PDA

Επιστροφή στο Forum : Γέννα Otocinclus


tsikis
10-06-07, 23:06
Δεν πρόλαβα να δημοσιεύσω το νέο μου ενυδρείο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17979) και μόλις τώρα είδα αυτό που φαίνεται στις φώτο....

Το ενυδρείο τρέχει 2 μήνες.

Τα 2 corry πρίν από 6 ημέρες γέμισαν το 52άρι με αυγά...(http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17847)
Απομακρύνθηκαν οι γονείς (πρίν 5 ημέρες) και τα μικρά μεγαλώνουν μια χαρα...

Ομως........Πάλι???
Αυτά την έκαναν τη ζημιά????
Μέσα σε 6 ημέρες και σε νέο για αυτά ενυδρείο????
Αλλαγή νερού έκανα σήμερα...Δεν είχα πτώση θερμοκρασίας για να τα ωθήσω στην αναπαράγωγή!!!
Αλλά και πάλι...
Αυγά μόνο πάνω στο φύλλο του εχινόδορου..Πουθενά αλλόυ...

Και τα αυγά δεν μου θυμίζουν να είναι από corry..

Εκτός και αν.....

Το πρωί διέκρινα μια θυλικιά αρλεκίνο να μην αφήνει πρός την περιοχή που είδα τώρα τα αυγά να περάσει κανένας....
Τσαμπουκά πολύ και μάλιστα μου έκανε μεγάλη εντύπωση..

Tι να πω...Δεν ξέρω.... :p :p :p

klaz
10-06-07, 23:13
ευλογια θεου,ειναι οι αναπαραγωγες για εναν σωστο χομπιστα οπως εισαι εσυ,και δειχνουν για ακομη μια φορα ,οτι αν εχουμε τις καταλληλες συνθηκες για τα ζωα μας,αυτα θα μας ανταμειψουν με τον καλυτερο δυνατο τροπο..:p:p
ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΩΡΓΟ.;)

tsikis
10-06-07, 23:16
Σ'ευχαριστώ βρε Κώστα αλλά τελικά τι αυγά είναι αυτά????
Γιατί αν είναι απο αρλεκίνους (που δεν νομίζω) θα φουντάρω από τον δεύτερο!!!! :D :D :D

chris129
11-06-07, 21:40
γιωργαρε δεν ξερω τι ειδους αυγα ειναι αλλα ειναι αστο και θα δειξει τι ακριβως ειναι

tsikis
11-06-07, 23:04
Τα αβγά παραμένουν στη θέση τους.
Δεν τα έχει πειράξει κανένας κάτοικος!!!!!! :) :) :) (Otto,Ancistrus,Αρλεκίνοι,Corry)

Αναμμένω!!!! :confused:

tsikis
12-06-07, 00:39
Αυτη τη φώτο την τράβηξα πρίν μισή ωρα.....
Δεν τα αγγιζει,δεν τα ακουμπάει....
Το μόνο που τα γυροφέρνει.....

Δεν ξέρω τι να συμπεράνω....
Απλά την δημοσιεύω!!!!! :smt017

** Η φώτο είναι τραβηγμένη ρίχνοντας για λίγα δευτερα φακό στο σημείο (σβηστά τα φώτα)...Να προλάβω τη στιγμή γιατί όποτε πλησιάζω απομακρύνεται ***

Kostas G.
12-06-07, 09:51
Οι Otocinclus αφήνουν τα αυγά τους συνήθως κάτω από τα φύλλα,όχι πάνω...Εμένα για μεζέ μου φαίνεται πως πάει...Επίσης οι Otocinclus δεν φυλάνε τα αυγά τους...Οπότε αν δεν δεις περισσότερα αυγά εκεί σήμερα,τότε σίγουρα θα δεις λιγότερα...:roll: Για ένα από τα δύο πήγαινε,ή για να εναποθέσει ή για να φάει...

tsikis
12-06-07, 11:13
Και όμως...Το συγκεκριμένο φύλλο είχε στρίψει ανάποδα.
Με το κλάδεμα του εχινόδορου (στην αλλαγή νερού την Κυριακή το απόγευμα) γύρισε και είδα τα αυγά.

Από προχθές μέχρι και τώρα που μιλάμε δεν έχουν πειράξει απολύτως τίποτα...

Τι να πω...
Δεν ξέρω!!!!!!!!!!!!!!!!


Κοιτάχτε να δείτε....
Δεν πιστεύω να είναι από οττο και εγώ... Αλλά από τί είναι??????
Οι αρλεκίνοι δεν πλησιάζουν...
Οι ανσίστρους από μακρυά.
Τα κορρυ στην κοσμάρα τους....
Τα όττο είναι συνέχεια από κοντά και συχνά πυκνά ακριβώς δίπλα...

