PDA

Επιστροφή στο Forum : την βοηθεια σας για ψαρια


octania246
05-06-07, 18:33
εχω παρει την αποφαση να αλλαξω τα ψαρακια μου.
ολα τα χρυσοψαρα μου θα φυγουν και το μονο που θα μου μεινει θα ειναι τα 2silver shark.
βεβαια επειδη γενικα κατι γινετε με το νερο μου πρωτα θα το στρωσω και μετα ολα τα υπολοιπα.
θα ηθελα να μου προτεινετε τι και ποσα ψαρια θα μπορουσα να βαλω μαζι με τα shark σε 120λ.
γενικα μου αρεσουν ψαρια οπως ειναι τα neon αλλα δεν ξερω ποσο καταληλα θα ειναι με τα silver.

georgetax
05-06-07, 20:07
συγνώμη αλλά αν εννοείς αυτό : http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/baland.htm

θέλει πολλά λίτρα και δεν κάνει για 120 λιτ.

πάντα φιλικά ;);)

octania246
05-06-07, 20:21
ναι αυτο εννοω.δηλαδη και αυτο δεν μπορω να το κρατησω?:smt089 :smt089 :smt089
το ξερω οτι θελει γενικα μεγαλο χωρο αλλα και απο την αλλη
και πιο δεν θελει???????
τουλαχιστον απο οσα διαβαζω εδω μεσα τα περισσοτερα θελουν πολλα λιτρα:( :(

οποτε τι μπορω να βαλω?κατι που να μπορω να τα συνδυασω με neon?
(αν και δεν το βλεπω με αυτο το νερο που εχω:smt090 )

georgetax
05-06-07, 20:27
δεσ λίγο εδώ θα βοηθηθείς αρκετά.

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/koinoniko.htm#%CA%E1%F4%DC%EB%EB%E7%EB%E1%20%F8%DC %F1%E9%E1%20%E3%E9%E1%20%F4%EF%20%EA%EF%E9%ED%F9%E D%E9%EA%FC%20%E5%ED%F5%E4%F1%E5%DF%EF

δες διάβασε και μετά αποφάσισε,πολλά ψάρια μπορούν να μπουν με νέον
συγνώμη ίσωσ να το έγραψες σε άλλο ποστ αλλά τι νερό έχεις?μετρήσεις εννοώ

octania246
08-06-07, 10:36
δυστηχως σημερα εχασα το ενα silver shark:( :( :(
μαλλον απο θερμοκρασια.
το ψαρακι μου ητανε μια χαρα(τουλαχιστον ετσι εδειχνε)
οταν ξαφνικα γυρισα σπιτι και ειδα θερμοκρασια 29:shock: :shock:
ανοιγμα καπακι-αιρκοντισιον στο φουλ.
λετε να φταιει κατι αλλο?ισως και απο τα προβληματα νερου που ειχα?

glazar
08-06-07, 14:21
Δεν φταιει η θερμοκρασια σου.το 29 ειναι θερμοκρασια που μπορουν να την ανεκτουν πολλα ψαρια.Αλλωστε ολο το καλοκαιρι εκει περιπου θα παιζουν οι θερμοκρασιες.Τα Silver Shark ειναι χαρια που τρομαζουν και στρεσάρονται πολυ ευκολα.Κοιταξες μην ηταν πιτα στο ich και δεν το ειχες προσεξει?
Τωρα οσο αφορα τον ογκο του ενυδρειου σου,πιστευω οτι μπορεις να βαλεις αρκετα ψαρια τα οποια δεν θελουν πολυ χωρο.Για μενα το καλυτερο θα ηταν να βαλεις ψαρια τα οποια ζουν και στα τρια στρωματα :πανω , μεση και κατω(στον βυθο).
Ετσι θα μπορεσεις να βαλεις πολυ περισσοτερα ψαρια και χωρις να στριμωχνονται και να μαλλωνουν.

Τι εννοω? μπορεις να εκμεταλευτεις τον βυθο με 6-7 γατοψαρα. την μεση με ψαρακια οπως τα Νεον,αρλεκινοι, και την επιφανεια με ψαρια τυπου πλατυ-μολυ.Οχι οτι δεν θα αναμειγνιωνται μεταξυ τους αλλα θα βλεπεις και εσυ οτι θα υπαρχει μια αρμονια μεσα στο ενυδρειο σου.Ολα αυτα βεβαια καλυτερα να τα κανεις αφου σταθεροποιηθει η κατασταση στο νερο σου και δεις οτι δεν εχεις αλλη απωλεια.
(τα ψαρια που σου ανεφερα ειναι ενδεικτικα)

Τωρα οσο αφορα το Silver Shark δεν ταιριαζει με τα παραπανω ψαρια.Sorry.

