PDA

Επιστροφή στο Forum : Red Cap με veiltail?


GERR
30-05-07, 20:41
Παράκληση για ενημέρωση -εάν κάποιος γνωρίζει: Μπορώ να βάλω ένα red cap με δύο χρυσοψαράκια veiltail ? Κάποιος μου είπε ότι τα red cap δεν ταιριάζουν με άλλα χρυσόψαρα.
Ευχαριστώ

Blanch
30-05-07, 22:15
Καλώς ήρθες GERR! :p

Κανένα πρόβλημα με τη συμβατότητα των ειδών που αναφέρεις. ;) Σε πόσα λίτρα πρόκειται να μπουν και τί μέγεθος έχουν τα χρυσόψαρα;

GERR
31-05-07, 18:16
θα μπουν σε 75 λτ . Τα ψαράκια πρέπει να είναι 4 εκ .(χωρίς την ουρά) Εχω δυο veiltail θέλω να βάλω ένα redcap. Ευχαριστώ

Blanch
01-06-07, 00:06
Δεν θα ήθελα να σου σταματήσω τον ενθουσιασμό, αλλά πολύ καλύτερα θα είναι να μείνει το ενυδρείο σου με τα δύο veiltail χωρίς να προσθέσεις άλλον κάτοικο. Το κάθε χρυσόψαρο χρειάζεται το ελάχιστο 30 με 35 λίτρα. Ένα μεγαλύτερο ενυδρείο με καλή φίλτρανση ίσως θα ήταν η λύση! :rolleyes: :D :p

in the pond
01-06-07, 06:58
Δεν θα ήθελα να σου σταματήσω τον ενθουσιασμό, αλλά πολύ καλύτερα θα είναι να μείνει το ενυδρείο σου με τα δύο veiltail χωρίς να προσθέσεις άλλον κάτοικο. Το κάθε χρυσόψαρο χρειάζεται το ελάχιστο 30 με 35 λίτρα. Ένα μεγαλύτερο ενυδρείο με καλή φίλτρανση ίσως θα ήταν η λύση! :rolleyes: :D :p

Καλημέρα.
Θα συμφωνήσω με τη φίλη πιο πάνω, απλά εγώ θα αυξήσω ακόμα λίγο τα λίτρα για κάθε χρυσόψαρο. 40λίτρα για κάθε ένα ξεχωριστά.

GERR
04-06-07, 18:22
Ευχαριστω όλους.
Απολογούμαι αλλά μόλις διάβασα την πρώτη απάντηση έτρεξα αμέσως και αγόρασα ένα pearlscale που το φλερτάριζα καιρό (τελικά δεν είναι redcup μοιάζει όμως πολύ).Προσωρινά θα βολευτούν εκεί και θα δω στο άμεσο μέλλον τι θα κάνω.Πάντως τα σχέδια μου στοχεύουν να καταλήξω σε ένα ενυδρείο με τροπικά ψάρια.Τα χρυσόψαρα τα συμπαθώ πολύ αλλά προέκυψαν από δώρο σε ένα ενυδρειάκι 5 λτ. Οι μετρήσεις που παίρνω έως τώρα είναι σχετικά καλές με πρόβλημα την ανεβασμένη σκληρότητα νερού GH>21 και ΝΟ3 <=25.(το ενυδρείο είναι 25 ημερών).Εχω φυτέψει ήδη 6 ανούβιες και έχω και μια επιπλέουσα μπάλλα από άλγη (τι άλλο να βάλω από φυτα?) Να βάλω αεραντλία?

PascM
04-06-07, 18:27
Την αεραντλία εφόσον έχεις σωστή ανατάραξη από το φίλτρο σου δεν την χρειάζεσαι! Αν έβρισκες λίγο κερατόφυλλο ή ντοματιά (higrophylia diformis) θα ήταν μια χαρά, μια και το κερατόφυλλο είναι λίγο ποιο εύκολο να το κατασπαράξουν! Ίσως ακόμη και μια elodea-egeria densa