Αλλά όπως είπα.....

Δεν τα πειράζουν...

Είπα μηπως είναι σαλιγκάρια.....
Αλλά....2 μήνες τώρα δεν έχω δεί κανένα...μα κανένα....και δεν πρόσθεσα πχ κάποιο φυτό για να πω πως απέκτησα....

soza
12-06-07, 11:21
Δεν ειναι με τιποτα αυγα απο σαλιγκαρια..
Θα ελεγα να τα βγαλεις αμεσα απο το ενυδρειο που τα εχεις και να τα βαλεις σε ενα αλλο για να εκκολαφθουν...
Οτι και να ειναι.. μολις σκασει μυτη.. θα το παρουν πρεφα οι αρλεκινοι και τα υπολοιπα ψαρια και θα γινουν μεζεδακι..
Ο μονος τροπος να μαθουμε τι ειναι, να επιζησουν τα ψαρακια.;)

tsikis
12-06-07, 15:04
Μόλις βγήκαν τα πρώτα.......
Δεν ξέρω τι είναι.......

Σβούρες τα μικρά....... :p :p :p :p

soza
12-06-07, 15:08
Bρε μπας και ειναι οττο... Klaz!!! Ακους???:D:D:D

tsikis
12-06-07, 15:18
Δεν είναι και εύκολο να τα πιάσεις για πόζα...
Μόλις μετέφερα το φύλλο στη γεννήστρα μετά απο μισή ώρα έσκασαν μούρη!!!!! :D :D :D


Αν καταφέρω καλύτερες θα ανεβάσω!!!!!!!!!!

klaz
12-06-07, 15:21
οτι και να'ναι να σου ζησουνε..!!!!!
αχ....φιλεναδα..μακαρι,μακαρι να ειναι οτακια....:p:p
KLAZWATER SPEEKING...(μπα..?? εδω γραφεται κανονικα.....:rolleyes::D)

tsikis
12-06-07, 15:24
Κώστα, δεν ξέρω καν αν είμαι άξιος να τα κρατήσω στη ζωή..
Μακάρι και ας είναι ότι να'ναι

klaz
12-06-07, 15:31
Κώστα, δεν ξέρω καν αν είμαι άξιος να τα κρατήσω στη ζωή..
γιατι ρε...??? δεν καταλαβα..εδω αλλοι βγαζουνε γεννες δισκων....:rolleyes::D
ΥΓ.αφιερωμενο στη γλυκια μου κοντριτσα με τον φιλο κυριο,κυριο πρυτανη.........:smt052

Kostas G.
12-06-07, 18:44
Αν είναι έτσι,παίζει να είναι και Otocinclus...;)
Άντε να σου ζήσουν να μάθουμε και τι είναι...Ancistrus πάντως ΔΕΝ είναι...

georgetax
12-06-07, 18:51
Γιώργο ότι και να είναι εύχομαι τα καλύτερα.
γέννα να είναι και ότι θέλει ας είναι.
με το καλό να χαίρεσαι τα μωρά σου

msigouros
12-06-07, 19:42
Σιδερένια ανοξείδωτα φίλε:p :p :p

tsikis
13-06-07, 11:09
Σημερινή φώτο..
Δεν είναι καλή...Αλλά κάτι δείχνει..

Γύρω στα 15 μικρά εχω καταφέρει να μετρήσω!!!

Και ένα μικρό βίντεάκι αμέσως μόλις έσκασαν τα αβγά
http://www.youtube.com/watch?v=OyUyh13Or8g

caverman
13-06-07, 11:49
Οι γένες από τα cory μου είναι σε ενυδρείο με otto. Εχω παρατηρήσει ότι δεν τα γεννάνε όλα μαζί. Εάν διακοπεί η διαδικασία μπορεί να ξαναγεννήσουν το επόμενο πρωινό που έχει πέσει λίγο η θερμοκρασία. (σβυστά φώτα)
Τα οτο δεν μου έχουν πειράξει ποτέ αυγά. Τώρα εάν κατα τύχη πέσουν επάνω θα φάνε....

Αναφορές για γέννες otto μετά από γέννες cory στο ίδιο ενυδρείο υπάρχουν στο net.

To θέμα είναι τι θα τα ταίσεις....τα μωρά otto είναι μικρότερα από τα corry και μάλλον θα πρέπει να ξεκινήσουν με green water...

καλή επιτυχία,

caverman

tsikis
13-06-07, 21:31
Σήμερα το απόγευμα διέκρινα επίθεσεις (σποραδικές) απο τους αρλεκίνους.
Απο τα μικρά βρήκα ένα στην επιφάνεια......
Τα υπόλοιπα δεν φαίνονταν παρά μόνο 3-4...

