PDA

Επιστροφή στο Forum : ενυδρεια δαπεδου


exetlaios
16-06-07, 21:50
καλησπερα σε ολους σας.ειμαι νεο μελος με λενε σακη 27 χρονων απο θεσσαλονικη.ηθελα να ρωτησω οποιον ξερει οτιδηποτε σχετικα με ενυδρεια δαπεδου.κοστος αγορας-δυνατοτητα κατασκευης-συστηματα καθαρισμου-καταλληλα ψαρια και γενικα οτιδηποτε θα επρεπε να ξερω.ειδικα αν υπαρχει καποια φωτογραφια θα ημουν ευγνωμων.ευχαριστω παρα πολυ εκ των προτερων.:p

george
16-06-07, 21:53
Όταν λες ενυδρεία δαπέδου...τι εννοείς ;

exetlaios
16-06-07, 22:01
με το συμπαθειο κιολας......δεν ξερω αν λεγεται ετσι.απλα εχω δει ενυδρειο περιπου 2x2 με υψος νομιζω 15 με 20 cm.για κατι τετοιο μιλαω.ααα........το εχω δει σε περιδικο.ελπιζω να υπαρχει καταρχας...........

klaz
16-06-07, 22:13
επιδαπεδια θερμανση ξερω..αλλα επιδαπεδιο ενυδρειο......????

exetlaios
16-06-07, 22:19
καταλαβα........καλο φωτομονταζ......δεν ξερω αν τωρα ντρεπομαι πιο πολυ η αν εχω ξενερωσει περισσοτερο.παντως θα ηταν καλη ιδεα.λες να γινεται????????ευχαριστω πολυ παντως

PascM
16-06-07, 22:22
Με ζωντανά ψάρια χλωμό το βλέπω!

John T
16-06-07, 23:41
Περιέγραψέ το λίγο καλύτερα γιατί μπορεί να έχουμε καταλάβει κάτι λάθος και να υπάρχει κάτι τέτοιο.
Δαπέδου εννοείς χωρίς βάση; Να είναι στο πάτωμα;
Αν έχεις το περιοδικό μπρείς να μας δείξεις την εικόνα;
Μήπως εννοείς λίμνη;

msigouros
16-06-07, 23:47
Υπάρχουν παιδιά.
Αν οχι με την καθαρή μορφή του ενυδρειου αλλα σαν λίμνη στο δάπεδο
Εχει το ξενοδοχειο ΑΣΤΗΡ στην Πάτρα με 15-20 πόντους νερό και φιλοξενει ΚΟΙ !!!!!!!!!!!!!!!!! ο απαράδεκτος..............

halvas69
17-06-07, 01:38
O φίλος μας εννοεί άλλο πράγμα.
Είχε δείξει ένα η τηλεόραση πριν μερικούς μήνες σε καφετέρεια στην Αθήνα.
Μόνο ενυδρείο δεν λέγεται αυτό βέβαια.

exetlaios
17-06-07, 17:27
δυστυχως εχει λιγο καιρο που το εχω δει και δεν ειμαι σιγουρος που ηταν για να στειλω φωτογραφια.παντως δεν χρειαζεται ιδιαιτερη φαντασια.φανταστειτε ενα 240λτ ενυδρειο.η διαφορα ειναι στο πλατος,αντι για 45εκ να ειναι 15 με 20εκ.ε τωρα απλα ξαπλωσε το στο πατωμα...........με λιγο γυψοσανιδα περιμετρικα ή ακομα καλυτερα μια ξυλοκατασκευη ετοιμο.τουλαχιστον αυτο νομιζω οτι ειδα.βεβαια ισως χρειαστει αλλο υλικο αντι για τζαμι οπως plexi glass.ολα αυτα με επιφυλαξη παντα.περιγραφω αυτο που νομιζω πως ειδα.καταλαβε κανεις??.......

