PDA

Επιστροφή στο Forum : Labido υβριδιο


GeFior
08-07-07, 16:59
Εχω προβλημα πως θα πιασω ενα Labido υβριδιο, και αυτο λογω της ιδιαιτερης συμπεριφορας που εχει και δεν μιλω για αρρωστια σιγουρα.
Ακομη και τα αλλα Labidos καταλαβαινουν οτι κατι δεν παει καλα μ'αυτο το ψαρι, σαν να ξερουν οτι δεν ανηκει σ'αυτα και το εχουν στην απεξω που λεμε.
Δεν συμετεχει σε καμια διαδικασια ουτε καν στο ταισμα, ενω ολα τρεχουν και πηδουν εξω απο το νερο για να πιασουν τη spiroulina , αυτο δεν κανει καμια κινηση
κολυμπα στην αριστερη μερια του ενυδρειου σαν να μη τρεχει τιποτα.
Το εχω σχεδον ενα μηνα δεν αναπτυσεται οπως τα αλλα, και αφου δεν εχει πεθνει κατι ελαχιστο θα τρωει, αλλα απο την αλλη δεν εχει χασει την γρηγοραδα του και κρυβεται ταχυστα οταν το κυνηγησουν η οταν φοβηθει.
Πως πιανεις ενα ψαρι που δεν τρώει, αρα δεν κανει η παγιδα, και ειναι και ταχυτατο, αρα δεν κανει η αποχη, χωρις να κουνησεις ουτε πετραδακι του ενυδρειου σου;
Μηπως υπαρχει κανενα νευροπαραλητικο υγρο, που να το παραλυει για δευτερολεπτα, χωρις βλαβερες επιπτωσεις.
Ειχα δει σε ντοκυμαντερ ενα τετοιο τροπο ψαρεματος απο μια φυλη στον Αμαζονιο.
Νευροπαραλητικο υγρο απο φλουδα δεντρου.
http://users.otenet.gr/~gefior/evasion/lab_hybr.jpg
Η φωτο ειναι απο αντανακλαση στο τζαμι, και μη μου πειτε οτι δεν ειναι υβριδιο.

pet
08-07-07, 20:36
χα χα χα! δεν σκέφτεσαι στα αλήθεια να ρίξεις τέτοιο πράμα στο ενυδρείο σου!
Υπάρχει πάντως ένα φυτό που λέγεται " φλόμος" και το χρησιμοποιούν για να πιάνουν τα χέλια στο ποτάμι. (Μια δωρεάν tribal πληροφορία)
Αλλά δε στο συνηστώ. Λίγο παραπάνω ποσότητα και τα έστειλες στο δημιουργό τους (το ενυδρείο δεν είναι ποτάμι...)

Εκτός από το ότι είναι υβρίδιο (φοβάσαι μην ζευγαρώσει με τα υπόλοιπα?) και να το βγάλεις τί θα το κάνεις?

GeFior
08-07-07, 21:02
Εκτός από το ότι είναι υβρίδιο (φοβάσαι μην ζευγαρώσει με τα υπόλοιπα?) και να το βγάλεις τί θα το κάνεις?
Ετσι οπως συμπεριφερεται δεν προκειται με τιποτα να ζευγαρωσει.
Σαν πρωτη δωση να το τριψω στη μαπα του μ...κα του πετσοπα και μετα να του γνωρισω την αθανασια την ευ.

parrot
08-07-07, 22:21
Σαν πρωτη δωση να το τριψω στη μαπα του μ...κα του πετσοπα και μετα να του γνωρισω την αθανασια την ευ.

καλά αυτό με την αθανασία την ευ να μη το σχολιάσω καλύτερα... δως του το πίσω και τελειώσαμε.....

Tolis
08-07-07, 22:29
Δεν ειμαι ειδικος στα mbuna αλλά με πρωτη ματια δεν μου κανει για υβριδιο?

GeFior
08-07-07, 23:04
Δεν ειμαι ειδικος στα mbuna αλλά με πρωτη ματια δεν μου κανει για υβριδιο?
Αυτο ειναι ενα καλο νεο, μακαρι να κανω λαθος, ας πουν κι'αλλοι τη γνωμη τους.

george
08-07-07, 23:10
Ούτε και σε εμένα μου κάνει :rolleyes:

GeFior
08-07-07, 23:14
Ούτε και σε εμένα μου κάνει :rolleyes:
Αυτο σημαινει οτι ειναι λαμπιντο καθαροαιμο η καποιο αλλο ειδος και ποιο;

Tolis
08-07-07, 23:15
Τι σε κανει να λες οτι ειναι υβριδιο? Μια καλυτερη φωτο θα βοηθαγε. Εχει διαφορές απο τα υπολοιπα?

