PDA

Επιστροφή στο Forum : Γαρίδες αμαζονίου


Genirous
18-06-07, 10:52
Θα ήθελα τη βοήθειά σας και τις γνώσεις σας για την Palaemonetes shrimp (http://www.petshrimp.com/amazonglassshrimp.html) ή αλλιώς γνωστή ως amazon glass shrimp...
...
Μετά από αναζήτηση για ποιό είδος γαρίδας να εισάγω στη δεξαμενή μου, βρήκα το παραπάνω, το οποίο έχει κατανομή στον Αμαζόνιο:p , αλλά χαρακτηρίζεται δυσεύρετο...:(
Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν έχει κανείς στην κατοχή του τέτοιες ή αν τις έχει δει σε κάποιο κατάστημα... Για την πρώτη περίπτωση, θα ήθελα κάποια σχόλια όσον αναφορά τη συμπεριφορά τους!
...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
...
...
...
ΥΓ: Φυσικά αν υπάρχει καμιά εναλλακτική πρόταση...:D

Kostas G.
21-06-07, 11:15
Και εγώ τις ψάχνω αυτές Γιώργο...:( Μην ελπίζεις πολλά όμως,ο μόνος τρόπος να τις βρούμε είναι παραγγελεία κατευθείαν από Νότια Αμερική,κάτι όμως που θέλει και ποσότητα...:( Τις έχω βρει και αυτές και άλλες αρκετές Ν. Αμερικάνικες από Περουβιανό εξαγωγέα αλλά θέλει αυτό που σου είπα...

Genirous
21-06-07, 12:17
Νομίζω πως αν τις έχεις βρει θα μαζευτούμε αρκετοί σε μια μαζική παραγγελία!!!;) :smt038 :smt008 +-2

steady
21-06-07, 12:21
και γω μεσα ειμαι αλλα για να λεει ο κωστας πολλες φανταζομαι κανα 500€ minimun order....

Kostas G.
21-06-07, 12:24
Όχι,δεν είναι πολλά λεφτά...Απλά είναι πάμφθηνες και επομένως θέλει μεγάλη ποσότητα...

steady
21-06-07, 12:34
ε οτι μεινει τις κανουμε σαγανακι:D δηλαδη γιατι ποσα μιλαμε κωστα??

Kostas G.
26-06-07, 16:45
Minimum order 10 κούτες ή 800ευρώ...

steady
26-06-07, 16:48
ΟΥΠΣ πονεσε:smt119 :smt082 :oops:

Genirous
26-06-07, 17:08
...:roll: ...10 κούτες που περιέχουν πόσες γαρίδες η κάθε μια Κωνσταντίνε..?
Αυτό ισχύει από τον Περουβιανό εισαγωγέα..?

steady
26-06-07, 17:32
μαλλον μιλαμε για πολλες γιωργο ξεφευγει απο τα ορια μαζικης παραγκελιας....αλλα ας μας πει ο κωνσταντινος...

Kostas G.
27-06-07, 09:52
Ναι,αυτά απαιτεί ο Περουβιανός εξαγωγέας...Δεν είναι ανάγκη να είναι μόνο γαρίδες,συνολικά θέλει τόσα...Οι γαρίδες απότι ξέρω πάνε από 1-5ευρώ η μία(δεν ξέρω ακριβή τιμή...) και οπότε βγαίνουν αρκετές γαρίδες θα έλεγα...:roll: Ίσως μέσω κάποιου καταστήματος που θα ήθελε και σπάνια ψάρια σε πολύ χαμηλές τιμές για το καταστημά του...
Ορίστε το site να δείτε και μόνοι σας...
www.peru-aquarium.com

Genirous
27-06-07, 13:08
...από Γερμανία δε θα βρούμε κάποια άκρη..?

Kostas G.
27-06-07, 18:09
Δεν έχει φέρει ποτέ Ν. Αμερικάνικα ασπόνδυλα...Αν θες ρωτάω πάντως...Αλλά πρέπει να ξέρω το είδος που ψάχνεις...Πες μου ποιό είναι και του λέω...;)

steady
27-06-07, 18:14
Θα ήθελα τη βοήθειά σας και τις γνώσεις σας για την Palaemonetes shrimp (http://www.petshrimp.com/amazonglassshrimp.html) ή αλλιώς γνωστή ως amazon glass shrimp...

αυτη ειναι κωστα

Kostas G.
28-06-07, 07:15
Ok,θα ρωτήσω...Ήλπιζα όμως να μην ήταν μόνο ένα το γένος που έψαχνε αλλά να είχε και εναλλακτικό,γιαυτό ξαναρώτησα...

Genirous
28-06-07, 07:58
Ok,θα ρωτήσω...Ήλπιζα όμως να μην ήταν μόνο ένα το γένος που έψαχνε αλλά να είχε και εναλλακτικό,γιαυτό ξαναρώτησα...

Στην ουσία οι γαρίδες αυτές είναι ολόκληρο γένος, έχεις δίκιο!;)
Σωστότερα έπρεπε να γράφω palaemonetes sp., ενδεικτικά αναφέρει στο συγκεκριμένο site την palaemonetes ivonicus...
Σίγουρα με ενδιαφέρει εκείνη που ζει σε blackwater:rolleyes: και λογικά είναι το είδος με περισσότερο χρώμα, αλλά δε γνωρίζω ακριβής ονομασία...:confused:
Πάντως να ανήκει στο συγκεκριμένο γένος!:D

Kostas G.
28-06-07, 09:04
Ok...Πόσες περίπου θέλετε για να ξέρω;Συνήθως αν είναι αρκετά κομμάτια το ψάχνει περισσότερο...;)

stefapat
28-06-07, 09:34
εγω εχω δυο απο αυτες. αξιζει να σας πω πως ειναι πολυ φιλικες μονο που κατα τη διαρκεια του φαγητου κανουν πολεμο για να παρουν αυτο που τους ανηκει.ηταν φτηνες. ειναι πολυ ανθεκτηκες τις εχω πανω απο 2 χρονια.
αυτα