PDA

Επιστροφή στο Forum : ενυδρειο ή κεντρο παραγωγης αλγης?


alexinio
28-06-07, 14:44
το ενυδρειο μου εδω και παρα πολυ καιρο εχει γινει κεντρο παραγωγης αλγης...
εχει γεμισει αλγη και μαλιστα τον τελευταιο καιρο εχει σχηματιστει κατι σαν βαμβακι.
θελω να μου πειτε τροπους αμεσης καταστροφης της
(παραθετω και φωτογραφιες)

giannisg
28-06-07, 14:58
Kαταρχήν άμεση καταπολέμηση της άλγης δεν παίζει... Είναι μια προσπαθεία η οποία θα διαρκέσει αρκετό καιρό. Πρίν απο αυτό όμως καποιες ερωτήσεις...
1) Μετρήσεις?
2) Θερμοκρασία ενυδρείου?
3) Κάθε πότε κάνεις αλλαγή νερού?
4) Τι λάμπες έχει το συστημά σου και πόσα watt συνολικα;
5) Λιπαίνεις; Αν ναι, κάθε πότε και με τί...
6) Παροχή CO2 έχεις; Αν ναι τι; (DIY, μπουκάλα?)

alexinio
28-06-07, 15:03
1)οι μετρησεις μου ειναι ιδανικες(παντα αμμωνια και νιτρωδη 0 και νιτρικα και αυτα κυμαινοιντα απο 0-5)
2)η θερμοκρασια ειναι αρκετα ψηλη 32 και αγορασα ανεμιστιρακι αλλα οχι μετασχηματιστη (θα παω σημερα να αγορασω για να το βαλω στο καπακι)
3)αλλαγη νερου κανω 2-3 φορες την εβδομαδα λογω θερμοκρασιας
4)λυπαινα πριν 1,5 μηνα περιπου αλλα το σταματησα λογω της εμφανισης την αλγης
5)παροχη co2 δεν εχω
μου ειχαν πει σε ενα καταστημα να βαλω ενα φαρμακο για την καταπολεμηση της και επισης μου ειπαν οτι δεν βλαπτει τα βακτηριδια οπως κανουν τα αλλα φαρμακα
...και τελος εχω να πω οτι ειχα την την πρωτη μου απωλεια λογω θερμοκρασιας:cry:

caverman
29-06-07, 10:25
Οι κύριοι παράγοντες σε ένα φυτεμένο είναι το CO2, ή λίπανση και ο φωτισμός. Εάν δεν είναι στην κατάληλη ισσοροπία μεταξύ τους τότε αντί για τα φυτά αναπτύσεται η άλγη.
Δεν μπορείς να προσθέτεις σε ένα φυτεμένο μόνο λιπάσματα όταν έχεις ελάχιστο CO2 και φτωχό φωτισμό ή διαφορετικά εάν ρίχνεις παραπάνω λιπάσματα χωρίς να αυξάνεις και το CO2.

Αφότου λύσεις το πρόβλημα θερμοκρασίας (μιας και τα περισσότερα φυτά χαλάνε μετά τους 30C ) θα περιορίσεις πάρα πολύ το λίπασμα (ειδικά αν τα φυτά είναι λίγα βάζε ταμπλέτες) και θα κάνεις συχνές και τακτικές αλαγές νερού. Το ενυδρείο πρέπει να έχει ρουτίνα και σταθερότητα και στις αλαγές νερού και στην λίπανση όταν χρειάζεται.
Την άλγη από το τζάμι θα την αφαιρέσεις μηχανικά με μια κάρτα.

Ζουμιά που εξαφανίζουν την άλγη μπορεί να έχουν αποτέλεσμα προσωρινά αλλά αν δεν βρείς την αιτία θα σου ξαναεμφανιστεί άλγη.

Εάν θέλεις να ασχοληθείς με φυτά υψηλών απαιτήσεωντότε θα χρειαστείς εκτός από σταθερή παρoχή CO2 κάτι που γίνεται μόνο με μπουκάλα (όχι DIY) και αναβάθμιση στον φωτισμό.

καλή συνέχεια και υπομονή,
Caverman

P.S: άμμεση καταστροφή της άλγης δεν γίνεται...;)