PDA

Επιστροφή στο Forum : πρησμένα cardinal


paxh2o
14-06-07, 21:23
έχω ένα μικρό προβληματάκι με cardinal.
Στα 180λ φυτεμένα έχω αυτή τη στιγμή 25 κάρντιναλ τετρα και 4 γαρίδες.
Το πρόβλημα είναι ότι παρατηρώ κάποιες φορές μερικά ψάρια (συνήθως 1) να έχουν πρησμένη κοιλιά και να κολυμπούν λίγο περίεργα ---- διακεκομένα! Αυτό συνήθως γίνεται μετά το τάισμα και μετά από λίγη ώρα επανέρχεται στο φυσιολογικό.
Κατά τα άλλα δεν παρουσιάζουν τίποτε άλλο.
από υπερβολική ποσότητα τροφής αποκλείεται να είναι...

έχει παρατηρήσει κανείς άλλος κάτι παρόμοιο?:smt120

συνθήκες νερου:

ΝH4 0
NO2 0
NO3 0-5
KH 6
PH 7-8

bas_754
14-06-07, 22:19
αερια... :D :D :D χαχαχαχα

περα απο την πλακα νομιζω οτι ειναι απο το ταισμα. το παθενουν και οι ροδοστομοι μου οταν πεφτει κατι παραπανω. παντως αν ειναι παροδικο δε νομιζω οτι χρειαζεται να ανησηχεις...

paxh2o
14-06-07, 22:22
αερια... :D :D :D χαχαχαχα

περα απο την πλακα νομιζω οτι ειναι απο το ταισμα. το παθενουν και οι ροδοστομοι μου οταν πεφτει κατι παραπανω. παντως αν ειναι παροδικο δε νομιζω οτι χρειαζεται να ανησηχεις...

πραγματικά δεν τα ταιζω πολυ
αλλα αν σχετίζεται με την τροφή παλι δεν ειναι φυσιολογικο...
μερικές φορές νομίζω οτι θα σκάσουν!
και το εχω παρατηρήσει με 2 διαφορετικες τροφές.

stat
14-06-07, 22:39
Το είχα παρατηρήσει στα Neon όταν είχα παλιότερα!!
Γινόταν το ίδιο όταν έριχνα παραπάνω τροφή και μάλιστα το ένα από αυτά δεν άντεξε και "έσκασε" από το φαγητό!

paxh2o
14-06-07, 22:47
καλα
απο αυριο στη διαιτα

stat
14-06-07, 22:52
Να το αποτέλεσμα!! (φωτο)

Παρατηρούσα ότι μερικά έτρωγαν πιο πολύ από τα άλλα και σύμβαινε και σε περιπτώσεις που έριχνα και κανονική ποσότητα

AXEL
14-06-07, 22:52
Και εγώ το ίδιο πάθενα μεχρι πριν καμιά βδομάδα με τα neon μου...Αλλά τώρα νιστεία γιατι έχουν γίνει μπούλιδες...

Apostolis
14-06-07, 23:43
από υπερβολική ποσότητα τροφής αποκλείεται να είναι...

μήν είσαι και τόσο σίγουρος...
μείωσε σταδιακά την ποσότητα της τροφής και παρατήρησε με ποιά ποσότητα ΔΕΝ "πρήζονται". Κατόπιν συνέχισε να δίνεις την "σωστή" ποσότητα και κάνε "νηστεία" μια μέρα/εβδομάδα... ;)

paxh2o
15-06-07, 05:16
μήν είσαι και τόσο σίγουρος...
μείωσε σταδιακά την ποσότητα της τροφής και παρατήρησε με ποιά ποσότητα ΔΕΝ "πρήζονται". Κατόπιν συνέχισε να δίνεις την "σωστή" ποσότητα και κάνε "νηστεία" μια μέρα/εβδομάδα... ;)

απλα το λεω γιατι μέχρι προτινος τα ταιζα μια φορα την ημέρα και πολυ λίγα φλεικς τοσο που καλα καλα δεν εφταναν για να φανε ολα.

Παπαδόπουλος Κώστας
15-06-07, 06:24
Καλημέρα paxh2o :p
Θα συμφωνήσω με τους παραπάνω φίλους. Και εγώ έχω παρατηρήσει ορισμένες φορές κάποια από τα neon μου να έχουν πρησμένη κοιλίτσα και κάποια δυσκολία στην πλεύση μετά το φαί. Είναι συνήθως τα ίδια ψάρια πάντα και απ'ότι πρόσεξα είναι αυτά που είναι πιο σβέλτα στο φαί. Δεν νομίζω οτι έχουν κάποιο πρόβλημα αφού μόλις χωνέψουν κολυμπούν κανονικά και δραστήρια.

paxh2o
15-06-07, 06:29
μαλλον εχετε δικιο. Εμενα δεν ειναι απαράιτητα τα πιο γρηγορα ειναι ομως τα πιο μικρόσωμα και πιθανώς για αυτο να επηρεάζονται περισσότερο