά. Τις προηγούμενες ημέρες δεν υπήρχε και το ενυδρείο είναι στημένο πάνω από 1 χρόνο. Τα φώτα σας please!!!!!!

Τί φυτά έχεις???
Τί φωτισμό έχεις?
Τί μετρήσεις (PH, NO2, NO3, φωσφορικά, ΚΗ) έχεις???

klaz
09-07-07, 22:42
για αρχη συχνες αλλαγες νερου,μειωνεις μεχρι και κοβεις τα λιπασματα,και ειδικα το σιδηρο...
ποσα φωσφορικα και νιτρικα δειχνουν οι μετρησεις σου....??

Apostolis
09-07-07, 22:44
για αρχη συχνες αλλαγες νερου,μειωνεις μεχρι και κοβεις τα λιπασματα,και ειδικα το σιδηρο....

Επιμένω στο να ξέρουμε τις μετρήσεις πρώτα πριν κόψει τα λιπάσματα...(ΑΝ βάζει!)

ποσα φωσφορικα και νιτρικα δειχνουν οι μετρησεις σου....??

Χεχε! Σε πρόλαβα!!!;)

klaz
09-07-07, 22:46
Χεχε! Σε πρόλαβα!!!;)καρδιτσιωτικο καθαρμα...:D:D

Apostolis
09-07-07, 22:53
καρδιτσιωτικο καθαρμα...:D:D

Κλαζούλη, 210 6734579... θα σε πάρουν αύριο απο αυτό το νούμερο να σε ρωτήσουν πού να στείλουν το εξώδικο... αφού βλέπεις ότι είμαι παιδαράς και πανέξυπνος και δεν έχεις να πείς τίποτα, το'ρηξες στα ρατσιστικά!!! Θα δείς... zw

marinaaaa
09-07-07, 22:57
Πρώτα απ'όλα σας ευχαριστώ όλους για την άμεση ανταπόκριση.
Το ενυδρείο μου είναι:
100 lit
φιλτρο εξωτερικό της eheim
φωτισμός 2x25w (1 solar nature και 1 solar tropic)
υπόστρωμα
φυτα: 2 Micranthemum umbrosum
1 hemianthus callitrichoides 'cuba'
2 limnophila aquatica
1 hygrophila polysperma 'rosanervig'
1 anubia
ψαρακια:
5 τιγρακια
2 κλοουν
1 silver shark
1 γύφτη (μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή η ονομασία του)
Μετρήσεις:
NO2=0
NO3=12.5 mg/l
PH 7.2
Για τα φωσφορικά δεν έχω λάποιο test οπότε δεν έχω ένδειξη

Τα λιπάσματα τα έριξα πρώτη φορά σήμερα και ο petshopας μου είπε να ρίχνω κάθε εβδομάδα.

klaz
09-07-07, 23:02
εαν τα εριξες σημερα,και ενω ειχες ηδη τις αλγες,καλυτερα να σταματησεις και την χορηγηση τους...
αλλαγες νερου,οπως προειπα και παρε και ενα τεστακι φωσφωρικων για να δουμε τι γινεται...
(μειωσε και το ταισμα παραλληλα,γιατι τα φωσφορικα σου μαλλον ειναι ανεβασμενα και νομιζω οτι προερχονται απο εκει.....)

Apostolis
09-07-07, 23:03
Με εξαίρεση το Silver Shark, και ίσως και τους κλόουν, είναι πολύ ωραία η σύνθεση.
Θα πρέπει να ελέγξεις καταρχήν τα επίπεδα του CO2 (πίνακας pH/KH)
Κατόπιν, κάνε λίγες αλλαγούλες και (1/3 του συνολικού όγκου κάθε 2-3 μέρες) και να "ισορροπήσεις" τα φωσφορικά και μείωσε λίγο το τάισμα...
Δοκίμασε να ρίξεις και λίγο Seachem Flourish που προείπε ο PascM...

Θα θέλαμε να δούμε και κάποιες φωτό...
-------------------------
Φτού!!! Με πρόλαβες!!!:smt120

PascM
09-07-07, 23:03
Και μετά την άλγη φίλη μας να δεις και λίγο την σύνθεση των κατοίκων σου! :smt120

klaz
09-07-07, 23:04
. θα σε πάρουν αύριο απο αυτό το νούμερο να σε ρωτήσουν πού να στείλουν το εξώδικο... αα...καλαααα......
μπες στη λιστα με τα εξωδικα που με περιμενουν.......εχω πολλα και ειμαι και καλο παιντι.....:smt020:D:D

marinaaaa
09-07-07, 23:19
ok. Σας ευχαριστώ. Θα προσπαθησω να βγαλω φωτος

netblues
10-07-07, 07:00
Ποση ωρα αναβουν τα φωτα?
Ποσο καιρο τις εχεις τις λαμπες?
Γενικα τι αλλαξε προσφατα?
Ενα ενυδρειο που παει καλα ενα χρονο δεν παρουσιαζει αλγη στα καλα καθουμενα...
Σιγουρα παντως η λυση ΔΕΝ ειναι να ριξεις λιπασματα...