PDA

Επιστροφή στο Forum : αρσενικο η θυληκο?


steady
06-06-07, 14:08
το σημειο αυτο με τα εντονα αγκαθακια στο πλαι που τα χουν για τσαμπουκαδες το χουν μονο αρσενικα η και τα θυληκα?για sp3 μιλαω παντα

PascM
06-06-07, 14:16
Από όσο ξέρω είναι αρσενικό! Πιστεύω οτι δεν κάνω λάθος!

steady
06-06-07, 14:45
δεβ μιλαω για αυτο στη φοτο αυτο ειναι σιγουρα αρσενικο αφου εχει κερατακια στο κουτελο φανταστειταιτο χωρις αγκαθακια πολλα μονο γυρψ γυρω σε μικρο μεγεθος 5 cm αλλα εχει τα πλαινα αυτα

PascM
06-06-07, 15:09
Νομίζω οτι σε αυτό το μέγεθος δεν είναι εύκολο να τα ξεχωρίσεις! Για περίμενε το Κώστα!

mikele
06-06-07, 16:13
εγω εχω δυο σαν αυτα που περιγραφεις και τα εχω για θηλυκα μονο μικρα γυρω γυρω απο το στομα........πιστευω πως ειναι θηλυκα μιας και δεν εχουν πανω στο κεφαλι.....ας περιμενουμε και το κωστα να δουμε τι θα πει.....

steady
06-06-07, 17:06
εγω εχω δυο σαν αυτα που περιγραφεις και τα εχω για θηλυκα μονο μικρα γυρω γυρω απο το στομα........πιστευω πως ειναι θηλυκα μιας και δεν εχουν πανω στο κεφαλι.....ας περιμενουμε και το κωστα να δουμε τι θα πει.....

βασικα και γω για θυληκα τα χω αυτα με το γυρω γυρω αλλα τα αγκαθακια στο πλαι του στοματος οπως στην εικονα με προβληματισαν γιατι οι διαφορες φοτο που ειδα τα εδειχναν μονο στα αρσενικα και διαβασα οτι τα χουν για να παλευουν μεταξυ τους οποτε μηπως ειναι μια απο τις ελαχιστες περιπτωσεις που θα βγαλει αργοτερα....

παντως εκει που περιμενα να χω μονο αρσενικα αμα βγουν οι υποψιες μου σωστες μπορει να χω και ολο θυληκαzw

α και κατι αλλο που δεν ξερω ειναι αν τα αρσενικα αρχιζουν πρωτα να βγαζουν αγκαθια στο στομα η πανω στο κεφαλι ξερει κανεις?

Kostas G.
07-06-07, 09:03
Έχουν και τα θηλυκά αγκάθια σε εκείνο το μέρος,αλλά πολύ κοντά...Είναι μόνο υποψίες σε σχέση με τα αρσενικά...
Είναι μεγάλα στα δικά σου;Ή απλά υπάρχουν;Με ανταγωνισμό από άλλα του ίδιου είδους,αυτά μεγαλώνουν να ξέρεις...Επίσης τα αγκάθια αυτά,εκτός από το να μεγαλώνουν,μικραίνουν κιόλας...Δεν είναι κάτι σταθερό...
Έχουν παρα πολλά αγκάθια στο πλάι τα δικά σου;Ή λίγα και αραιά...Όσο πιο πολύ αγκάθι υπάρχει,αυξάνεται όπως είναι λογικό και η αμφιβολία για το φύλλο...
Όσον αφορά τα αγκάθια του κεφαλιού,πρώτα βαίνουν τα πλαινά και μετά τα πάνω...Αλλά είναι με μικρή χρονική διαφορά συνήθως και στα 5εκ. πρέπει να υπάρχουν και τα 2 αν είναι αρσενικό...Υπάρχει περίπτωση βέβαια να βγούν και αργότερα και οπότε πάντα είσαι με την αμφιβολία για 2 ακόμα εκατοστά...Μετά δεν πάιζει να βγουν...Αν και έχει σημειωθεί τέτοια περίπτωση προς έπληξη όλων μας...:rolleyes:
Με άλλα λόγια,υπομονή,δεν μπορείτε να κάνεται κάτι σε τέτοιο μέγεθος για να σιγουρευτείτε απόλυτα...

steady
07-06-07, 10:18
ok κωστα καταλαβα αντε υπομονη δηλαδη κανα δυο μηνες να δουμε....θα ανεβασω και φωτο απ το ενυδρειο μου συντομα:p