PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΠΟΡΙΑ


oceanic
22-05-07, 10:22
Παιδια γεια σας
Η απορια μου ειναι μαζι με το παλληκαρι , ... παρακατω ποσα ακομα της ιδιας οικογενειας ,μπορω να βαλω σε 120 λτ??

Kostas G.
22-05-07, 12:59
Απότι βλέπω στη φωτό δεν έχεις μόνο αυτόν αλλά και ένα άλλο pleco albino του οποίο το είδος δεν μπορώ να πω με σιγουριά...Αυτός μπροστά στη φωτο είναι Ancistrus sp.(3)...Μάλλον αρσενικός αλλά επειδή με μπερδεύει λίγο η φωτό,αν θα μπορούσες να βγάλεις μια του κεφαλιού που να είναι λίγο πιο καθαρή γιατί δεν είμαι σίγουρος σε αυτή αν βλέπω πράγματι κερατάκια πάνω στο κεφάλι...
Πάντως γενικά,σε 120 λίτρα μπορείς να κρατήσεις 1 αρσενικό και 2 θηλυκά αυτού του είδους...Όχι όμως 2 αρσενικά γιατί θα τσακώνοται άσχημα σε τόσο λίγα λίτρα...

oceanic
23-05-07, 10:04
Λοιπον Kostas G. αυτη η photo δεν ηταν του δικου μου αλλα κατεβασμενιη... ! Αυτος ειναι ο δικος μου, αυτος ειναι ο χωρος ( δεν ξερω το φυλλο του ) και επισης υπαρχουν για βοηθεια - παρεα και αυτα τα δυο....
( Οσο για τα albinos γενικοτερα και απο καθε ειδος δεν μου αρεσουν καθολου - θεωρω οτι ειναι αδικημενα ειδη απο το θεο!!!! )

Kostas G.
23-05-07, 14:38
Λοιπόν,το ψάρι της πρώτης και δεύτερης φωτό είναι Pterygoplichthys joselimaianus,αυτό της δεύτερης κάποιος Synodontis,κατα πάσα πιθανότητα S. eupterus και αυτό της τρίτης είναι κάποιο Gastromyzon...Το πρώτο φτάνει τα 30εκ. και επομένως γίνεται πολύ μεγάλο για τη δεξαμενή σου και χρειάζεται μια δεξαμενή το λιγότερο 1,80 επί 60εκ...Το δεύτερο γίνεται επίσης 20εκ. αν είναι αυτός που λέω και επομένως θέλει και αυτός μεγαλύτερη δεξαμενή...Το τρίτο ως Gastromyzon,θέλει χαμηλότερες θερμοκρασίες από τα υπόλοιπα τροπικά ψάρια,20-23 βαθούςC...Αν δεν έχει αυτές τις χαμηλότερες θερμοκρασίες που απαιτεί, ζεί πολύ λίγο...

oceanic
23-05-07, 16:31
Λοιπόν,το ψάρι της πρώτης και δεύτερης φωτό είναι Pterygoplichthys joselimaianus,αυτό της δεύτερης κάποιος Synodontis,κατα πάσα πιθανότητα S. eupterus και αυτό της τρίτης είναι κάποιο Gastromyzon...Το πρώτο φτάνει τα 30εκ. και επομένως γίνεται πολύ μεγάλο για τη δεξαμενή σου και χρειάζεται μια δεξαμενή το λιγότερο 1,80 επί 60εκ...Το δεύτερο γίνεται επίσης 20εκ. αν είναι αυτός που λέω και επομένως θέλει και αυτός μεγαλύτερη δεξαμενή...Το τρίτο ως Gastromyzon,θέλει χαμηλότερες θερμοκρασίες από τα υπόλοιπα τροπικά ψάρια,20-23 βαθούςC...Αν δεν έχει αυτές τις χαμηλότερες θερμοκρασίες που απαιτεί, ζεί πολύ λίγο...
Wow, τωρα με πεθανες. Δηλαδη το λιγοτερο που εχω να κανω ειναι να μη σκεφτομαι για αλλα.....
Ο μικρος, μου τον πουλησαν( PET CITY )για ( borneo sucker loach ) και αυτο ειναι απ' οτι εψαξα,τον ειχαν στους 27c μαζι με ΠΟΛΛΑ αλλα ειδη και σε μεγαλο πληθυσμο και φαινοταν ο.κ.
Και 'γω τον εχω ενα μηνα και δειχνει να περναει υπεροχα ( χωρις να θελω να αμφισβητησω τις γνωσεις σου, που επιβεβαιωνονται και απο αλλου ).
-------------------------
Λοιπόν,το ψάρι της πρώτης και δεύτερης φωτό είναι Pterygoplichthys joselimaianus,αυτό της δεύτερης κάποιος Synodontis,κατα πάσα πιθανότητα S. eupterus και αυτό της τρίτης είναι κάποιο Gastromyzon...Το πρώτο φτάνει τα 30εκ. και επομένως γίνεται πολύ μεγάλο για τη δεξαμενή σου και χρειάζεται μια δεξαμενή το λιγότερο 1,80 επί 60εκ...Το δεύτερο γίνεται επίσης 20εκ. αν είναι αυτός που λέω και επομένως θέλει και αυτός μεγαλύτερη δεξαμενή...Το τρίτο ως Gastromyzon,θέλει χαμηλότερες θερμοκρασίες από τα υπόλοιπα τροπικά ψάρια,20-23 βαθούςC...Αν δεν έχει αυτές τις χαμηλότερες θερμοκρασίες που απαιτεί, ζεί πολύ λίγο...

