PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετά το καλό σας βρήκα να και το ενυδρειο μου.


MANOS74
17-05-07, 09:19
Παιδιά καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για το καλωσόρισμα σας.
Θα κάνω ένα πρόλογο πριν δείτε τις φωτογραφίες και πάθετε κάτι.

Λοιπόν έχω 13 ψάρια εκ των οποίων τα δύο, παπαγαλόψαρα. Είναι η κληρονομιά του άσχετου και η πονηρή λογική του πωλητή στο pet-shop που λέει πούλα και αστον να τα κάνει σούπα στο τέλος. Σχετικά με τα παπαγαλόψαρα νομίζω ότι γνωρίζω τις θέσεις σας και τώρα πλέον τη
συμμερίζομαι κιόλας αλλά όταν τα πήρα ``φυσικά`` και δεν γνώριζα ότι ήταν υβρίδια. Απο τότε που το έμαθα όμως δεν ξέρω γιατί, τα αγάπησα πιο πολύ από τα άλλα ψάρια ....ξέρετε ενοχές.

Επίσης έχω και ένα flowerhorn για το οποίο ισχύει ότι και για τα παπαγαλόψαρα.
Αυτόν τον έχω σε ένα 60lt και σύντομα θα μπώ στα έξοδα να του πάρω ένα αρκετά μεγαλύτερο γιατί μεγαλώνει με γεωμετρική πρόοδο.

τα υπολοιπα ψάρια μου είναι:
2 pink convict
2 juwel (άσχετα αλλά τα φορτώθηκα την εποχή της άγνοιας)
1 severum
1 jd
1GT
1 Blue acara
1 longear sunfish ή LEPOMIS στα ελληνικά (δεν είναι πολύ δημοφιλές)
1 chocolate
3 pleco

Επιπλέον από φυτά έχω 3 anubies και 1 microsorum.

Ευχαριστώ για την κατανόησή σας

Μάνος

klaz
17-05-07, 09:21
καλως ηρθες στην παρεα μας,και σε τιμαει το γεγονος οτι οντως εχεις αναγνωρισει τα λαθακια σου,και δειχνεις αρκετα ωριμος για τη συνεχεια....

alan boy
17-05-07, 10:07
καλως ηρθες.
για να σε παρηγορησω θα σου πω οτι και εγω εχω 8!!!παπαγαλοψαρα.......βεβαια μετα εμαθα απο που προερχοντε

oceanic
17-05-07, 12:21
Συγχαρητηρια για τα παπαγαλοψαρα σου, ευχομαι οταν μεγαλωσουν αρκετα να μη μιλησουν κιολας.....:grin: ,ασχετα ομως μ'αυτο το ενυδρειο ειναι πολυ ωραιο και η πλακα στη 2η photo ειναι οτι καθρεφτιζουν οι τροφες και φαινεται σαν να τις εχεις κατω απο τη ριζα σου.Πολυ ωραιο!!!! Fast food μεσα στο ενυδρειο.....;) ;)

Steve
17-05-07, 12:35
Καλως ηρθες!!!!
Καλη προσπαθια ;) αν και ειμαι κατα των παπαγαλοψαρων!!!!

MANOS74
17-05-07, 12:47
Κώστα είσαι πολύ παρατηρητικός.......... δεν μπορούσα να το δώ ακόμα και όταν το ανέφερες εσύ.

Είπαμε, με τα παπαγαλόψαρα την πατήσαμε....τι να κάνω να τα πνίξω (όχι στο νερό βέβαια... με το χέρι εννοώ) προτιμώ να τα φροντίζω.Αλλώστε η δική μου συμμετοχή στο έγκλημα θέλω να πιστεύω ότι είναι μικρή.

φιλικά Μάνος

maikl
17-05-07, 12:49
Καλως ορισες!!! :cool:

Υ.Γ. Βαλε μαυρο φοντο (π.χ.χαρτονι ματ) για να δοθει "αφεση αμαρτιων" ;)

Z_X
17-05-07, 16:48
Εμένα προσωπικά δέν μου αρέσει,δέν εκφράζει τίποτα.
Ασε της συμπάθειες(όσο σκηρό και άν είναι αυτό) και αποφάσισε με ποιές κιχλίδες θές να ασχοληθείς΄για να μπορέσεις να στήσεις σωστά το ενυδρείο σου.

oceanic
17-05-07, 20:17
Φιλαρακο MANOS 74 μη μασας! Τωρα οτι εγινε, εγινε. ( κι ας ηταν ο Ζ Χ λιγο σκληρος μαζι σου ). Εξαλου και 'γω οταν αγορασα HYUNDAI δεν ηξερα τι ******* ητανε........:oops: :smt102

MANOS74
18-05-07, 08:38
ZX καλημέρα
Ευχαριστώ για τη κριτική σου. Προσανατολιζομαι να κρατήσω το ACARA το JD και GT. Οι παπαγάλοι όμως κολλάνε.
5 τέτοια ψάρια σε 240lt χωράνε.?
Περιμένω τις απόψεις σας.
Τι θα κάνατε εσείς?

