PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για mantis shrimp ενυδρείο...


AXEL
05-06-07, 15:36
Γειά σας θαλασσόλικοι:D ...Τον τελευταίο καιρό σκεπτομαι πολύ σοβαρά να μπώ στα χωράφια σας;) ...Υπάρχει λοίπον μια γωνίτσα μέσα στο δωμάτιο μου που είναι ακόμα κενή και όπου έχω αρχίσει να μαζεύω υλικά για να κατασκευάσω ένα ενυδρείο 174λ.έλεγα λοιπόν αν με σωστή δουλίτσα θα μπορούσε να φυλοξενήσει ένα μικρό τερατάκι που αν έχω ακούσει καλά λέγεται "mantis"(νομίζω):smt120 και αν ναι θα μπορούσα να βρώ?Πιστέψτε με με ενδιαφέρει πολύ το θέμα!!!:D )Λοιπόν,περιμένω να με διαφωτίσεται επι του θέματος...

Ευχαριστώ προκαταβολικά.;) :confused: :smt108

accnt
05-06-07, 16:37
Αυτό και αν είναι νέο... Κάποιος θέλει να φτιάξει ενυδρείο μόνο για mantis shrimp.
Το πρώτο πρόβλημα είναι πού θα την βρεις, αφού δεν πουλιέται. Όλες τις φορές έρχεται απρόσκλητη με τον βράχο. Άρα μπορείς να την βρεις μόνο από κάποιον άτυχο συνχομπίστα…. Και τυχερό συνάμα που θα την βρει και θα την πιάσει. Και μάλιστα ζωντανή.
Το δεύτερο είναι ότι δεν είναι ιδιαίτερα κοινωνική και έτσι δεν θα την βλέπεις ιδιαίτερα…

AXEL
05-06-07, 19:41
Σε περιπτωση που καταφέρω να βρώ(που απο οτι καταλαβαίνω κατι πολυ πολυ δυσκολό)τα λίτρα την καλήπτουνε?Επείσης έχω ακούσει οτι είναι πανέξυπνο ζώο,αληθευει?Πιστέψτε με μιλάω σοβαρά για αυτό το ζώο,τον τελευταίο καιρο μου έχει πάρει τα μυαλά!Μέχρι πόσο μεγάλο μπορεί να γίνει?

Lsourtzo
05-06-07, 20:48
Σε περιπτωση που καταφέρω να βρώ(που απο οτι καταλαβαίνω κατι πολυ πολυ δυσκολό)τα λίτρα την καλήπτουνε?Επείσης έχω ακούσει οτι είναι πανέξυπνο ζώο,αληθευει?Πιστέψτε με μιλάω σοβαρά για αυτό το ζώο,τον τελευταίο καιρο μου έχει πάρει τα μυαλά!Μέχρι πόσο μεγάλο μπορεί να γίνει?
τι να σου πω .. :confused:
άμα την ποιάσω δική σου !!! :grin:

AXEL
05-06-07, 22:14
τι να σου πω .. :confused:
άμα την ποιάσω δική σου !!! :grin:
Αν καταφέρεις και το πιάσεις ζωντανό:rolleyes: ...Το θέλω,αλλά κάτσε πρώτα να τελιώσουν οι εξετάσεις:D και να το φτιάξω και αμα το εχεις πιάσεις και θες μου το δίνεις...Επίσης πρέπει να το μελέτισω και λίγο για να του προσφέρω τις σωστές συνθήκες...;) Υπάρχει καποιος πού ξέρει σε πόσα λίτρα ζει?:confused:
-------------------------
Κανένας?
Άντε ρε παιδιά με ξεχάσατε?Σε πόσα λίτρα μπορεί να ζήσει?

accnt
05-06-07, 22:27
Πάντως σε 174 λίτρα ζει και βασιλεύει......

Μια γαριδούλα είναι......φτάνει τα 15 εκατοστά αλλά όχι σε ενυδρεία...
Μπορεί άνετα να μπει και σε ενυδρείο 80 λίτρων.
Αν βάλεις το χεράκι σου μέσα μπορεί να στο....:smt021
Είναι τόσο έξυπνη που θα μπορεί να αναγνωρίζει διάφορα ξεχωριστά άτομα..... και να συμπεριφέρεται ανάλογα...

Αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα..... την mantis του Lsourtzo την έχω "κλείσει" εγώ.... και τώρα που το ξέχασε θα τον..... :smt075 ....

