PDA

Επιστροφή στο Forum : SAE


CHRIS4204
08-06-07, 08:03
Καλημέραξεκινάω ένα νέο ενυδρείο στο οποίο εχω σκοπό να βάλω ζωοτόκα.
Ως τώρα εχω 2 ανούμπιες και 1 μπαλίτσα άλγης , 4 Jabonica και 3 swordfish (1 αρσενικο και 2 θυληκα).
Διάβασα ότι οι γαρίδες δεν αρκούν από μόνες τους για τον ''καθαρισμό'' του βυθού και της άλγης.Θα μπορούσα να βάλω sae κάνουν δουλειά?
Πόσα μπορω να βάλω.
Στο ενυδρείο θα μπούν αρκετά φυτα και σπηλιτσες καθως και μπόλικα ζευγάρια.
Διαστάσεις ενυδρείου 75*37*50
Ευχαριστω προκαταβολικά

Discus_Man
08-06-07, 08:06
οι γαριδες δεν καθαριζουν το βυθο ουτε τα sae απο τις ακαθαρσίες των ψαριων...ειναι ψαρια που θελουν κι αυτα την τροφη τους....

CHRIS4204
08-06-07, 08:19
για καθάρισμα βυθού τι προτείνεις?
ευχαριστώ για την άμεση απάντηση

Discus_Man
08-06-07, 08:23
για γλυκο νερο.... σκουπα βυθου.... ΣΑΕ μπορεις να αγορασεις αρκει να δεχοντε την τροφη τους καθημερινα.

CHRIS4204
08-06-07, 08:31
Τα γατόψαρα δεν κάνουν τιποτα?
Απλά σαν βοηθεια τα θελω

jimfytakis
08-06-07, 08:54
Ολα τα βυθοψαρα τρωνε υπολειματα τροφης αλλα δεν πρεπει να βασιζεσαι σε αυτα.Πρεπει να τους βαζεις καμια εξτρα τροφη.Εγω που εχω κλοουν τους εχω παντα αγκουρι και πεταω το βραδυ 2-3ταμπλετες βυθου.Τι παραμετρους νερου εχεις?

CHRIS4204
08-06-07, 08:55
Μου έχουν τελειώσει τα τεστακια απο Δευτέρα θα πάρω

glazar
08-06-07, 09:02
Τα γατοψαρα οπως και ολα τα ψαρια που ζουν στον βυθο τρέφονται με τροφη, οχι με τις ακαθαρσιες των αλλων ψαριων.Βαζουμε ψαρια βυθου στο ενυδρειο ετσι ωστε οταν ταιζουμε τα ψαρια μας καποιες τροφες προλαβαινουν και πηγαινουν στον βυθο.Πολλα ψαρια δεν κατεβαινουν να φάνε απο το βυθο οποτε μενει η τροφη και αρχιζει και λερωνει το ενυδρειο.Αυτον τον σκοπο εχουν τα γατοψαρα να τρωνε την τροφη που υπαρχει στον βυθο ,αφου ζουν εκει.!!
Ειναι απαραιτητα σε καθε ενυδρειο ψαρια που ζουν στον βυθο γιατι συντελουν στην ομαλη λειτουργια του ενυδρειου.
Ψαρι που να τρωει ακαθαρσιες αλλων ψαριων δεν νομιζω να υπαρχει.!
Ειδα φιλε μου οτι εχεις και μπαλιτσα αλγης.Επειδη εχω δει να κυκλοφορει σε αρκετα μαγαζια πλεον θα πρεπει να γνωριζεις οτι αυτη η μπαλιτσα θα πρεπει να να κατρακυλαει,αφου ζει σε τρεχουμενα νερα, για να κραταει το σχημα της μπαλας.

CHRIS4204
08-06-07, 09:06
Την έχω πάρει με σκοπό να απλώσει και να κάνει ένα λεπτό στρώμα στο βυθό σαν χαλάκι το είδα και μου άρεσε.
Τώρα έχω 4 jabonica αρκούν ή να πάρω και γατόψαρα?

glazar
08-06-07, 09:27
Δεν ξερω αν σου μασουλησουν τα φυτα οι japonica. Μπορεις παντως να βαλεις και γατοψαρα.Αυτα δεν ειναι τοσο φοβητσιαρικα ή τοσο ευαισθητα οπως οι japonica.Αν θελεις μπορεις παντως να βαλεις και 4-5 γατοψαρα για να πιασεις και τις τρεις ζωνες του ενυδρειου σου μιας και έχεις τους ξιφοφορους που κολυμπουν ψηλα να έχεις και τα γατοψαρα για κατω.

Δες αν θελεις και τα διαφορα algae eaters και προσεξε την διαφορα του SAE με τον Chinese Algae Eater.!!!!!!
http://www.aquariumalgaeeaters.blogspot.com/

CHRIS4204
08-06-07, 09:29
ΜΑΣΟΥΛΑΝΕ τις ανουμπιές???????????!!!!!!!!!!!!!!!!

glazar
08-06-07, 09:32
Στις ANUBIES πολλα ψαρια και γαριδες τσιμπανε τα μικρα καινουργια φυλλα που δεν εχουν ανοιξει ακομα γιατι ειναι πολυ τρυφερα.Οταν μεγαλωσει το φυλλο και μετα δεν το ακουμπανε.!!!
Δες αν θελεις και τα διαφορα algae eaters και προσεξε την διαφορα του SAE με τον Chinese Algae Eater.!!!!!!
http://www.aquariumalgaeeaters.blogspot.com/