PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυγά ram


violinist
12-06-07, 23:56
Γεια σας,
έχω ένα ζευγάρι ram εδώ και 2 βδομάδες και βέβαια ήθελα αναπαραγωγή... αλλά αυτά γέννησαν τώρα (πριν 2,5 ώρες) και δεν είμαι καθόλου προετοιμασμένος γιατί περίμενα να ζευγαρώσουν τουλάχιστον μετά 2-3 μήνες. Παρ όλ αυτά πάντως είμαι πολύ χαρούμενος!!!!!!!!
Έτσι εχω κάποιες απορίες....
Το ενυδρείο μαζι με τα ram έχει μέσα και 8 neon, 4 cory panda, 4 amano, 1 apple snail και 1 sae. Από τώρα είδα ένα cory να τρώει κάποια λίγα αυγά γιατί ο αρσενικός που τα προσέχει δεν το είδε, θα πρέπει να τα μεταφέρω με την πέτρα που τα τοποθέτησαν κάπου αλλού???
Επίσης, ΑΝ με το καλό βγουν τα μωρά, τι να τα ταϊζω???

PascM
13-06-07, 00:35
Με την σύνθεση που αναφέρεις λίγο δύσκολο να καταφέρεις να δεις μωρά! Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο? Επίσης αν το ζεύγος είναι άμαθο (πρώτες γέννες) πάλι οι πιθανότητες να τα καταφέρουν είναι λίγες δυστυχώς (μέχρι να μάθουν)! Όμως από την στιγμη που ξεκινήσαν να είσαι σίγουρος οτι θα το ξανακάνουν σύντομα! Οπότε μπορείς να προετοιμαστείς για την επόμενη σε 10-15 μέρες περίπου!
Αν θες να προσπαθήσεις μπορείς να μεταφέρεις (εγώ προσωπικά το βρίσκω για μένα δύσκολο αυτό) την πέτρα σε ενυδρείο με τις ίδιες ακριρβώς παραμέτρους και να μεταφέρεις και το ζευγάρι εκεί!

Αν με το καλό βγουν μωράκια θέλεις αρτέμια!

violinist
13-06-07, 11:06
Το ενυδρείο είναι 100 λίτρα καθαρά.
Αυτά που φοβάμαι είναι το cory και to snail, το sae δεν πατάει στην περιοχή και οι amano και neon τρέμουν τα ram....
Ναι, για την αρτέμια το έμαθα, αλλά ζωντανή αρτέμια, και έμαθα ότι αυγά ζωντανής είναι πανάκριβα, αν θέλουν μόνο αρτέμια κατεψυγμένη δεν κάνει? Τροφή ξυρή σε σκόνη δεν κάνει με τίποτα?
Σε δίχτυ μέσα σε 5λιτρο ενυδρείο (σαν γεννήστρα) μέσα στο 100στάρη κάνει? (αν μπορέσω να τα πιάσω...)

thanosatha
13-06-07, 11:24
Αν με το καλο βγουν τα μικρα το sae ειναι το πρωτο που πρεπει να φοβασαι. Ρουφαει τα μικρα χωρις να παρει χαμπαρι κανεις.
Για την τροφη, δε νομιζω να δεχτουν κατι αλλο απο ζωντανη αρτεμια. Δεν ειναι και τοσο ακριβη. 4 ευρω, ποσοτητα που θα σε καλυψει για κανα δυο γεννες. Το βασανο ειναι η εκκολαψη...

violinist
13-06-07, 11:27
4 ευρώ? Στο μαγαζί που πηγαίνω που είπαν 50 από την tropical για ένα πολύ μεγάλο κουτί.... φυσικά δεν θέλω να δώσω 50 ευρώ από τώρα, μπορείς να μου πεις μάρκα τροφής κτλ?

Να και μια φωτό... δεν είναι και τέλεια... είναι από κινητό....

thanosatha
13-06-07, 11:47
4 ευρώ? Στο μαγαζί που πηγαίνω που είπαν 50 από την tropical για ένα πολύ μεγάλο κουτί.... φυσικά δεν θέλω να δώσω 50 ευρώ από τώρα, μπορείς να μου πεις μάρκα τροφής κλπ
Καποια μαγαζια, ανοιγουν αυτες τις μεγαλες συσκευασιες και δινουν χυμα. Αυτη που επαιρνα εγω νομιζω λεγεται egg royal και ειναι αμερικανικης εταιριας. Οι πιο πολλες συσκευασμενες που κυκλοφορουν εχουν καλα ποσοστα εκκολαψης, αρκει το κουτι να μην ειναι ανοιγμενο καιρο...

PascM
13-06-07, 11:51
Με το κουτί της Tropical πας για εκτροφείο! Είναι πολύ μεγάλο γι'αυτό και τόσο ακριβό!
Υπάρχουν πολλές μάρκες με καλά αποτελέσματα!

violinist
13-06-07, 11:59
Οk, ευχαριστώ, θα το ψάξω στο ιντερνετ και μπορεί να πάω σε μαγαζιά στο κέντρο.

PascM
13-06-07, 12:00
Δοκίμασε να βρεις OSI - Occean Nutrition είναι δυο από τις μάρκες που έχω δοκιμάσει με πάρα πολύ καλά αποτελέσματα εκκόλαψης!

Yiannis59
13-06-07, 12:08
Και η JBL καλή ειναι

MiziGr
13-06-07, 14:01
Εγώ σήμερα αγόρασα sera artemia-mix 70 λεπτά τα 18g. Δεν ξέρω ακόμα αν κάνει δουλειά....