GeFior
08-07-07, 23:20
Τι σε κανει να λες οτι ειναι υβριδιο? Μια καλυτερη φωτο θα βοηθαγε. Εχει διαφορές απο τα υπολοιπα?
Ειναι πολυ πιο στενομακρο.

jimfytakis
08-07-07, 23:40
Mηπως εχει να κανει με την αναπτυξη?Και τα δικα μου δεν διαφερουν απο το δικο σου

GeFior
08-07-07, 23:52
Mηπως εχει να κανει με την αναπτυξη?Και τα δικα μου δεν διαφερουν απο το δικο σου
Το ειχα παρει μαζι με τ'αλλα ολα ενα μεγεθος και απο τοτε συγκρινομενο με τα υπολοιπα διεφερε.

jimfytakis
09-07-07, 00:30
Σε μεγεθος?Και εμενα κατι λαμπιντο που μου τα δωσαν απο μωρα,καποια παραμεγαλωσαν και 1εμεινε ταπας!

PascM
09-07-07, 01:39
Εγώ βλέπω πρόβλημα ασθένειας και όχι υβριδισμού!

GeFior
09-07-07, 06:09
Εγώ βλέπω πρόβλημα ασθένειας και όχι υβριδισμού!
Δεν μπορω να αποκλεισω την περιπτωση αυτη, αλλα και ετσι να ειναι το προβλημα παραμενει, και χωρις να εχω ακομη καμμια προταση.

jimfytakis
09-07-07, 08:29
Αν το προβλημα ειναι να το πιασεις για να το καραντιναρεις,ειναι σχεδον αδυνατον αν δεν βγαλεις τις πετρες

nickall13
09-07-07, 09:26
Βάλε 2 απόχες μέσα ( κοντά στο μέρος που κρύβεται το ψάρι που θες να πιάσεις) και άστες για ώρες μέχρι να τις περιεργαστούν και να αδιαφορήσουν γι' αυτές. Μετά θα περνάνε από δίπλα χωρίς να φοβούνται. Κάτσε από πάνω και την κατάλληλη στιγμή κάνε την κίνησή σου.
Την πιθανότητα να μην τρώει λόγω στρεσσαρίσματος από τα άλλα την σκέφτηκες; Καραντίνα έχεις να το βάλεις;

caverman
09-07-07, 10:05
Μηπως υπαρχει κανενα νευροπαραλητικο υγρο, που να το παραλυει για δευτερολεπτα, χωρις βλαβερες επιπτωσεις.


Χε,Χε...:) :) ...ηλεκτραλιεία σαν να λέμε. Βζζζζζζζζζτττ... και όλα στην επιφάνεια. Μετά διαλέγεις αυτό που θέλεις.:D

Υπάρχει πάντως ένα φυτό που λέγεται " φλόμος" και το χρησιμοποιούν για να πιάνουν τα χέλια στο ποτάμι. (Μια δωρεάν tribal πληροφορία)


Και όχι ... μόνο pet. Μόνο που ο φλόμος θα τσακίσει σε ελάχιστα λεπτά και την βιολογία των φίλτρων...

Caverman....

GeFior
09-07-07, 18:24
Χε,Χε...:) :) ...ηλεκτραλιεία σαν να λέμε. Βζζζζζζζζζτττ... και όλα στην επιφάνεια. Μετά διαλέγεις αυτό που θέλεις.:D

Χιουμορακι... Χιουμορακι...


Προφανως δεν καταλαβατε με ποιο πνευμα ειπα δια το νευροπαραλητικο υγρο.
Εννοουσα αν υπαρχει κατι τι διαφορετικο περαν των δυο κλασσικων, κλασσικοτατων μεθοδων αποχης, παγιδας και προφανως δεν υπαρχει.
Μη χανεσε απο τα κλασσικα θα μου πειτε.

mmbuna
09-07-07, 20:04
Εγώ βλέπω πρόβλημα ασθένειας και όχι υβριδισμού!

Θα συμφωνήσω με τον 'γείτονα', πολύ 'μεσάτο' το βλέπω.

Δεν δοκιμάζεις λίγο krill ή κάτι τόσο διαφορετικό από την σπιρουλίνα μπάς και πάρει τ'απάνω του ο μικρός?

halvas69
09-07-07, 20:19
Το ψαράκι εγώ το κόβω άρρωστο καθώς είναι πολύ χαρακτηριστική η καμπύλη προς τα μέσα στην περιοχή της κοιλιάς του.
Βέβαια θα μου πεις ότι αφού δεν τρώει λογικό είναι να κάνει σιλουέτα περίεργη, αλλά αυτή η συμπεριφορά είναι ένδειξη κάποιας αρρώστειας.
Πάντως δε πρέπει να είναι υβρίδιο βάση της φωτογραφίας που πόσταρες.

crazyio
10-07-07, 00:04
και εμένα δεν μου μοιάζει με υβρίδιο συγκριτικά με τα δικά μου, άλλα όπως είπανε και τα παιδιά ένα καλό φαγοπότι το θέλει για να έρθει στα ίσια του.

