PDA

Επιστροφή στο Forum : Θερμοκρασια


jimfytakis
19-05-07, 15:22
Καπου εμαθα οτι αν μια λιμνη εχει βαθος>1,5 μετρα αν παγωσει η επιφανεια το χειμωνα μετα απο το 1,5 μετρα ξεπερναει τη θερμοκρασια των 14βαθμων.Ισχυει αυτο το φαινομενο?

Yiannis59
19-05-07, 19:04
Των 4 ναι των 14 ουτε με zw

jimfytakis
19-05-07, 22:05
Ρωταω γατι καποτε σε μια στερνα ειχαμε χρυσοψαρα(πριν γεννηθω) και παιζαν θερμοκρασιες περιβαλλοντος το χειμωνα 0-4 βαθμους.Η στερνα εχει βαθος απο 2,5-4 μετρα και απο διαβασμα μου στη σελιδα του κ Τακη διαβασα οτι τα οσκαρ αντεχουν και στους 13.Υπεθεσα οτι για να ζουσαν για χρονια τα χρυσοψαρα κανονικα η θερμοκρασια δεν γινεται να επεφτε κατω των 10-12.Οποτε σκευτηκα να κανω λιμνη οσκαρ!!

Yiannis59
19-05-07, 22:17
Τα χρυσόψαρα πέφτουν σε ενα είδος νάρκης στις χαμηλές θερμοκρασίες τα οσκαρ δεν ξέρω αλλά δεν νομίζω μην πω καμιά βλακεία και αρπάξω κίτρινη κάρτα :grin:

jimfytakis
19-05-07, 22:53
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/astronotus_ocellatus.htm στην 6 παραγραφο στηριζω οτι λεω μα θελω αποψεις προτου στειλω στην καταψυξη τα οσκαρ.Για αρχη μπορω να βαλω κυπρινους να πολλαπλασιαστουν και το χειμωνα να παρω μετρησεις σε θερμοκρασια.Μετα απο ανοιξη αφου θα εχουν πληθηνει οι κυπρινοι και αν οι παραμετροι ph gh kh ειναι σε λογικα πλαισια θα βαλω οσκαρ κερατοφυλλα κτλ.Απο τροφη πονταρω στη τροφικη αλυσιδα,δλδ τα κυπρινομωρα θα γινονται σνακ ετσι ωστε να μην εχω και υπερπληθυσμο.Σε διαστασεις ειναι περιπου 5Χ6 και το βαθος κυμαινεται απο 2,5-4(το υπολογιζω χοντρικα 3 οποτε εχω καπου 90κυβικα νερο.Σωστα?

Yiannis59
19-05-07, 23:05
Ως εδω σταματουν οι γνωσεις μου εγω εδω Καπανδρίτι με αρκετό κρυο και χιονια εχω χρυσοψαρα δεν σκέφτηκα ποτε να βαλω τιποτε αλλο θα σου απαντήσουν άλλοι

jimfytakis
19-05-07, 23:07
Καπανδρίτι με αρκετό κρυο και χιονια

Μιλαμε για περιοχη κοντα στο μενιδι που εχουμε κατι χωραφια.Πιο χαμηλα απο θρακομακεδονες.Τεσπα θα περιμενω.Ουτως η αλλως δεν βιαζομαι!Ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον!!:)

Takis
20-05-07, 00:11
Το χειμωνα οι θερμοκρασιες δεν ξερουμε ποσο χαμηλα μπορει να πανε.
Ακομα και για 2-3 μερες ομως αν ειναι πραγματικα χαμηλες, τα ψαρια (και μιλαω για τα οσκαρ) δεν προκειται να επιβιωσουν.
Καλυτερα λοιπον να μην το δοκιμασεις, εκτος και μπορεις το χειμωνα να τα πιανεις και να τα μεταφερεις σε ενυδρειο.

jimfytakis
20-05-07, 00:14
Ευχαριστω για την απαντηση!Αν μιλαμε για θερμοκρασιες πανω απο 13(οπου τα οσκαρ απλα δεν τρωνε) τοτε τι γινεται?Τα οσκαρ πεφτουν σε κατι σαν χειμερια ναρκη η πεθαινουν?Εννοειται πως θα κανω μετρησεις τις πιο κρυες μερες για να δω σε τι πλαισια θα κινηθω

Tolis
20-05-07, 22:54
Μπορεις να βαλεις τροπικα ψαρια σε λιμνη το καλοκαιρι για 2-3 μηνες - το φως του ηλιου και η πλουσια τροφη τους κανει καλο.
Μετα πρεπει να τα πιασεις και να τα βαλεις παλι σε ενυδρειο.
Δεν επιβιωνουν τροπικα στους χειμωνες μας.

jimfytakis
20-05-07, 23:04
Κριμα,πονταρα στη προσαρμοστικοτητα που εχουν τα οσκαρ.Μαλλον θα βαλω κανενα κυπρινο