PDA

Επιστροφή στο Forum : Έτοιμη η παρουσίαση και του δικού μου


Παπαδόπουλος Κώστας
22-05-07, 20:09
Να και το δικό μου
--------------------------------------------------------------------------------
Πληροφορίες
Διαστάσεις:121 Χ 41 Χ 55 juwel Rio 240
Όγκος:ονομαστικός όγκος 240 λίτρα
Κατηγορία:Κοινωνικό, (τολμώ να πώ) φυτεμένο.
Φυτά: microsorum pteropus, Hygrophila corymbosa siamensis, echinodorus Rose,anubias diverse, cryptocoryne x willisii, cryptocoryne beckettii,Crinum thaianum, και ένα με κόκκινα φύλλα νομίζω είναι telanthera lilacina:smt120 ?.
Ψάρια / Άλλα είδη:
3 Pterophyllum scalare
11 Paracheirodon innesi
10 Hemigrammus rhodostomus
2 Botia macracanthus
1 Botia kubotai
2 Crossocheilus siamensis
2 Otocinclus affinis
2 Corydoras aeneus
Διακοσμητικά υλικά: ξύλο Mopani, ελάχιστες πέτρες, χαλίκι κατάλληλο για ενυδρειακή χρήση με ύψος περίπου 6-8 cm, υπόστρωμα tetra complete substrate
Φόντο:φόντο της juwel (rock)
Φωτισμός:εργοστασιακός 2 Χ 36/40W
Διάρκεια φωτισμού:12 ώρες, μέσω χρονοδιακόπτη
Φιλτράρισμα: 1.Το εργοστασιακό φίλτρο 1000l/h, 2.Tetra tec ex 1200 1200l/h, 3.UV tetra tetratec UV5.
Θερμοστάτης:juwel 200w
Λίπανση:Περιστασιακά plantamin της tetra
Παροχή CO2:-
Παράμετροι:
pH:8
Γενική σκληρότητα (GH):33:smt119
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):10
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):20
Αλλαγές νερού:περίπου 65 λίτρα κάθε εβδομάδα
Θερμοκρασία:27-29
Άλλες πληροφορίες:Το νερό είναι κλασικό νερό Πυλαίας Θεσσαλονίκης.

Στο παραπάνω ενυδρείο είχα την απρόσμενη χαρά να παρακολουθήσω για πρώτη φορά την καταπληκτική διαδικασία του ζευγαρώματος των σκαλαριών. Λόγω των απειλητικών διαθέσεων των υπολοίπων κατοίκων του ενυδρείου, και αφού τα αυγά "πέταξαν" ουρίτσες, αποφάσισα να προσπαθήσω να μεγαλώσω μόνος τα μικρά αγγελόψαρα. Προσπάθησα να ενημερωθώ όσο καλύτερα γινόταν είτε από το διαδίκτυο είτε από σχετικά βιβλία. Έπειτα από πολύ κόπο και αγωνία κατάφερα τελικά να κερδίσω το στοίχημα που έβαλα αρχικά με τον εαυτό μου και αυτήν την στιγμή να είμαι ο ευτυχής μπαμπάς περίπου 35 χαριτωμένων μικρών αγγελόψαρων που μεγαλώνουν σε ξεχωριστό ενυδρείο 30 λίτρων (Tetra) που αγοράστηκε ειδικά για τον σκοπό αυτό. Ξέρω πως τα 30 λίτρα δεν είναι απολύτως αρκετά για να φιλοξενήσουν τα μικρά, τα οποία τώρα έχουν μεγαλώσει αρκετά αλλά αυτήν την δεν υπάρχει δυνατότητα για κάτι μεγαλύτερο. Να πω πως το φίλτρο του 30λιτρου είναι στρωμένο από πριν με την μέθοδο της αμμωνίας και πως καλού κακού για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο πραγματοποιώ κάθε δεύτερη μέρα μια αλλαγή 10 λίτρων.Σε λίγο καιρό σκοπεύω να μεταφέρω 4-6 μικρά στο μεγάλο ενυδρείο και τα υπόλοιπα να τα δώσω. Από τότε το ζευγάρι ξαναζευγάρωσε αρκετές φορές μα λόγω των υπολοίπων κατοίκων τα αυγά δεν επιβίωναν και εγώ δεν ασχολήθηκα με αυτά όντας απασχόλημένος με το μεγάλωμα των γόνων του.
Παρακάτω θα προσπαθήσω να επισυνάψω μερικές φωτό

