PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρουσίαση Ενυδρείου.


Andros
10-06-07, 21:31
Επιτελους τα καταφερα να ξαναφτιαξω το ενυδρειο. Φυσικά ακόμα χρειάζεται δουλειά. Χαίρομαι που το παρουσιάζω απόψε σε εσάς για να μου πείτε τα σχόλιά σας. Μην είστε πολύ αυστηροί !!!!!:D :D :D Αστειεύομαι !!!. Θα εκτιμούσα τα ειλικρινή σας σχόλια.

Το ενυδρείο είναι βιότοπος Μαλάουι.
Οι διαστάσεις του είναι: 120x60x65 (430 L).

Εξοπλισμός: 2 λάμπες φθορίου, 3 θερμάστρες SERA των 300 W
Φιλτράρισμα: Εξωτερικό φίλτρο FLUVAL 404 1300 L την ώρα και 1 εσωτερικό FLUVAL 4 PLUS 1000 L την ώρα.
Δικόσμηση: Πέτρες από ποτάμι και υπόστρωμα από χαλαζιακή άμμο.
Ψάρια: 1 Pseudotropheous Acei, 2 Pseudotropheous Socolophi, 2 Pseudotropheous Zebra, 1 Texas και 1 Bleco.

Παράμετροι νερού :
PH 8
KH 6
GH 14
NH4. NH3 0
NO2 0
NO3 15

Αλλαγές Νερού: 30% κάθε 15 ημέρες.

pani
10-06-07, 21:38
Ανυπομονώ να δώ φωτογραφίες Ανδρο.......

Andros
10-06-07, 21:46
Εχω αρκετες αλλα δεν μπορω να τις ανεβάσω.

pani
10-06-07, 23:00
Ωραίεες οι φωτογραφίες σου Ανδρο, το εφτιαξες με αγάπη και μεράκι, το ξέρω γιατί σε είδα απο κοντά και ένιωσα τη λαχτάρα του νέου ξεκινήματος σου αλλά για τα περαιτέρω τα αφήνω στα παιδιά που έχουν εμπειρίες σ αυτόν τον τομέα..... εγώ ανήκω στα φυτεμένα τί να κάνουμε......
Η προσπάθεια και η αγάπη σ αυτό που κάνεις μετράει πρώτα και μετά τα υπόλοιπα.

mariah
10-06-07, 23:46
Αισθητικα μ'αρεσει πολυ.Μπραβο για την προσπαθεια σου.

GODLIGHT
11-06-07, 00:38
πολυ καλη προσπαθεια.
αποψη μου ειναι, αλλα νομιζω οι κρυψωνες που εχεις δημιουργηση ειναι λιγο μικρες για τα ψαρακια που φαινονται στη φωτο. κατα τα αλλα μου αρεσει. ακου και ποιον ειδικων τη γνωμη βεβαια.

Andreas301
11-06-07, 12:27
Άνδρο μπράβο για την προσπάθεια, το ενυδρείο σου μου άρεσε.
Μπορεί όμως να καλυτερέψει. Μερικές ιδέες είναι οι εξής:
1. Κρύψε οτιδήποτε τεχνικό με πέτρες ή με καμιά valisneria (βοήθειά της).
2. Συμφωνώ ότι οι κρυψώνες που δημιουργήθηκαν μοιάζουν σχετικά μικρές
3. Αν είχες χρησμοποιήσει και μερικές ΜΕΓΑΛΕΣ πέτρες θα έδειχναν πολύ καλύτερα από πολλές μικρότερες θα χάριζαν όγκο στο ενυδρείο και θα είχες φτάσει τις στοίβες πιο ψηλά.
4. Κατά τη γνώμη μου λοιπόν τουλάχιστον ο ένας όγκος από πέτρες έπρεπε να φτάνει στη στάθμη του νερού. Επίσης η συμμετρία των δύο στοιβάδων θα μπορούσε και να λείπει αν και αυτό δεν θα φαινόταν αν έφτανες τον ένα όγκο πιο ψηλά.
5. Βέβαια τώρα το θέμα είναι πώς να γίνει αυτό αφού πρέπει να κολληθούν οι πέτρες. Αλήθεια, τις κόλλησες τις πέτρες έτσι δεν είναι ??
6. Όταν πιάσει και λίγη πράσινη άλγη θα είναι ακόμη καλύτερο.
7. Τρεις θερμαντήρες των 300 ?! Εσύ ξεπέρασες και μένα !
8. H κιχλίδα Texas μάλλον πρέπει να φύγει. Για το pleco το συζητάμε. Στη συνέχεια καλό θα ήταν να φτιάξεις αμάδες 1m και 2-3 f από τα άλλα κάτι που σίγουρα δεν είναι και εύκολο (άντε να τα βρεις όπως τα θέλεις).

Προσπάθησε να ανεβάσεις και μερικές πλάγιες φωτογραφίες.
Μπράβο και πάλι !

Andros
11-06-07, 17:46
Παιδια,ευχαριστω για τα θετικα σας σχολια. Πρωτα απο ολα να πωοτι την επαθα με τις πετρες. Νομιζα οτι θα εφταναν αλλα βαζοντας τις στο ενυδρειο καταλαβα οτι δεν αρκουσαν. Ο χρονος με πιεζε και επρεπε να στησω το ενυδρειο. Τελος παντων καποιες πετρες εχουν κολληθει μεταξυ τους στην κορυφη και δεν υπαρχει κυνδυνος κατολισθησης. Οσο για τα ψαρια, οντως ειναι μεγαλα ψαρια (5 χρονων) θα δω τι θα κανω γιατι ηδη κανω καποιες σκεψεις και για αλλα ψαρια. Οπως και να εχει το πραγμα, ειμαι στο αρχικο σταδιο του στησιματος και σιγουρα θα προσθεσω κι αλλες πετρες με καποιο τροπο.