PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποριες για KOI


kingelvis
18-06-07, 07:36
γεια
γνωριζει κανεις εαν τα κοι χρειαζονται στην λιμνη που ειναι ,κανενα πυθαρι η ριζες, κατι σαν φωλια.....
αυτη η απορια μου δημιουργηθηκε γιατι απο τοτε που εβαλα το φιλτρο και τωρα πια το νερο ειναι κρυσταλλο και βλεπω τα παντα κατευθειαν με το που με βλεπουν χωνονται με στης ριζες που εχω βαλει στο παρελθον και δεν νομιζω οτι υπαρχει περιπτωση να εξικοιωθουν ποτε..
επισεις καποια εχουν χασει καποια λεπια γιατι στρημωχνονται αγρια εκει...

in the pond
18-06-07, 08:37
γεια
γνωριζει κανεις εαν τα κοι χρειαζονται στην λιμνη που ειναι ,κανενα πυθαρι η ριζες, κατι σαν φωλια.....
αυτη η απορια μου δημιουργηθηκε γιατι απο τοτε που εβαλα το φιλτρο και τωρα πια το νερο ειναι κρυσταλλο και βλεπω τα παντα κατευθειαν με το που με βλεπουν χωνονται με στης ριζες που εχω βαλει στο παρελθον και δεν νομιζω οτι υπαρχει περιπτωση να εξικοιωθουν ποτε..
επισεις καποια εχουν χασει καποια λεπια γιατι στρημωχνονται αγρια εκει...

Φίλε μου, καλημέρα.

1. Βασικός κανόνας ακόμα και σε λίμνη, είναι να μην προχωρούμε σε τοποθέτηση αιχμυρών αντικειμένων γιατί μπορεί να τραυματίσουμε τα ψάρια. Ιδιαίτερα σε λίμνη, τα πράγματα μπορεί να γίνουν χειρότερα κατά την περίοδο ζευγαρώματος. Έτσι αιχμυρές πέτρες, μυτερές άκριες από ξύλα κ.λ.π. έξω από τις λίμνες.

2. Τα ψάρια σου είναι μάλλον καινούργια. Με τον χρόνο και το τάϊσμα που θα τους κάνεις, θα δείς ότι θα εξοικιωθούν και μάλιστα σε τέτοιο βαθμό ώστε θα τρώνε από το χέρι σου. Είναι πολύ κοινονικά ψάρια και θα σε ανταμείψουν. Φαίνεται ότι η λίμνη σου είναι καινούργια.

3. Ναι, χρειάζονται χώρους για ξεκούραση και να κρύβονται όταν νοιώσουν ότι κινδυνεύουν. Πρέπει να τους προσφέρεις τέτοιο χώρο ώστε να νοιώθουν την ασφάλεια που τους προσφέρει. Όταν με το καλό τα φυτά σου που έχεις στη λίμνη, αναπτυχθούν κανονικά, τότε θα τους δίνουν μια πιο καλή προστασία από τη σκίαση αλλά και τα ριζώματα τους.

Για ότι άλλο σε βασανίζει μπορείς να ρωτήσεις.

lucy
19-06-07, 07:49
Εγώ, στα δικά μου χρυσόψαρα, λίγο πριν ρίξω την τροφή χτυπάω ελαφρά την επιφάνεια του νερού με το χέρι. Την πρώτη φορά που το έκανα έφυγαν. Σε 1 εβδομάδα το συνήθησαν και τώρα τα αγγίζω κι όλας!

PascM
19-06-07, 08:56
Καλό είναι να το αποφεύγεις αυτό lucy δεν είναι σίγουρο οτι δεν προκαλεί στρες, άσχετα αν πλέον έχουν "μάθει" και έρχοναι κοντά σου!

in the pond
19-06-07, 09:52
Καλό είναι να το αποφεύγεις αυτό lucy δεν είναι σίγουρο οτι δεν προκαλεί στρες, άσχετα αν πλέον έχουν "μάθει" και έρχοναι κοντά σου!

Θα ήταν καλύτερα ακόμα, τις πρώτες μέρες να μην επισκέπτεσαι καθόλου τον χώρο της λίμνης για να δίνεις την ευκαιρία στα ψάρια να "εξερευνήσουν" το χώρο τους. Συχνές και μακρόχρονες επισκέψεις αναγκάζουν τα ψάρια να στρεσάρονται και απλά να είναι κρυμμένα.

Απαιτείται κάποιος χρόνος μέχρι να νοιώσουν την ασφάλεια ελευθερίας της κίνησης.

lucy
19-06-07, 12:45
Τα ψάρια με γνωρίζουν εδώ και 4 χρόνια. Στην λιμνούλα είναι από 1-5-07. Νομίζω πως καταλαβαίνω πότε είναι στρεσαρισμένα και πότε ευτυχισμένα. Η συμπεριφορά τους το δείχνει καθαρά. Ασε που μόλις εμφανιστώ χωρίς να κάνω τίποτα έρχονται κοντά μου και όταν βάλω το χέρι μου στο νερό το αγγίζουν με ήρεμες κινήσεις. :p
Μόνο μην μου πείτε να μην τα χαιδεύω, γιατί φροντίζω να έχω πάντα καθαρά χέρια. :D

in the pond
19-06-07, 13:30
Τα ψάρια με γνωρίζουν εδώ και 4 χρόνια. Στην λιμνούλα είναι από 1-5-07. Νομίζω πως καταλαβαίνω πότε είναι στρεσαρισμένα και πότε ευτυχισμένα. Η συμπεριφορά τους το δείχνει καθαρά. Ασε που μόλις εμφανιστώ χωρίς να κάνω τίποτα έρχονται κοντά μου και όταν βάλω το χέρι μου στο νερό το αγγίζουν με ήρεμες κινήσεις. :p
Μόνο μην μου πείτε να μην τα χαιδεύω, γιατί φροντίζω να έχω πάντα καθαρά χέρια. :D

Γειά.
Έχεις απαντήσει από μόνη σου φίλη μου. Όπως λες τα έχεις 4 χρόνια.

ΚΑι εγώ τα χαϊδεύω. Δεν έχει πει κανένας το αντίθετο. Θα έλεγα κιόλας ότι είναι η πιο όμορφη στιγμή του λιμνόφιλου να μπορεί να αγγίξει τα ψαράκια του και συνάμα να τρέφονται από το χέρι του. Η απόλυτη χαλάρωση. Ξεχνάς όλα σου τα προβλήματα.:)

lucy
19-06-07, 18:00
Γειά.
Έχεις απαντήσει από μόνη σου φίλη μου. Όπως λες τα έχεις 4 χρόνια.

ΚΑι εγώ τα χαϊδεύω. Δεν έχει πει κανένας το αντίθετο. Θα έλεγα κιόλας ότι είναι η πιο όμορφη στιγμή του λιμνόφιλου να μπορεί να αγγίξει τα ψαράκια του και συνάμα να τρέφονται από το χέρι του. Η απόλυτη χαλάρωση. Ξεχνάς όλα σου τα προβλήματα.:)
Ναι ναι, έτσι είναι:p σαν να πήρες 10 ηρεμιστικά χάπια!!!!:smt060 ;)

mariah
19-06-07, 20:05
Γενικα με ολα τα ψαρακια ηρεμεις.Καθεσαι σε μια γωνια και τα απολαμβανεις.Φυσικο ηρεμιστικο!