complex
22-05-07, 20:33
Θέλω το μυστικό για αναπαραγωγή σκαλαριών.Είναι πολύ ωραίο να έχεις τόσα αγγελοψαρομωρά σε ένα Tank.Μολις έχω κατασκευάσει ένα Τανκ 160 λιτρα το οποίο είναι απο ρέλια γυαλιού στα 8mm.Tώρα βρίσκομαι στο στάδιο της εύρεσης βάσης και σκέφτομαι όταν με το καλό λειτουργήσει να αναπαράγω σκαλάρια που στην ουσία είναι κιχλίδες.Αν λοιπόν έχεις ένα ζευγάρι και όρεξη για καφέ έλα στην αποθήκη στα Κωνσταντινοπολίτικα Βάρναλη 60 (2310989764) κάτω απο την εταιρία μας να μας μάθεις τα κόπλα:D .

thanosatha
22-05-07, 20:58
Θέλω το μυστικό για αναπαραγωγή σκαλαριών.
Οξινο και μαλακο νερο, μπολικη αρτεμια και μονο οι γονεις στο τανκ. Ειμαστε πολυ κοντα (στον ΑΓ. Χριστοφορο μενω) και μπορω, αν θες βοηθεια, να περασω (ξερω που ειστε). Εχω και αρκετα σκαλαρακια που περιμενουν γονεις:)
Τα συγχαρητηρια μου και στον Κωστα....

Παπαδόπουλος Κώστας
22-05-07, 21:16
Θέλω το μυστικό για αναπαραγωγή σκαλαριών.Είναι πολύ ωραίο να έχεις τόσα αγγελοψαρομωρά σε ένα Tank.Μολις έχω κατασκευάσει ένα Τανκ 160 λιτρα το οποίο είναι απο ρέλια γυαλιού στα 8mm.Tώρα βρίσκομαι στο στάδιο της εύρεσης βάσης και σκέφτομαι όταν με το καλό λειτουργήσει να αναπαράγω σκαλάρια που στην ουσία είναι κιχλίδες.Αν λοιπόν έχεις ένα ζευγάρι και όρεξη για καφέ έλα στην αποθήκη στα Κωνσταντινοπολίτικα Βάρναλη 60 (2310989764) κάτω απο την εταιρία μας να μας μάθεις τα κόπλα:D .

Αγαπητέ complex σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. :smt052
Τώρα για το θέμα των μυστικών της αναπαραγωγής δεν νομίζω πως έχω αποκτήσει εκείνο το επίπεδο γνώσης και εμπειρίας που να μου επιτρέπει να δίνω ασφαλείς συμβουλές. Υπάρχουν άνθρωποι εδώ μέσα με μεγάλη εμπειρία σε αναπαραγωγές αγγελόψαρων. Επίσης στο forum έχει κατά καιρούς αναλυθεί με μεγάλη λεπτομέρεια το θέμα της αναπαραγωγής του παραπάνω είδους. Αυτό που θα μπορούσα μόνο να καταθέσω σχετικά , είναι πως χρειάζεται αρκετό μεράκι και αγάπη για το ενυδρείο τήρηση των ρουτίνων , σωστή παρατήρηση και φυσικά καλή τύχη για να επιτύχεις την αναπαραγωγή κάποιου είδους.Στην δική μου περίπτωση απλώς έτυχε να έχω μεταξύ άλλων ένα ζευγάρι το οποίο αφού εγκλιματίστηκε στις συνθήκες που του παρείχα αποφάσισε να ζευγαρώσει.Σχετικά με το ζευγάρι , δυστυχώς έχω μόνον ένα , δεν ξέρω αν εννοείς από τα μικρά σκαλάρια.Αν εννοείς αυτό , σίγουρα στην ηλικία που βρίσκονται δεν νομίζω οτι κανείς μπορεί να καταλάβει το φύλλο τους. Όρεξη για καφέ και καλή κουβέντα(ενυδρειακή) πάντα υπάρχει.
-------------------------
Τα συγχαρητηρια μου και στον Κωστα....[/quote]


Ευχαριστώ συντοπίτη thanosatha, :grin:
όταν μιλούσα παραπάνω για ανθρώπους του forum με μεγάλη εμπειρία στην αναπαραγωγή σκαλαριών , εννούσα και εσένα, που νομίζω πως έχεις πετύχει πολλές.