Όσο για το θέμα της ευθανασίας που αναφέρθηκε προσωπικά να πώς είμαι εναντίων τέτοιων ενεργειών.
Ό,τι και αν είναι, απο την στιγμή που είναι στα χέρια μας και δεν υπάρχει θέμα ζευγαρώματος εγώ δεν θα το "σκότωνα", "θανάτωνα".
Γιατί μην ξεχνάμε πως η λέξη "ευθανασία" στην προκειμένη περίπτωση είναι ίδια με την λέξη σκοτώνω, θανατώνω.
Σκέψου να σκοτώναμε όποιον είχε κάτι διαφορετικό απο εμάς...
ίσως ατυχές το παράδειγμα αλλά μπορούμε να το δούμε και απο αυτή την οπτική γωνεία ...

GeFior
10-07-07, 19:35
και εμένα δεν μου μοιάζει με υβρίδιο συγκριτικά με τα δικά μου, άλλα όπως είπανε και τα παιδιά ένα καλό φαγοπότι το θέλει για να έρθει στα ίσια του.
Μαλλον θα το ελεγα απροσαρμωστο.
Απο χθες σαν να βλεπω μια διαφοροποιηση στη συμπεριφορα του, δειχνει καποιες φορες σαν να θελει να ενταχθει στο συνολο.
Οσο αφορα τη διατροφη του απο χθες του ριχνω πανω απο τη πιατσα του τριμμενη τροφη της Hikary, της Tetra... Ιδωμεν.


Όσο για το θέμα της ευθανασίας που αναφέρθηκε προσωπικά να πώς είμαι εναντίων τέτοιων ενεργειών.
Ό,τι και αν είναι, απο την στιγμή που είναι στα χέρια μας και δεν υπάρχει θέμα ζευγαρώματος εγώ δεν θα το "σκότωνα", "θανάτωνα".
Γιατί μην ξεχνάμε πως η λέξη "ευθανασία" στην προκειμένη περίπτωση είναι ίδια με την λέξη σκοτώνω, θανατώνω.
Σκέψου να σκοτώναμε όποιον είχε κάτι διαφορετικό απο εμάς...
ίσως ατυχές το παράδειγμα αλλά μπορούμε να το δούμε και απο αυτή την οπτική γωνεία ...
Σε παλαιοτερο post μου αναφερω οτι απο τη στιγμη που σχηματιστει ενα ζευγαρι αυτο και καποια αρσενικα θα επισταρφουν.
Αυτο που ειπα με την Αθανασια την Ευ ηταν ενα λογοπαιγνιο, ισως ατυχες και φυσικα το να σκοτωσεις ενα υβριδιο δεν εχει καμμια σχεση με την ευθανασια, αλλα με την επιλογη του ειδους.
Μια μεθοδος που εχει δοκιμαστει κατα κορον στο ανθρωπινο ειδος, βλεπε Χιτλερ με τους εβραιους, τους τσιγγανους αλλα και με μας παλαιοτερα...Σπαρτη Καιαδας...ετσι.
Διαβαζοντας το forum εχω καταλαβει οτι το θεμα της ευθανασιας ειναι ενα ακρως ακανθωδες και διχαστικο θεμα που εχει να κανει και με την ευαισθησια του καθενος.
Σε ενα ζοωφιλο η ευθανασια ειναι μια επιλογη εστω η τελευταια.
Μεσα στο forum εχω διαβασει και πολλες ακροτητες, που εχουν σχεση με την ευθανασια με τελευταια αυτη με τις δυο περκες.
Παιδια "ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ" και αγγλιστι "all in good measure".
--------------------------------------------
Μηπως να κανουμε κανενα γκαλοπ

chris129
10-07-07, 20:48
εγω θα σε ρωτησω με ποσα λαμπιντο μαζι το εχεις και ποσα αρσενικα εχεις γιατι αν εχεις πολλα αρσενικα μαζι υπαρχει η πιθανοτητα να στρεσσαρετε και να μην μπορει να φαει καλα ωστε να μην μπορει να αναπτηχθει επισεις αν υπαρχει κυριαρχο αρσενικο μπορει να το κυνηγαει και να εχει τρομοκρατηθει θα ελεγα να το βαλεις καπου αλλου για καμια 2-3 μερες να δεις τις αντιδρασεις του και μετα να αποφασησεις αν ειναι αρρωστο παντος υβριδιο δεν πρεπει να ειναι

GeFior
10-07-07, 21:07
εγω θα σε ρωτησω με ποσα λαμπιντο μαζι το εχεις και ποσα αρσενικα εχεις γιατι αν εχεις πολλα αρσενικα μαζι υπαρχει η πιθανοτητα να στρεσσαρετε και να μην μπορει να φαει καλα ωστε να μην μπορει να αναπτηχθει επισεις αν υπαρχει κυριαρχο αρσενικο μπορει να το κυνηγαει και να εχει τρομοκρατηθει

Φαινεται οσο μεγαλωνουν (συνολο 7) να εχω 3 αρσενικα, αλλα δεν μπορω να πω οτι πεφτει το κυνηγητο.
θα ελεγα να το βαλεις καπου αλλου για καμια 2-3 μερες να δεις τις αντιδρασεις του και μετα να αποφασησεις αν ειναι αρρωστο παντος υβριδιο δεν πρεπει να ειναι

Αν το πιασω πρωτα!!!!!

chris129
12-07-07, 15:14
ακομα δν το επιασες το λαμπιντο