PDA

Επιστροφή στο Forum : Βιταμινες για τα ψαρια μας.


Andros
17-05-07, 20:24
Ενα θεμα το οποιο δεν βρηκα στο φορουμ (δεν ξερω αν υπαρχει και δεν το ειδα) ειναι το θεμα βιταμινες. Ειναι γνωστο σε ολους μας οτι οι ετοιμες τροφες περιεχουν βιταμινες (τουλαχιστον οι γνωστες μαρκες) τεραστιας σημασιας για τα ψαρια μας. Χωρις βιταμινες λοιπον δεν μπορει να γινει η πεψη και η απορροφηση των θρεπτικων ουσιων που λαμβανουν. Με το ανοιγμα μιας συσκευασιας και με την παροδο του χρονου, οι βιταμινες που περιεχει καταστρεφονται. Τι κανουμε λοιπον; Δινουμε extra βιταμινες στα ψαρια μας; Προσωπικα εγω εδω και χρονια δινω στα ψαρια μου extra βιταμινες και συγκεκριμενα το sera fishtamin 2 φορες την εβδομαδα. Με αυτο το τροπο πιστευω (προσωπικη μου αποψη) τροφοδοτω τα ψαρια και με αλλες βιταμινες που ενδεχομενος να μην υπαρχουν στις τροφες. Τελος, πιστευω οτι με αυτο το τροπο θωρακιζω και το ανοσοποιητικο συστημα των ψαριων. Εξου και τα τελευταια χρονια δεν εχω αντιμετωπισει καμια ασθενεια. Εσεις, τι βιταμινες δινεται στα ψαρια σας;;; ;)

halvas69
17-05-07, 21:02
Καμμία :)

klaz
17-05-07, 21:04
Καμμία :)και να συμπληρωσω χαλβαδουκο,οτι βιταμινες παιρνουμε εμεις ...μηπως και αντεξουμε στο τελος της μερας να ταισουμε τα πεινασμενα ψαρακια μας....:p:D:D

Andros
17-05-07, 21:15
Και ομως παιδες πιστευω οτι τις χρειαζονται.Και για την αναπτυξη τους και εναντια στις ασθενειες και το στρες που υπαρχει σε καθε ενυδρειο.

klaz
17-05-07, 21:30
εχεις δοκιμασει μηπως τις centrum απο ανθρωπινο φαρμακειο..????
αν και θεωρω οτι το καλυτερο ειναι η ποικιλια και η ποιοτητα τροφης(ξηρη και κατεψυγμενη) που τα παρεχουμε,και σαφως μεσω αυτης μπορουν τα ψαρια μας να παρουν τις βιταμινες και τα αμινοξεα που χρειαζονται για να ειναι υγειη.......

msigouros
17-05-07, 21:54
και να συμπληρωσω χαλβαδουκο,οτι βιταμινες παιρνουμε εμεις ...μηπως και αντεξουμε στο τελος της μερας να ταισουμε τα πεινασμενα ψαρακια μας....:p:D:D

Κωστάκι δεν μένουν για τα ψάρια :D :D :D οχι οτι δεν θέλει να τους δώσει.

alexinio
17-05-07, 22:05
εχεις δοκιμασει μηπως τις centrum απο ανθρωπινο φαρμακειο..????
αν και θεωρω οτι το καλυτερο ειναι η ποικιλια και η ποιοτητα τροφης(ξηρη και κατεψυγμενη) που τα παρεχουμε,και σαφως μεσω αυτης μπορουν τα ψαρια μας να παρουν τις βιταμινες και τα αμινοξεα που χρειαζονται για να ειναι υγειη.......
και εγω με αυτο συμφωνω
για παραδειγμα εγω εχω 5 διαφορετικα ειδη τροφης για τα ψαρια μου, κατεψυγμενη(σκουλικι της JBL),sera vipan,sera vipangram, sera vipachips,sera gvg-mix
και αμα δεν αφηνουμε ανοιχτες τις τροφες μια χαρα κρατιουνται μεσα τα 8ρεπτικα συστατικα τους

TaitO
18-05-07, 08:08
Sera Fishtamin τα έδινα εγώ αλλά θα ψάξω για καμμία καλύτερη..
Είμαι υπέρ των βιταμινών.... (προσωπική άποψη)

liquid
18-05-07, 08:45
Κι εγώ sera fishtamin δίνω αν και δε μου γεμίζουνα και πολύ το μάτι. Ίσως αυτές της ΚΕΝΤ να είναι καλύτερες.

Andros
18-05-07, 20:22
και εγω με αυτο συμφωνω
για παραδειγμα εγω εχω 5 διαφορετικα ειδη τροφης για τα ψαρια μου, κατεψυγμενη(σκουλικι της JBL),sera vipan,sera vipangram, sera vipachips,sera gvg-mix
και αμα δεν αφηνουμε ανοιχτες τις τροφες μια χαρα κρατιουνται μεσα τα 8ρεπτικα συστατικα τους
φιλε alexinio για να χαθουν τα θρεπτικα συστατικα καποιας τροφης δεν χρειαζεται να την αφησουμε ανοιχτη. Αφου ανοιχθει η συσκευασια και με την παροδο του χρονου καποια θρεπτικα συστατικα καταστρεφονται απο την υγρασια του αερα και απο το οξυγονο. :grin: Βεβαια, αυτο δε σημαινει οτι καποια τροφη ενος μηνος ειναι ακαταλληλη η και επικινδυνη για τα ψαρια. Εδω ομως χρειαζεται η παρεμβαση καποιας βιταμινης.:grin: :grin: :grin: :grin: :grin:
-------------------------
Κι εγώ sera fishtamin δίνω αν και δε μου γεμίζουνα και πολύ το μάτι. Ίσως αυτές της ΚΕΝΤ να είναι καλύτερες.
Απο που το συμπαιρενεις αυτο?:grin:
-------------------------
εχεις δοκιμασει μηπως τις centrum απο ανθρωπινο φαρμακειο..????
αν και θεωρω οτι το καλυτερο ειναι η ποικιλια και η ποιοτητα τροφης(ξηρη και κατεψυγμενη) που τα παρεχουμε,και σαφως μεσω αυτης μπορουν τα ψαρια μας να παρουν τις βιταμινες και τα αμινοξεα που χρειαζονται για να ειναι υγειη.......
Κωστα μου συμφωνω μαζι σου.Μεσα μεσα ομως και καμια βιταμινουλα ε?;) :D :D