thanosatha
22-05-07, 21:22
Κωστα το μονο που χρειαζεται περα απο αυτα που εγραψα παραπανω ειναι υπομονη και κανα δυο μεγαλουτσικα ενυδρεια για το μεγαλωμα (μιλαμε για πολλα μικρα!). Εχεις κανει μια πολυ καλη αρχη οποτε η συνεχεια για σενα θα ειναι μαλλον ευκολη. Εκεινο που θελει να τονισουμε μαλλον ειναι το σωστο περιβαλλον για τα ψαρια αυτα που παιζει καταλυτικο ρολο οχι μονο στην αναπαραγωγη αλλα και στη συμπεριφορα-υγεια του ψαριου.
Καλη συνεχεια απο μενα...
..........................
Edit: Με ολα αυτα ξεχασαμε να δουμε το ενυδρειο. Λοιπον κανα δυο παρατηρησουλες μονο:
To ph και οι σκληροτητες σου ειναι λιγο εως πολυ τσιμπημενες για τα ψαρια αλλα και τα φυτα που φιλοξενεις. Μηπως να αρχισεις να σκεφτεσαι για την αγορα r/o και μπουκαλα co2?
Επισης προσεξε λιγο τη θερμοκρασια, καλο ειναι να μην ξεφευγειες απο αυτη των 27 βαθμων...
Οι οτοκυνκλοι σου θα ενιωθαν καλυτερα σε ενα κοπαδακι των 6 ας πουμε...
Αυτα τα λιγα απο μενα...

Παπαδόπουλος Κώστας
22-05-07, 21:38
Σίγουρα οι παράμετροι του νερού του ενυδρείου μου (ph,Gh κλπ) δεν θα μπορούσαν ποτέ να χαρακτηριστούν κατάλληλοι για το είδος αυτό, και αυτός ήταν ένας από τους λόγους που αιφνιδιάστηκα από τα ζευγαρώματα, ασθένειες δεν είχα ποτέ μέχρι τώρα (πλήν μιας περίπτωσης ick σε νεοφερμένους συγκάτοικους που αντιμετωπίστηκε ευκολα και χωρίς απώλειες).Ίσως η σταθερά καλή ποιότητα νερού- από πλευράς τοξικών ουσιών-και η καλή διατροφή να "φτιάχνουν" την διάθεση για ζευγάρωμα.

thanosatha
22-05-07, 21:45
Σίγουρα οι παράμετροι του νερού του ενυδρείου μου (ph,Gh κλπ) δεν θα μπορούσαν ποτέ να χαρακτηριστούν κατάλληλοι για το είδος αυτό, και αυτός ήταν ένας από τους λόγους που αιφνιδιάστηκα από τα ζευγαρώματα, ασθένειες δεν είχα ποτέ μέχρι τώρα (πλήν μιας περίπτωσης ick σε νεοφερμένους συγκάτοικους που αντιμετωπίστηκε ευκολα και χωρίς απώλειες).Ίσως η σταθερά καλή ποιότητα νερού- από πλευράς τοξικών ουσιών-και η καλή διατροφή να "φτιάχνουν" την διάθεση για ζευγάρωμα.
Σιγουρα και ολα αυτα ισχυουν, αλλα αν για παραδειγμα οι παραμετροι ηταν οπως επρεπε, τα μικρα απο την αναπαραγωγη θα ηταν σιγουρα πολλα περισοτερα (εξαιρουμενων βεβαια των απωλειων απο τους συγκατοικους).
Περα απο την αναπαραγωγη, ξαναλεω οτι ειναι πολυ σημαντικο να κραταμε καθε ψαρι οσο πιο κοντα γινεται στις παραμετρους που θελει το ιδιο. Αν ζησεις την αλλαγη, θα το καταλαβεις απο πρωτο χερι:rolleyes:

Παπαδόπουλος Κώστας
22-05-07, 21:47
Edit: Με ολα αυτα ξεχασαμε να δουμε το ενυδρειο. Λοιπον κανα δυο παρατηρησουλες μονο:
To ph και οι σκληροτητες σου ειναι λιγο εως πολυ τσιμπημενες για τα ψαρια αλλα και τα φυτα που φιλοξενεις. Μηπως να αρχισεις να σκεφτεσαι για την αγορα r/o και μπουκαλα co2?
Επισης προσεξε λιγο τη θερμοκρασια, καλο ειναι να μην ξεφευγειες απο αυτη των 27 βαθμων...
Οι οτοκυνκλοι σου θα ενιωθαν καλυτερα σε ενα κοπαδακι των 6 ας πουμε...
Αυτα τα λιγα απο μενα...[/quote]

