PDA

Επιστροφή στο Forum : Καθαρισμος αμμου θαλασσης


Andros
25-05-07, 20:13
Παιδια, θα ηθελα να ρωτησω το εξης: Εχω μαζεψει αμμο απο παραλια την εχω ξεπλυνει 2 φορες με παρα πολυ νερο και παλι δεν εχει γινει εντελως κρυσταλο. Ετσι εναι; Να την βαλω μεσα στο ενυδρειο να βαλω και νερο και να αφησω τα φιλτρα να κανουν τη δουλεια τους; ή χρειαζεται κατι αλλο πριν τη βαλω στο ενυδρειο; Προοριζεται για ενυδρειο malawi. Καπου διαβασα για βρασιμο της αμμου. Χρειαζεται;:confused: Ας απαντησουν καποιοι που εχουν βαλει αμμο στα ενυδρεια τους. :D :D :D


Υ.Γ: Μιλαμε για αλλαγη aqua scaping φευγει το χαλικι μπαινει αμμος φευγουν οι βραχοι μπαινουν πετρες.

Yiannis59
25-05-07, 20:20
Το βράσιμο απαραίτητο για να είσαι σίγουρος από ασθένειες κλπ

in the pond
25-05-07, 20:28
Παιδια, θα ηθελα να ρωτησω το εξης: Εχω μαζεψει αμμο απο παραλια την εχω ξεπλυνει 2 φορες με παρα πολυ νερο και παλι δεν εχει γινει εντελως κρυσταλο. Ετσι εναι; Να την βαλω μεσα στο ενυδρειο να βαλω και νερο και να αφησω τα φιλτρα να κανουν τη δουλεια τους; ή χρειαζεται κατι αλλο πριν τη βαλω στο ενυδρειο; Προοριζεται για ενυδρειο malawi. Καπου διαβασα για βρασιμο της αμμου. Χρειαζεται;:confused: Ας απαντησουν καποιοι που εχουν βαλει αμμο στα ενυδρεια τους. :D :D :D


Υ.Γ: Μιλαμε για αλλαγη aqua scaping φευγει το χαλικι μπαινει αμμος φευγουν οι βραχοι μπαινουν πετρες.

Άντρο, φίλε μου, πρέπει οπωσδήποτε να πληθεί ο άμμος σου και πρέπει να βράσει κιόλας.
Απ' ότι βλέπω όμως πλησιάζεις ολοένα στο αυθεντικό Malawi aquascaping. Καλή επιτυχία.

Andros
25-05-07, 20:33
Το βράσιμο απαραίτητο για να είσαι σίγουρος από ασθένειες κλπ
Δεν μπορουμε να το αποφυγουμε δηλαδη?Μιλαμε για αρκετο αμμο ρε παιδια το ενυδρειο ειναι 430L.

in the pond
25-05-07, 20:43
Δεν μπορουμε να το αποφυγουμε δηλαδη?Μιλαμε για αρκετο αμμο ρε παιδια το ενυδρειο ειναι 430L.


Μπορείς κάλλιστα να τον χωρίσεις σε δύο μεγάλες κούπες, και να τον πλήνεις στο μπάνιο με καυτό νερό. Έτσι θα φύγει εντελώς και η σκόνη που λες. Θα πρέπει όμως να τον ανακατεύεις συνεχώς, μέχρι να απαλλαγεί εντελώς το θολό νερό από την σκόνη.

Andros
25-05-07, 20:46
Μαλλον ετσι εννακαμω χωρκανε.

in the pond
25-05-07, 20:47
Μαλλον ετσι εννακαμω χωρκανε.

Άτε, τζιε θέλουμε φωτογραφία.

Pritanis
25-05-07, 21:14
εχω διαβασει οτι η αμμος θαλασσης (μεσογειου) μπορει να επηρρεασει τη σιλικονη του ενυδρειου και να εχεις προβληματα....... Για ψαξ το λιγο παραπανω...... Οι αλμυροι εχουν σιγουρα παραπανω γνωσεις για αυτο......

Θανάσης
25-05-07, 22:09
εχω διαβασει οτι η αμμος θαλασσης (μεσογειου) μπορει να επηρρεασει τη σιλικονη του ενυδρειου και να εχεις προβληματα....... Για ψαξ το λιγο παραπανω...... Οι αλμυροι εχουν σιγουρα παραπανω γνωσεις για αυτο......