AXEL
05-06-07, 23:20
Οχι ρε γαμώτο και ήμασταν κοντά μεταξύ μας...καλά τι να κάνουμε θα βάλω αγγελία και θα δούμε...Αν έχει κανένας στο ενυδρείο του να μου το πει...

Lsourtzo
06-06-07, 00:23
Αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα..... την mantis του Lsourtzo την έχω "κλείσει" εγώ.... και τώρα που το ξέχασε θα τον..... :smt075 ....

νόμιζα ότι κάνεις πλάκα ρε φίλε !!! :D
αν είναι έτσι ... λυπάμε AXEL αλλά την έχω είδη τάξει σε άλλον !! :rolleyes:

Tricky
06-06-07, 07:42
Φιλε Axel δεν θελω να σε αποτρεψω αλλα αυτο που εχεις στο μυαλο σου δεν θα περπατησει για πολυ καιρο ...το να φτιαξει ενας θαλασσινος χομπιστας ενα mantis tank προυποθετει οτι εχει και αλλο main ενυδρειο και το χαιρεται ...ή τουλαχιστον το βλεπει:D :

Την mantis θα τη βαλεις και θα τη χασεις ...μπορει απο πλευρας εξοπλισμου να μην χρειαζεσαι φοβερα πραγματα αλλα θα πρεπει να εχεις υποψη σου οτι θα εχεις 175 λιτρα αδεια αφου η mantis θα γινει φαντομας.

Μπορει να ειναι εξυπνα και ομορφα (οχι ολα) ζωα , αλλα πιστευω οτι δεν θα σου κρατησουν το ενδιαφερον για πολυ.

Γνωμη μου ειναι να φτιαξεις το ενυδρειο , βαλε ζωντανο βραχο και 2-3 ψαρακια και αν τυχον ερθει λαθρεπιβατης καμμια mantis , το συζηταμε :p

accnt
06-06-07, 07:53
Θα συμφωνήσω με τον Βασίλη....
Καλύτερα ένα μικρότερο ενυδρείο ή σε κάποιο refugium ή sumpάκι στο 175άρι....

ΠΟΠΟ
06-06-07, 09:39
και ενα 50αρακι
μια χαρα ειναι αφου θα μαθεις απο το μεγαλο
και ενα reef να κανεις το μεγαλο μια χαρα σε βλεπω
καλη συνεχεια

AXEL
06-06-07, 10:40
Εαν το κάνω μικρότερο γύρο στα 80λ. μόνο για mantis?Πιστευώ οτι για ψάρια σε θαλασσινό δεν είμαι ακόμα έτοιμος,και δεν θέλω τα ψαράκια μου να καταλήγουν στον θάνατο εξαιτίας μου...Άσε που δεν θέλω να μου στοιχήσει και ο κούκος αηδόνι για εξωπλησμό...

ΠΟΠΟ
06-06-07, 14:38
κοιτα με λιγο διαβασμα ολα γηνονται
δηλαδη οσοι εχουν θαλασσινα πρεπει να ειναι επιστημονες η να εχουν πλλα λεφτα
το 200αρι σου το φτιαχνεις αν το εχεις και ολας περηπου στα 300 ευρο χοντρικα χοντρικα
τωρα γιατι να σκωτοσεις τα ψαρακια σου
λιγο διαβασμα να κανεις να καταλαβεις τι ειναι σκιμμερ πος δουλευει το συστημα με το ζωντανο βραχο την αμμο και ολα αυτα και εισαι ετοιμος και μετα μικρα μικρα βηματα και θα φτιαξεις κατι τρομερο
και εγω συνομηλικος σου ειμαι και μου εχει κολησει το θαλασσινο προς το παρον θα παλεψω το καλοκαιρι ενα 10αρακι με βραχο και καποια γαριδα απο μεσογειο να πειραματηστο εχω διαβασει το βασικα και τωρα δεν ανχονομαι για κατι ισα ισα οι δυσκολιες που αντιμετωπιζεις εμενα με εξηταρουν αλλα αυτο ειναι κατι ασκετο απο το θεμα μας

δες και το ενυδρειο του θαναση με το υπεροχο 60 με ιπποκαμπους βεβαια τωρα εχει ενα μεγαλυτερο αν δε κανω λαθος
και ο φιλος μας δεν εχει πειρα απο γλυκο ενυδρειο αλλα τα καταφερε
οποτε μην ανυσηχεις λιγο διαβασμα θελει αν ξερεις τα βασικα για ααμωνιες κτλ
και μετα μπορεις να φτιαξεις στο 200αρι ενα fish only με καποια ευκολα κοραλια
η ενα 80αρι με τη μαντις
μπορεις να παρεις ιδεες και απο το μικρο ενυδρειο του accant που ειχε ποιο παλια

καλη επητυχια

AXEL
06-06-07, 14:49
Για 80λ. με mantis τι εξωπλησμό θα χρειαστώ?Και τι ακριβώς τρώει?

