PDA

Επιστροφή στο Forum : πεθαναν 3 νεον 2 corys και 3 danio


chriskousis
27-05-07, 11:47
αμεσως παραξενευτηκα.. λεω γιατι? δεν υπαρχουν αλλα ψαρια εκτος απο κορις και τετρας + τις ζεμπρες μεσα στο ενυδρειο.. ετσι εκανα τα τεστ της aquarium pharmaceuticals

βρηκα nitrite 0
Ph 6.6-6.8
ammonia 0.25
nitrate 20
GH KH δεν εχω

Lsourtzo
27-05-07, 12:32
θερμοκρασία ??
υπάρχουν εξωτερικά σημάδια ???
κάτι άλλο που να παραπέμπει σε κάποια ασθένεια ?
τα υπόλυπα ψάρια που επέζισαν πως είναι ??

chriskousis
27-05-07, 12:43
η θερμοκρασια ηταν στους 27 βαθμους.. τωρα εκανα μια αλλαγη 50%.. τα αλλα ψαρια φαινονται κανονικα.. κανενα σημαδι...
τιποτα που να παραπεμπει σε ασθενεια..
:/ οι μετρησεις δεν ηταν τελειες αλλα δεν ηταν και απαγορευτικες!

τωρα εκανα παλι μετρησεις αμεσως μετα την αλλαγη 50%.. τωρα τρελαθηκα :!!!!!

Nitrate red between 40-80!!!!!!!!!?!?!?!?!
ammonia 0.50
ph 7.2
Nitrite 0

Lsourtzo
27-05-07, 12:53
η θερμοκρασια ηταν στους 27 βαθμους.. τωρα εκανα μια αλλαγη 50%.. τα αλλα ψαρια φαινονται κανονικα.. κανενα σημαδι...
τιποτα που να παραπεμπει σε ασθενεια..
:/ οι μετρησεις δεν ηταν τελειες αλλα δεν ηταν και απαγορευτικες!
υπερβολικά μεγάλος αριθμός απωλειών.
κάνε ξανά τις μετρήσεις σου ... αμα τα τεστ σου είναι παλιά .. αύριο αγόρασε μερικά καινούργια ( ιδίως της αμμωνίας ) και ξανακάνε ...
σίγουρα κάτι πάει στραβά ... και μάλιστα πάρα πολύ στραβά !!!
κάνε άλλη μία ακόμα αλλαγή νερού 50% πριν το τέλος της μέρας ... και μην ταΐσεις σήμερα

chriskousis
27-05-07, 13:19
τα εβγαλα τα ψαρια και τα εβαλα στο 2ο 50αρι τανκ καραντινας που εχω.. δεν ηθελα να ρισκαρο αλλες απωλειες..
δυστιχως μεσα στις επομενες 20 περιπου μερες δε θα μπορω να παρω τεστς.. ειμαι αφραγκος και εχουν γυρω στα 55-60 ευρω :/

klaz
27-05-07, 13:22
πραγματικα,με τι μετρας...??? γιατι νομιζω οτι πηγαινεις στα τυφλα,και ισως ποτε να μην ηξερες τις πραγματικες συνθηκες στο ενυδρειο σου.....

Lsourtzo
27-05-07, 13:32
τα εβγαλα τα ψαρια και τα εβαλα στο 2ο 50αρι τανκ καραντινας που εχω.. δεν ηθελα να ρισκαρο αλλες απωλειες..
δυστιχως μεσα στις επομενες 20 περιπου μερες δε θα μπορω να παρω τεστς.. ειμαι αφραγκος και εχουν γυρω στα 55-60 ευρω :/
πάρε ένα κυπελλάκι ούρων από ένα φαρμακείο ...
βάλε νεράκι από το ενυδρείο σου ... και πήγαινε σε κάποιο ενυδρειάδικο της γειτονιάς σου να σου κάνουν εκεί τις μετρήσεις ...
εντωμεταξύ δεν ρίχνεις και μία καλύτερη ματιά στις οδηγίες χρήσεως των τεστ που έχεις, μήπως και κάτι δεν κάνεις καλά … άνθρωποι είμαστε… αυτά συμβαίνουν

chriskousis
27-05-07, 13:38
τα τεστ της aquarium pharmaceuticals


^ ^ ^ ^

πάρε ένα κυπελλάκι ούρων από ένα φαρμακείο ...
βάλε νεράκι από το ενυδρείο σου ... και πήγαινε σε κάποιο ενυδρειάδικο της γειτονιάς σου να σου κάνουν εκεί τις μετρήσεις ...
εντωμεταξύ δεν ρίχνεις και μία καλύτερη ματιά στις οδηγίες χρήσεως των τεστ που έχεις, μήπως και κάτι δεν κάνεις καλά … άνθρωποι είμαστε… αυτά συμβαίνουν

αν και τα χρησιμοποιω τα τεστ της αquarium pharmaceuticals πανω απο 5 χρονια και ξερω απεξω τις διαδικασιες.. παντα κοιταγα το εκαστοτε ενχειριδιο

steady
27-05-07, 17:53
και τις 20 μερες που το ενυδρειο θα ναι αδειο ριχνε και λιγη τροφουλα...
η τα τεστ ειναι χαλασμενα η απο καπου ειχες μεγαλη πηγη αμμωνιας αν καταλαβαινω καλα τα νεκρα ψαρια ποσο εμειναν στο νερο?μηπως εβαλε το χερακι του καποιος που δεν ξερει πχ να ταισει και εριξε ολη την τροφη?

Lsourtzo
27-05-07, 18:19
σωστός ο steady (http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=682)
προσπάθησε να θυμηθείς αν έπεσε τίποτα μέσα στο ενυδρείο ... ή υπάρχει περίπτωση να έπεσε τίποτα μέσα στο ενυδρείο τις τελευταίες μέρες ?
όχι μόνο από εσένα αλλά και από άλλους …
κάποιος μου είχε πει για μία περίπτωση όπου κάποιος είχε χάσει σχεδόν όλα του τα ψάρια γιατί ο γιος του θεώρησε καλό να δώσει στα ψάρια του να πιουν πορτοκαλάδα …
ψάξε λίγο και την περίπτωση να μπήκε χέρι από αλλού !!
το ph σου είναι πάντα έτσι χαμηλό ???
μήπως έπεσε κάτι μέσα που σου το έριξε απότομα και τα ψάρια σου έπαθαν ΣΟΚ !

chriskousis
27-05-07, 22:10
το συγκεκριμενο ενυδρειο βρισκεται στο δωματιο μου οποτε ειναι τουλαχιστον απιθανο να εριξε καποιος κατι στο νερο..
επισης στο σπιτι μου εχω κανει ενταντικα φροντηστιρια σε ολους ουτως ωστε να χειριστουν μια κατασταση οταν λειπω :Ρ
τα ψαρια τα νεκρα μωλις τα ειδα νεκρα τα εβγαλα αμεσως.
εχει αναπτυχθει και τριχοειδης αλγη τις τελευταιες μερες Οο