αυτό είναι αλήθεια καθώς έχει βάση το πυρίτιο και σιγά σιγά το τρώει για αυτό νομίζω πως θέλει διπλό πάτο και κόντρες:roll:

Andros
25-05-07, 22:23
Τι λετε ρε παιδια τζαμπα κοπος δηλαδη?Πολλοι φιλοι του φορουμ εχουν βαλει αμμο απο παραλια και δεν εχει αναφερει κανεις τιποτα.Τωρα τι κανω?Ας πει καποιος ειδικος κατι ρε παιδια για να ξερω πως προχωρω.

ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου
25-05-07, 23:26
αυτό είναι αλήθεια καθώς έχει βάση το πυρίτιο και σιγά σιγά το τρώει για αυτό νομίζω πως θέλει διπλό πάτο και κόντρες:roll:
Διπλό πάτο;;; Δηλαδή;;;

Takis
25-05-07, 23:27
Εγω εδω και χρονια εχω αμμο απο θαλασσα και δεν εχω δει κανενα προβλημα στην σιλικονη....
Οσο για το βρασιμο, αν ειναι μεγαλη η ποσοτητα, δεν ειναι απαραιτητο. Εγω οσες φορες την χρησιμοποιησα, δεν την εβρασα. Εχει ομως το ρισκο του το πραγμα....
Καλο πλυσημο και η θολουρα που θα δεις στην αρχη θα φυγει με το φιλτρο.
Υποθετω οτι θα την μαζεψες απο σημειο που δεν κανουν μπανια.

Andros
26-05-07, 10:03
Υποθετω οτι θα την μαζεψες απο σημειο που δεν κανουν μπανια.[/quote]
Τακη μου, αυτο παιζεται. Την εχω μαζεψει απο χωρο τον οποιο παταει κοσμος.:D Δεν ξερω αν χρησιμοποιειται ο χωρος αυτος για μπανια (δεν πηγα ποτε μου εκει). Ετσι κι αλλιως εχει φαει και θα φαει γερο πλυσιμο. Στο θεμα μας τωρα να χρησιμοποιοησω την αμμο αφοβα; Τι λες; Αν σταθουμε σε αυτο που εχει αναφερει ο φιλος pritanis υπαρχει καποιος που μπορει να το αποδειξει;:confused: Υπαρχει κανεις χομπιστας που εχει αντιμετωπισει προβλημα με τη σιλικονη του ενυδρειου του λογω αμμου;

in the pond
26-05-07, 15:21
Υποθετω οτι θα την μαζεψες απο σημειο που δεν κανουν μπανια.
Τακη μου, αυτο παιζεται. Την εχω μαζεψει απο χωρο τον οποιο παταει κοσμος.:D Δεν ξερω αν χρησιμοποιειται ο χωρος αυτος για μπανια (δεν πηγα ποτε μου εκει). Ετσι κι αλλιως εχει φαει και θα φαει γερο πλυσιμο. Στο θεμα μας τωρα να χρησιμοποιοησω την αμμο αφοβα; Τι λες; Αν σταθουμε σε αυτο που εχει αναφερει ο φιλος pritanis υπαρχει καποιος που μπορει να το αποδειξει;:confused: Υπαρχει κανεις χομπιστας που εχει αντιμετωπισει προβλημα με τη σιλικονη του ενυδρειου του λογω αμμου;[/quote]

Έλα Άντρο, Το πυρίτιο σίγουρα δεν φεύγει με το πλήσιμο γιατί είναι στοιχείο στη σύσταση της άμμου. Στο Π.Μ. σου είπα περίπου ότι σου έχει απαντήσει ο φίλος Τάκης. Δική σου επιλογή.

crazyio
28-05-07, 17:17
και φίλοι δικοί μου που έχουν βάλει άμμο θαλάσσης δεν έχουν αντιμετωπίσει πρόβλημα εδώ και ένα χρόνο ...
τώρα αν τα προβλήματα βγαίνουν μακροχρόνια ..... δεν ξέρω και δύσκολα θα το μάθεις αν δεν το επιχειρήσεις ....