Isidoros
06-06-07, 15:16
να κατι που θα σε βοηθησει
http://reefkeeping.com/issues/2004-03/jf/feature/index.php

accnt
06-06-07, 16:26
Τπτ το ιδιαίτερο....

Ένα ενυδρείο μικρό 50 λίτρα π.χ. με ένα καλό εσωτερικό φίλτρο.
Προσοχή θα δώσεις στην βιολογία γιατί η mantis πρέπει να τρώει αρκετά…
Καλό θα ήταν να είχες και λίγο άνθρακα στο εσωτερικό.
Μπορείς να βάλεις μερικά κομμάτια ζωντανού βράχου και από άμμο αραγωνίτη ψιλόκοκκο. Ένας ακόμη εσωτερικό κυκλοφορητής δεν θα ήταν άσχημη ιδέα. Από λάμπα μια απλή.
Όργανο μετρήσεως αλατότητας και σύστημα ψύξεως.

AXEL
06-06-07, 17:01
50L.?Ποπο δεν φαντάζεσαι τι μου κάνεις τώρα...Εχω ήδη ένα 50λ. που μένει μέσα ένας αστακός...Αλλα τώρα που μου είπες οτι μπορεί και σε 50λ. θα φτιάξω ένα καλό νέο σπιτάκι για τον αστακό μου και την γυναίκα του(καθώς ήθελα γιατί 50λ. είναι λίγα)και το 50λ. πάει στη mantis.Μήπως όμως τώρα θα έχω πρόβλημα γιατί είναι πρόην γλυκό?Το ενυδρείο είναι 56χ26χ40 και μαντέψτε,έχει κυκλοφορητή 1000l/h...
-------------------------
Isidoros ευχαριστώ πολύ για την σελίδα...Με βοήθησε να πάρω μια ιδέα και άπηρες πληροφορίες για το mantis...

ΠΟΠΟ
06-06-07, 17:12
οχι κανα προβλημα δε θα εχεις ενα καλο ξεπλημα και εφυγες....;)

AXEL
06-06-07, 17:22
Ρε παιδιά μια ακόμα απορία(σορυ που σας πρίζω αλλά...είμαι κολλημένος τώρα)αυτό τι τρώει?Γιατί είδα κάτι βίντεο και τρελάθηκα...

Nightfall
06-06-07, 17:39
Ρε παιδιά μια ακόμα απορία(σορυ που σας πρίζω αλλά...είμαι κολλημένος τώρα)αυτό τι τρώει?Γιατί είδα κάτι βίντεο και τρελάθηκα...

Ο,τι κινείται :D

Ρίξε μια ματιά εδώ :

http://saltaquarium.about.com/cs/msubpestmshrimp/a/aa110498.htm

AXEL
06-06-07, 17:43
Δηλαδή θα του ριχνώ ζωντανά καβούρια και άλλα σχετικά σαν αυτά στα video???Τι λέτε τώρα...

Isidoros
06-06-07, 17:46
οχι δεν νομιζω οτι πρεπει να του ριχνεις ζωντανα.:roll:

AXEL
06-06-07, 17:55
Δηλαδή μπορεί να φάει και κάτι που δεν είναι ζωντανό δηλαδή που δεν κινείται,έτσι?(σόρυ αλλά καταλαβαίνετε...πολλά κενά ακόμα)

accnt
06-06-07, 18:31
Όχι ζωντανά..... δεν είναι πρέπον....

ΠΟΠΟ
06-06-07, 19:29
οτι ειναι ειναι
εβλεπα μια μερα κατι βιντεο απο κατι επιστημονες που κανουν μια ερευνα
και εδειχναν σε slow motion το χτυπημα τον μαντισ ενυπωσιακο για το μεγεθο τους

αν καποτε που περησεψει καποιο ενυδρειο και ασχολουμαι ακομα με αυτα θα της φτιαξω ενα σπιτικο:D

AXEL
06-06-07, 20:00
zw Για δείτε τα επόμενα videos αν ήδη δεν τα έχετε δει να δείτε τον ''φονιά'' εν δράση...
http://www.youtube.com/watch?v=YFYE985OwG8&mode=related&search=

dimitris76
17-08-07, 17:28
φιλε,επιασα μια σημερα μετα απο πολυ κοπο.αν την θες...δικια σου