ευχαριστώ Μάνος

chriskousis
21-05-07, 10:29
kalimera kai apo emena. mpravo gia tin prospa8eia sou
eisai kai esy allos enas kolimenos apo oti vlepw ;p kai katalaveno ti fouria sou na valeis ola ta psaria pou sou aresoun sto enydreio.. alloste been there done that ;)
alla einai way to overcrowded gia to enydreio sou ola auta ta psaria.
episis exeis kai ena salvini to opoio den exeis onomasei sti lista sou :P einai to psari stin teleutaia fotografia . apisteuto... psaxnw poly kairo kai de mporw na vrw.
kata ti gnomi mou sta 240 litra kalytera krata ta imiagria me kapoio risko panta..

dld to severum to green terror kai ISOS kai to jack dempsey.. ta convict tha sta sinistousa kai auta.. alla an einai zeugari ta ypolipa psaria mesa sto enydreio sou tha zisoun pragmatika mia kolasi.
krata kai enan pleco. gt apo oti vlepw einai oi gibbiceps.. kai ektos tou oti ginontai terastioi fortonoun ypervolika tin viologia tou nerou me ta "apovlyta " tous :P

keep in touch

MANOS74
21-05-07, 10:58
ευχαριστώ
έδωσα ήδη τα δύο convict γιατί ήταν ζευγάρι και γινονταν χαμός.
έδωσα και το sunfish.
Επίσης αυτό που λες για τα pleco έχεις δίκιο μεγαλώνουν σφαίρα.

Το salvini δεν το αναφέρω γιατί από εκεί που το αγόρασα μου το πούλησαν για blue acara. Είναι δυο ψάρια που δεν έιχα ασχοληθεί ποτέ μαζί τους και δεν τα ήξερα. Στην πορεία κατάλαβα ότι δεν ήταν blue acara και έτσι ζήτησα αναγνώριση από εσάς. Είχα την εντύπωση ότι το slavini είχε πολύ κίτρινο.
Με τους παπαγάλους τι να κάνω??????

λυπάμαι

chriskousis
21-05-07, 11:05
mmm tous papagalous distixos tha prepei na tous apoxoristeis opws kai ta ypolipa pou de tha xorane sto enydreio sou!

to salvini na ksereis mporei na ginete molis 15cm max size alla einai yper epi8etiko :O

Giorgos
21-05-07, 16:04
Μάνο, εκτός από πολλά ψάρια για το 240λιτρο σου, έχεις κάνει και κακούς συνδυασμούς. Πολλά άγρια ψάρια και μόνο ένα από κάθε είδος (ενώ ζούνε σε ζευγάρια). Θα σου πρότεινα λοιπόν τις εξής κινήσεις:

1. Να μεταφέρεις το flowerhorn μόνο του σε ενυδρείο τουλάχιστον 240-300 λίτρα (και λίγα λέω).
2. Να δώσεις τους παπαγάλους, τα jewel, το chocolate και τους δύο από τους τρεις pleco.
3. Επιλέγεις μεταξύ των Salvini, Severum, GT και JD και κρατάς μόνο ένα είδος... και δίνεις τα υπόλοιπα.
4. Βρίσκεις ένα ταίρι για όποιο ψάρι επέλεξες να κρατήσεις και διαμορφώνεις το ενυδρείο αναλόγως.
5. Αναλόγως το είδος που αποφάσισες να κρατήσεις, ίσως να μπορέσεις να προσθέσεις μια ομάδα ψαριών ακόμα.

Περιμένουμε νεότερά σου.


Ύψιλον Γάμμα: chriskousis, κάνε κάτι επιτέλους με τα greeklish σου. Κατέβασε ελληνικές γραμματοσειρές.

MANOS74
22-05-07, 08:57
Γιώργο ειλικρινά έχω απογοητευθεί τελείως....ξέρω ότι έχετε δίκιο αλλά ξέρεις είναι δύσκολο..................αφήστε με στο πόνο μου να το σκεφτώ.

Στο 5. τι εννοείς ακριβώς π.χ. μπορώ να επιλέξω το salvini, να του βρω θηλυκιά και να κάνω ζευγάρι π.χ. και το GT. άρα 4 ψάρια σύνολο?
μπορείς να μου το διευκρινίσεις?

ΜΑΝΟΣ


Μία ερώτηση ακόμα: Το juwel και το lifalili θα είναι εντάξει στο 60άρι μόνα τους?

PascM
22-05-07, 11:05
Για διάβασε εδω http://www.tsamisaquarium.gr
και φυσικά εδώ http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Hemichromis_lifalili.htm

ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ
24-05-07, 12:34
καλησπερα και απο μενα και καλως ηρθες στην παρεα μας,και σε τιμαει το γεγονος οτι οντως εχεις αναγνωρισει τα λαθακια σου.μην μασασ ομωσ διοτι και γω ειμαι ενασ παθον αυτου του ειδουσ των ψαριων και μαλιστα εχω ενα ζευγαρι XXL. για το τιγανι ειναι σου λεο και πιανουν και παρα πολυ χορο αλλα τι να κανω?με την πρωτη ευκαιρια θα τα σμπροξω....καθε μερα διαβαζω και προσπαθω να βελτιωνω τισ γνωσεισ μου και προτεινω και για σενα το ιδιο.
καλα να περνασ και οτι χρειαστεισ ειμαστε ολοι κοντα σου.λιγο πολυ ολοι βρησκουμε καποια λυση για τα θεματα που απασχολουν τουσ φιλουσ μασ.