PDA

Επιστροφή στο Forum : Σκαλαρια


jimfytakis
24-05-07, 12:55
Απο τι μεγεθος ενα σκαλαρι θεωρειται ενηλικο ή εστω ετοιμο να αναπαραχθει?Ευχαριστω!

PascM
24-05-07, 13:46
Το μέγεθος από μόνο του δεν λέει πολλά! Σε κάποιο άλλο ποστ σου μιλούσες για platy αν δεν κάνω λάθος! Τα οποία μείναν μικρά!

jimfytakis
24-05-07, 14:09
Τα οποία μείναν μικρά!

Τα οποια τα αγορασα μικρα και ηταν και αυγωμενα!!Οποτε με τι κριτηριο θα πω οτι τα σκαλαρια ειναι ετοιμα να αναπαραχθουν.Τους παρεχω ποικιλια τροφων και μαλακωσε επιτελους το νερο μου!

Giorgos
24-05-07, 14:25
http://www.aquarist.gr/mambo/index.php?option=com_content&task=view&id=93&Itemid=35
(Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου...) ;)

jimfytakis
24-05-07, 14:48
Τελειο αρθρακι!Εγω τα δικα μου τα αγορασα σε μεγεθος 2ευρου και μαλιστα 2ευρω το ένα!!Σε μεγεθος 2ευρου τί ηλικια εχουν στο περιπου?Πηρα 3 με το που ανοιξαν τα σχολεια μετα το Πασχα και το Σαββατο θα παρω αλλα 5-6

thanosatha
24-05-07, 16:07
Σε μεγεθος 2ευρου τί ηλικια εχουν στο περιπου?...
Αν και αυτο δεν ειναι απολυτο (παιζουν διαφορα πραγματα καθοριστικο ρολο για το ποσο γρηγορα θα μεγαλωσει ενα ψαρι, οπως η τροφη, η ποιοτητα του νερου κλπ.) να υπολογιζεις οτι τα ψαρια σου ειναι περιπου 4-5 μηνων. Σε ποσα λιτρα τα εχεις?

maikl
24-05-07, 18:59
-Θα με συγχωρησετε-αλλα μια ερωτηση για να μην ανοιγω αλλο post-,οταν ενα σκαλαρι περνει φορα και ορμαει σε ενα αλλο (το οποιο καθετε ησυχο σε μια μερια του ενυδρειου) για να το χτυπησει, τι σημαινει?
-Μηπως ειναι του ιδιου φυλλου? :confused:

Kαι παλι συγνωμη...

thanosatha
24-05-07, 21:31
...οταν ενα σκαλαρι περνει φορα και ορμαει σε ενα αλλο (το οποιο καθετε ησυχο σε μια μερια του ενυδρειου) για να το χτυπησει, τι σημαινει?...
Πολυ πιθανον να ειναι του ιδιου φιλου, αλλα το ιδιο φαινομενο παρατηρειται και σε ατομα διαφορετικου φιλου (π.χ. οταν εχουμε στο ιδιο τανκ δυο ζευγαρια).
Οποτε το παραπανω δεν μπορει να αποτελεσει μεθοδο διαχωρισμου φυλου απλα συνηθως γινεται μεταξυ δυο αρσενικων.

Πρεπει να γνωριζουμε οτι τα σκαλαρια ειναι κιχλιδες και οπως σε ολες τις κιχλιδες το καθε ψαρι εχει διαφορετικη "προσωπικοτητα"...

jimfytakis
24-05-07, 22:41
Sorry διαβαζα!Τα εχω σε 400λιτρα

ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ
06-06-07, 11:05
Εγω παντοσ που εχω ενα σκαλαρι σε ενυδρειο περιπου 500λ και μετα απο 2ετοι προσπαθησα να βαλω και αλλα 2 μικρα μεσα,το ενα απο τα μικρα το κατασπαραξε και με το αλλο ζουν παρα πολυ αρμονικα!τοσο που μου κηνησε την περιεργια!!!!!
το σκαλαρι το ενα ειναι XL και αυτο που συγκατικη ειναι S.
Tα εχω και στισ φωτο με τα ψαρια μου που αναφερω στο forum/γλυκο νερο-γενικα/τα ψαρια μου XL

thanosatha
06-06-07, 11:10
Μην ξεχνας οτι τα σκαλαρια ειναι κιχλιδες και η συμπεριφορα απο ψαρι σε ψαρι ποικιλει...