Μεταφέρθηκαν στο 52άρι με τα μωρά corry....
Συνθήκες νερού ίδιες......

Μακάρι να καταφέρω να μεγαλώσω έστω και ένα......

Μακάρι...

tsikis
13-06-07, 21:53
Άλλες 2 φώτο...

Για προσπάθεια αναγνώρισης

Kostas G.
14-06-07, 09:26
Τα μωρά βεντουζάρουν ή όχι;Αν βεντουζάρουν είναι Otos...;)

tsikis
14-06-07, 13:30
Κώστα στην παραπάνω φώτο αυτό κάνει ο μικρός...ή τουλάχιστον αυτό δείχνει να κάνει...

Από τα ντού των αρλεκίνων βλέπω μόνο 4 μικρά τώρα και αυτά κρυμμένα κάτω από τον πλαστικό σκελετό της γεννήστρας...

Μακάρι να ζήσουν και ας είναι και silver shark!!! :D :D :D

thanosatha
14-06-07, 13:39
Παντως ο μικρος στην πρωτη φωτο φερνει πολυ σε οτο...
Βρε λες?:rolleyes:

klaz
14-06-07, 13:41
Κώστα στην παραπάνω φώτο αυτό κάνει ο μικρός...ή τουλάχιστον αυτό δείχνει να κάνει...

πωπωπωπωπωπωπω..!!!!!!! μοιαζουν με οτος....και αρχοντα tsikis εβγαλες γεννα με ενα (1) και μοναδικο ζευγαρι απο οτος..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
δεν πας και σε κανα καζινο να το ξετιναξεις......??????
να σου ζησουν για αλλη μια φορα παντως οτι και να ειναι....:p:p:p

tsikis
14-06-07, 13:46
Λοιπόν...

Είπα αυτή τη φώτο να μην την δημοσιεύσω για να μην με πείτε "κάπως"...
Αλλά χαλάλι για το GAB που με έχει τόσο βοηθήσει...

Το ίδιο βράδυ που βγήκαν τα μικρά (κατά τις 2300 τραβηγμένη η φώτο), ο συγκεκριμένος είχε εγκατασταθεί εκεί... (παρατηρήστε τον μικρό νεογνό από κάτω αριστερα, στη γωνία της γεννήστρας...έχει και αλλα αλλα δεν τα πήρα απο κοντά μην τα δουν ολα με το φλας)

Δεν έδωσα σημασία...

Το πρωί (κατά τις 5-5:30) ο μικρός ήταν ακόμη εκεί..Ακίνητος...Ατάραχος....

Νόμιζα πως είχε τινάξει τα πέταλα..

Χτύπησα λιγάκι το τζάμι....τίποτα...

Πάει λέω και πάω να ανοίξω το καπάκι για να τον βγάλω...

Ο μικρός την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια......


Αν αυτό λέει κάτι έχει καλώς...

Εγώ θα το αποδώσω σε απλή σύμπτωση μιας και ακόμη δεν ξέρω τί είναι!!!!

tsikis
14-06-07, 14:54
Μόλις τραβήχτηκε... (2ο 24ωρο)

msigouros
14-06-07, 22:32
Γιώργο επειμένω.....Οττο και να σου ζήσουν

Κράτα και ενα ιστορικό που ξέρεις ειναι να μην γίνει η αρχή:p :p :p

tsikis
14-06-07, 22:47
Φίλες-Φίλοι..
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων..

Σε καμία περίπτωση δεν υποστηρίζω ότι είναι όττο τα μικρά...

Απλά...δεν ξέρω τι είναι και ρωτάω... Το μπέρδεμα με τα κόρρυ (προγενέστερη γεννα τους στο παλιό χώρο που ήταν) με μπέρδεψε και γι'αυτό άνοιξα αυτό το topic.....
Γνωρίζω τη δυσκολία αναπαραγωγής όττο....
Γι'αυτό λοιπόν....

Δεν θα ήθελα να παρεξηγηθώ από κανέναν μιας και αρχάριος στο θέμα "αναπαραγωγή"..

Επαναλαμβάνω....

Ας καταφέρω να τα κρατήσω στη ζωή και ας είναι ότι θέλει...


Φιλικά προς όλους
Γιώργος (tsikis) :(

msigouros
14-06-07, 23:37
Γιώργο επειμένω.....Οττο και να σου ζήσουν

Κράτα και ενα ιστορικό που ξέρεις ειναι να μην γίνει η αρχή:p :p :p

Πάντως εμένα δεν μου μοιάζουν για αυγά κόρρυ.

