PDA

Επιστροφή στο Forum : Φυτεμένο / Δίσκοι


jcalvs
27-06-07, 23:03
Καλησπέρα , μετά απο πολλές αγωνίες , αποτυχίες αλλά και πολύ διάβασμα (κυρίως με τη βοήθεια του Gab) είμαι σε θέση να παρουσιάσω και το δικό μου ενυδρείο στο αδήφαγο κοινό .

Το ενυδρείο με το συγκεκριμένο στήσιμο 'τρέχει' συνολικά πάνω απο 7 μήνες αλλά με τη τελική του σύνθεση (εαν υπάρχει τελική σύνθεση) για τρείς. Νιώθοντας σίγουρος ότι η συγκεκριμένη ασχολία μου προσφέρει πολλά , σπεύδω ταυτόχρονα με την παρουσίαση του ενυδρείου μου να σας ανακοινώσω την έναρξη του νέου στις αρχές Σεπτεμβρίου με στόχο να είναι έτοιμο τα Χριστούγεννα (700 lt + capacity μάλλον taylor made)

Εννοείται ότι κάθε παρατήρηση δεκτή (δεν παρεξηγούμαι , αντιθέτως μου αρέσουν οι παρατηρήσεις / διορθώνομαι....)


Πληροφορίες

Διαστάσεις: Juwel 180

Όγκος: 180 Lt

Κατηγορία: Φυτεμένο / Δίσκοι

Φυτά:
Lilaeopsis Brasiliensis(5 τεμ),
Cladophora aegagropila(4 τεμ),
Pogostemon Helferi(3 τεμ),
Bacopa Caroliniana(2 τεμ),
Microsorum Pteropus on wood,
Riccia Fluintants on Lava Rock,
Limnophila Aquatica(2 τεμ),
Hygrophila Polysperma Rosanerviq,
Vallisneria Spiralis,
Aponogeton Ulvaceus (1 τεμ)


Ψάρια / Άλλα είδη:
Cardinals (5) ,
Marlboro Red Discus (2) ,
Blue Discus (2),
Albino Catfish (2) ,
Lepard catfish (2) ,
Amano shrimps (18) ,
Plecostomus (Ο αγαπημένος μου και τρομοκρατης του ενυδρείου)

Διακοσμητικά υλικά: Ξύλα (2 τεμ) , Terra natural soil Elos, χαλίκι στο κέντρο, υπόστρωμα Bottom Mineral Elos

Φόντο: Μαύρο ανάγλυφο φόντο Juwel

Φωτισμός: Arcadia Original Tropical (Plant growth), Sera Blue Sky

Διάρκεια φωτισμού: 10,5 ώρες / 24

Φιλτράρισμα: Enheim Professionel 2 2028

Θερμοστάτης: Juwel 200 W

Λίπανση: Flore daydrops Serra / Extra 1 Booster Elos

Παροχή CO2: Tetra Spray

Παράμετροι:

pH: 7
Γενική σκληρότητα (GH): 5
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 4
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):5-10
Αλλαγές νερού:1 φορά κάθε 9 ημέρες 40 - 45%
Θερμοκρασία:28,5 - 30
Άλλες πληροφορίες: Κάθε μέρα μισό καπάκι Discus Trace Sagem . Οι μπλέ δίσκοι έχουν γεννήσει 2 φορές αλλά τα αυγά φαγώθηκαν...
Φωτογραφία:

klaz
27-06-07, 23:13
καλως ηρθες..:p:p:p
να σου πω οτι δεν μου αρεσει..??
Μαλλον ψεμματα θα σου πω:rolleyes::D
πολυ ομορφο,και προσεγμενο.μπραβο σου....;)

mariah
27-06-07, 23:35
Μπραβο σου!Αν και δεν εχω ιδεα απο δισκους μου αρεσουν παρα πολυ.Το ενυδρειο σου ειναι πανεμορφο.Καλη συνεχεια...:p