Ευχαριστώ πολύ για τις καλοπροαίρετες παρατηρήσεις.Συμφωνώ με όλες.;)
Η αγορά του ανάλογου εξοπλισμού είναι από τα πράγματα που εδώ και καιρό σκέφτομαι. Για το θέμα της θερμοκρασίας συμφωνώ απόλυτα και θα προσπαθήσω να το λύσω με κάποιον από τους γνωστούς τρόπους.
Είναι αλήθεια πως οι οτόκυνκλοι είναι λίγο δυσεύρετοι στην Θεσσαλονίκη με το ζόρι βρήκα και αυτούς του δύο.

maikl
22-05-07, 22:29
Εμενα το ενυδρειο σου μου αρεσε πολυ..:p

Τα τετρα σου ομως να ξερεις οτι ειναι η "φυσικη" τροφη των σκαλαριων...:wink:

Οσο για την αναπαραγωγη που πετυχες-γιατι οτι και να λες εσυ εισαι ο κυριος "υπαιτιος" γι'αυτην και μετα ολα τα αλλα-απλα τα συχαρητηρια μου.(πολλοι απο μας θα ηθελαν να πετυχουν μια τετοια γεννα..)

complex
22-05-07, 22:44
Για αυτό έγινε καλή η γέννα επειδή υπήρχε ζωντανό φαϊ.:D :D :D

Nik25
22-05-07, 23:19
:DTα συγχαρητηρια και απο μενα τοσο για την αναπαραγωγη οσο και για την πολυ πολυ καλη κατασταση των φυτων σου.Δεν ξερω ποσο καιρο βεβαια τρεχει το ενυδρειο και αν περασες αλγες και φουρτουνες παντως φενεται να βρηκε την ισορροπια του το ολο συστημα (κατι που ακομα με ταλαιπωρει εμενα...).Πολυ ομορφο οπτικο αποτελεσμα.Χαιρεσαι να το βλεπεις...πραγματικα.καλη συνεχεια και με ακομα πιο πολλες γεννες:D

netblues
23-05-07, 05:40
Πολυ καλη προσπαθεια.
Εχω ομως μια απορια.
Alternanthera reineckii ''roseafolia'' ή lilacina, χωρις co2 με GH 33 και με φωτισμο 2x 36 T8, και ειναι ετσι κοκκινη?
Εκτος αν ειναι φρεσκοαγορασμενη.... :roll: αλλιως θα ναι πολλοι αυτοι που θα θελουν κλαδεματακι..

Οσο για την αναπαραγωγή, τα 30 λιτρα απο δω και μπρος θα δημιουργησουν προβλημα στην αναπτυξη των σκαλαριων.
Καλυτερα να επιστρεχουν στο μεγαλο.

Παπαδόπουλος Κώστας
23-05-07, 06:46
Πολυ καλη προσπαθεια.
Εχω ομως μια απορια.
Alternanthera reineckii ''roseafolia'' ή lilacina, χωρις co2 με GH 33 και με φωτισμο 2x 36 T8, και ειναι ετσι κοκκινη?
Εκτος αν ειναι φρεσκοαγορασμενη.... :roll: αλλιως θα ναι πολλοι αυτοι που θα θελουν κλαδεματακι..

Οσο για την αναπαραγωγή, τα 30 λιτρα απο δω και μπρος θα δημιουργησουν προβλημα στην αναπτυξη των σκαλαριων.
Καλυτερα να επιστρεχουν στο μεγαλο.

Σας ευχαριστώ για τις φιλοφρονήσεις αλλά και για τις παρατηρήσεις.:)

