PDA

Επιστροφή στο Forum : T5 σε Juwel


nikman
09-06-07, 01:28
Σήμερα κι ενώ βρισκόμουν σε κάποιο pet-shop παρατήρησα ότι ένα Juwel Rio 125 είχε Τ5 λάμπες από το εργοστάσιο, αντί για τις καθιερωμένες Τ8.
Ρώτησα το μαγαζάτορα και μου είπε ότι έχουν βγει πρόσφατα στη παραγωγή κι ότι δεν υπάρχουν ακόμα ανταλλακτικά, δηλαδή δεν μπορεί κάποιος ακόμα να αλλάξει στο ενυδρείο του μάρκας Juwel το φωτιστικό με τις Τ8 σε ένα αντίστοιχο με Τ5 λάμπες.
Έψαξα στο site της Juwel καθώς και στο aquaristic αλλά δεν έπεσε στην αντίληψη μου κάτι σχετικό.
Ξέρει κάποιος κάτι που να μας διαφωτίσει;

accnt
09-06-07, 07:40
Ίσως αν το έγραφες στην κατηγορία καταστήματα και ειδικότερα στις αναζητήσεις, θα είχες κάποιο αποτέλεσμα.
Δεν το μεταφέρω όμως γιατί θέλω να σε ρωτήσω, γιατί δεν κάνεις μόνος σου την μετατροπή. Δεν είναι δύσκολο να αλλάξεις λάμπες. Θα μπορούσες νε έχεις τα ballast έξω και τις λάμπες με στεγανά ακροφύσια μέσα.
Φαντάζομαι ότι η όλη διαδικασία θα σου κοστίσει πολύ φθηνότερα από το να αγοράσεις νέο καπάκι.
Τι λες?

PascM
09-06-07, 07:49
Θα συμφωνήσω με τον accnt για την μετατροπή και το κόστος της!
Και να πω οτι το θέμα με τις Τ5 στα juwel το περιμέναμε εδώ και δυο χρόνια!

netblues
09-06-07, 08:10
Ναι αλλα τα φωτιστικα του Juwel ειναι fix και δεν επιδεχονται καμμια επεμβαση..
Πρεπει να τα πεταξει κανεις ή να γινει πολυ βαρβαρος με αμφιβολα αποτελεσματα.
Ταυτοχρονα το φωτιστικο λειτουργει και ως καπακι.
Οποτε ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο.

Και η ερωτηση παραμενει. Φωτιστικο ανταλλακτικο Juwel T5 που θα βρουμε?
(Μια ερωτηση στους εδω αντιπροσωπους και ενα mail στο aquaristic για αρχη... και βλεπεις.)

Isidoros
09-06-07, 08:31
Ναι αλλα τα φωτιστικα του Juwel ειναι fix και δεν επιδεχονται καμμια επεμβαση..
Πρεπει να τα πεταξει κανεις ή να γινει πολυ βαρβαρος με αμφιβολα αποτελεσματα.
Ταυτοχρονα το φωτιστικο λειτουργει και ως καπακι.
Οποτε ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο.

Και η ερωτηση παραμενει. Φωτιστικο ανταλλακτικο Juwel T5 που θα βρουμε?
(Μια ερωτηση στους εδω αντιπροσωπους και ενα mail στο aquaristic για αρχη... και βλεπεις.)
Συμφωνω.Δεν νομιζω να γινεται αυτη η μετατροπη Γιαννη.

klaz
09-06-07, 09:34
καλο θα ητανε ,αλλα και εγω πολυ χλωμη τη βλεπω την μετατροπη....

nikman
09-06-07, 15:00
Να προσθέσω εδώ ότι έχω αυτό http://www.arcadia-uk.info/product.php?pid=7&mid=11&lan=en&sub=&id=4
Και έτσι έχω προσαρμόσει 2Τ5 39W με πλαστικά κλίπς δίπλα στις υπάρχουσες Τ8 οπότε η σκέψη μου ήταν αν έβρισκα το συγκεκριμένο φωτιστικό από την Juwel και θα ήμουν σίγουρος ότι θα ταίριαζε ακριβώς και θα είχα 4Τ5 αντί για δύο.
Βέβαια παίζει και κάποιο φωτιστικό της Aqualight με έξι Τ5 που είναι σίγουρα καλύτερη λύση αλλά και αρκετά ακριβότερη.
Θα δούμε… σιγά-σιγά όλα θα γίνουν.

