PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα Φωτα σας Παρακαλω....


Jimmy996s
28-05-07, 01:22
Γεια σας αλατισμενοι φιλοι μου απο καιρο ηθελα ενα θαλασσινο αχ... η ευκαιρια μου δινετε αλλα θα εξαρτηθει απο τα οικονομικα μου,,,....:( εκανα ολικη ανακαινηση στο σπιτι στο οποιο θα μεινω με την μελλοντικη γυναικα μου..,,και ναι ετοιμαζομαι για γαμους και ετσι θα πραγματοποιησω τα ονειρα μου . μεσα σ αυτο ειναι και ενα ενυδρειο διαστασεων 2.00*50*65 μηκος πλατος υψος με σαμπ 80*40*40 πως σας ακουγεται για Fish only με ζωντανο βραχο?οι ερωτησεις μου λοιπον ειναι 1.Για το ενυδρειο ελεγα εσωτερικους σωληνες στην βαση του που πηγαινουν στο σαμπ και γυρνανε πισω το νερο 2.η διαταξη του σαμπ για εσωτερικο σκιμερ τι σκιμερ? ,θεση για μακροαλγες υλικα κτλπ 3.κυκλοφορητη σαμπ με ποσα λιτρα ανα ωρα για το ενυδρειο μου 3.τι εσωτερικους κυκλοφορητες λιτρα ,ποσους?4. με κανα 2ανεμιστηρακια το καλοκαιρι την βγαζω η παμε σε ποιο ακριβες λυσεις?ποσα κιλα βραχο,αμμο θα χρειαστω και καποιες ενδεικτικες τιμες εκτος της δεξαμενης-σαμπ που θα μου πηγαινε γενικοτερα το ολο ενχειρημα στα λιτρα αυτα.....:roll::roll::roll::roll: ελπιζω να μην σας κουραζω αλλα ειμαι αρχαριος στην θαλασσα ακομα και δεν ξερω αν θα μπορεσω να το τολμησω.......:roll::roll: ευχαριστω...:smt052

accnt
28-05-07, 08:17
Γεια σου φίλε μου…

Πριν σου απαντήσω στις ερωτήσεις σου θα ήθελα να μας πεις αν έχεις γενικότερη εμπειρία στα ενυδρεία γλυκού νερού, γιατί αν έχεις το όλο εγχείρημα θα είναι πιο εύκολο.

Σχετικά με τις διαστάσεις του ενυδρείου και επειδή έχω ακριβώς ένα ίδιο, θα σου πρότεινα να σκεφτείς σοβαρά (αν σε παίρνει βέβαια) να αυξήσεις το πλάτος στα 60 ή ακόμα καλύτερα και στα 70 cm. Δεν ξέρω αν μπορείς να το φανταστείς, αλλά σε τέτοιου είδους ενυδρεία (με βράχια), το πλάτος παίζει σημαντικότατο ρόλο ιδίως στο σωστό aquascaping.

Το σύστημα της υπερχείλισης πρέπει να το μελετήσεις πάρα πολύ καλά. Θα έλεγα να κάνεις δύο «πύργους» υπερχείλισης τύπου Durso ή κάποιο παρεμφερή, στις δυο άκρες του ενυδρείου. Αυτό θα σου παρέχει σημαντική κάλυψη, αλλά και σιγουριά ότι δεν θα πλημμυρίσεις. Έχουν γραφτεί πολλά εδώ στο forum για υπερχειλίσεις οπότε με ένα search μπορείς να βρεις πολλά.

Για την διάταξη, αλλά και γενικότερα για το sump δες εδώ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16969). Τώρα καλές μάρκες skimmer είναι η deltec (http://www.deltecaquariumsolutions.com/home.php) η H&S (http://www.hsaquaristik.de/start_eng.php) και ακολουθεί aqua medic (http://www.aqua-medic.de/en/), Tunze (http://www.tunze.com/) (τα προηγούμενα είναι από προσωπική άποψη και μόνο…). Υπάρχουν και αρκετές Αμερικάνικες μάρκες, αλλά τα προβλήματα εισαγωγής από Αμερική είναι αρκετά και μπορείς να «μπλέξεις».
Θα αντιμετωπίσεις ένα προβληματάκι σχετικά με την μακροάλγη, διότι δεν θέλει τόσο έντονη ροή, οπότε θα πρέπει μέσα στο sump να κάνεις μια κατασκευή που να μοιράζει το νερό. Δες εδώ (http://www.melevsreef.com/) για super sump.

