PDA

Επιστροφή στο Forum : Aναγνωριση Κιχλιδας.


Τασος Καρβεντουζης
18-05-07, 09:43
Καλημερα , ξερει κανεις , ποιο ειδος κιχλιδας ειναι αυτο ???

Ευχαριστω!

Steve
18-05-07, 09:50
νομιζω bleu acara. ;)

Τασος Καρβεντουζης
18-05-07, 10:45
Μήπως είναι Green terror ????

jimfytakis
18-05-07, 11:06
Κουκλος ο αρσενικος σου!Και γω για τον δικο μου φοβαμαι μηπως ειναι γκριν τερρορ.

Steve
18-05-07, 11:09
http://www.aquahobby.com/gallery/e_blueacara.php
http://www.aquahobby.com/gallery/e_terror.php
δες και κρινε!!!

Apostolis
18-05-07, 11:19
Μάλλον Green Terror είναι...

Τασος Καρβεντουζης
18-05-07, 11:24
http://www.timstropicals.com/FreshwaterPhotos.asp?fish=GreenTerror&name=Green%20Terror%20Cichlid%3Cbr%3EAequidens%20r ivulatus%3Cbr%3ECopyright%20%3Ca%20href%20=%20%22h ttp://www.aqua-latvia.com%22%20class=%22main%22%3E%3Cu%3Ewww.aqua-latvia.com%3C/u%3E%3C/a%3E&Family=NewWorld&Family2=SouthAmericanCichlids&Page=index
http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile61.html
http://www.elmersaquarium.com/10cichlid_greenterror.htm


Μάλλον για green terror πρόκειται …. Ελπίζω να μην γίνει κοσοβο το ενυδρείο μου ……. :( :(:smt022:smt022 ( αν και δεν έχουν δείξει επιθετική συμπεριφορά , ακόμα τουλάχιστον .. )

jimfytakis
18-05-07, 12:16
H θηλυκια παντως ειναι μπλου ακαρα και η δικια σου και η δικια μου.Αν ζευγαρωσουν(που ειναι το πιθανοτερο) δεν θα βγαλουν βρωμο-ιβριδια?Η δεν ζευγαρωνουν?

Steve
18-05-07, 12:19
δεν νομιζω να ζευγαρωνουν......
Τασο .... τα δικα σου πρεπει να ειναι και τα δυο μπλου ακαρα..... ακουμε που σου λεω...
ειχα κι εγω παλαιοτερα!!!!

MANOS74
18-05-07, 12:25
Τάσο με σιγουριά σου λέω ότι αυτό με το κόκκινο περίγραμμα είναι false GREEN TERROR .εχω και εγώ ένα ακριβώς ίδιο.

Για το άλλο δεν έχω γνώμη.

Τασος Καρβεντουζης
18-05-07, 13:02
Αυτά τα ψάρια μου τα έδωσε ένας φίλος μου που σταμάτησε να ασχολείται , και δεν θυμότανε τι είναι . Μου είπε ότι ήταν ζευγάρι . Τα έχω στο ενυδρείο μου 2 μήνες περίπου . Δεν έχω παρατηρήσει επιθετική συμπεριφορά , μερικές φορές , ο αρσενικός κυνηγάει την θηλύκια για 2-3 δευτερόλεπτα , και αυτό είναι όλο …..

jimfytakis
18-05-07, 13:04
Aequidens rivulatus=green terror,Aeqiudens pulcher=blue acara,Aequidens portalegrensis=port acara.

Συμφωνα με καποιο ξενο φορουμ νομιζω αυτο http://www.fishforum.com
τα ειδη αυτα υβριδιζουν μεταξυ τους.Τωρα δεν μιλαω και με σιγουρια...αλλα ετσι νομιζω

Τασος Καρβεντουζης
18-05-07, 13:25
δεν νομιζω να ζευγαρωνουν......
Τασο .... τα δικα σου πρεπει να ειναι και τα δυο μπλου ακαρα..... ακουμε που σου λεω...
ειχα κι εγω παλαιοτερα!!!!