Tolis
08-06-07, 14:23
Νεον - αρλεκινοι και ζωοτοκα εχουν αρκετα διαφορετικες απαιτησεις ως προς τις παραμετρους νερου.
Καλος ο ενθουσιασμος, αλλα παρε σειρα κι εσυ για αναγνωση εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9177

glazar
08-06-07, 15:17
Το γνωριζω οτι τα ψαρια αυτα εχουν διαφορετικες απαιτησεις γιαυτο και εγραψα:
(τα ψαρια που σου ανεφερα ειναι ενδεικτικα)

Γνωριζω αρκετα καλα απο ψαρια και το κατα ποσο ταιριαζουν καποια ειδη μεταξυ τους.Εχω ηδη διαβασει αρκετα αρθρα απο το forum και εχω επισης δει και παρα πολλους συνδιασμους ψαριων,οι οποιοι αναφερονται τελειως διαφορετικα στα βιβλια.Ας μην ξεχναμε οτι πολλα ψαρια πλεον δεν ειναι πιασμενα αγρια αλλα γεννημενα σε εκτροφεια με τελειως διαφορετικες συνθηκες.Οποτε δεν ισχυουν παντα αυτα που λενε τα βιβλια.

Tolis
08-06-07, 15:20
Τα ψαρια που ανεφερες ΔΕΝ ειναι ενδεικτικα.
Το οτι προσπαθουν να προσαρμοστουν τα ψαρια εκτροφης σε συνθηκες που ξεπερνουν τα ορια τους, και δεν πεθαινουν αμεσως, δεν σημαινει τιποτα.

Τι εγινε καταληψη?

glazar
08-06-07, 15:27
Τι εννοεις καταληψη?

Οταν αναφερω ενδεικτικα εννοω πια ψαρια κολυμπουν στα διαφορα στωματα.οχι ποια ψαρια να επιλεξει να βαλει.Ουτε ανεφερα οτι ταιριαζουν μεταξυ τους.

Οταν π.χ. τα γκαπυ πλεον γεννιουνται στα ανυδρεια μας δεν νομιζω οτι
``οτι προσπαθουν να προσαρμοστουν`` γιατι αυτο γινοταν πριν απο αρκετα χρονια.
Τελος παντων απο οτι καταλαβα το εξελαβες σαν καταληψη ενω εγω απλα ηθελα να βοηθησω.It's OK.
Και οπως λεει και το post που μου υπέδειξες να δω
``καλυτερα αφηστε καποιους παλιοτερους να απαντουν.``

octania246
08-06-07, 22:12
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.μιας και εγω δυσκολευομαι να καταλαβω το ποια ψαρια ταιριαζουν με ποια(μιας και ακομα και να εχουν ιδια χαρακτηριστικα και συνθηκες παλι μπορει να μην ταιριαζουν)
αν δεν σας κανει κοπο μπορειται να μου πειτε 2 σετ που μπορω να κανω με ψαρια?ενα σετ με ΝΕΟΝ και ενα σετ με ΜΟΛΥ.
συγνωμη αν σας κουραζω και ευχαριστω
τα silver θα βγουν και αυτα:(

octania246
26-06-07, 10:29
μετα απο πολλες σκεψεις πεμπτη-παρασκευη θα ειναι οι μερες τις ολικης αλλαγης του ενυδρειου μου και θα ηθελα ξανα την βοηθεια σας.
τελικα αποφασισα σαν βαση τα ψαρακια μου να ειναι νεον.
οποτε σκεφτικα ενα κοπαδακι νεον 6-7
ενα ζευγαρι ramirezi
ενα ζευγαρι corydoras(επειδη εχω διαβασει οτι πρεπει να ζουν σε κοπαδι μπορω να βαλω παραπανω στα 120λιτρα??)
αυτα ειναι τα βασικα που σκεφτηκα και απο οτι διαβασα κανουν καλο συνδυασμο.η ερωτηση μου ειναι αν μπορω να βαλω και κατι για την αλγη.
τιποτα σε SAE?η οτι ειναι σωστο και αν μπορει να μπει φυσικα.
η αγορα θα γινει μεθαυριο οποτε θα επιθημουσα αν μπορουσατε να μου απαντησετε ετσι ωστε να κανω μια σωστη κινηση.ευχαριστω

caverman
26-06-07, 12:38
Τι είδους αλαγές θα κάνεις; Μόνο προσθήκη ψαριών ή και κάτι άλλο;

Εάν είναι μόνο η προσθήκη ψαριών ( και το ενυδρείο είναι στρωμένο κλπ) θα πρότεινα:

