PDA

Επιστροφή στο Forum : Σωματίδια σε νεο ενυδρείο


thsamios
17-06-07, 17:59
Στο νέο μου 400λτ ενυδρείο δικής μου κατασκευής (απο 12mm γυαλί και logo 1000) για fish only το γέμισα με νερό βρύσης πριν απο 1+ μήνα για δοκιμή στεγανότητας. Τοποθέτησα και μία 6025 nanostream για κυκλοφορία. Ολες τις ημέρες το νερό ήταν κρύσταλο. Χθές το βράδυ παρατήρησα στον πάτο, λευκό ίζημα. Μετά απο προσεκτικότερη μελέτη είδα την Tunze να έχει σχεδόν ασπρίσει ενώ το νερό είναι σαν να έχεις ρίξει μέσα πούδρα γεμάτο σωματίδια χωρίς όμως να είναι ιδιαίτερα θολό. Η Tunze και τα διάφορα πλαστικά έχουν γεμίσει λευκή σκόνη και κάποια λευκά τριχωειδή. Να σημειωθεί ότι το ενυδρείο έχει διπλό καπάκι απο γυαλί και καθρέπτη οπότε δεν είναι σκόνη. Υπάρχουν βέβαια κάποιες τρυπούλες για σωλήνες καλώδια κτλ αλλά δεν νομίζω...Τα σωματίδια έχουν καλύψει όλα τα γυαλιά που βρέχονται με νερό, που και που, αρεά βέβαια, υπάρχουν και λευκά στίγματα. Μοιάζουν με αλατα και φεύγουν με ελαφρό τρίψιμο με μαλακό σφουγγάρι. Με απλό άγγιγμα πάντως δεν φεύγουν. Θέλω "τα φώτα σας". Να το καθαρίσω
και να κάνω αλλαγή??? Μήπως ή απότομη ζέστη έφερε μύκητες??? :(

accnt
18-06-07, 08:07
Θανάση, δεν έχω καταλάβει....
Έχει τώρα μέσα γλυκό ή θαλασσινό νερό?

thsamios
18-06-07, 18:53
Θανάση, δεν έχω καταλάβει....
Έχει τώρα μέσα γλυκό ή θαλασσινό νερό?

Νερό βρύσης χωρίς τπτ άλλο. Μόνο για δοκιμή!!!!!!!!1

accnt
18-06-07, 19:47
Τι να πώ.... δεν ξέρω στα σίγουρα... :o
Αν ήταν ενυδρείο γλυκού νερού, θα έλεγα ότι είναι bacteria bloom....
Βέβαια και τώρα έχεις γλυκό νερό, αλλά δεν έχεις φίλτρα κλπ.....
Βέβαια δεν σε νοιάζει ιδιαίτερα έτσι?...
Αλλάξε το νερό και θα είσαι οκ.... Άλλωστε θέλει καλό ξέπλυμα.....:p

thsamios
18-06-07, 21:53
Τι να πώ.... δεν ξέρω στα σίγουρα... :o
Αν ήταν ενυδρείο γλυκού νερού, θα έλεγα ότι είναι bacteria bloom....
Βέβαια και τώρα έχεις γλυκό νερό, αλλά δεν έχεις φίλτρα κλπ.....
Βέβαια δεν σε νοιάζει ιδιαίτερα έτσι?...
Αλλάξε το νερό και θα είσαι οκ.... Άλλωστε θέλει καλό ξέπλυμα.....:p
Θα κάνω ένα γερό ξέπλυμα και με τα μπλέ scotch brite που λένε ότι είναι για τζάμια και δεν χαράζουν.
Ευχαριστώ Θόδωρος

nikman
19-06-07, 00:25
Η γνώμη μου είναι αυτά τα σφουγγαράκια που είναι για πλύσιμο των πιάτων κ.λ.π να τα αποφεύγεις να καθαρίζεις το ενυδρείο και τα εξαρτήματα του.
Εγώ παράδειγμα για να καθαρίσω το skimmer χρησιμοποιώ ένα σφουγγαράκι που έχω βγάλει από ένα παλιό φίλτρο ενυδρείου. Τα τζάμια τα καθαρίζω με το κλασικό μαγνήτη.

Isidoros
19-06-07, 21:07
γιατί δεν δοκιμάζεις πρώτα με αρκετό υαλοβάμβακα να καθαρίσεις το νερό αφού είναι σωματίδια?άλλαζε τον συχνά.Είναι σίγουρα στο νερό ?Μήπως έχει πιάσει το τζάμι τίποτα και σε ξεγελάει?:roll:Λεω εγω τωρα ετσι:D