Η Alternanthera reineckii (ή οποίο τελοσπάντων είναι το εν'λόγω φυτό:smt009 ) είναι αγορασμένη το προηγούμενο καλοκαίρι και μάλιστα από το Ikea και ήταν δύο ριζούλες.Ότι υπάρχει από αυτό το φυτό μέσα στο ενυδρείο προήλθε από τα κλαδέματα των αρχικών φυτών.Πέρασε φυσικά και αυτό τις δύσκολες φάσεις του, αλλά τελικά δείχνει οτι προσαρμόστηκε καλά. Και πραγματικά, το ενυδρείο δεν διαθέτει σύστημα co2 είναι με τους εργοστασιακούς του λαμπτήρες, των οποίων πλησιάζει ο καιρός της αλλαγής των.Όσο για την σκληρότητα του νερού τουλάχιστον το τεστ gh/kh της tetra αυτό το αποτέλεσμα δίνει.Πίστευω ότι άλλοι φίλοι που κατοικούν στην ίδια περιοχή με εμένα θα το επιβεβαιώσουν.Το νερό είναι πέτρα. Τώρα το θέμα της άλγης, φυσικά και με ταλαιπώρησε πολύ στο παρελθόν με τις διάφορες μορφές τις (ας είναι καλά οι οτόκυνκλοι και τα sae και οι αλλαγές νερού), επίσης αρχικά και το ξύλο που έχω μέσα παρουσίασε μύκητα στην αρχή , τελικά πιστεύω πως το ενυδρείο βρίσκει σιγά-σιγά την δική του ισορροπία.Πάντως και το ενυδρείο και εγώ έχουμε πολύ δρόμο ακόμα μπροστά μας. Πιστεύω οτι υπάρχουν ακόμα πολλά περιθώρια βελτίωσης και σε καμία περίπτωση δεν είμαι "ήσυχος" και χαλαρός με το αποτέλεσμα.Είμαι διατεθημένος να διαθέσω και περισσότερο χρόνο και χρήμα στο χόμπυ μέχρι να ικανοποιηθώ.
Και μερικές ακόμη φωτό , sorry για την ποιότητα

netblues
23-05-07, 07:09
Δεν τιθεται θεμα αμφισβητησης των μετρησεων.
Λεω απλως οτι το συγκεκριμενο φυτο, υποτιθεται οτι θελει μαλακο νερο, μπολικο φως, διοξειδιο και λιπανση για να παει καλα...
Για τα υπολοιπα φυτα γινεται και χωρις.

Απο τη στιγμη που εχεις ορεξη, οι δυνατοτητες ειναι πολλες.
Ως προς το aquascaping, για να μην φαινονται τα φυτα λες και ειναι σε βιτρινα μαγαζιου, μπορεις να κανεις διαφορα πραγματακια..

Ομαδοποιησε τα φυτα, και βαλτα ωστε να μην ειναι συμμετρικα. Απο κει και περα, δες αλλα φυτεμενα για ιδεες...

Παπαδόπουλος Κώστας
23-05-07, 07:44
Πολύ μου αρέσει αυτή η κουβέντα:)

Το θέμα του co2 είναι ένα μέρος του εξοπλισμού προς προμήθεια.Το κομμάτι που αφορά την λίπανση τώρα , είναι κάτι που με προβληματίζει , γιαυτό και δεν έχω καταλήξει ακόμα σε κάποιο πρόγραμμα. Απλώς φοβάμαι ότι χωρίς παροχή co2 η λίπανση θα γίνει προϊόν εκμετάλευσης από την άλγη με αποτέλεσμα την έξαρση της. Ακόμη το μαλετάω το θέμα αυτό.
Ότι αφορά το aquascaping σίγουρα πιστεύω ότι πρωτα απ'όλα είναι θέμα προσωπικού γούστου του καθενός (χωρίς να υπάρχουν φυσικά ακρότητες). Η προηγούμενη ακριβώς κατάσταση του ενυδρείου ,πρίν το τελευταίο κλάδεμα, ήταν επιμελώς ατημέλητη και κάπου λίγο με κούρασε. Η παρούσα όψη του ενυδρείου είναι πιστεύω μεταβατική, καθώς πολύ γρήγορα τα φυτά θα ξαναμεγαλώσουν φτάνοντας στην επιφάνεια του νερού.Για την διάταξη και το στήσιμο σίγουρα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης. Εξάλου γιυτόν τον λόγο αποφάσισα να παρουσιάσω δημόσια το ενυδρείο, για να λάβω και γνώμες πιο έμπειρων ανθρώπων στο χώρο του χόμπυ. Όλες η γνώμες και οι απόψεις λαμβάνονται υπ'όψη .

netblues
23-05-07, 07:51
ΜΗΝ βαλεις λιπασματα. ΘΑ πνιγεις στην αλγη ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ.
Χρειαζονται τρια πραγματα ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ.
Φως, Co2, λιπασματα.
Η ισορροπια μεταξυ τους καταπολεμα την αλγη.
Γενικοτερα, πρωτα αυξανουμε το co2, μετα το φωτισμο και παραλληλα με προσοχη την λιπανση.