1 κοπαδάκι νέον ( περίπου 10 ).
και το ζευγάρι ram. ( μπορείς να διακρίνεις ζευγάρι ή θα εμπιστευθείς το κατάστημα;)

Για τα cory μπορείς να βάλεις ένα κοπαδάκι 6-7 αρκεί να έχεις άμμο (όχι χαλίκι) και το ενυδρείο να είναι στρωμένο κανά τετράμηνο.

octania246
26-06-07, 14:00
θα γινει ολικη αλλαγη του ενυδρειου.φυτα-φιλτρα-ολα.
παω να μπω στα βαθεια:) :) :)

δεν νομιζω να μπορω να διακρινω τα ραμ σιγουρα.και δεν νομιζω και το μαγαζι να ξερει σιγουρα.οταν ελεγα ζευγαρι ηθελα απλα να πω οτι σκεφτηκα για 2.

ενα τμημα του θα ειναι με αμμο,το αλλο θα ειναι με πετρες οποτε πιστευω αν βαλω τα cory να μην υπαρχει προβλημα.
μπορω να βαλω για την αλγη κατι?

caverman
26-06-07, 14:56
Εάν θα γίνει και αλλαγή φίλτρου τότε δεν θα αγοράσεις κανένα ψάρι.:smt018

Δύο ραμ του ίδιου φύλλου δεν, γιατί θα :smt062 μέχρι να μείνει ένα.

Για τις πέτρες ΟΚ αν δεν ανεβάζουν την σκληρότητα αλλά καλλίτερα ξύλα που υπάρχουν και στο φυσικό τους περιβάλλον.

Για να βάλεις φυτά πρώτα θα μπεί ένα ειδικό υπόστρωμα που περιέχει λίπασμα 2 εκ πάχος και από πάνω 4-5 εκατοστά ψιλό χαλαζιακό χαλίκι 0,5-1 χιλιοστό το πολύ (σαν χοντρή άμμος). Εάν το χαλίκι είναι χοντρότερο μην το βάλεις γιατί τα corry θα τραυματίζουν τα μουστάκια τους....

Ελπίζω να έχεις τέστ για να μετράς το νερό. Αν θα έβρισκες και από κάπου να μπολιάσεις το νέο φίλτρο θα συντόμευε το στρώσιμο αρκετά.

Για την άλγη που ίσως εμφανιστεί στην αρχή όχι. Γενικά με σωστές αλλαγές νερού και συνθήκες φωτισμού δεν θα έχεις πρόβλημα άλγης.
Εάν σου αρέσει κάποιο ψάρι που τρώει άλγη και παραμένει μικρό π.χ ottocinclus spp, θα πρέπει να μελετήσεις τις ανάγκες του σε συνδιασμό με τα υπόλοιπα.

octania246
26-06-07, 15:43
:smt023 :smt023

εχω παρει και υποστρομα για τα φυτα και χαλικι.
εχω και ξυλα μοπανι απλα σκεφτηκα ενα σχεδιο το οποιο ομως γινετε πιο πολυ με πετρες.εκτος αν το καταφερω και με τα ξυλα.
το μπολιασμα θα γινει απο το δικο μου φιλτρο μιας και το ενυδρειο μου ειναι στρωμενο συνφωνα τουλαχιστον με τα τεστ που κανω.
και τα ψαρια μετα απο ποσες μερες θα μπορω να τα βαλω?

klaz
26-06-07, 15:45
το μπολιασμα θα γινει απο το δικο μου φιλτρο μιας και το ενυδρειο μου ειναι στρωμενο συνφωνα τουλαχιστον με τα τεστ που κανω.
και τα ψαρια μετα απο ποσες μερες θα μπορω να τα βαλω?το λες και μονος σου....
οταν τα τεστ σου το δειξουν..;)

caverman
26-06-07, 16:07
Εάν μπορείς να αφήσεις και τα δύο φίλτρα παράλληλα για δυό βδομαδούλες θα μπορέσεις να βάλεις τα νέον άμμεσα αλλά όχι την ίδια μέρα.
Βάλε στο νέο φίλτρο υαλοβάμβακα γιατί σίγουρα θα έχεις κάποια θολούρα στο νερό την πρώτη μέρα μετά το φύτεμα και μόλις καθαρίσει το νερό σου τον αλάζεις, κάνεις και μια καλή αλαγή νερού για να απομακρυνθούν τα πολλά θρεπτικά από το νερό και μετά αγοράζεις τα ψάρια.

Γενικά επειδή όλο και κάποιες αλαγές θα κάνεις μαζεμένες τις μέρες αυτές στην διακόσμιση οπότε για να μην ταλαιπωρείς και τα ψάρια αγόρασετα 2 μέρες αργότερα.

καλή επιτυχία,
Caverman