Μακαρι να ειναι blue acara , να μην εχω τα προβληματα επιθετικοτητας που εχουν τα terror.... :smt099
-------------------------
Βρηκα αυτο ( there is truth in both, there is two morhps of the green terror. gold saum which im led to belive is a man made morph and the true green terror which looks similar to a blue acara, white bordered dorsal and anal fins. false green terrors, GT'S, gold saum are all the same fish. a man made species, in australia these two were id as aquedins rivulatis (spell check) and aquedins rivulatis gold saum morph. im sure the name has changed again they never stop changing things!!!!!!!!!! )

Εδω http://www.cichlids.com/pictures/pic/3_inch_false_green_terror.html

Giorgos
18-05-07, 18:34
Αυτό το θέμα παίρνει πάρα πολύ συζήτηση αφού είναι ακόμα υπό έρευνα τα περισσότερα είδη της οικογένειας Aequidens. Αν δεν είστε σίγουροι τι ψάρια έχετε, καλύτερα να μην τα παίρνετε αφού υπάρχει σοβαρός κίνδυνος υβριδισμού των ψαριών.

Το ψάρι στην φωτογραφία είναι μάλλον αυτό που δεν έχει περιγραφεί ακόμα από τους επιστήμονες (παρόλο που κυκλοφορεί στην αγορά πάνω από 20 χρόνια) και ονομάζεται (προσωρινά) 'Aequidens' sp. "Goldsaum" (ή αλλιώς False green terror). Σε καμία περίπτωση δεν είναι Blue Acara (Aequidens pulcher). Δεν πιστεύουν ότι πρόκειται για υβρίδιο (man made fish) αφού έχει εντοπιστεί στη φύση, σε ποτάμια στο Περού (Βόρια) και στο Εκουδόρ (Νότια). Το πραγματικό Green Terror (Aequidens rivulatus) έχει εξαφανιστεί από το χόμπι σχεδόν 10-15 χρόνια τώρα λόγω των δυσκολιών και κινδύνων που υπάρχουν στο "μάζεμά" τους από τους φυσικούς του βιότοπους.
Δεν θα συνεχίσω να λέω κι άλλα γιατί όπως είπα, το θέμα είναι τεράστιο (και ακόμα ερευνάται).

Πάντως δεν είναι τόσο επιθετικό όσο το πραγματικό green terror αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχει την "ησυχία" του blue acara.

Μπες στον κόπο να μας δείξεις καμιά φωτογραφία και του άλλου ψαριού να δούμε ποιο είδος είναι.

jimfytakis
18-05-07, 21:23
Γιωργο,αυτο το ψαρι στο λινκ παντως δεν εχει καμια σχεση ουτε με το δικο μου ουτε με του Τασου.Και το γκριν τερρορ εχει τεραστια καμπουρα.Νομιζα οτι ηταν μπλου ακαρα το δικο μου οταν το απεκτησα οποτε του πηρα μια θηλυκουλα.Σαν ζευγαρι δεσαν τρελα και ηδη εχουν αρχισει τα κουνηματα.Αυριο θα προσθεσω ξυλα στο 120λιτρο για να γινει καλυτερο σαν περιβαλλον.Τωρα αν βγει υβριδιο θα ναι μ.....α αλλα απο την αλλη εξωτερικα δεν διαφερουν κατα πολυ και μεσα σε ενυδρειο θα μεινουν,δεν θα βγουν στο περιβαλλον.Οποτε δεν εγγειται κανενας κινδυνος.Ετσι δεν ειναι?Να βγαλω καμια φωτο του ζευγαριου να μου πειτε με σιγουρια?

Giorgos
18-05-07, 21:37
Την καμπούρα την αποκτούν τα αρσενικά άτομα (και κάποια θηλυκά όταν είναι σε απομόνωση) εφόσον αρχίζουν και ωριμάζουν. Δηλαδή αφού φτάσει τα 15-18 εκ. σε μήκος (και πάλι σε αυτή τη φάση είναι μικρή η καμπούρα). Το δικό σου υποθέτω ότι είναι αρκετά μικρότερο ακόμα.