Για την επιστροφή μπορείς να πας σε δυο αντλίες π.χ. των 2500 λίτρων η κάθε μία. Αυτό είναι καλύτερο από το να πας σε μια των 5000 λίτρων. Μπορείς ακόμα να «παίξεις» με μια 2500 και μια 1200 λίτρα την ώρα, αλλά καλύτερα με την πρώτη λύση.

Εσωτερικά θα πρέπει να βρεις τον τρόπο με την κυκλοφορία (περισσότερο με την τοποθέτηση των κυκλοφορητών, όχι αντλιών), έτσι ώστε όλος ο βράχος να μένει καθαρός και ενεργός. Δες εδώ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14192) μιας και μιλάμε για ζωντανό βράχο.
Μπορείς να πας και σε σύστημα wave maker. Η Tunze έχει πολλές λύσεις (Turbelle nano και κανονική) σε αυτόν τον τομέα. Γενικότερα θα χρειαστείς τουλάχιστον 3 με μια μέση ροή 2500 –3500 λίτρων. Έτσι και αλλιώς θα χρησιμοποιηθούν και αντλίες τις επιστροφής, για αυτόν τον σκοπό, αφού θα στρέψεις τις εξόδους τους προς τον βράχο.

Με μεγάλα ανεμιστηράκια (και ανάλογα με την εσωτερική θερμοκρασία και με τα τυχόν μηχανήματά που έχεις) θα μπορέσεις να την κρατήσεις γύρω στους 28 –29. Αυτή η θερμοκρασία είναι ήδη οριακή για fish only. Ναι μεν τα ψάρια μπορούν να αντέξουν μέχρι και 30-31 αλλά δεν είναι σωστό. Με την χρήση των ανεμιστήρων θα έχεις τρομερή εξάτμιση, άρα θα χρειαστείς και σύστημα αυτόμάτου αναπληρώσεως νερού. Η λύση chiller είναι η πιο σωστή με τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά της.

Για βράχο θα πρέπει να υπολογίζεις γύρω στα 50 με 70 κιλά, αλλά λόγω του μεγάλου κόστους, θα μπορείς να τον βάλεις σιγά σιγά και ανάλογα με την ιχθυοφόρτιση, που θα είναι ανάλογη. Επίσης μπορείς να βάλεις και λίγο ψόφιο, ανάλογα με τις τιμές βέβαια, γιατί στην τελική μπορεί να γλιτώσεις λίγα χρήματα.
Άμμο, δηλαδή αραγωνίτη (ζωντανό και ψόφιο) θα βάλεις τόσο όσο να σχηματιστεί ένα ύψος γύρω στους 3-5 πόντους. DSB θα κάνεις στο sump.

Τώρα για τιμές δεν έχεις παρά να ρωτήσεις διάφορα καταστήματα.

yiannossavva
28-05-07, 09:23
Jimmy996s (http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=2385)

Πρώτα να ευχηθώ καλή επιτυχία για το νέο σου ενυδρείο.
Ο φίλος accnt σε κάλυψε απόλυτα.
Να συμπληρώσω μόνο για το θέμα του σταντ.
Είναι πολύ σημαντικό το ύψος του.
Προτείνω να είναι 80 εκατοστά καθαρό και η κατασκευή του να είναι τέτοια που να μην χρειαστεί κάθετη ενίσχυση στην μέση για να μπορείς να δουλεύεις άνετα στο σαμπ.
Από φωτισμό ένα fish only δεν έχει πολλές απαιτήσεις.
Ο λόγος είναι ότι οι ποσότητες ταΐσματος είναι πολλές και σε συνδυασμό με πολλή φωτισμό δημιουργούνε τεράστια προβλήματα. Προτείνω ακόμα βιολογικό υλικό sera sypirax.