Tricky
09-06-07, 16:43
Σημερα παρελαβα το καινουργιο μου RIO 400.

Παροτι σε φοβερη τιμη προσφορας (που θα ηταν λογικη αν ειχε τις Τ8 λαμπες) , μια ευχαριστη εκπληξη με περιμενε :

Δυο Τ5 λαμπες των 55 βατ εκαστη:p :p .Η μια κανει για θαλασσινο ...η αλλη οχι.
Ετσι πηρα τη νεα εκδοση RIO αλλα με παλια τιμη (μπορει να εκαναν και λαθος , τι να πω ...)

Αλλες διαφορες με το παλιο RIO (τουλαχιστον με το 240 που εχω):
-Ο θερμαντηρας εχει επιτελους διαβαθμισεις θερμοκρασιας και δεν τον γυρνας στη τυχη σαν τα παλια RIO
-Ετοιμη θεση για την ταιστρα στο μπροστινο καπακι

klaz
09-06-07, 19:49
αντε ρε τυχερε...

Isidoros
09-06-07, 20:05
Σημερα παρελαβα το καινουργιο μου RIO 400.

Παροτι σε φοβερη τιμη προσφορας (που θα ηταν λογικη αν ειχε τις Τ8 λαμπες) , μια ευχαριστη εκπληξη με περιμενε :

Δυο Τ5 λαμπες των 55 βατ εκαστη:p :p .Η μια κανει για θαλασσινο ...η αλλη οχι.
Ετσι πηρα τη νεα εκδοση RIO αλλα με παλια τιμη (μπορει να εκαναν και λαθος , τι να πω ...)

Αλλες διαφορες με το παλιο RIO (τουλαχιστον με το 240 που εχω):
-Ο θερμαντηρας εχει επιτελους διαβαθμισεις θερμοκρασιας και δεν τον γυρνας στη τυχη σαν τα παλια RIO
-Ετοιμη θεση για την ταιστρα στο μπροστινο καπακι
άντε καλορίζικο Μπιλυ;)

nikman
09-06-07, 20:57
Σημερα παρελαβα το καινουργιο μου RIO 400.

-Ο θερμαντηρας εχει επιτελους διαβαθμισεις θερμοκρασιας και δεν τον γυρνας στη τυχη σαν τα παλια RIO


Βασίλη χάρηκα ειλικρινά για την αγορά σου. Θα το ευχαριστηθείς το 400άρι, καμία σχέση με το 240άρι.
Για τον θερμαντήρα σου συνιστώ να έχεις μία επιφύλαξη και να τον τσεκάρεις πολύ καλά αν και τώρα που καλοκαιριάζει δεν είναι εύκολο.
Αυτοί οι θερμαντήρες με τη διαβάθμιση βγαίνουν πολλές φορές μούφα και δεν μπορούν να ανεβάσουν θερμοκρασία για κάποιο λόγω.
Για να μη σου λέω πολλά έχω αλλάξει δύο τέτοιους. Και αυτός που έχω στο 120άρι το Lido μία από τα ίδια και περιμένω αντικατάσταση.

accnt
09-06-07, 23:27
Εγώ από την άλλη πάντα προτείνω στα ενυδρεία μας να έχουμε ελεγκτές θερμοκρασίας. Είναι αμαρτία να χάνουμε τα ενυδρεία μας από "κολλημένους" θερμαντήρες για 50 Ευρώ!

Βασίλη καλορίζικο!!!!;)

Tricky
10-06-07, 09:07
Και δυστηχως , ηρθε το πρωτο ξενερωμα με τις Τ5 λαμπες :(

Ειναι 54 βατ εκαστη αλλα οχι 115 mm μηκος οπως ολες του εμποριου :(

Η Juwel τις εβγαλε σε εκδοση 120 mm , για προφανεις εμπορικους λογουςzw zw

Ετσι θα πρεπει τωρα να περιμενω να βγουν ειδικες λαμπες αλλων κατασκευαστων ειδικα για RIO ...καλο Σεπτεμβρη δηλαδη :(

Προσοχη λοιπον σε επιδοξους αγοραστες ή μαγαζατορες να μην αγορασετε λαμπες συμβατες με τα νεα rio βασισμενοι στα βατ αλλα να κοιτατε το μηκος.Λογικα την ιδια ''πατεντα'' θα εχει κανει η Juwel και στα μικροτερα rio της νεας σειρας.