Ούτε στο μέγεθος ούτε στην τοποθέτηση-προσωπικά δεν εχω δει κόρρυ να αφήνουν τα αυγά τους το ενα πάνω στο άλλο παρά μόνο το ενα δίπλά στο άλλο:smt041 :smt041
Θα δείξει:p :p

Η φωτό ειναι απο το αρχειο του Γιώργου με τα επίμαχα αυγά.

Kostas G.
15-06-07, 10:12
Άντε να μεγαλώσουν λίγο να δούμε τι είναι...Και εγώ εύχομαι να σου ζήσουν ότι και αν είναι...;) Μπορεί να είναι Otos μπορεί και όχι...Απλά μου φαίνονται λίγο μεγάλα τα αυγά...Εκτός και αν απλά δεν φαίνεται καλά στη φωτό το μέγεθος...Τα αυγά τους είναι σαφώς μικρότερα των Corys...

tsikis
15-06-07, 14:37
Μόλις την τράβηξα....
Σουλατσάρει στην πλάτη της γεννήστρας και όταν κόλαγε προσπαθούσα να το τραβήξω...
Αυτή είναι η καλύτερη φώτο....

3ο 24ωρο τα μικρά

4 σύνολο

Ακόμη δεν ξέρω τι είναι...Δεν τολμώ να πω.... :confused:

stat
15-06-07, 14:57
Έκανα crop αλλα η ανάλυση δεν είναι και πολύ καλή ούτε μεγάλη.
Το μόνο που διορθώνεται είναι το χρώμα, που ήταν πολύ κόκκινο εξαιτίας της λάμπας.

Από πιο κόντά προσπάθησε να τραβήξεις, αν και σε 4-5 μέρες θα έχει ξεκαθαρίσει πιστεύω τι είναι.

Υπομονή!:cool:

msigouros
15-06-07, 15:21
ΠΟιός -ά έχει δει οττο μωρά να καθαρίζουν επιμελώς σαν σκουπα τοίχου τα τζάμια;
ΧΑΧΑ
κάπου ειδα εγώ ......................:p :p :p

tsikis
16-06-07, 13:41
Και ένα βιντεάκι....

http://www.youtube.com/watch?v=1sBCKMdcvLk

*** Μην γίνουν σχόλια για τα σαλιγκάρια....... για σύνταξη το πήγαινα το ενυδρείο αλλά κατάντησε γεννήστρα ;) ;) ***
-------------------------
Ακόμη ένα........

http://www.youtube.com/watch?v=_78FHGFw7go

Strahos
16-06-07, 13:56
δεν έχει Macro η ψηφιακή σου? Αν έχει βγάλε μία κοντινή να δούμε καλύτερα. Εμένα πάντως μου μοιάζει με κορυ αν και η κίνησή του στο βίντεο θυμίζει όττο περισσότερο... θα δείξει

msigouros
16-06-07, 23:57
δεν έχει Macro η ψηφιακή σου? Αν έχει βγάλε μία κοντινή να δούμε καλύτερα. Εμένα πάντως μου μοιάζει με κορυ αν και η κίνησή του στο βίντεο θυμίζει όττο περισσότερο... θα δείξει

:confused: :confused: :confused: :confused: μας μπέρδεψες:p :p

a-sakis
17-06-07, 09:10
Εμένα πάντως μου μοιάζει με κορυ αν και η κίνησή του στο βίντεο θυμίζει όττο περισσότερο... θα δείξει

Πυθεία:ήξις αφήξις ουκ εν το πολεμω θνηξις.....(sorry αν το γράφω λάθος)
:D :D :D

tsikis
17-06-07, 13:38
Βιντεάκι.....

http://www.youtube.com/watch?v=uV19F5YjJ1w

Kostas G.
18-06-07, 08:57
Otos σίγουρα...Καμμία αμφιβολία...;)

msigouros
18-06-07, 09:20
Otos σίγουρα...Καμμία αμφιβολία...;)

:smt041 :smt041

Θα τρελαθούμε παρέα.

Αρχειο υπερ-πλήρες παρακαλώ Γιώργο για όλα.

Strahos
18-06-07, 13:05
μα γιατί μπερδευτήκατε... ήμουν σαφέστατος! Είπα, κορυντόρας είναι... ή όττο. Δεν με ξεγελάει εμένα τα αναγνωρίζω με τη μία :D
Τελικά από το καινούργιο βίντεο αυτό που φαίνεται δεν ξέρω τι είναι αλλά ξέρω ότι δεν είναι κόρυ :p

tsikis
18-06-07, 13:08
Αντε άντε....
Να μου φύγει και εμένα η αμφιβολιάααααααααα :D :D :D

PascM
18-06-07, 13:19
Η αμφιβολία θα σου φύγει σε λίγο καιρό που θα μεγαλώσουν και θα μοιάζουν όλο και περισσότερο σε ΟΤΤΟ....