jimfytakis
12-06-07, 17:35
Πριν κανα δυο βδομαδες πηρα ενα σκαλαρι γυρω στα 7εκατοστα οσο και το μεγαλυτερο μου δλδ.Το μεγαλυτερο ηταν ανεκαθεν αποκομενο απο το κοπαδακι των αλλων 3.Με το που μπηκε το καινουργιο αλλαξε η συμπεριφορα του.Εδειξε ενα σχετικο ενδιαφερον στο νεο συγκατοικο.Επισης ενω ο καινουργιος εφαγε ξυλο απο το κοπαδακι των 3(και μαλιστα μικροτερα σε μεγεθος)αργοτερα αρχισε να υπερασπιζει μια περιοχη με κατι ριζες και ενα μεγαλο φυτο και εντος ακτινας 10εκ βρισκοταν το αλλο το μεγαλυτερο.Πλεον πλενε παντα μαζι.Παρατηρω διαφωρες στο κεφαλι μεταξυ του ενος και του αλλου στο κεφαλι.Επιπλεον οταν το μεγαλο το σκαλαρι μου το κηνυγανε αυτο φευγει σε αντιθεση με το καινουργιο που οταν το πλησιαζει ποτε δεν φευγει.εβαλα και τυρφη(την παρακολουθω με μετρησεις μεχρι να μαθω ποσο θα αλλαζω καθε μηνα) και ψιλοσκουρινε το νερο.Υπαρχει καποια περιπτωση για σχηματισμο ζευγαριου?

Giorgos
12-06-07, 20:39
Αναγκαστικά θα πρέπει να περιμένεις για να δεις. Πάντως τα πράγματα δείχνουν καλά... αν και είναι ακόμα νωρίς.

jimfytakis
13-06-07, 19:09
Αναγκαστικά θα πρέπει να περιμένεις για να δεις. Πάντως τα πράγματα δείχνουν καλά... αν και είναι ακόμα νωρίς.
:grin: :grin: :grin: :p :p :p :p Τελεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Πεταω!!!
-------------------------
Τελικα η υποτιθεμενη θηλυκια οντως υπερασπιζει περιοχη και διωχνει με σθενος τα αλλα σκαλαρια πλην του μαυρου.Ομως σημερα στο μαυρακι μου προσεξα στην ουρα κατι λευκα σημαδακια που ειναι 100% απο ξυλο.Τωρα να το κανανε τα μικροτερα δεν νομιζω.Η θηλυκια παλι δειχνει ερωτικη ταση.Μπορει ομως στο "παιχνιδι" του ζευγαρωματος να γινει κατι τετοιο?

ΥΓ>Η περιοχη που φυλαει εχει πολλες ανουμπιες και μια μεγαλη ριχα.Μακαρι καποια στιγμη να κανει αυγουλακια πανω σε κανα φυλλο!

ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου
13-06-07, 22:21
:grin: :grin: :grin: :p :p :p :p Τελεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Πεταω!!!
-------------------------
Τελικα η υποτιθεμενη θηλυκια οντως υπερασπιζει περιοχη και διωχνει με σθενος τα αλλα σκαλαρια πλην του μαυρου.Ομως σημερα στο μαυρακι μου προσεξα στην ουρα κατι λευκα σημαδακια που ειναι 100% απο ξυλο.Τωρα να το κανανε τα μικροτερα δεν νομιζω.Η θηλυκια παλι δειχνει ερωτικη ταση.Μπορει ομως στο "παιχνιδι" του ζευγαρωματος να γινει κατι τετοιο?

ΥΓ>Η περιοχη που φυλαει εχει πολλες ανουμπιες και μια μεγαλη ριχα.Μακαρι καποια στιγμη να κανει αυγουλακια πανω σε κανα φυλλο!
Δεν παίρνεις κάνα κώνο καλύτερα;

jimfytakis
13-06-07, 22:57
Για κεκλικμενη επιφανεια ε?Οντως ψιλολυπαμαι να κοψω φυλλο ανουμπιας!Μακαρι να προτιμαγαν το νουφαρο!