PascM
10-06-07, 10:10
Την έχει κάνει ξανακάνει! Με τις Τ8....

Isidoros
10-06-07, 12:29
Εγώ από την άλλη πάντα προτείνω στα ενυδρεία μας να έχουμε ελεγκτές θερμοκρασίας. Είναι αμαρτία να χάνουμε τα ενυδρεία μας από "κολλημένους" θερμαντήρες για 50 Ευρώ!

Βασίλη καλορίζικο!!!!;)
πολύ σωστό.Πρέπει οπωσδήποτε να πάω να πάρω ένα ελιγουελ.:(

Tricky
10-06-07, 19:10
πολύ σωστό.Πρέπει οπωσδήποτε να πάω να πάρω ένα ελιγουελ.:(

Α ρε Ισι , δεν ειδες τη ζημια επαθα με τις T5 :( :(

To Ενυδρειο θα ειναι πρασινωπο επ'αοριστο ...μεχρι να βρω ανταλλακτικη Τ5:( :(

ο θερμαντηρας ειναι το λιγοτερο αυτη τη στιγμη :(

Isidoros
10-06-07, 19:21
Σιγουρα δεν ειναι 115?:roll:

τις μέτρησες Βασίλη?

Tricky
11-06-07, 07:48
Αστα ρε Ισι , οχι μονο τις μετρησα αλλα επειδη δεν το πιστευα αγορασα και μια Powerglo 54 watt 18k για να την δοκιμασω...ματαια ομως.Ειναι κοντη.

Αν και το εχει ξανακανει η Juwel με τις λαμπες της , τωρα παραεγινε το κακο.Ειμαι περιεργος να δω ποσο χρεωνει τις λαμπες της ...και ποτε θα ερθουν Ελλαδα.Θα κανω μια νυξη στο καταστημα μπας και αλλαξω την κιτρινη με αλλη μια daylight που εχει πανω (η συγκεκριμμενη ειναι πολυ καλη για θαλασσα).

Αλλιως θα κοψω το καπακι και θα κοντυνω την αποσταση των ντουι :roll:

PascM
11-06-07, 08:09
Η Juwel δεν νομίζω οτι κατασκευάζει λάμπες, όλο και κάποια εταιρεία θα τις φτιάχνει και τις δίνει στην juwel!

Isidoros
11-06-07, 08:47
θα σου δώσω εγώ το φωτιστικό με τις Τ8 που είναι για θαλασσινό και όταν με το καλό έρθουν ή βρεις λάμπες μου το δίνεις.;)

netblues
11-06-07, 09:12
Αν το προβλημα ειναι οτι ειναι κοντες οι λαμπες, αυτό φτιαχνεται...
Ειναι σχετικα ευκολο να κατασκευαστουν ενα spacer για να καλυφθει το κενό.
Υδανικά απο τεφλον ή ερταλον. (εχουν τα πλεξιγκλασσαδικα ) για να αντεχει και στη θερμοκρασια.
Περνεις και μερικα Τ5 φυσακια, εχεις και καμμια παλια Τ5 να κλεψεις ακροδεκτες, και με λιγο πειραματισμο (και ενα καλο τρυπανακι) φτιαχνεται...