Access
18-06-07, 13:29
Μακάρι να είναι οτοκυκλάκια, ακόμα και αν κάποιοι από εμάς πρασινίζουν από το κακό τους :D :D
Πόσο καιρό έχεις τα oto στο ενυδρείο σου, τι oto είναι ? τι ταΐζεις τα μικρά ?

Πάντα φιλικά,

Εύα

φτου-φτου για το μάτι !!! :p :p

tsikis
18-06-07, 14:08
Μακάρι να είναι οτοκυκλάκια, ακόμα και αν κάποιοι από εμάς πρασινίζουν από το κακό τους :D :D
Πόσο καιρό έχεις τα oto στο ενυδρείο σου, τι oto είναι ? τι ταΐζεις τα μικρά ?

Πάντα φιλικά,

Εύα

φτου-φτου για το μάτι !!! :p :p

Τα οττο τα είχα 4 στο ενυδρείο των 54άρων λίτρων από τον Οκτώβριο..
Πρίν από κάνα 3μηνο έχασα τα 2 χωρίς λόγο (κάποιος θα υπήρχε αλλά δεν τον ανακάλυψα).

Τα 2 που έμειναν μεταφέρθηκαν στο 100λιτρο (με σκοπό να αγοράσω ακόμη 3-4) πρίν από ένα μήνα περίπου.

Τα μικρά ταίζονται με Sera micron ανακατεμένη με Micro Food της Ocean Star International..
Επίσης εχει τοποθετηθεί άλγη (μέσα στη γεννήστρα) που προμηθεύτηκα από το σύλλογο...και ρίχνω που και που λιιιιιιιιιγο τριμμένη ταμπλέτα βυθού για γατόψαρα...

Αλλαγές κάνω κάθε μέρα 5 λίτρα με μέθοδο σταγόνας...(Της υπομονής)
Οι αλλαγές γίνονται γιατί στο ενυδρείο υπάρχουν και τα μωρά corrydoras και φοβάμαι για αμμωνίες λόγω ταίσματος....

Στη φώτο διακρίνεται τι otto είναι...Εγώ το μπερδεύω :D :D :D
Τώρα αυτός είναι το θυλικό??? το αρσενικό??? Θα σε γελάσω!!! :smt120 :smt120

Tolis
18-06-07, 14:18
Υπ οψιν οτι λιγες μερες πριν ειχε γεννα κορυ - οι ορμονες που παρηχθησαν, συν το χαμηλο βαρομετρικο εκεινων των ημερων προφανως επηρεασαν τους οττος και ζευγαρωσαν.
Απο κει και περα, σταπα και στον συλλογο προχτες - εχεις ενα γονιμο ζευγαρι οττος (παιξε και κανα λοττο), επιβαλλεται να τους αφιερωσεις ενα ενυδρειο για παρτη τους.

tsikis
18-06-07, 14:50
Υπ οψιν οτι λιγες μερες πριν ειχε γεννα κορυ - οι ορμονες που παρηχθησαν, συν το χαμηλο βαρομετρικο εκεινων των ημερων προφανως επηρεασαν τους οττος και ζευγαρωσαν.
Απο κει και περα, σταπα και στον συλλογο προχτες - εχεις ενα γονιμο ζευγαρι οττος (παιξε και κανα λοττο), επιβαλλεται να τους αφιερωσεις ενα ενυδρειο για παρτη τους.
Βρε.....Αντί να χαρείτε αρχίσατε τα πειράγματα......χεχεχεχεχε....
Λοιπόν....Οσο αφορά το ενυδρείο.....
Κάτι ετοιμάζεται για πάρτυ τους.

-------------------------
Υπ οψιν οτι λιγες μερες πριν ειχε γεννα κορυ - οι ορμονες που παρηχθησαν, συν το χαμηλο βαρομετρικο εκεινων των ημερων προφανως επηρεασαν τους οττος και ζευγαρωσαν.

Στην γέννα των κορυ ναι υπήρχαν βροχές..
Στην γέννα των Οττο (όπως τελικά καταλήξαμε ότι είναι....αν είναι :D :D) ο καιρός ήταν μια χαρά....

tsikis
18-06-07, 15:22
Οτι καλύτερο μπορώ να κάνω σε φωτο

Strahos
18-06-07, 16:11
τώρα αυτή η φώτο με μπέρδεψε... μοιάζει πολύ με κόρυ

δες φώτο από τα δικά μου κόρυ (ο χρωματισμός είναι διαφορετικός, paleatus)

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-j11-exidna000-corys1.jpg

tsikis
18-06-07, 16:15
Μα εκει ειναι το μπέρδεμα...
Οτι μοιάζουν....(γατόψαρα και τα otto....μην το ξεχνας)
Ακόμη και η αναπαραγωγή τους είναι ίδια (http://www.otocinclus.com/breeding.html)

Αλλα σαν συμπεριφορά και κίνηση καμία σχέση......