Ετσι ομως θα καταληξεις σε αλλου τυπου ενυδρειο.
Αυτη τη στιγμη εχεις ενα ενυδρειο με φυτα, low maintanance που εχει βρει την ισσοροπια του και παει καλα.
Αν το πειραξεις θα πας σε ενα ενυδρειο υψηλων απαιτησεων, που απαιτει μεταξυ αλλων και τον αναλογο χρονο για συντηρηση.

Παπαδόπουλος Κώστας
23-05-07, 08:07
Ο.Κ.
Γιαυτό το επόμενο βήμα -άν θα γίνει-θα γίνει συντονισμένα και μόνον άν μπορώ να εξασφαλίσω και τους τρείς παράγοντες μαζί + διαθέσιμο χρόνο.
Τότε, θα χρειαστώ πάλι την πολύτιμη βοήθεια σας στο θέμα επιλογής του κατάλληλου εξοπλισμού και λιπασμάτων.
Ευχαριστώ πολύ Netblues;)

Juan
23-05-07, 09:49
Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου και φαίνεται να το παρακολουθείς στενά :D.
Μπορεί να αποτελέσει παράδειγμα η ισορροπία που έχεις πετύχει, με αυτές τις τιμές και την ρουτίνα που ακολουθείς.
Γέννα σε σκληρό νερό και.. τέτοια ανάπτυξη των φυτών χωρίς co2-φως και συστηματική λίπανση....!!!!

Μπράβο και πάλι και αφού λες ότι έχεις πολλά ακόμα στο μυαλό σου περιμένουμε με ενδιαφέρον, την εξελιξή του.

SOCRATIS
23-05-07, 10:06
Μπράβο Κώστα ,πολύ ωραίο το ενυδρείο σου.Άλλο να το περιγράφεις και άλλο
..........να το βλέπεις:smt038.

alan boy
23-05-07, 10:08
Εμενα το ενυδρειο σου μου αρεσε πολυ..:p
τα συχαρητηρια μου.(πολλοι απο μας θα ηθελαν να πετυχουν μια τετοια γεννα..)


θα συμφωνησω:rolleyes:

Παπαδόπουλος Κώστας
23-05-07, 11:10
Καλημέρα Σωκράτη:smt041 , είδες τελικά η συζήτηση μας στην έκθεση υπήρξε καταλυτική και πήρα το θάρρος να κάνω και εγώ την παρουσίαση του δικού μου ενυδρείου.
Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους για την θερμή υποδοχή και τα σχόλια σας. Μου δίνετε εφόδια και κουράγιο να συνεχίσω και για κάτι καλύτερο. Σύντομα ο σύλλογος θα αποκτήσει και ένα νέο μέλος. Σωκράτη σ'ότι αφορά την εκδρομή δυστυχώς δεν θα μπορέσω να σας ακολουθήσω λόγω κάποιων κοινωνικών υποχρεώσεων (βαφτίσια) που προέκυψαν. Παρόλα αυτά ελπίζω να μπορέσω να σας δώ στην επόμενη συνάντηση σας. Χαιρετίσματα σε όλους και να περάσετε τέλεια.

Access
23-05-07, 11:19
Κώστα,
Πραγματικά όμορφο το ενυδρείο σου και καλοδιατηρημένο. Η μόνη μου παρατήρηση είναι ότι κάποια από τα φυτά που έχεις αυτή την στιγμή μπροστά μεγαλώνουν/φουντώνουν αρκετά και θα πρέπει κάποια στιγμή να μετακομίσουν, θα μου άρεσε επίσης να βλέπω λίγο περισσότερο τα ξύλα που υπάρχουν μέσα.
Περιμένουμε να δούμε την εξέλιξή του.:D:D

Λεω απλως οτι το συγκεκριμενο φυτο, υποτιθεται οτι θελει μαλακο νερο, μπολικο φως, διοξειδιο και λιπανση για να παει καλα..

Όσον αφορά την Alternanthera reineckii ''roseafolia'' Sir, ρίξτε μια ματιά στο site της Tropica σχετικά με τις παραμέτρους.
http://www.tropica.dk/productcard_1.asp?id=023

Από προσωπική εμπειρία να προσθέσω ότι το συγκεκριμένο φυτά τα πάει πολύ καλά σε ενυδρείο χωρίς λίπασμα (με υπόστρωμα φυσικά) χωρίς διοξείδιο και με φως 0,5w/litro βέβαια το νερό δεν είναι τόσο σκληρό εδώ στην Αθήνα.

