PDA

Επιστροφή στο Forum : μωρά αστακάκια


AXEL
28-06-07, 09:42
Σήμερα το πρωί ανακάλυψα οτι τελικά ο θηλυκος μου αστακός απεβίωσε...:( Αλλά πάνω του είχε πολλάααα μικρά με ματάκια,ποδαράκια που κουνιούνται:rolleyes: ,δεν νομίζω οτι θα ξέρετε πολλά από αστακούς αλλά τι πρέπει να προσέξω σχετικά με τις συνθήκες για τα μωρά?Στα μωρά ψάρια υπάρχει κάτι βασικό που πρέπει να κάνετε?:confused:

Ευχαριστώ
-------------------------
Κανένας ρε παιδιά?

Kostas G.
28-06-07, 11:04
Διατήρησε τις ίδιες συνθήκες νερού που είχες και με τους γονείς τους,κάνε καθημερινές αν γίνεται αλλαγές νερού,τάισμα με τροφές που είτε είναι σαν σκόνη είτε μπορούν εύκολα να τις πιάσουν οι μικρές τους δαγκάνες και τα στοματικά τους μέρη...Πάνω απόλα όμως,αλλαγές νερού όπως και σου αξναείπα,το βασικότερο...Και να βεβαιωθείς πως τρώνε...

AXEL
28-06-07, 11:25
Κώστα η μάνα τους είναι νεκρή αλλά αυτά είναι ακόμα πάνω της!Τι λες να κάνω?Να τα πάρω?
-------------------------
Μόλις έκανα αλλαγή νερού και έχει ανεβεί λίγο η αμονία λόγο της μάνας...Πρέπει μάλλον να τα πάρω...Προτινεται πως,δεν ξέρω...Καμιά ιδέα?

steady
28-06-07, 11:28
τι ενοεις πως να την παρεις?βαλε το χερακι σου μεσα και παρτην αφηνοντας τα μικρα στο ενυδρειο μετα κανε αλλαγη νερου μια μεγαλουτσικη με προσοχη το νεο νερο να χει ιδια θερμοκρασια...γενικα να μην μεταβαλλονται οι παραμετροι του ενυδρειου σου..

Kostas G.
28-06-07, 11:28
Ανέβασέ την αργά προς την επιφάνεια και πιστεύω αυτά θα την αφήνουν όταν πρόκειται να βγούν έξω από το νερό...
Και εννοείται άμεσα αλλαγή νερού...

AXEL
28-06-07, 11:31
Steady τα μωρά των αστακών κρέμονται σαν τσαμπιά από κάτι πτεριγια στην κοιλιά των αστακών και είναι σαν κολιμένα πάνω!Τωρα όμως που πέθανε δεν ξέρω πως να τα πάρω...

steady
28-06-07, 11:32
προσπαθησε να τα τιναξεις απο πανω της η οπως σου πε ο κωστας θα φυγουν δε μπορει...
παντως αμα τα φησεις ετσι δεν εχουν τυχη σιγουρα...

AXEL
28-06-07, 11:36
Το προσπάθησα αλλά δεν φεύγουν με τίποτα...μαλλον με κάτι πρέπει να τα πάρω ένα ενα,είναι κολλιμένα πάνω της...

Kostas G.
28-06-07, 11:38
Έτσι και αλλιώς μόνα τους τρέφονται,δεν εξαρτόνται από τη μητέρα παρα μόνο για προστασία...Μαλακά μαλακά αφαίρεσέ τα,απλά κρατιούναι πάνω της,δεν είναι κολλημένα...Για μωρά δεν πρόκειται;Όχι για αυγά;
Επίσης,αν υπάρχει άλλος αστακός μαζί τους,πρέπει ή να τον μεταφέρεις,ή να τα βάλεις σε γεννήστρα γιατί κινδυνεύουν ψωρίς την προστασία της...
Βγάλτην έξω από το νερό και κράτα την από πάνω από το ενυδρείο...Δεν γίνεται,θα την αφήσουν...Να τα πιάσεις είναι επικίνδυνο...

AXEL
28-06-07, 11:40
Μόνα τα έχω...Πάω να τα πάρω και ο θεος βοηθός...Μετά με τι τα ταίζω?

Kostas G.
28-06-07, 11:47
Τριμμένοι φυλλαράκι για αρχή...
Διάβασε και εδώ (http://www.lawrencehallofscience.org/foss/fossweb/teachers/materials/plantanimal/crayfish.html) λίγα περισσότερα σχετικά με την αναπαραγωγή των αστακών και το μεγάλωμα των μωρών...

AXEL
28-06-07, 11:56
Παιδιά τα πήρα τα περισσίτερα,ποπο να δείτε πόσα είναιιιι!Όμως τώρα έχω άλλο πρόβλημα...Εχουν πιαστεί μερικά ζευγαράκια και νομίζω κανιβαλίζονται!Τα περισσότερα πάντως είναι ζωντανά!

Kostas G.
28-06-07, 16:23
Τάισέ τα και μην αμελείς ποτέ τάισμα...2-4 φορές την ημέρα να τα ταίζεις με τριμμένο φυλλαράκι και λίγο κρόκο αυγού ίσως...Καθημερινές αλλαγές νερού είναι απαραίτητες όμως με αυτό το πρόγραμμα ταίσματος...Από την άλλη θα έχεις καννιβαλισμούς αλλιώς...Είναι μονόδρομος...
Βγάλε και τα υπόλοιπα...:p

Καλή επιτυχία στο μεγάλωμα;)

Tolis
01-07-07, 12:59
Εχεις αλλο αστακο μεσα? Πως γονιμοποιηθηκε η μανα?

Carebean pirate
01-07-07, 13:35
Εχεις αλλο αστακο μεσα? Πως γονιμοποιηθηκε η μανα?
Παρθενογένεση...!!!! :smt020