Εχω ήδη μωρα corry και μπορώ να συγκρίνω.......... Αλλίως δεν θα έγραφα τίποτα.....

tsikis
18-06-07, 16:27
τώρα αυτή η φώτο με μπέρδεψε...


Η σελίδα που σου έδωσα πιο πάνω στο τέλος γράφει (μετάφραση από systran):

"Κατά τη διάρκεια της πραγματικής γέννησης των αυγών (που πήραν όλη την ημέρα) ξόδεψαν το χρόνο τους καθαρίζοντας την περιοχή. Κατάθεσαν ένα ή δύο αυγά τη φορά, διασκόρπισαν κοντά περίπου και όχι στις μάζες (όπως τα corydoras συχνά)."

Σε παραπέμπω στη φώτο των αβγών λοιπόν.

pet
18-06-07, 23:11
καταρχήν μπράβο!
Ένα κόλπο που έκανα για να ταίσω corydoras, είναι πως το ζουμί που κανονικά πετάω όταν ξεπαγώνω αρτέμια (ή άλλα κατεψυγμένα), το έπαιρνα με μια σύριγγα, και το ανακάτευα και με σπιρούλινα κτλ. και νομίζω πως βοήθησε για να μεγαλώσουν. Έριχνα και κρόκο αυγού, ήταν τόσο μικρά που δεν μπορώ να καταλάβω τί βοήθησε περισσότερο. Και φύλλα γεμάτα άλγη μέσα στη γεννήστρα. Δοκίμασε να βάλεις και αγγουράκι. Το πιο δύσκολο είναι μέχρι να αρχίσουν να τρώνε.

caverman
19-06-07, 12:14
Και σε μένα για cory μοιάζουν....:(

Μπορείς να διακρίνεις εάν το κεφάλι στα oto είναι ποιό μυτερό σε σχέση με τα corry ;;;

Για το τάισμα μιας και στα oto είναι πολύ δυσκολότερο να τα πείσεις να φάνε:

Μια ταμπλέτα για cory και μια ταμπλέτα άλγης (η υγρή τροφή - τροφή σε σκόνη σε 100ml νερό τις διαλύεις πολύ καλά.
Από το διάλυμα που θα προκύψει με μεγάλη σύριγγα τραβάς το πάνω - πάνω αφού το αφήσεις να κατακάτσει λίγο και ταίζεις με συσκευή ορού λίγο - λίγο. Όσο τα μωρά μεγαλώνουν τόσο ποιό πυκνό διάλυμα τραβάς με την σύριγγα.

Για το ενυδρείο των oto αφησέ το να τρέξει λίγο καιρό πριν τους μετακομίσεις. Επιπλέον φρόντισε οι συνθήκες του να είναι τέτοιες που να επιτρέπουν την ανάπτυξη άλγης...

καλή συνέχεια και κράτα ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ...


Caverman

tsikis
19-06-07, 14:35
Και σε μένα για cory μοιάζουν....:(

Μπορείς να διακρίνεις εάν το κεφάλι στα oto είναι ποιό μυτερό σε σχέση με τα corry ;;;

Για το τάισμα μιας και στα oto είναι πολύ δυσκολότερο να τα πείσεις να φάνε:

Μια ταμπλέτα για cory και μια ταμπλέτα άλγης (η υγρή τροφή - τροφή σε σκόνη σε 100ml νερό τις διαλύεις πολύ καλά.
Από το διάλυμα που θα προκύψει με μεγάλη σύριγγα τραβάς το πάνω - πάνω αφού το αφήσεις να κατακάτσει λίγο και ταίζεις με συσκευή ορού λίγο - λίγο. Όσο τα μωρά μεγαλώνουν τόσο ποιό πυκνό διάλυμα τραβάς με την σύριγγα.

Για το ενυδρείο των oto αφησέ το να τρέξει λίγο καιρό πριν τους μετακομίσεις. Επιπλέον φρόντισε οι συνθήκες του να είναι τέτοιες που να επιτρέπουν την ανάπτυξη άλγης...

καλή συνέχεια και κράτα ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ...


Caverman
Οι ομοιότητες στα μωρα cory και oto είναι πολύ κοντα.....

Επίσης αυτό που εγώ με το μάτι βλέπω είναι πως....