Καλή σου μέρα

Γιάννος Σάββα

Tricky
28-05-07, 11:44
θα χρειαστω και καποιες ενδεικτικες τιμες εκτος της δεξαμενης-σαμπ που θα μου πηγαινε γενικοτερα το ολο ενχειρημα στα λιτρα αυτα.....:roll::roll::roll::roll: ελπιζω να μην σας κουραζω αλλα ειμαι αρχαριος στην θαλασσα ακομα και δεν ξερω αν θα μπορεσω να το τολμησω.......:roll::roll: ευχαριστω...:smt052

Φιλε Jimmy για να καταφερεις ενα σωστο και φυσικο αποτελεσμα , μην υπολογισεις λιγοτερα απο 2500 ευρω (εξοπλισμο,αμμο,βραχο κλπ).Αυτη ειναι η κατωτερη τιμη.Η γυαλα-βαση-sump απο 1000 ευρω και ανεβαινει απεριοριστα αναλογα με το αισθητικο αποτελεσμα που θες να πετυχεις στο νεο σου σπιτι.

Αν νομιζεις οτι σε παιρνει , μπορεις να αρχισεις το σχεδιασμο/κατασκευες τωρα αλλα να ξεκινησεις το Σεπτεμβριο αφου αποκτησεις και το απαραιτητο θεωρητικο υποβαθρο...ετσι , δεν θα μπλεξεις με τη ζεστη απο φετος.

Απο εκει και περα , σε ενα τετοιο ενυδρειο εγω θα εβαζα φουλ βιολογικα υλικα (σιποραξ ή φιλτρο αμμου) και οζονιστηρα .Ζωντανο βραχο θα εβαζα λιγο ...ολη η ''βαση'' θα ηταν ψοφια δηλαδη και ο ζωντανος βραχος απο πανω;)

Jimmy996s
28-05-07, 23:33
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις , τοποθετησεις στο θεμα μου.... Εχω μια μικρη εμπειρια στο γλυκο νερο εχω αυτην την στιγμη ενα ενυδρειο 200λιτ. με δισκακια που μου κανουν συντροφια 1,5χρονο τωρα και γιαυτο εφτιαχνα το καινουργιο ενυδρειο αλλα δυστυχως αμα δεις ωραια στημενο θαλασσινο μπαινεις σε πολλες σκεψεις....;) οι διαστασεις για ενυδρειο που σκεφτομαι ειναι αυτες που ειπα αν και πολυ θα θελα να ειναι 2.00*70*70 αλλα θα χω προβλημα βαρους.... πολυκατοικια στον δευτερο,μετα απο συζητησεις μου λεγαν 200κιλα ανα τετραγωνικο και ηδη θα το υπερβω... ο χωρος που το προωριζω ειναι στον τοιχο και την βαση θα την φτιαξω 3μετρα για να καλυπτη περισσοτερα τετραγωνικα... Πηγα και ρωτησα ποσο θα μου κοστηση η κατασκευη δεξαμενης και σαμπ με refugion με την υπερχηληση κομπλε 12αριτζαμι στην δεξαμενη και μου ειπε γυρο στα 2000€ πως την βλεπεται την τιμη γιατι μουφανηκε λιγο τσουχτερη...:roll: οποτε με την βαση και τον υπολοιπο εξοπλισμο για απλο γλυκο θα ξεπερασει τα 3300.....
γιαυτο και σας ρωταω και πανω κατω τις τιμες και τον εξοπλισμο του για να δω αν μπορω να το στησω....:smt017 ευχαριστω! :o

accnt
29-05-07, 10:55
Πηγα και ρωτησα ποσο θα μου κοστηση η κατασκευη δεξαμενης και σαμπ με refugion με την υπερχηληση κομπλε 12αριτζαμι στην δεξαμενη και μου ειπε γυρο στα 2000€ πως την βλεπεται την τιμη γιατι μουφανηκε λιγο τσουχτερη...:roll:

Όντως είναι αρκετά τσουχτερή έως απαγορευτική.
Τα τζάμια θα πρέπει να στοιχίζουν γύρω στο 500 άρι με 700 άρι το πολύ, αν θυμάμαι καλά από τα δικά μου (το έφτιαξα μόνος μου). Ίσως και λιγότερα αναλόγως την πηγή.
Νομίζω οτι θα πρέπει να κάνεις μεγαλύτερη έρευνα αγοράς. Μια τιμή γύρω στα 1500 ακούγεται πολύ καλύτερα, αλλά δεν είμαι και κατασκευαστής....:D.