Τώρα αν θέλεις κλαδεματάκι κάτι μπορεί να γίνει ρώτα τον μπισκοτάνθρωπο

Παπαδόπουλος Κώστας
23-05-07, 11:56
Μπορώ να πώ ότι με ευχαριστεί πάρα πολύ η συμμετοχή σας .:p
Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις σου Access σχετικά με το aquascaping. Ανάλογα με την πορεία των φυτών θα ληφθούν και τα απαραίτητα μέτρα. Επίσης πολύ ενδιαφέροντα τα περιεχόμενα του link της Tropica.

Andreas301
24-05-07, 11:42
Κώστα πολύ ωραίο το ενυδρείο σου και ισορροπημένο. Όμορφο όντως το οπτικό αποτελεσμα. Η περισταστιακή χρήση του plantamin είναι μία ρουτίνα που εφάρμοσα και εφαρμόζω για αρκετό καιρό με πολύ καλά αποτελέσματα σε ανάλογο ενυδρείο, στο οποίο επιπλέον υπάρχει και παροχή CO2.
Από όλες τις παρατηρήσεις των φίλων που ακούστηκαν παραπάνω και οι οποίες πράγματι είναι βοηθητικές και χρήσιμες κρατάω και επαυξάνω εκείνη του netblues σχετικά με την ομαδοποίηση των φυτών. Μία ομαδοποίηση σε δύο περιοχές αριστερά - δεξιά και ένα κενό περίπου στη μέση στο οποίο θα έριχνες ίσως πιο ψιλό χαλικάκι ή χαλαζιακή άμμο θα το έδειχνε ακόμα πιο φυσικό (κατά τη γνώμη μου).

Πολύ καλή δουλειά.

Παπαδόπουλος Κώστας
24-05-07, 12:06
Ευχαριστώ πολύ acg301 για τα καλά σου λόγια.
Όντως το στήσιμο είναι κάτι που με απασχολεί εδώ και καιρό και θα ήθελα να προβώ και κάποιες ριζικές αλλαγές. Απλώς λίγο "κομπλάρω" να ενοχλήσω τους κατοίκους του ενυδρείου με εκτεταμένες επεμβάσεις του μικροπεριβάλλοντος τους.Φοβάμαι μήπως στρεσσαριστούν και έχουμε παρατράγουδα μετά. Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Στην περίπτωση που θες να προσθέσεις ψιλή άμμο σε κάποιο σημείο του βυθού, ποιός είναι ο πιο ενδεδειγμένος τρόπος για να το κάνεις ενώ το ενυδρείο βρίσκεται σε λειτουργία:smt017

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις.+-3

klaz
24-05-07, 12:10
Στην περίπτωση που θες να προσθέσεις ψιλή άμμο σε κάποιο σημείο του βυθού, ποιός είναι ο πιο ενδεδειγμένος τρόπος για να το κάνεις ενώ το ενυδρείο βρίσκεται σε λειτουργία:smt017

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις.+-3αν και δεν ειναι απαραιτητα για αμμο,δες λιγο παρακατω...
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/plantaquarium.htm
καλη συνεχεια φιλε μου.....:p:p

Andreas301
24-05-07, 12:25
Κώστα θα σου περιγράψω πώς το έκανα εγώ.
Υπήρχε ένα μπροστινό τμήμα στο ενυδρείο στο οποίο δεν είχα φυτά και στο οποίο δεν είχα βάλει υπόστρωμα (φυτών) αλλά μόνο aqualit της hobby. Λοιπόν μία μέρα αποφάσισα να κάνω δραστικές αλλαγές στο τοπίο και μεταξύ αυτών ήταν και η αντικατάσταση αυτού του τμήματος με χαλαζιακή άμμο (αγορασμένη)).
Το γεγονός ότι αυτό το τμήμα από κάτω δεν είχε υπόστρωμα - λάσπη διευκόλυνε πολύ την κατάσταση. Με ένα πλαστικό ποτήρι απομάκρυνα σιγά σιγά το aqualit, άδειασα την περιοχή μέχρι τον πάτο (φάνηκε το τζάμι) και συγκράτησα τα πλευρά, για να μην μπαίνουν πάλι μέσα τα χαλίκια, με βότσαλα.
Στη συνέχεια έπαιρνα λίγη λίγη την άμμο από έναν κουβά όπου την είχα ετοιμάσει με το ποτήρι και την έριχνα πολύ χαμηλά κατευθείαν στα σημεία που ήθελα για να μην σκορπίζεται. Ξέχασα να αναφέρω ότι αυτό έγινε ταυτόχρονα με μία μεγάλη αλλαγή νερού, δηλαγή το ενυδρείο ήταν κατά το μισό γεμάτο.