Pritanis
28-05-07, 17:57
αλλα γιατι να το επιχειρησεις;;;;; Για να γλιτωσεις 10 € θα ρισκαρεις ψαρια , ψυχικη ισορροπια πατωματα και γρινιες απο τους γειτονες;;;;;; ΜΑΚΡΙΑ.......Εστω και 1% να ισχυει μην το ρισκαρεις.....

steady
28-05-07, 19:10
η δικια μου ενσταση ειναι οτι και μια αμμος απο πετ σοπ παλι βαση το πυριτιο εχει..δεν καταλαβαινω ποια ειναι η διαφορα η αμμος θαλασσης ειναι τριμενη πετρα ασβεστολιθικη σκευτειται, αρα και πετρες απο τη θαλασσα δεν μπορουμε να χρησιμοποιησουμε?καπου δεν στεκει....
και δεν νομιζω οτι για 430 λιτρα θα δωσει μονο 10€ σε πετ σοπ...πρεπει να χρειαζεται 50κιλα στην καλυτερη περιπτωση...

Pritanis
28-05-07, 20:18
δεν ξερω αν η ποταμισια αμμος εχει βαση πυριτιου, μαλλον ο caverman θα μας κατατοπισει παραπανω...... _Στις οικοδομες ομως ποτε δεν χρησιμοποιουμε αμμο θαλασσης αλλα παντα ποταμισια.......

yiannossavva
28-05-07, 20:48
Το θέμα με την άμμο και το πυρίτιο μου το έχει πει ιχθυολόγος.
Για να το λέει κάτι θα ξέρει.
Το ερώτημα τώρα είναι αν επηρεάζετε μόνο στο σημείο που άρχετε σε επαφή με το νερό.
Δεν πιστεύω ότι μπορεί να επίδραση και ανάμεσα στα γυαλιά.
Εγώ είχα και την έβγαλα. Παρά να είμαι με το αχνός……..


Ευχαριστώ.


Γιάννος Σάββα

in the pond
28-05-07, 20:56
δεν ξερω αν η ποταμισια αμμος εχει βαση πυριτιου, μαλλον ο caverman θα μας κατατοπισει παραπανω...... _Στις οικοδομες ομως ποτε δεν χρησιμοποιουμε αμμο θαλασσης αλλα παντα ποταμισια.......

Και βέβαια δεν χρησιμοποιούμε άμμο θαλάσσης στις οικοδομές γιατί είναι γεμάτη άλατα. Τα άλατα προκαλούν τεράστια προβλήματα στο ίδιο το τσιμεντικονίαμα αλλά κυρίως στις σιδεροσυνδέσεις. Γνωρίζετε ότι τα άλατα προκαλούν συνεχή και γρήγορη διάβρωση του σιδήρου (σκουριά).

Andros
29-05-07, 20:37
η δικια μου ενσταση ειναι οτι και μια αμμος απο πετ σοπ παλι βαση το πυριτιο εχει..δεν καταλαβαινω ποια ειναι η διαφορα η αμμος θαλασσης ειναι τριμενη πετρα ασβεστολιθικη σκευτειται, αρα και πετρες απο τη θαλασσα δεν μπορουμε να χρησιμοποιησουμε?καπου δεν στεκει....
και δεν νομιζω οτι για 430 λιτρα θα δωσει μονο 10€ σε πετ σοπ...πρεπει να χρειαζεται 50κιλα στην καλυτερη περιπτωση...

Αν καταλαβα καλα επειδη η αμμος εχει αμεση επαφη με τη σιλικονη ισως γι αυτο να υπαρξει προβλημα.;) τελος παντων οπως και να εχει το πραγμα εγω την πεταξα :( και αγορασα πολυ πολυ ψιλοκοκκο χαλικακι :grin: για να εχω το κεφαλι μου ησυχο. :D :D
-------------------------
αλλα γιατι να το επιχειρησεις;;;;; Για να γλιτωσεις 10 € θα ρισκαρεις ψαρια , ψυχικη ισορροπια πατωματα και γρινιες απο τους γειτονες;;;;;; ΜΑΚΡΙΑ.......Εστω και 1% να ισχυει μην το ρισκαρεις.....

Σωστοοοοος;)

in the pond
29-05-07, 21:10
Αν καταλαβα καλα επειδη η αμμος εχει αμεση επαφη με τη σιλικονη ισως γι αυτο να υπαρξει προβλημα.;) τελος παντων οπως και να εχει το πραγμα εγω την πεταξα :( και αγορασα πολυ πολυ ψιλοκοκκο χαλικακι :grin: για να εχω το κεφαλι μου ησυχο. :D :D
-------------------------


Σωστοοοοος;)

Ρε Άντρο, έν εζήτας λεπτόκοκκο μπέζ άμμο?