Tricky
11-06-07, 09:57
θα σου δώσω εγώ το φωτιστικό με τις Τ8 που είναι για θαλασσινό και όταν με το καλό έρθουν ή βρεις λάμπες μου το δίνεις.;)

Thanks Ισι ...θα εχω υποψη μου την ευγενικη προσφορα σου;)
πηρα τωρα τηλεφωνο στο καταστημα οπου αποκαλυφθηκε οτι πραγματι απο λαθος μου εδωσαν juwel με Τ5 αφου σε προσφορα ηταν το απλο,παλιο μοντελο.Τεσπα , πισω δεν τους το δινω και περιμενω τωρα να μου πουν αν υπαρχει ανταλλακτικη λαμπα ασπρη.Αν δεν βρω , θα αρχισουν οι πατεντες του Σωτηρη :D

Isidoros
11-06-07, 10:22
Thanks Ισι ...θα εχω υποψη μου την ευγενικη προσφορα σου;)
πηρα τωρα τηλεφωνο στο καταστημα οπου αποκαλυφθηκε οτι πραγματι απο λαθος μου εδωσαν juwel με Τ5 αφου σε προσφορα ηταν το απλο,παλιο μοντελο.Τεσπα , πισω δεν τους το δινω και περιμενω τωρα να μου πουν αν υπαρχει ανταλλακτικη λαμπα ασπρη.Αν δεν βρω , θα αρχισουν οι πατεντες του Σωτηρη :D
;) ότι χρειαστείς εδώ είμαι.

liquid
11-06-07, 11:51
Το παλιό με τις Τ8 λάμπες, παίρνει τις κοινές ή θέλει και αυτό τις δικές του?

PascM
11-06-07, 11:53
Τ8 βρίσκεις πλέον σε όλα τα μήκη και watt! Θέλει όμως την προσοχή του διότι δεν παίρνει τις 1,20 αλλά τις μικρότερες! Επομένως πάλι δεν αγοράζεις με βάση τα watt! αλλά το μήκος!

Isidoros
11-06-07, 11:54
Το παλιό με τις Τ8 λάμπες, παίρνει τις κοινές ή θέλει και αυτό τις δικές του?
κοινές.

Tricky
12-06-07, 08:40
Γενικα η Juwel ειναι λιγο παραξενη με τις λαμπες των ενυδρειων της :

Δεν μπορει ας πουμε το (παλιο) RIO 240 να εχει Τ8 2χ38 watt ενω το RIO 400 να εχει 2 x 36 watt !! Με ποια λογικη εχουν κανει κατι τετοιο ?:smt120

Genirous
12-06-07, 09:25
Καλημέρα παιδιά!
Για τις 38W μη νομίζετε ότι είναι πιο φωτεινές επειδή είναι περισσότερα Watt...;)

Tricky
13-06-07, 10:22
Μετα απο σημερινη μου επικοινωνια με την εταιρεια Pet line (εισαγωγικη της Juwel) , δεν υπαρχουν ακομα διαθεσιμες ανταλλακτικες Τ5 λαμπες για τα νεα RIO.Μου ειπαν να παρω απο Δευτερα :(

Το καλο ειναι οτι η τιμη τους δεν ειναι εξωφρενικη : για την Τ5 54 watt DAYLIGHT που με ενδιαφερει , εχουν προτεινομενη λιανικη τα 22 ευρω.

netblues
13-06-07, 10:26
Μονο φτηνη δεν ειναι...
Οταν μια κοινη 865 daylight εχει 6-7 ευρω?

Tricky
13-06-07, 10:54
Σωτηρη, για λαμπα ''ενυδρειακου εμποριου'' δεν ειναι υπερτιμολογημενη ...δεν λεω οτι ειναι φθηνη φυσικα αλλα και αλλες 10Κ, τοσο εχουν σε αυτα τα watt :
http://www.aquaristic.net/aquarium/lighting/lighting_supplies/fluorescent_tubes_t5/jbl_solar_ultra_natur_54_w.html?lang=1

Genirous
13-06-07, 11:23
Νομίζω πως ο netblues εννοεί πως τα ενυδρεία Juwel συνοδεύονται από απλές λάμπες (γράφουν πάνω τους Juwel) γενικής χρήσης, μια daylight και μια warwhite...και για τέτοιες είναι υπερτιμολογημένες...!

liquid
13-06-07, 18:24
Έστειλα ένα mail στη juwel για να πάρω πληροφορίες και σας παραθέτω την απάντηση:

Dear Sir,

we would like to ask you to have a look on our website on the 1st of July. There you will find all information about our new High-Lite system.

Best regards,

Juwel Aquarium GmbH & Co. KG

Service Team

Όπως φαίνεται κρατάνε σιωπή ιχθύος... :-)