PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΓΛΕΙΦΤΕΣ ΣΕ ΦΥΤΕΜΕΝΟ


angelos7577
27-06-07, 11:58
Καλησπέρα , πριν 2 εβδομάδες άλλαξα το ενυδρείο (CAYMAN 70lt) σε φυτεμένο, σας είχα γράψει πριν γιαυτό.Τα φυτά είναι αρκετά καλά , τα 3 ραμιρέζι και το κοπάδι καρδινάλιων είναι επίσης πολύ καλά , αλλά έχω πρόβλημα με τον γλείφτη.Με όλη αυτήν την ανακατάταξη του ενυδρείου μετά απο 2-3 ημέρες πέθανε ο γλείφτης.Πήγα και πήρα μετά από 1-2 ημέρες έναν μικρό πλεκόστομο ο οποίος επίσης πέθανε μετά από 2 ημέρες.Πήρα ξανά μικρό γλείφτη και αυτός πέθανε μετά από 1 ημέρα .Παρατήρησα ότι όλες αυτές τις ημέρες δεν υπήρχε στο ενυδρείο τίποτα εμφανές να γλείψουν και από ότι ρώτησα ένα φίλο ίσως φταίει αυτό.Άφησα λοιπόν το ενυδρείο για 1 εβδομάδα χωρίς γλείφτη και προχτές είδα ότι έχει πλέον το ενυδρείο πολύ πράμα για καθάρισμα(μέχρι και μπροστά στο γυαλί του ενυδρείου έχει μαζευτεί).Χτες λοιπόν πήγα στο water inn στην κηφισιά και πήρα 2 μικρούς γλείφτες και το βράδυ ο 1 ψώφησε .Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται.Οι μετρήσεις στο νερό που έκανα είναι πάρα πολύ καλές ,δεν τις θυμάμαι τώρα .Μου έχουν σπάσει τα νεύρα δεν ξέρω τι να κάνω.

steady
27-06-07, 12:14
να ρωτησω τι θερμοκρασια εχει το ενυδρειο σου?σιγουρα οι μετρησεις ειναι καλες?καλο θα ταν να μας τις μεταφερεις...δωσε γενικα περισσοτερες λεπτομεριες για το τανκ...

και γενικα μην περνεις ψαρια που δεν ξερεις τι ειναι οι πλεκοστομοι που λες εχουν τελικο μεγεθος 40 η 50 cm...την αλγη πρεπει να την αντιμετωπισεις απο εκει που προερχεται και οχι με ''γλυφτες'' ακομα και οι γλυφτες θελουν τροφη χωρια απο την αλγη....

παντως για να ψοφαν αμεσως κατι παιζει σοβαρο στο ενυδρειο σου η κατι σοβαρο κανεις λαθος...

klaz
27-06-07, 12:20
σαφως δεν ειμαστε το μαντειο των δελφων,και χρειαζομαστε τις μετρησεις σου....(ειπες οτι εκανες,αλλα δεν τις θυμασαι.....)
απο εκει και μετα δεν ειναι λογικο,να αφηνεις να βρωμιζει το ενυδρειο σου μονο και μονο για να γλυφουν οι γλυφτες...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ξερεις ειναι και αυτα ψαρια που μπορει να γλυφουν,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ Σ'ΑΥΤΟ..!!!
πρεπει να τους ταιζεις και αυτους με τις αναλογες τροφες...
*** συμβουλη μου.
μην αγορασεις αλλα ζωα ,μεχρι να δεις τι συμβαινει...γιατι αλλιως θα ακουνε οι γλυφτες angelos7577,και θα πηδανε να φυγουν οπου να'ναι.....
για πες μας τις μετρησεις σου σε παρακαλω....

angelos7577
27-06-07, 12:37
Α ναι , η θερμοκρασία του ενυδρείου αυτές τις ημέρες με τη ζέστη που υπάρχει είναι στους 31 βαθμούς παρόλο που εγώ το θερμοστάτη τον έχω στους 26 .Την άλγη με τι τρόπο την αντιμετωπίζω εκτός από γλύφτες?
-------------------------
Καταρχήν είμαι στη δουλειά και γιαυτό δεν θυμάμαι τις μετρήσεις .Τους γλύφτες φυσικά και τους ταίζω και δεν αφήνω την άλγη για να την καθαρίσουν αυτοί .Ούτως ή άλλως προχτές δημιουργήθηκε τόσο πολύ .Και φυσικά δεν είστε το μαντείο των δελφών :)

gwgw
27-06-07, 13:11
καταρχην βγαλε τον θερμοστατη!!!!!!!! δε σου χρειαζεται..!! εχει ηδη τοση ζεστη... 31 βαθμοι ειναι πολλοι.... μαλλον κατι θα πρεπει να κανεις γιαυτο...

stav
28-06-07, 09:27
Α ναι , η θερμοκρασία του ενυδρείου αυτές τις ημέρες με τη ζέστη που υπάρχει είναι στους 31 βαθμούς παρόλο που εγώ το θερμοστάτη τον έχω στους 26 .Την άλγη με τι τρόπο την αντιμετωπίζω εκτός από γλύφτες?
-------------------------
Καταρχήν είμαι στη δουλειά και γιαυτό δεν θυμάμαι τις μετρήσεις .Τους γλύφτες φυσικά και τους ταίζω και δεν αφήνω την άλγη για να την καθαρίσουν αυτοί .Ούτως ή άλλως προχτές δημιουργήθηκε τόσο πολύ .Και φυσικά δεν είστε το μαντείο των δελφών :)