1.Δεν έχουν την ίδια κίνηση στο κολύμπι
2.Δεν διακρίνω μουστάκια τα οποία διέκρινα στα μικρα κορυ μετά από μια βδομάδα.
3.Δεν έχουν σκουρόχρωμο χρώμα όπως τα κόρυ την πρώτη εβδομάδα\
4.Δεν ψάχνουν καθόλου στον πάτο..Είναι κατά 80% κολλημένα στις πλευρές.
5.Με αναμμένα τα φώτα δεν πολυ κινούνται.. Τα cory είναι μονίμως σε κίνηση.
6.Οντως δεν είναι λέμαργα....Κάτι που δεν ισχύει για τα δικά μου μωρα cory.
7.Οταν πλησιάζω τα cory αυτά εξαφανίζονται..Τα μικρά στην γεννήστρα αν τα ενοχλήσεις αποσύρονται με νοχελικότητα...

Αυτά για αρχή.....
Πιστεύω πως στην πορεία θα διακρίνω και άλλες διαφορές...
Αν τα καταφέρουν....
Σύμφωνα με την μελέτη () που τους έκανε ο Τόλης στο σύλλογο από φώτο και βίντεο που είχα μαζί μου είναι πισμένος ότι είναι..
Εγω ακόμη...... 60-40.....Σιγα σιγά όμως αρχίζω να το πιστεύω...


Φιλικά
Γιώργος (tsikis)

Σημ:
Το απόγευμα και μέχρι τις 19:30 περίπου θα είμαι στον "Υδάτινο Κόσμο" (Πειραιά).
Θα χαρώ να τα πώ από κοντά με όποιον θα ήθελε να ρωτήσει το οτιδήποτε για το θέμα
Επίσης και την Κυριακή στο σύλλογο.:p :p :p

msigouros
19-06-07, 14:47
Αργεις Γιώργο.
Πίστεψέ το . Απλά εχεις κάτι απίστευτο.Γέννα Οττο και μικρά που μεγαλώνουν.
Και αν δεν μπορούμε εμεις να σε κάνουμε να το πιστέψεις η Αναφορά του Kostas G και η κατ ιδιαν συζήτηση που ειχες με τον Τόλη θα έπρεπε να σε ειχαν αλλάξει.
Τώρα βέβαια αν κάνουν και αυτοι λάθος μαζί με εμάς τότε μπράβο στην μεταμφίεση των Κόρρυ σε Οττο!!:p :p :p :p

PascM
19-06-07, 14:52
Σύντομα θα πειστούμε όλοι βρε παιδιά! Θα μεγαλώσουν και στο σχήμα-μορφή τους θα οριστικοποιηθεί! (θα μας βοηθήσει δηλαδή να καταλάβουμε 100%)

Kostas G.
21-06-07, 11:09
Sorry για την σιγή μου αλλά είχα πολύ δουλειά αυτές τις μέρες...
Λοίπόν,οι κινήσεις και μόνο που παρατηρείς και είναι διαφορετικές από των Cory σιγουρεύουν οτι δεν είναι Corydoras τα αυγά...Κάτι άλλο για να φύγειθ κάθε αμιβολία:τα αυγά ήταν κολλημμένα εκεί που τα βρήκες ή ελεύθερα;Αν ήταν κολλημμένα είναι 100% Otocinclus...Αυτό το ρωτάω μήπως και υπήρξε κάποια γέννα Ancistrus την οποία ο πατέρας εκτόξευσε από τη φωλιά...:D Τότε όμως τα αυγά δεν θα ήταν κολλημμένα πουθενά...

Άντε με το καλό Γιώργο να τα μεγαλώσεις και να μας καταπλήξεις όλους...;) Τα μωρά θα πρέπει να αρχίσεις να τους δίνεις και ζεματισμένο μαρουλάκι και άλλα ζεματισμένα για λίγα δευτερόλεπτα σε καυτό νερό λαχανικά...Δεν κάνει να τρέφονται συνέχεια με τροφή υψηλή σε πρωτείνες όπως τα Corys...;)

Υ.Γ.:Η φωτό που έβαλες από το ενήλικο δεν βοηθάει ούτε για το φύλο ούτε για την αναγνωριση...Θέλει πλευρική που να φαίνονται καλά τα σχέδια του ψαριού...

tsikis
21-06-07, 15:37
Σημερινή φώτο....

caverman
22-06-07, 08:29
Κάτι άλλο για να φύγειθ κάθε αμιβολία:τα αυγά ήταν κολλημμένα εκεί που τα βρήκες ή ελεύθερα;Αν ήταν κολλημμένα είναι 100% Otocinclus...

Κώστα όταν λες κολλημένα ενοείς μεταξύ τους σε ομάδες 3-4 αυγών; :o

Tsikis στην σημερινή φωτό είναι ολοκάθαρη η διαφοροποίηση στο σχήμα του κεφαλιού.

Γράψε μας μερικές λεπτομέρειες για τις ρουτίνες ταϊσματος που ακολουθείς. Πόσων ημερών είναι τα cory και πόσο τα οτο.

