PDA

Επιστροφή στο Forum : Κοτσύφια - άκια


msigouros
17-05-07, 20:45
Βρήκα μια φωλιά με μικρά μικρά ίσως 2-3 ημερών κοτσυφάκια και σας στέλνω μερικές φωτό.

Οι 2 πρώτες είναι με το απλό μάκρο και η τρίτη με το 18χ οπτικό (504) αλλά ολες στο χέρι.
Από Δευτέρα νέες φωτό .Θα παρακολουθώ το θέμα να δούμε την πρόοδο των μικρών:p :p :p :p

steady
17-05-07, 23:09
ειναι πολυ ωραιο να παρακολουθεις διακριτικα τη μαμα φυση!και ξερεις μην τα ακουμπησεις γιατι θα μυρησει τη μυρωδια σου η μαμα τους και θα τα παρατησει!πρεπει να ναι 7-10 ημερων!

stav
18-05-07, 08:36
ειναι πολυ ωραιο να παρακολουθεις διακριτικα τη μαμα φυση!και ξερεις μην τα ακουμπησεις γιατι θα μυρησει τη μυρωδια σου η μαμα τους και θα τα παρατησει!πρεπει να ναι 7-10 ημερων!

Αυτο ισχυει μονο για τ' αυγα.

Ρέα
18-05-07, 09:15
Γενικότερα οι γονείς όταν βρίσκεσαι κοντά στη φωλιά δεν πλησιάζουν για να μην φανερώσουν που είναι η φωλιά. Υπάρχει περίπτωση να τα εγκαταλείψουν μετά. Ο πατέρας μου ασχολείται πολύ με αυτά. Προσπάθησε να δείς αν τα μικρά θα είναι ζωντανά μετά από 1-2 μέρες. Την προηγούμενη εβδομάδα βρήκε ο πατέρας μου μερικά, είχε πάει φίδι στη φωλιά. Τα παρατήρησε κ είδε ότι τα είχαν εγκαταλείψει. Έχει σκεπάσει τη φωλιά τους. Τα ταϊζει κάθε 1 ώρα κ αν έχει κάπου να πάει τα παίρνει μαζί του (μέσα στη φωλιά) στο αυτοκίνητο αναγκαστικά. Είχε μεγαλώσει κ άλλα παλιότερα έτσι. Αν χρειαστεί μπορώ να ρωτήσω λεπτομέρειες ( τροφή κ.τ.λ.)

steady
18-05-07, 09:19
υπαρχουν τροφες στο εμποριο σκονη που την ανακατευεις με νερο και την ταιζεις με συριγκα αλλα και πολοι τους δινουν μπαλακια κιμα....

msigouros
18-05-07, 10:43
Οι γονείς τα ταίζουν κανονικά.
Πάνε κι έρχονται συνέχεια.
Νέες φωτό μάλλον Δευτέρα αν σήμερα δεν φτιάξει ο καιρός.

Ρέα
18-05-07, 11:08
Ωραία! Μια χαρά τότε!

msigouros
18-05-07, 23:42
Δυο σημερινές φωτό .:p :p :p :p

soza
19-05-07, 16:00
Aσχημα ειναι :D

Ρέα
21-05-07, 08:43
Τελικά όντως υπάρχει περίπτωση να τα παρατήσουν μόνο αν πειράξεις τα αυγά τους.
Αυτά είναι τα κοτσυφάκια που μεγαλώνει ο πατέρας μου. Στις φωτογραφίες είναι 30 ημερών. Τώρα, 40 ημερών πλέον πετάνε ελεύθερα και επιστρέφουν στην φωλιά τους την ώρα του φαγητού. Έχει πλάκα γιατί ανεβαίνουν στον ώμο του πατέρα μου. Το μόνο άσχημο είναι πως θα μάθουν δυσκολότερα να βρίσκουν μόνα τους τροφή!

msigouros
22-05-07, 23:37
Τα μικρά μεγαλώνουν με γρήγορους ρυθμους.Ανοιξαν τα μάτια τους .