PDA

Επιστροφή στο Forum : Σκουλήκι και γαρίδα αλμυρού νερού. Κάνει για τροφή?


skourkou
14-06-07, 14:33
Καλησπέρα σε όλους!
Η σύνθεση του ενυδρείου μου όπως έχω ξαν΄ αναφέρει αποτελείτε από σκαλαρια, γκουραμι, κλόουν και πλατύστομους. Επειδή ψάχνω Κέρκυρα και δεν βρίσκω καθόλου ζωντανή αλλά ούτε και κατεψυγμένοι τροφή, θα μπορούσα να ταΐζω με ζωντανό (θαλασσινό σημειωτέο) σκουλήκι και γαρίδα ψαρέματος……. Η μήπως να ψάξω στον κήπο μου για σκουλήκι ζωντανό (κομμάτι δύσκολο)?
Τώρα ταΐζω μόνο με δυο διαφορετικές ταμπλέτες βυθού, ξηρά τροφή σε φυλλαράκια και άλγη…... Με τι άλλο θα μπορούσα να ταΐζω τα μικρά μου?
Ευχαριστώ!

jimfytakis
14-06-07, 14:38
Eχει ξανασυζητηθει οτι δεν βλαπτει το θαλασσινο και δεν εγκυμωνει κινδυνους καθως τα μκροβια απο τη θαλασσα σκοτωνονται μετο που το μαλακιο πεφτει στο γλυκο λογο οσμωσης.Λινκ δεν μπορω να σου βρω γιατι δεν θυμαμαι που ακριβως μεσα στο GAB υπαρχει αυτη η κουβεντα!Νομιζω παντως οτι αυτος που ρωτησε ειναι απο Κρητη.Ελπιζω να σε καλυψα εστω και λιγο

klaz
14-06-07, 14:39
για δες ορισμενες συνταγες home made......
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8904&highlight=%F3%F5%ED%F4%E1%E3%E5%F2

Tolis
14-06-07, 14:46
Εξαρταται αν το σκουληκι ειναι "επιθετικο". Αλλιως κινδυνος αρρωστειας δεν υπαρχει, μπορεις να ταισεις γαριδες, μυδια κλπ.

jimfytakis
14-06-07, 14:48
"επιθετικο"


Επιθετικο σκουλικι?Δλδ τι ζημια θα μπορουσε να εκανε ενα σκουλικακι?!Το μονο που ξερω ειναι οτι τα μπλαντ γορμ αν ειναι κακης ποιοτητας μπορει να δημιουργησουν εσωτερικα παρασιτα(και αυτο δεν το εχω διασταυρωσει 100%)

Tolis
14-06-07, 15:08
Υπαρχουν "σκουληκια" θαλασσινα που πωλουνται και για δολωματα που εχουν ποδαρακια δαγκανιτσες και αλλα πυρηνικα οπλα...

steady
14-06-07, 15:24
δημητρη ριξε φαραω μεσα σε γκαπακια να δεις τι θα γινει απο που να φυγουν δε θαν ξερουν:D

jimfytakis
14-06-07, 15:25
Εχω ενα μαγαζι με ειδη αλιειας εδω κοντα!Λες?Πετροσωληνα?!

skourkou
14-06-07, 21:10
Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας όλους. οπότε αύριο λέω να πάω να πάρω και Κανά ζωντανό μεζέ για τα μικρά μου γιατί από την πολύ ξηροφαγία θα στουμπώσει και το αντερακι τους…. Λέω φυσικά να βγάλω το αγκίστρι από το σκουλήκι…

ΑΑΑΑΑΑ!!!! Σήμερα το μεσημέρι πριν πάω για δουλεία τους έριξα ένα κομμάτι αγγουράκι και ένα κομμάτι κολοκυθάκι από τον κήπο μου. Το κολοκύθι εξαφανίστηκε….και κύριος ύποπτος είναι ο πλατύστομος ο οποίος για ξεκάρφωμα τώρα που ήρθα έτρωγε την άλγη μου….

Καλό βράδυ σε όλους!!!

crazyio
24-06-07, 14:02
δημητρη ριξε φαραω μεσα σε γκαπακια να δεις τι θα γινει απο που να φυγουν δε θαν ξερουν:D

Με Φαραώ δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα μόνο τα γκάπυ ... :D :D
Γενικά δεν θα επιχειρούσα ποτέ Φαραώ....