PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμαιλέοντες...


John T
19-05-07, 15:00
... ασχολείται κανείς;

Carebean pirate
19-05-07, 16:01
... ασχολείται κανείς;
ευαίσθητα ζώα οι χαμαιλέοντες..θέλουν μεγαλο τερράριο με καθορισμένη θερμοκορασία και υγρασία..θέλει κλαδιά και πολλά φύλλα μέσα στο τερραριο και στην τροφή είναι αρκετά δύσκολος..τρώει αν δεν κάνω λάθος γρύλλους, πεταλουδες κ.α. Δεν θα φάει ποτε κάποιο νεκρό έντομο έτσι πρέπει να είναι ζωντανά..!

έχεις αγοράσει κάποιον, βρήκες ή απλά ζητάς πληροφορίες...?:D Αν βρήκες πάντως κάποιον καλύτερα να τον αφήσεις γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να επινιώσει..

ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου
19-05-07, 17:00
:D Αν βρήκες πάντως κάποιον καλύτερα να τον αφήσεις γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να επινιώσει..[/quote]

Πού να τον αφήσει δηλαδή;;; στο Αίγιο;;; για να επιβιώσει εκεί;;;:confused:
Καλό θα ήταν πιστεύω να μην ποστάρουμε έτσι απλά για να πούμε κάτι...
Φιλικά Ανδρέας.

Carebean pirate
19-05-07, 17:07
:D Αν βρήκες πάντως κάποιον καλύτερα να τον αφήσεις γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να επινιώσει..

Πού να τον αφήσει δηλαδή;;; στο Αίγιο;;; για να επιβιώσει εκεί;;;:confused:
Καλό θα ήταν πιστεύω να μην ποστάρουμε έτσι απλά για να πούμε κάτι...
Φιλικά Ανδρέας.[/quote]
:confused: :confused: :confused: :confused: den υπάρχουν εκεί χαμαιλέοντες..?

ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου
19-05-07, 17:15
Η μόνη Ελληνική περιοχή που δεν πιάνει μηδενικές θερμοκρασίες το χειμώνα είναι... ή Κύπρος! ;)

Strahos
19-05-07, 17:18
Χαμαιλέοντες υπάρχουν ελεύθεροι στην Πελοπόννησο, Κρήτη, Χίο, Σάμο (ίσως και αλλού) και στην Κύπρο. Βρίσκονται σε κίνδυνο και καλό είναι να μην μαζεύουμε από την φύση. Αν θέλεις πληροφορίες θα βρεις σε ελληνικό φόρουμ με ερπετά

John T
19-05-07, 17:25
Όχι, δεν βρήκα ελεύθερο (ξέρω ότι απειλούνται με εξαφάνιση και σε καμμία περίπτωση δεν θα έπαιρνα έναν αν έβρισκα).
Αλλά θέλω να αγοράσω (από το εμπόριο) και ψάχνω πληροφορίες.
Strahos: μπορείς να μου προτείνεις κάποιο τέτοιο φόρουμ;

Strahos
19-05-07, 17:27
δεν ξέρω αν επιτρέπεται από εδώ μέσα γι'αυτό σου το στέλνω με πμ

netblues
19-05-07, 17:43
Επιτρεπεται, ελευθερα..

ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου
19-05-07, 17:45
Χαμαιλέοντες υπάρχουν ελεύθεροι στην Πελοπόννησο, Κρήτη, Χίο, Σάμο (ίσως και αλλού) και στην Κύπρο. Βρίσκονται σε κίνδυνο και καλό είναι να μην μαζεύουμε από την φύση. Αν θέλεις πληροφορίες θα βρεις σε ελληνικό φόρουμ με ερπετά
Ηλία είσαι σίγουρος; Πρώτη φορά το ακούω... Είχα την εντύπωση ότι μόνο Κύπρο και Ισραήλ και εκεί γύρω υπάρχουν. Και πως τη βγάζουν το Χειμώνα ρε συ;

Strahos
19-05-07, 18:15
Επιτρεπεται, ελευθερα..

ε τότε θα το γράψω http://reptilesalonica.ipbhost.com/index.php? :p

Ηλία είσαι σίγουρος; Πρώτη φορά το ακούω... Είχα την εντύπωση ότι μόνο Κύπρο και Ισραήλ και εκεί γύρω υπάρχουν. Και πως τη βγάζουν το Χειμώνα ρε συ;

Βέβαια είμαι σίγουρος, έχουμε τον Chamaeleo chamaeleon σε Κρήτη, Σάμο, Χίο και τον Chamaeleo africanus στην Πελοπόνησσο :)

halvas69
19-05-07, 18:33
Στην Σάμο τους έχω δει με τα μάτια μου να λιάζονται σε βράχους κοντά στην ακτή.
Υπέροχα πλάσματα.

pet
19-05-07, 22:13
στη Ρόδο τους λέμε κουρκούταφλους....

Το καλοκαίρι χάλασα κατά λάθος μια φωλιά, όταν πήγα να ξεβουλώσω την υδρορροή. Δυστυχώς είχα την φαεινή ιδέα να την ξεβουλώσω με νερό, οπότε τα αυγά βράχηκαν, και παρότι πήρα όλη τη φωλιά και την έβαλα σε στεγνό μέρος δεν εκκολάφθηκε κανένα αυγό.

Strahos
19-05-07, 23:40
στη Ρόδο τους λέμε κουρκούταφλους....

Το καλοκαίρι χάλασα κατά λάθος μια φωλιά, όταν πήγα να ξεβουλώσω την υδρορροή. Δυστυχώς είχα την φαεινή ιδέα να την ξεβουλώσω με νερό, οπότε τα αυγά βράχηκαν, και παρότι πήρα όλη τη φωλιά και την έβαλα σε στεγνό μέρος δεν εκκολάφθηκε κανένα αυγό.

οπότε και στην Ρόδο έχουμε, σίγουρα υπάρχουν και σε άλλα κοντινά νησιά.

ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου
19-05-07, 23:42
Γηράσκουμε αεί διδασκόμενοι........+-3 +-3 +-3 +-3

george
20-05-07, 13:53
δεν ξέρω αν επιτρέπεται από εδώ μέσα γι'αυτό σου το στέλνω με πμ

Eπιτρέπεται φυσικά και τo link υπάρχει ήδη στο GAB :
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14268

Strahos
20-05-07, 13:59
πολύ καλό thread, μπράβο!

John T
20-05-07, 19:01
Μπράβο παιδιά!