steady
28-06-07, 00:56
εμφανισιακα πολυ καλο αλλα νομιζω οτι σε λιγο ο χωρος θα ειναι μικρος δεν ξερω αν ο χωρος ειναι πολυ λιγος για τους δισκους<αλλα ετσι νομιζω>παντως να ξερεις οτι το ψαρι που εχει και το ονομαζεις plecostomus
ειναι ενα πολυ ομορφο panaque nigrolineatus και δεν θα το χωραει το τανκ μελλοντικα αν και μεγαλωνει αργα επισεις η διατροφη του κατα ενα μεγαλο μερος αποτελειται απο ξύλο..αληθεια σε τι μεγεθος ειναι τωρα?
κανε ενα ποστ στην αναλογη κατηγορια να μαθεις για αυτο το υπεροχο ψαρι περισσοτερα απο καποιον ποιο ειδικο εχω στο μυαλο μου καποιον;)

MiziGr
28-06-07, 02:06
Πάρα πολύ όμορφο το ενυδρείο σου!!!!

a-sakis
28-06-07, 06:03
Πανέμορφο το ενυδρείο σου!!!!
Μπράβο!!!

Kostas G.
28-06-07, 11:45
Πολύ ωράιο το ενυδρείο σου,μπράβο...:)
Και χαίρομαι που βλέπω και έναν τέτοιον ωραίο pleco μέσα του...;) όπως είπε και ο steady είναι Panaque sp.,μάλλον L190 αλλά θέλω και φωτό του κάτω μέρους για σιγουριά...Ή τουλάχιστον να μου πεις αυτό:έχει μόνο ρίγες από κάτω ή και βούλες ή μόνο βούλες;

jcalvs
28-06-07, 22:30
Προς Steady
Έχεις δίκιο όσον αφορά τη σχέση ιχθυοφόρτισης και μεγέθους , προς το παρόν το συγκεκριμένο φίλτρο και θρησκευτική τήρηση της ρουτίνας θα κάνουν τη ζωή όσο το δυνατόν ευχάριστη για τους φιλοξενούμενούς μου.
Το χειμώνα το περιβάλλον τους αλλάζει καθώς μπαίνει σε λειτουργία project 700 lt + με όλα τα comforts , με ίδιο σετάρισμα , με τη μόνη διαφορά ότι το τοπίο θα εναλλάσεται..... Το μέγεθος του panaque nigrolineatus δηλαδή του πλεκάκου μου είναι περίπου 13/15 πόντοι.

Προς Kostas G.
Ο πλεκάκος μου έχει και ρίγες και βούλες απο κάτω , δεν ξέρω τι ακριβώς είναι , είναι τρομερός τύπος και όταν γίνει η μετακόμιση θα αποκτηθεί και ταίρι (εαν καταλάβω το φύλο)

alan boy
29-06-07, 09:38
Πανέμορφο το ενυδρείο σου!!!!:smt120
Μπράβο!!!
συνεχισε ετσι

Kostas G.
29-06-07, 15:02
To προβλημα με το να του παρεις ταίρι είναι κυρίως να το να βρεις ψάρι του είδιου είδους και του ίδιου υποείδους...Κάτι που βοηθά είναι να πάρεις το ταίρι από το ίδιο κατάστημα και κάτω από το ίδιο όνομα...Φυσικά θα πρέπει να το ψάξεις εξονυχιστικά ωστε να είναι πανομοιότυπο στα σχέδια και στα χαρακτηριστικά του δικού σου...Αυτά βέβαια αν τα πάρεις με σκοπό μελοντική προσπάθεια αναπαραγωγής...Αλλιώς δεν υάρχει λόγος να του πάρεις καν ταίρι...Άσε που αν δεν είναι ζεύγος κινδυνεύεις να έχεις άσχημους καβγάδες που μπορεί να καταλήξουν μέχρι και στο θάνατο σε ένα τέτοιο ενυδρείο...(700λιτρο εννοώ...)Το φύλο θα αρχίσει να φαίνεται καλούτσικα από τα 20εκ και μετά,δηλαδή μετα από κανα 2 χρόνια...Και πιο πριν θα υπάρχουν ψιλοδιαφορές αλλά όχι αρκετές για να είσαι σίγουρος...