PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναγνώριση αυγών


akis07
20-05-07, 18:29
Ανακάλυψα αυγά κολλημένα έξω από την επιφάνεια του νερού. Υποθέτω ότι είναι το σαλιγκαριού μου (είχα 2 τώρα 1). Μπορεί να είναι κάτι άλλο; Αν είναι του apple snake χρειάζεται να κάνω κάτι για να εκκολαφθούνε; π.χ. μήπως πρέπει να τα βάλω κάπου αλλού ώστε όταν γενηθούν να μην φαγωθούν από τα ψάρια μου;

maikl
20-05-07, 18:55
Eιναι αυγα απο apple snail.Μη τα πειραζεις,σε λιγες μερες θα αρχισουν να βγαινουν μικρα σαλιγκαρακια...

Πολυ πιθανο να σου ξαναγεννησει τις επομενες μερες...
Αστα να μεγαλωσουν και μετα αρχισε να χαριζεις..

PascM
21-05-07, 14:34
Και προσοχή μην στεγνώσουν! Θέλουν υγρασία για να εκκολαφθούν.

Giorgos
21-05-07, 15:16
Αν θέλεις να βοηθήσεις "βάζοντας το χεράκι σου", μπορείς να μεταφέρεις τα αυγά και να τα τυλίξεις μέσα σε μια υγρή πετσέτα, ελέγχοντας καθημερινά ότι είναι αρκετά υγρή και μην τυχόν έχουν εκκολαφθεί τα αυγά.

ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ
22-05-07, 10:55
καλημερα μοντελο.
ειμαι καλα και ευχομαι και για σενα το ιδιο.

πριν απο 2 ετοι περιπου αντιμετοπισα το ιδιο προβλημα και απο διαφορεσ ερωτησεισ που εκανα,ακρη δεν εβγαλα απο κανεναν.στο δικο μου το ενυδρειο ειχα γεμιση αυγα περιμετρικα και στο τελος επεσαν και τα εφαγαν τα ψαρια.

η γνωμη μου ειναι να μασ πει καποιοσ ποιο εμπειρος φανταζομαι απο το δυκτιο.απλα εγω σου ειπα πωσ αυτο που αντιμετοπιζεισ δεν ειναι πρωτοφανεσ.

PascM
22-05-07, 10:57
........................

netblues
22-05-07, 11:29
Ποσο πιο εμπειρος δλδ?
Δεν υπαρχει καμμια απολυτως αμφιβολια οτι τα αυγα της φωτογραφιας ειναι απο apple snail.