Καλή επιτυχία,
Caverman

Kostas G.
22-06-07, 10:38
Πράγματι,το μωρό παίρνει σιγά σιγά και το σχήμα και τη γυαλάδα των Otocinclus...;)
Δέχτηκαν κανα λαχανικό;

Caverman,
Όχι δεν εννοώ μεταξύ τους...Εννοώ αν ήταν κολλημένα πάνω στο φύλλο ή όχι...;)

caverman
22-06-07, 11:10
Όχι δεν εννοώ μεταξύ τους...Εννοώ αν ήταν κολλημένα πάνω στο φύλλο ή όχι...:wink:

Κώστα στο ενυδρείο μου με τα sterbai (που γεννάνε συνέχεια) και τα ότο που τους κρατάνε το φανάρι :D , έχω παρατηρήσει ότι τα αυγά από τα cory είναι κολημένα στα φύλλα σε ομάδες 3-4. Βέβαια ακόμη δεν έχω καταφέρει να τα μεγαλώσω πάνω απο 20 ημερών.
Ισχύει το παραπάνω γενικά για όλα τα cory ή μόνο για τα συγκεκριμένα του tsikis;

Kostas G.
22-06-07, 14:53
Δεν κατάλαβα ακριβώς τι θέλεις να πεις...:(
Εγώ αυτό που ρώτησα το ρώτησα για να σιγουρευτούμε οτι δεν είναι αυγά Ancistrus(αν και θα ήταν σαφώς μεγαλύτερα και τα μικρά όχι τόσο ψείρες εννοείται:D ) που ο πατέρας τα εκτόξευσε από τη φωλειά,όχι για να τα διαχωρίσω από αυγά Corys....Και τα Corys κολλάνε τα αυγά τους σε φύλλα...;)
Πάντως πλεον δεν υπάρχει αμφιβολία οτι πρόκειται για Otocinclus...:p

Γιώργο,πάρε και ένα link να ευχαριστηθείς...Otocinclus laying eggs! 6/16-6/17 eggs --- !!! 6/19 FRY !!! (http://www.planetcatfish.com/forum/viewtopic.php?t=20315)
Το θέμα όπως θα διαπιστώσεις είναι πρόσφατο αλλά συγκέντρωσε αρκετές πληροφορίες...;)

caverman
22-06-07, 15:42
Και τα Corys κολλάνε τα αυγά τους σε φύλλα...:wink:


Είπα και γώ ...:) :) :) .

tsikis
22-06-07, 19:45
Τα αυγά ναι Κώστα...Ηταν κολλημένα στο φύλλο...

Ancistrus δεν ειναι διότο ο μικρός/μικρή είναι μόλις 3-4 εκατοστά....(πολύ μικρό για να γεννήσει)

Το κακό είναι όμως ότι δεν βλέπω τα μικρά...

ΓΜΤ!!!!! :(

msigouros
22-06-07, 19:49
Ολοι ελπίζουμε να ειναι κρυμμένα τα ΟΤΤΑΚΙΑ Γιώργο.
περίμενε λίγο .............

Kostas G.
23-06-07, 09:45
Και εγώ το εύχομαι αυτό Γιώργο...;) Πως θα μου γεμίσεις το 2μετρο...:p ;)

msigouros
23-06-07, 09:57
Και εγώ το εύχομαι αυτό Γιώργο...;) Πως θα μου γεμίσεις το 2μετρο...:p ;)

Με ΟΤΤΟ θα το γέμιζες;:p :p :p :p

Kostas G.
23-06-07, 09:58
Λέμε τώρα...:D Αν είχα και δεύτερο μπορεί να το έκανα φυτεμμένο...:(

Steve
23-06-07, 10:10
εγω κοβω το κεφαλι μου , οτι ειναι οτο.....
εχω δει μικρα κορυ αλλα το κεφαλι τους δεν ειναι τοσο μυτερο....!!!

Strahos
23-06-07, 14:01
είναι σίγουρα οτο :D

Strahos
07-07-07, 10:12
κάνα νέο tsikis?

tsikis
07-07-07, 10:14
Τα έχω βγάλει από τη γεννήστρα και είναι στο 54άλιτρο με τα μωρά κορυ...
Τα φυτά είναι πολλά και δεν τα διακρίνω...

Ελπίζω απλά να τα καταφέρουν....

PascM
11-07-07, 01:50
Ακόμη και αν δεν τα καταφέρουν Γιώργη το θέμα είναι πιστεύω οτι έχεις ζευγάρι γόνιμο (όπως έχει πει και κάποιος ακόμη) οπότε πιστεύω οτι επιτακτική ανάγκη είναι να τους φτιάξεις το ενυδρείο και να θυμηθείς τις συνθήκες!