Σίγουρα όμως αποκλείεται να είναι Aequidens rivulatus (δηλαδή το πραγματικό green terror) βάσει των πληροφοριών που έδωσα πιο πάνω. Από την φωτογραφία δεν μοιάζει καθόλου με Aequidens pulcher (blue acara) αφού θα έπρεπε να έχει περισσότερο μπλε χρώμα στο σώμα του και θα έπρεπε να λείπει το πορτοκαλί περίγραμμα από την ουρά. Επίσης, στο blue acara το ραχιαίο πτερύγιο έχει μπλε σε όλο του το μήκος ενώ στο green terror (το false αφού δεν υπάρχει περίπτωση να έχει το πραγματικό) λιγοστεύει το πορτοκαλί όσο φτάνει στις πρώτες ακτίνες του πτερυγίου (δηλαδή κοντά στο κεφάλι).

Όσον αφορά τον υβριδισμό, το έχουμε συζητήσει σε πολλές ενότητες και επανηλειμένως. Πρέπει να ξέρεις τις απόψεις μας. Να το πω απλά, πρέπει να αποφεύγεται οπωσδήποτε!!!
Έχεις σκεφτεί την περίπτωση να σου μείνουν πολλά μωρά; Τι θα τα κάνεις; Αν τα δώσεις σε χομπίστες ή σε κατάστημα θα ήταν εγκληματικό.

Τέλος, βάλε μερικές καθαρές φωτογραφίες του "ζευγαριού".

jimfytakis
18-05-07, 22:13
Ιδου και οι φωτο!Με πηρε λιγο να πετυχω καλες,οχι και τελειες,αλλα καλες!!

Giorgos
18-05-07, 22:26
Δεν μου είπες το μέγεθός τους όμως... αλλά βγάζουμε άκρη.

Το πρώτο ψάρι (πρώτες 3 φωτογραφίες) είναι 100% "Aequidens" sp. 'Gold Saum'.
Το δεύτερο ψάρι σίγουρα δεν είναι "Aequidens" sp. 'Gold Saum'. Φαίνεται ότι έχεις ένα "Aequidens" pulcher. Απλά αν είχαμε καλύτερη φωτογραφία θα μπορούσα να καταλάβω αν είναι κάποιο άλλο είδος "Aequidens".

Βλέπω σκισμένα πτερύγια. Φαίνεται να άρχισε να δείχνει την επιθετικότητά του ο Gold Saum.

jimfytakis
18-05-07, 22:31
Λοιπον ειναι 10εκ η θηλ και 12 ο αρσεν τον οποιο τον εχω 2 μηνες και δεν εχει μεγαλωσει χιλιοστο!Τη θηλυκια τη πηρα απο υδροκοσμο για μπλου ακαρα Aeqiudens pulcher.Δυσκολα ξεχωριζουν σα ψαρια.Τι να κανω ομως?Να βρω θηλυκια "ρατσας" του αρσενικου η εναν αρσενικο ακαρα?Απο την αλλη το βλεπω σαν να ειμαι σε σχεση με μια κινεζα πχ και να μου τη παιρνουν επειδη τα παιδια θα βγουν καπως.Εχει δεσει το ζευγαρι και ποκυ καλα.Οσο αναφορα την αναπαραγωγη μπορω να θανατωνω τα αυγα που ειναι γονιμοποιημενα και να κρατησω 1-2 για παρτυ μου αποκλειστικα

Giorgos
18-05-07, 22:51
Το τι ψάρι θα κρατήσεις εξαρτάται καθαρά από τα λίτρα που τους παρέχεις. Βεβαίως συστήνω να κρατήσεις μόνο ένα είδος και να δώσεις το άλλο πίσω.

Όσον αφορά τον υβριδισμό... δεν το συζητώ καν.

jimfytakis
18-05-07, 23:03
Βεβαίως συστήνω να κρατήσεις μόνο ένα είδος και να δώσεις το άλλο πίσω.


Δυσκολο να βρω θηλυκια μονο σαν τον αρσενικο γιατι τους περισσοτερους πετσοπαδες τους χαλαει το γκριζακι,δεν ειναι και πολυ εμπορικο και πως θα το ζητησω?!Αυτο που ειναι σαν γκριν τερρορ και οι επιστημονες το εχουν ακομα ανωνυμο?Δεν θα βγαλω ακρη