Προφανώς η διαδικασία προκαλεί μία γενικότερη ταραχή στα ψάρια, όμως μεγάλες αλλαγές στο περιβάλλον τους δεν κάνουμε κάθε μέρα. Το νερό που έριξα μετά (αλλαγή νερού όπως είπαμε) είχε διπλή δόση stresscoat και επιπλέον aquavital της tetra.

Το ενυδρείο στο οποίο έγιναν αυτά είναι το RIO125. Σε λιγότερο από μία ώρα το φίλτρο είχε καθαρίσει οποιαδήποτε θολούρα (βέβαια έχω ακόμη ενα εξωτερικό)

Παπαδόπουλος Κώστας
24-05-07, 12:29
Φίλε (αν μου επιτρέπεται η προσφώνηση) Κlaz το συγκεκριμένο ενυδρείο πιστεύω πως είναι από τα ομορφότερα παραδείγματα φυτεμένων ενυδρείων. Το link το είχα ήδη υπόψη μου καθώς είχα επισκεφτεί κατ'επανάληψη την σελίδα του κ. Τσάμη, η οποία αποτελεί μία από τις καλύτερες -αν όχι η καλύτερη- ελληνικές προσπάθειες στο χώρο του χόμπυ. Με την Μάγδα είχα επίσης την χαρά να συνομιλήσω κατά την διάρκεια της Έκθεσης Βιβλίου. Σίγουρα αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση και η ίδια και το ενυδρείο της.

Ανδρέα πολύ αναλυτική η περιγραφή σου σ' ευχαριστώ πολύ. Στην περίπτωση μου μάλλον τα πράγματα δεν θα είναι και πολύ ρόδινα αφού υπόστρωμα -δυστυχώς-υπάρχει σε όλη την επιφάνεια του βυθού. Με έπιασε βλέπεις το χουβαρνταλίκι και το άπλωσα παντού(2 κουβάδες Tetra complete substrate) ο μπούφος. Μάλλον θα έπρεπε να μελετήσω καλύτερα την κατάσταση και να μεριμνήσω για να υπάρχουν και κάποιες εναλλακτικές λύσεις μελλοντικά. Σε τέτοιες λεπτομέρειες φυσικά είναι που μετράει η εμπειρία. Τέλος πάντων, ίσως στο μέλλον να πραγματοποιήσω μια εκ βαθέων αλλαγή στο ενυδρείο και να αλλάξουν πολλά πράγματα.

klaz
24-05-07, 12:34
και βεβαια σου επιτρεπεται(κωστας λεγομαι και εγω..!!).και συμφωνω οτι συγκεκριμενα υπηρξε οντως παραδειγμα προς μιμηση το ενυδρειο της,οταν ηταν ετσι φυτεμενο σε στυλ ολλανδικου τυπου.αυτο και τιποτε αλλο.

jimfytakis
24-05-07, 13:43
Στο παραπάνω ενυδρείο είχα την απρόσμενη χαρά να παρακολουθήσω για πρώτη φορά την καταπληκτική διαδικασία του ζευγαρώματος των σκαλαριών. Λόγω των απειλητικών διαθέσεων των υπολοίπων κατοίκων του ενυδρείου, και αφού τα αυγά "πέταξαν" ουρίτσες, αποφάσισα να προσπαθήσω να μεγαλώσω μόνος τα μικρά αγγελόψαρα. Προσπάθησα να ενημερωθώ όσο καλύτερα γινόταν είτε από το διαδίκτυο είτε από σχετικά βιβλία. Έπειτα από πολύ κόπο και αγωνία κατάφερα τελικά να κερδίσω το στοίχημα που έβαλα αρχικά με τον εαυτό μου και αυτήν την στιγμή να είμαι ο ευτυχής μπαμπάς περίπου 35 χαριτωμένων μικρών αγγελόψαρων που μεγαλώνουν σε ξεχωριστό ενυδρείο 30 λίτρων

Τα συγχαρητηρια μου για τα αγγελακια!Καθως και το ενυδρειο σου δειχνει πολυ ομορφο!!Πραγματικα αξιοπεριεργο που με τετοιες συνθηκες σκληροτητας και ΡΗ ειχες τετοια γεννα!