PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για αναγνώριση ψαριού...


tsdimitrios
22-06-07, 21:03
Πριν μερικούς μήνες αγόρασα 5 από αυτά τα ψάρια για pseudotropheus socolofi, αφού το petshop για τέτοια τα πουλούσε. zw
Μεγαλώνοντας όμως τα ψαράκια, νομίζω πως δεν εξελίχθηκαν σε ps.socolofi. Θα ήθελα την γνώμη σας μήπως βρεθεί μια άκρη...γιατί είναι εκνευριστικό να έχεις ψάρια και να μην ξέρεις ποια είναι.
Πληροφοριακά...είναι πολύ κυριαρχικά, τουλάχιστον τα τρια απο αυτά (που για κακή μου τύχη μάλλον είναι αρσενικά) έχουν ταράξει τα υπόλοιπα στο κυνηγητό (συγκάτοικοι 5 lab. yellow και 6 έφηβα cyrtocara moorii σε 430 λ. ενυδρείο γεμάτο πέτρες).

msigouros
23-06-07, 00:40
συγκάτοικοι 5 lab. yellow και 6 έφηβα cyrtocara moorii σε 430 λ. ενυδρείο γεμάτο πέτρες;;;;;;;;:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

Εχεις δει τα λίτρα που χρειάζετε το κάθε ψάρι μαζί με τα 5 ακόμα pseudotropheus socolofi, που ψάχνεις να βρεις τι ειναι.Δεν μπορώ να σου τα αναγνωρίσω .
Αν αφαιρέσεις και τον ογκο των πετρών τότε πόσα μένουν;
Μόνο για τα Cyrtocara moorii η σωστή αναλογία ειναι 1 αρσενικό με 3-4 θυληκά σε 1000 λίτρα ενυδρείο.
Οπότε καταλαβαίνεις τι έχεις στριμώξει ..........

tsdimitrios
23-06-07, 02:29
ολα αυτα τα γνωρίζω...δεν ειμαι νέος στην διατήρηση ενυδρείου.
το post αυτό δημιουργήθηκε για να πάρω μια βοήθεια για το είδος του ψαριού που παρουσίασα, από κάποιους που ίσως ξέρουν καλήτερα και είναι πιο ψαγμένοι....
κάποιο σχολιο σχετικα με το ενυδρειο μπορει να γίνει εδω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13301


συγκάτοικοι 5 lab. yellow και 6 έφηβα cyrtocara moorii σε 430 λ. ενυδρείο γεμάτο πέτρες;;;;;;;;:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

Εχεις δει τα λίτρα που χρειάζετε το κάθε ψάρι μαζί με τα 5 ακόμα pseudotropheus socolofi, που ψάχνεις να βρεις τι ειναι.Δεν μπορώ να σου τα αναγνωρίσω .
Αν αφαιρέσεις και τον ογκο των πετρών τότε πόσα μένουν;
Μόνο για τα Cyrtocara moorii η σωστή αναλογία ειναι 1 αρσενικό με 3-4 θυληκά σε 1000 λίτρα ενυδρείο.
Οπότε καταλαβαίνεις τι έχεις στριμώξει ..........