Giorgos
18-05-07, 23:07
Σε πόσα λίτρα τα έχεις;

jimfytakis
18-05-07, 23:13
Τα εχω σε 120λιτρα οριακα οπως μου ειπε ο Kostas G με κυκλοφορια 1300λ/h και το εσωτερικο φιλτρο τιγκα μακαρονι.Ειναι το καρφουρισιο ενυδρειο.Μεσα εχω και ενα λιφαλιλι και κανονισα να το δωσω αυριο.Θα τους παρω και καμια ριζα μαγκροβιου.Θα βαλω στο μισο ενυδρειο επιπλεοντα φυτα,μαλλον στρατιωτες(δεν ξερω το λατινικο) και καμια βαλσινερια.Η αμμος ουδετερη.Συνθηκες GH 10 KH 8 PH 7,5 NO3<15 NO2=0 27 C. Θα κανω και προσθηκες τυρφης για να σκουρινω λιγο το νερο.Αυτα!Πιστευω δεν ξεχασα να σου πω κατι!

thanosatha
19-05-07, 01:58
...Θα βαλω στο μισο ενυδρειο επιπλεοντα φυτα,μαλλον στρατιωτες(δεν ξερω το λατινικο)....
Ασχετο με το θεμα αλλα το φυτο ειναι το pistia stratiotes...:rolleyes:

chriskousis
19-05-07, 10:23
Φίλε jim.. αν υποθέσουμε ότι το Aequidens sp. aka Gold Saum φτάνει τα 25-30 cm ... τα 120 λίτρα είναι υπερβολικά λίγα έστω και για ένα του είδους μόνο του.

jimfytakis
19-05-07, 10:50
Φιλε μου εχω ψαξει αρκετα για το ειδος και παντου εχω βρει τελικο μεγεθος 15-20 και σιγκεκριμενα στα ξενα σαητ max size in captivity 15cm.Οποτε ειμαι οριακα.Αλλου ειδα για μεγεθος ενυδρειου(μηκος) 80εκ και αλλου 1μ.Εγω ειμαι στο 1μετρο.Ολα ομως θα φανουν σε βαθος χρονου

chriskousis
19-05-07, 11:17
Οι πληροφορίες που βρήκες είναι για το Aequidens rivulatus για το οποίο μίλησε πιο πριν ο Giorgos. ;)

ΥΓ. Αυτό είναι το real deal Aequidens rivulatus aka True Green Terror.

http://www.geocities.com/bluespeacock/wsaum.jpg
http://cichlid.infocrux.com/CichlidsPic11.JPG

jimfytakis
19-05-07, 11:22
ΕΙχα ψαξει για ολα τα συγγενικα ειδη μιας και δεν εβρισκα το δικο μου και για ολα πανω κατω τα ιδια ελεγε απλα για το γκριν τερρορ νομιζω ειχα βρει μεγαλυτερο μεγεθος και κυριαρχικο.Το ψαρι το εχω 2μηνες και δεν εχει παρει χιλιοστο αναπτυξης

chriskousis
19-05-07, 11:25
Την πιθανότητα να έχει ήδη πάθει stunted growth έχει περάσει καθόλου από το μυαλό σου;
Οι δικοί μου Gold Saums πάντα μέσα στους πρώτους 6-8 μήνες πιάνανε τα 15 εκ. και μετά μεγαλώνανε περίπου 1-1,5 ε. ανά 2 μήνες και πίστεψε με έχω πολλά χρόνια Gold Saums :/

jimfytakis
19-05-07, 12:10
δεν ξερω..Τις τελευταιες 15μερες τα εχω σαν ζευγαρι στα 120λιτρα.Πριν τα ειχα για ενα 2μηνο στα 400.Αληθεια θηλυκα γκολντ saums εχεις βρει?

Giorgos
19-05-07, 12:11
Τα 120 λίτρα δεν προσφέρουν τον απαιτούμενο χώρο για να μεγαλώσει το συγκεκριμένο ψάρι με κανονικούς ρυθμούς. Ειδικά στην περίπτωσή σου που έχεις δύο ψάρια... ΑΝ είναι ζευγάρι (που εμένα μου φαίνονται διαφορετικά είδη) δεν υπάρχει περίπτωση να επιζήσει η θηλυκιά.

jimfytakis
19-05-07, 12:22
Μα εχει ξεκινησει ηδη το ζευγαρωμα.Κανει το ενα στο αλλο και κυριως ο αρσενικος κατι τρεμουλα με την ουρα και με το σωμα

Giorgos
19-05-07, 12:35
Αυτό που παρατηρείς δεν είναι απαραίτητα διαδικασία ζευγαρώματος... οι περισσότερες πιθανότητες είναι να πρόκειται για επίδειξη κυριαρχίας (δηλαδή επιθετικότητα)... ειδικά αν το συνδυάσω με τα σκισμένα πτερύγια του άλλου ψαριού (Aequidens pulcher ?)

jimfytakis
19-05-07, 13:02
ειδικά αν το συνδυάσω με τα σκισμένα πτερύγια του άλλου ψαριού (Aequidens pulcher ?)

