PDA

Επιστροφή στο Forum : BGA πιθανόν


chemical mac
14-06-07, 19:16
Αγαπητοί κύριοι / ες, για άλλη μια φόρα άλλο ένα post με θέμα την μισητή μας bga.
Έχω δοκιμάσει τα πάντα (ακόμα και με ultrex λούστηκα) αλλά αυτή επιμένει. Βασικά όποτε εμφανίζοταν έκανα συσκότιση για 3 μέρες (αλλαγές νερού κανονικά στο 40 - 60%) και έτσι καθάριζα για 2-3 εβδομάδες και μετά εμφανίζοταν ξανά. Αφού έκανα την παραπάνω διαδικασία 4 φορές, ανέβασα το CO2, παρακολουθούσα τα νιτρικά κτλ κατάφερα να την ξεφορτωθώ για ένα δίμηνο. Την προηγούμενη εβδομάδα έλειπα για δουλειές και άφησα την φροντίδα στην οικογένεια με αποτέλεσμα την ελλιπή λίπανση κτλ κτλ. Δυο μέρες πριν εμφανίστηκε κάτι που μεγαλώνει ανυσηχητικά και μάλλον είναι bga (το SAE και οι otocinclus δεν την πλησιάζουν). Οπότε αποφάσισα να προχωρήσω με ερυθρομυκίνη. Σε κάποιο site διάβασα πως η αναλογία πάει 200mg / 10 γαλόνια,

οπότε εγώ με το 20λιτρο παίζω στα 100mg;
έχω βιολογικό φίλτρο μόνο με substrat pro. για να μην χαλάσει η βιολογία να το βγάλω και να βάλω σφουγγάρι;
να κάνω και την κλασική συσκότιση σε συνδιασμό με την ερυθρομυκίνη;
υπάρχει κάτι άλλο που προτείνετε εσείς; (το να αλλάξω χόμπυ δεν είναι αποδεκτή απάντηση)

leonm
14-06-07, 21:56
υπάρχει κάτι άλλο που προτείνετε εσείς; (το να αλλάξω χόμπυ δεν είναι αποδεκτή απάντηση)
Το οξυζενέ την εξαφανίζει.Για άμεσο αποτέλεσμα είναι καλύτερα από το να το ρίξεις στο νερό να το ρίξεις τοπικά με μια σύριγγα.Κάποια φυτά (πολύ λίγα) τα διαλύει επίσεις.Φυσικά αυτό είναι μια αμεσα δραστική λύση αλλά για να μην ξαναεμφανιστεί θα πρέπει να προσέχεις τις συνθήκες του ενυδρείου σου.

complex
14-06-07, 22:02
Seachem Excel :smt120

netblues
14-06-07, 22:26
Excel για bga? Καποιο λαθος κανεις...
Αν αποφασισεις να κανεις τη λυση της ερυθρομυκηνης δεν χρειαζεται να κανεις τιποτε αλλο παραλληλα.
Το φιλτρο δεν το επηρεαζει συνηθως, αλλα καλου κακου ελλατωσε παραλληλα το ταισμα και κανε και καμμια μετρηση αμμωνιας...

Το αναλυτικο αρθρο ειναι εδώ.
http://www.malawicichlidhomepage.com/greek/articlesgreek/algae_erythromycin_greek.html
Οσες φορες το δοκιμασα δεν ειχα αλλες παρενεργειες...
Απο την αλλη, εχωντας μπολικα φυτα, ακομα και αν το φιλτρο ειχε προβλημα, τα φυτα δεν αφηνουν να εμφανιστει αμμωνια...

leonm
14-06-07, 22:26
Seachem Excel :smt120
Το έχεις δοκιμάσει με bga?Γιατί σε μένα τουλάχιστον κάνει δουλειά μόνο στη bba.

chemical mac
14-06-07, 22:51
Από φυτά παίζουν echinodorus tenllus παντού, μια κρυπτοκορίνα και μια ανούμπια νάνα. Λίπανση Seachem excel παίζει καθημερινά ως υγρό CO2 και όπως έγραψα έλειψα μια βδομάδα και η λίπανση ήταν ελλιπής (ενώ βάζω καθημερινά 45μg excel εκείνο το διάστημα μπήκε μόνο μια φορά, ίσως και γι αυτό να εμφανίστηκε). Φοβάμαι ότι αν αυξήσω τη δόση θα αρχίσουν τα ψάρια να έχουν πρόβλημα. (;;;)

complex
14-06-07, 22:55
Εγώ βαζώ στο 60lt 1ml την ημέρα και εξαφανίστηκε και η bga και η bba εδώ και 8 μήνες. :p

klaz
14-06-07, 23:02
εγω παλι,αφηνω την ερυθρομηκηνη σαν εσχατη λυση....σκοταδιασμα,αλλαγες νερου σκοταδιασματα 3ημερου και αλλαγες νερου και κλπ...