liquid
18-06-07, 14:25
Μήπως εννοείς κάτι τραπεζάκια-ενυδρεία? Αυτά όντως υπάρχουν.

accnt
18-06-07, 14:43
Θα πρέπει να εννοεί «ενυδρεία» τα οποία έχουν μπει αντί πατώματος….
Πως δηλαδή βάζουμε πάνω από την πλάκα στο σπίτι μας, πλακάκια, μάρμαρα, ξύλο? Ε στην συγκεκριμένη περίπτωση μπαίνει ενυδρείο.
Από πάνω πατιέται κανονικά!!!
Γίνεται ειδική μελέτη και το καθάρισμα γίνεται με χημικό τρόπο αφού τα ψάρια οδηγούνταν σε ξεχωριστό διαμέρισμα της κατασκευής. Ο φωτισμός από το πλάι…. Καταλαβαίνεται δηλαδή…..

Μου το είχε περιγράψει κάποιος γνωστός μου, που το είχε στο σπίτι του ένας φίλος του, με πολλά λεφτά και χωρίς ευαισθησίες ή γνώσεις…..

Φίλε μου πίστεψέ μας…. Όσο και εντυπωσιακό και αν ακούγεται δεν χρειάζεται να ασχοληθείς με τέτοια θέματα….

stat
18-06-07, 17:19
Όπως δηλαδή είχε αν θυμάμαι καλά, στο Legend (Cafe-Club) στον Πειραιά πίσω από το ΣΕΦ που στο πάτωμα στην είσοδο είχε γυαλί και κάτω από ευτό έναν μεγάλο χώρο με φίδια...

Και όποιος τα φοβόταν υπερβολικά του ήταν δύσκολο να περάσει από επάνω:D

pet
19-06-07, 09:48
Νομίζω πως το ενυδρείο δαπέδου είναι πολύ καλή ιδέα! Και δεν το λέω ειρωνικά... Θα μπορούσε να είναι ανοικτό από πάνω, και να καθαρίζεται κανονικά. Φιλτρα στις πλαινές πλευρές, θαμμένο να μην φαίνεται, θερμοστάτης.. όλα κανονικά. Ιδανικό ενυδρείο για αναπαραγωγές betta!
Δεν κάνει για φυτεμένο ούτε για κόι φυσικά, αλλά για μικρά ψαράκια και μεγάλωμα γόνου είναι φανταστικό!

accnt
19-06-07, 10:23
...και άμα γλυστρίσεις και πέσεις μέσα???? :grin: :grin: :grin:

steady
19-06-07, 14:43
παιδια εγω κατι αλλο νομιζω οτι ενοει ο φιλος καπου ειπωθηκε σαν εσωτερικη λιμνουλα 2*2 τζαμι στο πατωμα με γυρω γυρω πλαινα υψους 20cm φανταστειται...εγω εχω δει ενα τετοιο στο aquarium του λονδινου που ειχε σαλαχια γλυκου νερου μεσα!

in the pond
19-06-07, 15:04
με το συμπαθειο κιολας......δεν ξερω αν λεγεται ετσι.απλα εχω δει ενυδρειο περιπου 2x2 με υψος νομιζω 15 με 20 cm.για κατι τετοιο μιλαω.ααα........το εχω δει σε περιδικο.ελπιζω να υπαρχει καταρχας...........


Παιδιά, συγνώμη που παρεμβαίνω έτσι ακάλεστος, αλλά υπάρχει αυτό το είδος ενυδρείου, λίγο άγνωστο βέβαια για τα δεδομένα Κύπρου Ελλάδας. Θα το έλεγα καλύτερα λιμνούλα εσσωτερικού χώρου κατασκευασμένη από γυαλί. Μπορεί κάλλιστα να γίνει εφικτή και πολύ όμορφη κατασκευή ιδιαίτερα αν μπορέσει και κατασκευαστεί σε χώρο όπου υπάρχει κλημακοστάσιο και άνοιγμα μεταξύ των δύο ορόφων της κατοικίας.
Περιέχει όλο το φάσμα του εξοπλισμού ενός ενυδρείου, με τη διαφορά ότι μπορεί να γίνει καταρρακτάκι.
Για να γίνει επιτυχία το επιχείρημα, χρειάζεται στον χώρο κατασκευής αποχαίτευση και νερό δικτύου.
ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΟΥΝ ΜΕΣΑ ΟΛΑ ΤΑ ΕΙΔΗ ΨΑΡΙΩΝ.

nikman
21-06-07, 02:18
Φίλε μου πίστεψέ μας…. Όσο και εντυπωσιακό και αν ακούγεται δεν χρειάζεται να ασχοληθείς με τέτοια θέματα….

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον accnt.

Τυχαίνει να το έχω δει κι εγώ σε ένα fast food εδώ στα Χανιά.
Εκείνο που ξέρω είναι ότι του έχει στοιχίσει τρελά λεφτά. Εντωμεταξύ το πάτωμα αν και είναι από πολύ χοντρό τζάμι του έχει ραγίσει σε πολλά σημεία. Από ψάρια έχει βάλει κάτι χρυσόψαρα, από ότι θυμάμαι, τα οποία του ψοφάνε το ένα μετά το άλλο.

lucy
21-06-07, 08:45
Και αν υποθέσουμε ότι δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα απ' όσα αναφέρατε, το γεγονός και μόνο ότι θα τρομάζουν τα ψάρια κάθε φορά που θα περνάει κάποιος, δεν αρκεί για να χαρακτηριστεί απαράδεκτο ένα τέτοιο ενυδρείο;

PascM
21-06-07, 10:08
Αυτό lucy φαίνεται από τις απώλειες! Είναι σχεδόν αδύνατον να ζουν τα ψάρια εκεί χωρίς απώλειες! Όπως διαβάσαμε στο ποστ του nikman.

jimfytakis
21-06-07, 17:44
Υπαρχει ενα ποστ με εναν τυπο που εχει φτιαξει ενα ενυδρειο λεπτο και ψηλο το οποιο επικοινωνει με ενα αλλο σαν πισινα.Το ψηλο αντι για πατο εφαπτεται σατην επιφανεια του ενυδρειου δαπεδου.Τα ψαρια μπορουσαν να πηγαινουν και στο ενυδρειο που ταν κολληεμνο στο τοιχο και στο δαπεδου

mikenuke
24-06-07, 12:19
Μηπως εννοεις κατι σαν αυτο?

http://www.aquadam.com.pl/zdjecia_opis/191/big/bigtank.mod.jpg

http://www.crisscross.com/static/3/28268/8079l.jpg

exetlaios
05-07-07, 13:11
οχι δεν εννουσα σαν και αυτο στην φωτο.η επιφανεια του ειναι στο ιδιο υψος με το πατωμα.παντως απο αυτα που εχουν ειπωθει οτι τα ψαρια βασανιζονται εκει και εχει απωλειες δεν βλεπω το λογο να κανω κατι τετοιο.ευχαριστω ολους παντως για το ενδιαφερον σας.

alexinio
05-07-07, 13:41
κατι τετοιο μηπως εννοεις?
Υ.Γ.παντα ημουν καλος στο σχεδιο...:D

exetlaios
05-07-07, 20:29
καλα το σχεδιο σου ειναι απιστευτο.....αυτο εννοω φιλε μου με την παρατηρηση οτι στο σπιτι υπαρχει εσωτερικο σκαλοπατι πλατους 1,5 μ περιπου το οποιο ''χωριζει'' κουζινα απο σαλονι και σκεφτομουν να το κολλησω εκει και με καποια ξυλοκατασκευη περιμετρικα ωστε να μην δειχνει ξεκαρφωτο.ελπιζω να μην σε μπερδεψα πιο πολυ