Α' ευχαριστω πολυ για τις περιγραφες!!!!1

chriskousis
23-05-07, 17:22
Το ψάρι στη δεύτερη φωτό πίσω από τον pleco είναι Apteronotus albifrons...αυτό είναι το λεγόμενο black ghost knife και φτάνει τα 50 cm... :s
Θες ή upgrade σε μεγαλύτερο tank ή αραίωμα στα ψάρια σου

Kostas G.
24-05-07, 09:53
Το ψάρι αυτό δεν δείχνει εμφανή ενόχληση σε υψηλότερες θερμοκρασίες...Απλά ο μεταβολισμός του επιταχύνεται πολύ λόγω της υψηλής θερμοκρασίες και πεθαίνει ΠΟΛΥ γρήγορα...Έτσι ξαφνικά...Ενώ στη σωστή θερμοκρασία ζει για αρκετά χρόνια...

Ο chriskousis έχει δίκιο για το black ghost knife,ξέχασα να το αναφέρω...Φτάνει όπως σωστά είπε τα 50-70εκ. και θέλει μια πολύ μεγάλη δεξαμενή...Αξίζει πάντως σαν ψάρι,και σε συμπεριφορά προς τον κάτοχό του και σε εμφάνιση...Οπότε καλύτερα upgrade:D

PascM
24-05-07, 10:55
Επίσης το Apteronotus albifrons θέλει και άλλες συνθήκες!
http://www.aquahobby.com/gallery/e_Black_Ghost_Knife_Fish_Apteronotus_albifrons.php

Kostas G.
24-05-07, 10:59
Τι εννοείς;

PascM
24-05-07, 13:31
Για τις παραμέτρους του νερού μιλάω Κώστα! Δεν ξέρω (και μάλλον δεν) ο φίλος μας αν έχει χαμηλό ph κλπ που θέλει αυτό το ψάρι!

oceanic
28-05-07, 20:04
Το τρίτο ως Gastromyzon,θέλει χαμηλότερες θερμοκρασίες από τα υπόλοιπα τροπικά ψάρια,20-23 βαθούςC...Αν δεν έχει αυτές τις χαμηλότερες θερμοκρασίες που απαιτεί, ζεί πολύ λίγο...[/quote]
Ποσο δικιο ειχες......
τον βρηκα τελειως ξαφνικα:smt059 κριμα .
Κριμα γιατι αυτα δεν τα λενε σε καποια μαγαζια και οταν το εχεις αγορασει, δυσκολο να το κανεις κατι.....

Kostas G.
29-05-07, 14:43
Λυπάμαι που τον έχασες πριν προλάβεις να κάνεις κάτι...:( Δυστυχώς οι περισσότεροι τέτοια κατάληξη έχουν:(

PascM,
Όλα τα ψάρια του τέτοιες απαιτήσεις έχουν,ίδιες με το Apteronotus albifrons...