Ξέρω ότι ενυδρεία φτιάχουν οι... Nidal, Ωκεανός, Αντωνακάκης. Πήρες προσφορές από εκεί?

netblues
29-05-07, 11:00
Αν και λιγο off topic, reef + γαμος....
Το σκεφτηκες καλα?
Μαχητης στην παλαιστινη μου ακουγεται ευκολοτερο... (ειδικοτερα για το δευτερο μερος....) :grin:

accnt
29-05-07, 11:08
Πρώτον οι θαλασσινοί είμαστε σκληρά καρύδια....:D
Δεύτερον δεν θέλει reef αλλά fish only με βράχο.
Να πω όμως και κάτι άλλο. Αυτό με τα 200Kg/τετρ.μέτρο δεν είναι κάπως λίγο? Κανονικά δεν πρέπει να αντέχει παραπάνω?

Jimmy996s
29-05-07, 21:39
Aς τα να πανε παιδες.... τωρα με τον γαμο εχω την ευκαιρια να κανω την επανασταση μου μετα... μεσα το κεφαλι!!:grin: η τωρα η ποτε....!!!! οσο για τους μηχανικους περι τα 200κιλα/τετραγωνικο οχι απλα ειναι υπερβολικοι αλλα παραειναι!!!!! βεβαια αναφερονται σε κανα σεισμο τυπου βλεπε παρνηθα το 2000........ αλλα ημαρτων διαμερισμα σε πολυκατοικια ειναι δεν το φτιαχνω σε βαρκα:smt084.... Σημερα πηγα και ρωτησα και αλλο μαγαζι για την ιδια κατασκευη που σκεφτομαι και μου ειπε με μεγαλυτερο σαμπ 1,00*50*50 και συστημα υπερχηλησης τυπου ντουρσω γυρω στα 1400€... και με αφησε καγκελο... δηλαδη για την ιδια κατασκευη 600€κατω.-+10 Μου φαινεται θα τους παρω ολους σβαρνα.... μεγαλη αποκλιση της τιμης.... το παληκαρι πολυ ψαγμενο, μου εδωσε πολλες ελπιδες για fish only sto oikonomiko θεμα αλλα και για την συντηρηση του αντιθετως για reef....:( πολυ διαβασμα και €€€€:grin:
που πανω κατω το ηξερα αυτο....
τι να πω ... σημερα ειμαι αισιοδοξος πιστευω πως ισως καταφερο να μπω στις τροπικες θαλασσες....... Υ.Γ. λιγο θετικη ενεργεια θελω , διαβασμα και πολλα ευροοοοοοο!!!!!!!:D:D ααα μην το ξεχασω μου δωσε και καποια links για διαβασμα μαλλον θα τα γνωριζεται αλλα σας τα δινω μηπως....
www.wetwebmedia.com
www.reefcental.com
www.reefs.org (Δεν τα χω τσεκαρη ακομα αν ειναι κατι ασχετο ,μην βαρατε....) :smt052:smt052

netblues
29-05-07, 21:42
Εχεις σκεφτει την περιπτωση λιστας γαμου σε ενυδρειακο πετσοπ?

Yiannis59
29-05-07, 22:22
Αν και λιγο off topic, reef + γαμος....
Το σκεφτηκες καλα?
Μαχητης στην παλαιστινη μου ακουγεται ευκολοτερο... (ειδικοτερα για το δευτερο μερος....) :grin:
Μάλλον δεν ξερει και κανει και το λαθος να μην ρωτα :smt023:smt023

Jimmy996s
29-05-07, 22:31
Aυτο που ειπες για την λιστα γαμου σε petshop ομολογω πως δεν ειναι και ασχημη ιδεα....... αντιθετος θα ελεγα..:D:D Λες? οσο για το γαμο .......ουδεν σχολιον........:rolleyes: ο χρονος θα δειξει.... χι χι

Isidoros
30-05-07, 06:44
Επειδη το ενυδρειο σου ειναι μεγαλο μην κοιταξεις μονο τιμη αλλα και ποιος θα στο φτιαξει.Δεν ειναι πολλοι στην Ελλαδα που κανουν εγγυημενες δουλειες.;)