Οταν λες οτι τους ταιζεις, τους ριχνεις ταμπλετες βυθου;Τους βαζεις αγγουρακι;Οσον αφορα την θερμοκρασια εαν δεν εχεις ανεμιστηρακια να εχεις το καπακι του ενυδρειου ανοιχτο και να κανεις συχνες αλλαγες νερου.
Εαν εχεις αεραντλια βαλτην να δουλευει.
Καλη επιτυχια.

angelos7577
28-06-07, 16:02
Ταμπλέτες βυθού τους ρίχνω , κάτι πρέπει να κάνω με τη θερμοκρασία , χτες ήταν 32,5!!!Άφησα ανοιχτό το καπάκι χτες και έκανα μια αλλαγή νερού.Έχω 2 ανεμιστηράκια από pc και μάλλον θα προσπαθήσω να τα βάλω.Και σωστά λες , θα βάλω και την αεραντλία γιατί αλλιώς τα βλέπω να κάνουν μια ωραία ψαρόσουπα :)

Tolis
01-07-07, 12:56
Με μια μερα η και μια βδομαδα νηστικο ενα ενηλικο ψαρι δεν παθαινει τιποτα. Απ οσο ξερω δεν ειναι και τοσο ευπαθη στις υψηλες θερμοκρασιες (αν και το 32 παει πολυ) - μηπως εχεις κανενα διακοσμητικο ή πετρα περιεργη μεσα?

steady
01-07-07, 13:04
τολη αμα ειναι ancistrus για παραδειγμα τα οποιο θελουν 24-26 αντε 28 στους 32 θα γινονταν σουπα....

Tolis
01-07-07, 15:11
Θα ειχε κι αλλους θανατους απο αλλα ψαρια - μου φαινεται περιεργο να μπαινουν οι γλυφτες και να ψοφανε ο ενας μετα τον αλλον.

steady
01-07-07, 15:19
ποιος ξερει ισως να χουν συνηθισει τα αλλα και αμα δεν γινεται προσαρμογη στους ''γλειφτες''zw δεν ειναι και καλες οι συνθηκες ταλαιπωρουνται συνολικα απολα...

Genirous
01-07-07, 16:05
Μήπως ο φίλος μας έβαλε καινούργιο χαλίκι-άμμο και γι'αυτό πεθαίνουν τα γατόψαρα, που έρχονται σε συνεχή επαφή με αυτό...?

angelos7577
02-07-07, 11:16
Το χαλίκι είναι καινούριο , τους γλείφτες με προσαρμογή τους έβαλα μέσα.Η θερμοκρασία είναι πολύ καλύτερα αυτές τις ημέρες , χτες είχα 28 και ο 1 γλείφτης που μου έμεινε δείχνει καλά.Για να δούμε ελπίζω να πάμε καλά από δω και πέρα .:)

PascM
02-07-07, 13:25
Το ενυδρείο σου έχει ψάρια βυθού? (Το νεο χαλίκι με προβλημάτισε)

angelos7577
02-07-07, 13:41
Όχι δεν έχει ψάρια βυθού.3 Ραμιρέζι,1 κριμπένσις και λίγους καρδινάλιους έχω.

PascM
02-07-07, 13:43
Μήπως λοιπόν κάτι γίνεται στο υπόστρωμα??? Μήπως τοπικά ανεβαινει η αμμωνία???

angelos7577
02-07-07, 13:58
Μπορεί να συμβεί αυτό ? Γενικά προσέχω με το τάισμα των ψαριών γιατί την είχα πατήσει στο παρελθόν και το νερό πλέον δεν έχει αμμωνία.Γίνεται να δημιουργηθεί τοπικά σε βαθμό που να πεθαίνουν οι γλείφτες?Τι να πω......

Tolis
02-07-07, 14:20
Υπαρχει μια θεωρια οτι σε καινουργια σχετικα ενυδρεια δημιουργουνται ακομα μικροκυκλοι αζωτου στο βυθο - σε σημειο μη μετρησιμο ισως, αλλα ψαρια που ειναι συνεχως σε αμεση επαφη με το βυθο, και κυριως στα κορυς τα επηρεαζει.
Για πλεκο δεν εχω ακουσει κατι τετοιο και γενικως τα εχω για αρκετα ανθεκτικα ψαρια ωστε να πεθαινανε σε 1-2 μερες απο τετοιο πραγμα.\
Ξαναρωταω, μηπως εχεις καποιο διακοσμητικο ή καποια πετρα περιεργη που "γλυφοντας" την μπορει να δηλητηριαστηκανε?

angelos7577
02-07-07, 14:37
Όχι , μόνο αληθινά φυτά έχω μέσα και μάλιστα σκέφτομαι να βάλω μια ψεύτικη σπηλιά μέσα που την είχα και στο παρελθόν γιατί το κριμπένσις που έχω βάλει εδώ και λίγες ημέρες φοβάται ακόμα και κρύβεται ειδικά όταν πλησιάζω .Τι να πω , θα δείξει , πάντως το 1 γλειφτάκι που έχω τώρα έχει αντέξει 1 εβδομάδα :) .