Υπηρχε στο ενυδρειο ενα λιφαλιλι που εφυγε.Ηταν πιο σκισμενα τα πτερυγια και αρχισαν να στρωνουν σιγα σιγα.Θυμαμαι οταν το πλησιαζε το αρσενικο λιφαλιλι η θηλυκια εξαφανιζοταν ενω οταν τριβοταν ο αλλος ο αρσενικος απνω της εδειχνε να το απολαμβανει.Πρωτου του δωσω θηλυκια ηταν και αυτος επιθετικος ενω τωρα ειναι πολυ ηρεμος και προσεξα η θηλυκια εχει βαλει στο ματι μια πλακε πετρα και την καθαριζει με την ουρα της

chriskousis
19-05-07, 14:26
auti ti stigmi exw ena zeugari gold saum pou exoun genisi peripou 10 fores.
to thiliko se mikro megethos den einai anagnorisimo. alla meta ta 10 cm anagnorizete poly eukola gt anti8eta me to arseniko pou exei poly entona xromata sto soma tou to thiliko einia poio grizopo.

p.s
to "thiliko" sou einia blue acara :P

george
19-05-07, 14:45
Να γράφουμε Ελληνικά γιατί έχουμε και μια κάποια ηλικία και τα ματάκια μας πονάνε ;
:p:p:p

jimfytakis
19-05-07, 15:17
Ναι blue acara ειναι.Εχεις υποψιν σου καποιο καταστημα για θηλυκια gold saum η καποια γεννα σου προσφατη,οτιδηποτε.Αμα γινεται να αποφυγω τον υβριδισμο γιατι να μην το κανω? :)

chriskousis
19-05-07, 17:32
jim den exw sosei kanena apo ta mora.. ta afinw sto enydreio kai ta trwne ta alla psaria .

giorgo opws eipa kai se allo mou post den exw ellinikous xaraktires :)

jimfytakis
19-05-07, 18:12
[/URL] αυτο ειναι σιγουρα θηλυκια ε?Μολις μου στειλαν φοτο απο ενα αμερικανικο σαητ!

[URL]http://www.fishforum.com/viewtopic.php?t=7005 (http://i2.photobucket.com/albums/y14/Sinisterkisses/sinred.gif?t=1172732872)

Τασος Καρβεντουζης
21-05-07, 09:48
Ιδου και οι φωτο!Με πηρε λιγο να πετυχω καλες,οχι και τελειες,αλλα καλες!!

Τα δικα μου ψαρια ειναι ακριβος ιδια , με τις 3 πρωτες φωτο , το " θυληκο" μου ( αν ειναι θυλικο ) ειναι ακριβος ιδιο με το αρσενικο μου , αλλα μικροτερο , και με λιγοτερα εντονα χρωματα . Ειναι οντος θυληκο , η ενα μικροτερο αρσενικο ???

Giorgos
21-05-07, 09:53
Μια πιο καθαρή φωτογραφία (από το πλάι και να φαίνονται τα πτερύγια) θα βοηθούσε περισσότερο.
Κοιτάζοντάς το τώρα, είναι σίγουρα "Aequidens" sp. 'Gold Saum'. Δείχνει να είναι θηλυκό. Για να είμαι 100% σίγουρος όμως, θα ήθελα να δω και μια καλύτερη φωτό.

Τασος Καρβεντουζης
21-05-07, 10:23
OK ! , Θα βγαλω καλητερη φωτο . Ευχαριστω παντος !

chriskousis
21-05-07, 10:35
giorgo polles fores ta arsenika pou einai underdogs allazoun kapos ta xrwmata tous kai fenontai san thilika. mi mas kanei na vialoume viastika simperasmata alloste kai ta 2 psaria einai poly mikra.