chemical mac
14-06-07, 23:10
εγω παλι,αφηνω την ερυθρομηκηνη σαν εσχατη λυση....σκοταδιασμα,αλλαγες νερου σκοταδιασματα 3ημερου και αλλαγες νερου και κλπ...
Ναι βρε Κώστα αλλά μου έχει φάει την ψυχή. Είχα ησυχάσει για ένα δίμηνο με το excel και μόλις το άφησα για λιγες μέρες ξαναγύρισε η μπίχλα. Το σκοτάδιασμα καθαρίζει μεν αλλά όχι εξ'ολοκλήρου. Εκτός αν αποφασίσεις ότι θα κουκουλώνεις το ενυδρείο κάθε 10-15 μέρες για ένα τριήμερο. Τα φυτά κουκουρούκου μετά. Έκανα δυο μήνες για να πάρουν μπροστά....
-------------------------
Εγώ βαζώ στο 60lt 1ml την ημέρα και εξαφανίστηκε και η bga και η bba εδώ και 8 μήνες. :p
Με αυτή τη δοσολογία εγώ συγκριτικά βάζω περισσότερο αλλά.......

klaz
14-06-07, 23:16
μακη μου δεν ξερω..ειναι κοινο γνωστο οτι τρεμω να μην αλλιωσω την βιολογια μου,οποτε θα αφηνα ως εσχατη λυση την ερυθρομυκηνη....
ξερω οτι το σκοταδιασμα ειναι ισως μια προσωρινη λυση,αλλα με λιγο περισσοτερο επιμονη και υπομονη θα τα καταφερεις....(και αρκετα σκοταδια επισης.....:rolleyes::D:D)

leonm
14-06-07, 23:22
Για τις διάφορες άλγες υπάρχουν οι άμεσα δραστικές λύσεις που λύνουν γρήγορα το πρόβλημα αλλά σε καμία περίπτωση δεν εξασφαλίζουν ότι δεν θα ξαναεμφανιστούν.Η καλύτερη λύση και μονιμότερη λύση είναι οι σωστές συνθήκες στο ενυδρείο που μόνο με παρατήρηση και συχνά τεστ μπορούμε να τις έχουμε.Οσο βέβαια και να προσέχουμε το ενυδρείο μας και να ακολουθούμε μια ρουτίνα συντήρησης κάποιες φορες για κάποιο χρόνο μπορεί να μην είναι δυνατό και σαν ένα απ τα αποτελεσματα μπορεί να είναι η εμφάνιση κάποιου είδους άλγης.Σε μια τέτοια περίπτωση αναζητούμε μια άμεσα δραστική λύση.Για την bga για μένα η καλύτερη και δραστικότερη λύση δεν είναι ούτε η συσκότιση ούτε η ερυθρομικίνη αλλά το οξυζενέ, εκτός και αν υπάρχει "γρασίδι" από riccia γιατί τα άλλα φυτά που επηρεάζει είναι μάλλον ασήμαντα.

stat
15-06-07, 00:11
Δοκίμασα να καταπολεμήσω την τριχοειδή άλγη και την πράσινη επάνω στις anubias.
Τα κατάφερε μια χαρά αλλά έκαψε τελείως την «Egeria najas», και το 70% της “Vallisneria spiralis-«Marmor»”.

Τις Ανούμπιες και τον «Echinodorus cordifolius» δεν τα πείραξε.

Ευτυχώς από τα καμένα κλωνάρια την «Egeria najas», βλέπω νέα κλαδάκια να πετάγονται!

chemical mac
15-06-07, 15:33
..... μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πει σε τι αναλογίες βάζω το οξυζενέ;

klaz
15-06-07, 16:11
διαβασε λιγο για την bga και την ερυθρομυκηνη,
http://www.malawicichlidhomepage.com/greek/articlesgreek/algae_erythromycin_greek.html
παρε και για το οξυζενε
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=5499&highlight=%EF%EE%F5%E6%E5%ED%E5

chemical mac
16-06-07, 19:56
Τελικά ήταν μάλον πράσινη τριχοειδής άλγη γιατί είδα ότι τα σημεία που με ανησυχούσαν έχουν ψιλοκαθαρίσει χωρίς να κάνω τίποτα. Οι oto και το SAE μάλλον δουλεύουν όταν όλοι οι άλλοι κοιμόμαστε :cool: